1 Слова книги, которые написал Варух, сын Нирии, сына Маасея, сына Седекии, сына Асадия, сына Хелкии, в Вавилоне, 2 в пятый год, в седьмой день месяца, в то время, когда Халдеи взяли Иерусалим и сожгли его огнем. 3 И прочитал Варух слова сей книги вслух Иехонии, сына Иоакимова, царя Иудейского, и вслух всего народа, пришедшего к слушанию книги, 4 и вслух вельмож и сыновей царских, и вслух старейшин, и вслух всего народа, от малого до большого, всех живших в Вавилоне при реке Суд. 5 И они плакали, и постились, и молились пред Господом, 6 и собрали серебра, сколько было по силам каждого, 7 и послали в Иерусалим к Иоакиму, сыну Хелкии, сына Саломова, первосвященнику, и к священникам и ко всему народу, находившемуся с ним в Иерусалиме, 8 когда Варух унесенные из храма сосуды дома Господня принял для возвращения их в землю Иудейскую, в десятый день месяца Сиуала, сосуды серебряные, которые сделал Седекия, сын Иосии, царь Иудейский, 9 после того, как Навуходоносор, царь Вавилонский, переселил из Иерусалима Иехонию и князей, и узников и вельмож, и народ земли, и привел его в Вавилон.
10 И говорили они: вот, мы посылаем вам серебро, и купите на это серебро всесожжения и жертву за грех и ладан, и приготовьте дар, и вознесите на жертвенник Господа Бога нашего, 11 и молитесь о жизни Навуходоносора, царя Вавилонского, и о жизни Валтасара, сына его, чтобы дни их были, как дни неба, на земле. 12 И даст нам Господь силу и просветит глаза наши, и мы будем жить под покровом Навуходоносора, царя Вавилонского, и под покровом Валтасара, сына его, и будем служить им много дней, и найдем милость у них. 13 Молитесь и о нас Господу Богу нашему, так как мы согрешили пред Господом, Богом нашим, и не отвратилась от нас ярость Господа и гнев Его до сего дня; 14 и прочитайте сию книгу, которую мы посылаем вам, чтобы обнародовать в доме Господнем: в день праздничный и в дни нарочитые; 15 и скажите: у Господа Бога нашего — правда, а у нас — стыд на лицах, как сегодня, у всякого Иудея и у живущих в Иерусалиме, 16 и у царей наших, и у князей наших, и у священников наших, и у пророков наших, и у отцов наших, 17 оттого, что мы согрешили пред Господом, 18 и не покорялись Ему, и не слушали гласа Господа Бога нашего, чтобы ходить в повелениях Господа, которые Он дал пред лицем нашим. 19 С того дня, в который Господь вывел отцов наших из земли Египетской, и до сего дня мы были непокорны пред Господом Богом нашим и небрегли о том, что не слушали гласа Его. 20 Посему и постигли нас бедствия и клятва, — как сегодня, — которую определил Господь пред рабом Своим Моисеем в тот день, в который вывел отцов наших из земли Египетской, чтобы дать нам землю, текущую молоком и медом. 21 И не слушали мы гласа Господа Бога нашего во всех словах пророков, которых Он посылал к нам, 22 и ходили каждый по мыслям злого сердца своего, служа иным богам, совершая злые дела пред очами Господа Бога нашего.
1 Ось це — слова книги, які записав Варух, син Нирія, сина Маасія, сина Седекії, сина Асадія, сина Хелкії, у Вавилоні, 2 у п’ятому році на сьомий день місяця, у час, в який халдеї взяли Єрусалим і спалили його вогнем. 3 І Варух прочитав слова цієї книги до вух Єхонії, сина Йоакима, царя Юди, і до вух усього народу, який приходив до книги, 4 і до вух сильних і синів царів, і до вух старійшин, і до вух усього народу, від малого аж до великого, — до вух усіх, що жили у Вавилоні біля ріки Суд.
5 Вони плакали, постили, молилися перед Господом 6 і зібрали срібло, як була спроможна рука кожного, 7 і послали в Єрусалим до Йоакіма, сина Хелкії, сина священика Салома, до священиків і до всього народу, який знаходився з ним у Єрусалимі, 8 коли він узяв посуд Господнього дому, винесений з храму, щоб повернути в землю Юди на десятий день місяця сівана, срібний посуд, який зробив Седекія, син Йосії, цар Юди, 9 після того, як Навуходоносор, цар Вавилону, переселив Єхонію, володарів, в’язнів, сильних і народ землі з Єрусалима, і повів його до Вавилону. 10 І вони сказали: Ось ми послали до вас срібло, і за срібло купите всепалення і на жертву за гріхи, і ладан, і зробите манаа , і принесете на жертовник нашого Господа Бога жертви , 11 і помолитеся за життя Навуходоносора, царя Вавилону, і за життя його сина Валтасара, щоб їхні дні були, як дні неба на землі. 12 І Господь дасть нам силу, і просвітить наші очі, тож житимемо під тінню Навуходоносора, царя Вавилону, і під тінню Валтасара, його сина, служитимемо їм багато днів і знайдемо милість перед ними.
13 Тож помоліться за нас до нашого Господа Бога, бо ми згрішили проти нашого Господа Бога, і від нас не відвернувся Господній гнів і Його лють аж до цього дня. 14 І прочитаєте цю книгу, яку ми послали до вас, щоб визнаватися в Господньому домі в день свята і в дні належного часу, 15 і скажете: Господу, Богові нашому, — праведність, а нам — сором облич аж до цього дня, для людини Юди і тих, що живуть у Єрусалимі, 16 наших царів, наших володарів, наших священиків, наших пророків і наших батьків, 17 бо ми згрішили перед Господом, 18 не послухалися Його, і ми не прислухалися до голосу нашого Господа Бога, щоб ходити за Господніми приписами, які Він дав перед нашим обличчям.
19 Від дня, в який Господь вивів наших батьків з єгипетської землі, і аж до цього дня ми були неслухняні нашому Господеві Богові й діяли легковажно, щоб не чути Його голосу. 20 І до нас пристало зло і клятва, яку Господь заповів Своєму рабові Мойсеєві в день, в який вивів наших батьків з єгипетської землі, щоб дати нам землю, яка пливе молоком і медом до цього дня. 21 Та ми не послухалися голосу нашого Господа Бога за всіма словами пророків, яких Він до нас послав, 22 і ми ходили — кожний із нас — у задумі свого злого серця, щоб служити чужим богам, чинити зло перед очима нашого Господа Бога.