1 Господи Вседержителю, Боже Израиля! стесненная душа и унылый дух взывает к Тебе: 2 услышь, Господи, и помилуй, ибо Ты Бог милосердый; помилуй, ибо мы согрешили пред Тобою; 3 Ты — вечно пребывающий, а мы — вечно погибающие. 4 Господи Вседержителю, Боже Израиля! услышь молитву умерших Израиля и сынов их, согрешивших пред Тобою, которые не послушали гласа Господа Бога своего, за то и постигли нас бедствия. 5 Не вспоминай неправд отцов наших, но вспомни руку Твою и имя Твое в сие время, 6 ибо Ты — Господь Бог наш, и мы прославим Тебя, Господи. 7 Ты для того вселил страх Твой в сердце наше, чтобы мы призывали имя Твое; и мы будем прославлять Тебя в переселении нашем, ибо мы отринули от сердца нашего всякую неправду отцов наших, согрешивших пред Тобою. 8 Вот, мы теперь в переселении нашем, куда Ты рассеял нас в поношение и в клятву и в возмездие за все неправды отцов наших, которые отступили от Господа Бога нашего.
9 Слушай, Израиль, заповеди жизни, внимайте, чтобы уразуметь мудрость. 10 Что это значит, Израиль, что ты находишься в земле врагов? Состарился ты в чужой земле, осквернился вместе с мертвыми, 11 причислен к находящимся в аде, 12 оставил источник премудрости. 13 Если бы ты ходил путем Божиим, то жил бы в мире во веки. 14 Познай, где находится мудрость, где сила, где знание, чтобы вместе с тем узнать, где находится долгоденствие и жизнь, где находится свет очей и мир. 15 Кто нашел место ее, и кто взошел в сокровищницы ее? 16 Где князья народов и владевшие зверями земными, забавлявшиеся птицами небесными, 17 и собиравшие серебро и золото, на которые надеются люди, и стяжаниям которых нет конца? 18 Где те , которые занимались серебряными изделиями, и которых изделиям нет числа? 19 Они исчезли и сошли в ад, и вместо них восстали другие. 20 Позднейшие видели свет и жили на земле, но пути мудрости не познали; 21 не уразумели стезей ее, и не достигли ее сыновья их: они были далеко от пути ее. 22 Не было слышно о ней в Ханаане, и не было видно ее в Фемане. 23 Сыновья Агари искали земного знания, равно и купцы Мерры и Фемана, и баснословы и исследователи знания; но пути премудрости не познали и не заметили стезей ее. 24 О, Израиль! как велик дом Божий, и как пространно место владычества его! 25 Велик он и не имеет конца, высок и неизмерим. 26 Там были изначала славные исполины, весьма великие, искусные в войне. 27 Но не их избрал Бог, и не им открыл пути премудрости; 28 и они погибли оттого, что не имели мудрости, погибли от неразумия своего. 29 Кто взошел на небо, и взял ее, и снес с облаков? 30 Кто перешел моря и нашел ее, и кто принесет ее, лучшую чистого золота? 31 Нет никого, знающего путь ее, ни помышляющего о стезе ее. 32 Но Знающий все знает ее; Он открыл ее Своим разумом, Тот, Который сотворил землю на вечные времена и наполнил ее четвероногими скотами, 33 Который посылает свет, и он идет, призвал его, и он послушался Его с трепетом; 34 и звезды воссияли на стражах своих, и возвеселились. 35 Он призвал их, и они сказали: «вот мы», и воссияли радостью пред Творцом своим. 36 Сей есть Бог наш, и никто другой не сравнится с Ним. 37 Он нашел все пути премудрости и даровал ее рабу Своему Иакову и возлюбленному Своему Израилю. 38 После того Он явился на земле и обращался между людьми.
1 Господи Вседержителю, Боже Ізраїля, душа в тісноті й заклопотаний дух закликав до Тебе! 2 Господи, послухай і помилуй, бо ми згрішили перед Тобою! 3 Адже Ти перебуваєш навіки, а ми гинемо навіки. 4 Господи Вседержителю, Боже Ізраїля, вислухай молитву померлих Ізраїля і синів тих, що грішать перед Тобою, які не послухалися голосу їхнього Господа Бога, і до нас пристало зло! 5 Не згадай неправедності наших батьків, але згадай Твою руку і Твоє Ім’я в цей час.
6 Адже Ти — Господь, Бог наш, і ми будемо величати Тебе, Господи. 7 Бо через це Ти дав Твій страх у наші серця, щоб прикликати Твоє Ім’я, і будемо величати Тебе в нашому переселенні, бо ми повернули до нашого серця всю неправедність наших батьків, які згрішили перед Тобою. 8 Ось ми сьогодні в нашому відселенні, куди Ти нас туди розсіяв на впокорення, на клятву і на кару, за всі неправедності наших батьків, які відступили від нашого Господа Бога.
9 Слухай, Ізраїлю, заповіді життя, послухайте, щоб пізнати розумність! 10 Що є, Ізраїлю, як те, що ти є в землі ворогів, що ти зістарився в чужій землі, 11 що ти осквернився з мертвими, що ти приєднаний до тих, які в аді? 12 Ти залишив джерело мудрості. 13 Якщо б ти пішов Божою дорогою, ти мешкав би у вічному мирі. 14 Навчися, де є розумність, де є сила, де є знання, щоб хоч пізнати, де є довговічність і життя, де є світло очей і мир!
15 Хто знайшов її місце і хто ввійшов до її скарбниць? 16 Де є володарі народів і ті, що володіють звірами, які на землі, 17 ті, що забавляються з птахами неба і збирають срібло і золото, на яке люди поклали надію, — і немає кінця їхньому придбанню, — 18 ті, що роблять срібло і журяться, і немає, як вислідити їхні діла? 19 Вони загинули і зійшли в ад, інші ж замість них постали. 20 Молодші побачили світло і поселилися на землі, а дороги знання вони не пізнали, 21 не зрозуміли її стежок, і їхні сини її не одержали. Вони були далеко від їхньої дороги. 22 Не почулося в Ханаані, не було видно в Темані, 23 і навіть сини Аґари, що шукають розуміння на землі, купці Меррани і Темани, знавці переказів і ті, що шукають розуміння, дороги мудрості не пізнали і не вгадали її стежок.
24 О, Ізраїлю, який великий дім Бога, і велике місце Його володіння. 25 Він великий і не має кінця, високий і безмірний. 26 Там народилися велетні, що славні від початку, які були великі, умілі на війні. 27 Бог не вибрав їх, і не дав їм дороги знання. 28 І вони загинули, тому що не мали розумності, загинули через їхній нерозум. 29 Хто пішов на небо, її взяв і звів її з хмар? 30 Хто перейшов через море, її знайшов і візьме її замість добірного золота?
31 Немає того, хто знає її дорогу, ні того, хто роздумує про її стежку. 32 Але Той, хто все знає, знає її, знайшов її Своїм розумом. Той, Хто створив землю на вічний час, наповнив її чотириногою худобою, 33 Той, Хто посилає світло і йде, покликав його, і послухалося Його з тремтінням. 34 І зірки засвітилися в їхніх сторожах, і зраділи, 35 Він закликав їх, а вони сказали: Ось ми! — засяяли радістю для Того, Хто їх створив.
36 Такий наш Бог, за Нього інший не буде зарахований. 37 Він знайшов кожну дорогу знання і дав її Якову, Його рабові, й Ізраїлеві, Ним улюбленому. 38 Після цього Він з’явився на землі й пожив з людьми.