1 На другой день Олоферн приказал всему войску своему и всему народу своему, пришедшему к нему на помощь, подступить к Ветилуе, занять высоты нагорной страны и начать войну против сынов Израилевых. 2 И в тот же день поднялись все сильные мужи их: войско их состояло из ста семидесяти тысяч ратников, воинов пеших, и из двенадцати тысяч конных, кроме обоза и пеших людей, бывших при них, а и этих было многое множество. 3 Остановившись на долине близ Ветилуи при источнике, они протянулись в ширину от Дофаима до Велфема, а в длину от Ветилуи до Киамона, лежащего против Ездрилона. 4 Сыны же Израиля, увидев множество их, очень смутились, и каждый говорил ближнему своему: теперь они опустошат всю землю, и ни высокие горы, ни долины, ни холмы не выдержат их тяжести. 5 И, взяв каждый свое боевое оружие, и зажегши огни на башнях своих, они всю эту ночь провели на страже.
6 На другой день Олоферн вывел всю свою конницу пред лице сынов Израилевых, бывших в Ветилуе, 7 осмотрел восходы города их, обошел и занял источники вод их и, оцепив их ратными мужами, возвратился к своему народу. 8 Но пришли к нему все начальники сынов Исава и все вожди народа Моавитского и все военачальники приморья и сказали: 9 выслушай, господин наш, слово, чтобы не было потери в войске твоем. 10 Этот народ сынов Израиля надеется не на копья свои, но на высоты гор своих, на которых живут, потому что неудобно восходить на вершины их гор. 11 Итак, господин, не воюй с ним так, как бывает обыкновенная война, — и ни один муж не падет из народа твоего. 12 Ты останься в своем лагере, чтобы сберечь каждого мужа в войске твоем, а рабы твои пусть овладеют источником воды, который вытекает из подошвы горы; 13 потому что оттуда берут воду все жители Ветилуи, — и погубит их жажда, и они сдадут свой город; а мы с нашим народом взойдем на ближние вершины гор и расположимся на них для стражи, чтобы ни один человек не вышел из города. 14 И будут томиться они голодом, и жены их и дети их, и прежде, нежели коснется их меч, падут на улицах обиталища своего; 15 и ты воздашь им злом за то, что они возмутились и не встретили тебя с миром. 16 Понравились эти слова их Олоферну и всем слугам его, и он решил поступить так, как они сказали. 17 И двинулся полк сынов Аммона и с ними пять тысяч сынов Ассура и, расположившись в долине, овладели водами и источниками вод сынов Израиля. 18 А сыны Исава и сыны Аммона взошли и заняли нагорную область против Дофаима, и отправили часть их на юг и на восток против Екревиля, что близ Хуса, стоящего при потоке Мохмур; остальное же Ассирийское войско расположилось на равнине и покрыло все лице земли: шатры и обозы их с множеством народа растянулись на весьма большом пространстве.
19 Сыны Израиля воззвали к Господу Богу своему, потому что они пришли в уныние, так как все враги их окружили их, и им нельзя было бежать от них. 20 Вокруг них стояло все войско Ассирийское, — пешие, колесницы и конница их, — тридцать четыре дня; у всех жителей Ветилуи истощились все сосуды с водою, 21 опустели водоемы, и ни в один день они не могли пить воды досыта, потому что давали им пить мерою. 22 И уныли дети их и жены их и юноши, и в изнеможении от жажды падали на улицах города и в проходах ворот, и уже не было в них крепости. 23 Тогда весь народ собрался к Озии и к начальникам города, — юноши, жены и дети, — и с громким воплем говорили всем старейшинам: 24 суди Бог между нами и вами; вы сделали нам великую неправду, потому что не предложили мира сынам Ассура; 25 и теперь нет нам помощника: Бог предал нас в их руки, чтобы погубить нас жаждою и великою погибелью. 26 Пригласите же их теперь и отдайте весь город на разграбление народу Олоферна и всему войску его, 27 ибо лучше для нас достаться им на расхищение: хотя мы будем рабами их, зато жива будет душа наша, и глаза наши не увидят смерти младенцев наших и жен и детей наших, расстающихся с душами своими. 28 Призываем пред вами во свидетели небо и землю, Бога нашего и Господа отцов наших, Который наказывает нас за грехи наши и за грехи отцов наших, да соделает по словам сим в нынешний день. 29 И подняли они единодушно великий плач среди собрания и громко взывали к Господу Богу. 30 Озия сказал им: не унывайте, братья! потерпим еще пять дней, в которые Господь Бог наш обратит милость Свою на нас, ибо Он не оставит нас вконец. 31 Если же они пройдут, и помощь к нам не придет, — я сделаю по вашим словам. 32 И отпустил народ в свой стан, и они пошли на стены и башни своего города, а жен и детей отослал по домам их; и в великой скорби оставались они в городе.
1 На другий день Олоферн наказав усьому своєму війську і всьому своєму народові, які прийшли йому на допомогу, піти проти Ветулії, захопити переходи гірської околиці й розпочати війну проти синів Ізраїля. 2 І в той день спорядився кожний їхній сильний чоловік. І їхнє військо мало сто сімдесят тисяч піших військових мужів і дванадцять тисяч кінноти без обозу і мужів, які були в них пішими, — дуже велике число. 3 Вони отаборилися в долині поблизу Ветулії, біля джерела, і витягнулися в ширину — від Дотаїма аж до Велвема, вздовж від Ветулії аж до Куамоноса, що є напроти Ездрилона.
4 А сини Ізраїля, коли побачили їхню кількість, сильно перелякалися і промовили кожний до свого ближнього: Тепер вони вилижуть поверхню всієї землі, і ні високі гори, ні прірви, ні горби не встояться перед їхнім тягарем. 5 І кожний, взявши свою зброю і запаливши вогні на своїх баштах, залишилися сторожити всю ту ніч.
6 А на другий день Олоферн вивів кожного свого коня перед обличчям синів Ізраїля, що були у Ветулії. 7 Розглянувши підходи до їхнього міста і замкнувши джерела вод, він захопив їх і поставив над ними частину з військових людей, а сам відійшов до свого народу. 8 Та всі володарі синів Ісава, усі володарі народу Моава і вожді узбережжя, прийшовши до нього, сказали: 9 Нехай же наш пан вислухає слово, щоб не було втрат серед твоєї сили. 10 Адже цей народ синів Ізраїля покладає надію не на свої списи, але на висоти гір, на яких вони живуть на них. Бо нелегко піднятися на верхів’я їхніх гір. 11 Тож тепер, пане, не воюй з ними так, як буває війна, лавами, — і хай не впаде жоден чоловік з твого народу. 12 Залишися у твоєму таборі, щадячи кожного чоловіка з твоєї сили, і хай твої раби захоплять джерело води, яке виходить з підніжжя гори, 13 бо звідти воду беруть усі, що живуть у Ветулії, — спрага їх вигубить, і вони віддадуть своє місто. Ми і наш народ підемо на сусідні верхів’я гір і на них отаборимося для сторожі, щоб з міста не вийшов жоден чоловік. 14 І в голоді потонуть вони, їхні жінки й їхні діти, і поляжуть на вулицях своїх помешкань раніше, ніж прийде на них меч. 15 І віддаси їм погану віддачу за те, що відступили, і не зустрінуть твоє обличчя в мирі.
16 Їхні слова вгодили перед Олоферном і перед усіма його слугами, і той наказав учинити так, як сказали. 17 І відійшов табір синів Аммона, і з ними — п’ять тисяч синів Ассура, і отаборилися в долині, і захопили води і джерела вод синів Ізраїля. 18 І пішли сини Ісава та сини Аммона, і отаборилися в гірській околиці напроти Дотаїма. І послали частину з них на південь і на схід напроти Еґревила, що є поблизу Хуса, який є біля потоку Мохмур. Решта війська ассирійців отаборилася на рівнині, і вони покрили всю поверхню землі, і населили шатра, і їхній обоз із численним народом, і були дуже великою кількістю.
19 А сини Ізраїля заголосили до їхнього Господа Бога, бо підупав їхній дух, тому що їх оточили всі їхні вороги, і не було як втекти з-посеред них. 20 І залишалися довкола них весь збір ассирійців, — піші, колісниці та їхня кіннота — тридцять чотири дні. І забракло в усіх тих, що жили у Ветулії, води в усякому їхньому посуді, 21 стави висохли і не містили води, щоб пити до схочу кожен день, бо їм давали пити порційно. 22 І впали в розпач їхні діти, і жінки та молодь ослабли від спраги й падали на вулицях міста та в проходах брам, і більше не було в них сили.
23 І зібрався весь народ до Озії і володарів міста, — молодь, жінки і діти, — і заголосили великим голосом, і сказали перед усіма старійшинами: 24 Нехай Бог судить між вами і нами, бо ви вчинили з нами велику несправедливість, не заговоривши по-мирному із синами Ассура. 25 Тепер немає в нас помічника, але Бог продав нас у їхні руки, ми були кинені на землю перед ними в спразі та великому вигубленні. 26 Тепер ви їх прикличте і видайте все місто на пограбування народові Олоферна і всій його силі! 27 Бо краще нам стати їм на грабунок. Адже будемо за рабів, і житиме наша душа, і не побачимо смерті наших немовлят на власні очі, жінок і наших дітей, що залишились без їхніх душ. 28 Ми вам свідчимо небом і землею, нашим Богом і Господом наших батьків, Який нас карає за наші гріхи і за провини наших батьків, щоб не чинити згідно із цими словами в сьогоднішній день.
29 І серед збору був великий плач усіх одночасно, і заголосили до Господа Бога гучним голосом. 30 І сказав їм Озія: Будьте мужніми, брати, терпітимемо ще п’ять днів, в які Господь, Бог наш, поверне до нас Своє милосердя, бо не покине нас назавжди. 31 Коли ж вони минуть, і до нас не прийде допомога, учиню за вашими словами.
32 І розійшовся народ до свого табору, і пішли на стіни і вежі їхнього міста, відіслали жінок і дітей до їхніх домів. І вони перебували у великому приниженні в місті.