Давид осідає в Єрусалимі на Сіоні
1 Після цього всі ізраїльтяни прийшли до Давида в Хеврон, промовляючи: Ми всі – твоя кість і твоє тіло.
2 Ще тоді, коли Саул був царем, ти очолював військові походи Ізраїлю, а ГОСПОДЬ Бог твій сказав тобі: Ти пастимеш Мій народ, Ізраїль, і ти станеш володарем над Моїм народом, Ізраїлем!
3 Коли всі старійшини Ізраїлю прийшли до царя в Хеврон, тоді цар Давид уклав із ними Заповіт там же, у Хевроні, перед ГОСПОДОМ. Після того вони помазали Давида царем над усім Ізраїлем, за словом ГОСПОДА , переданого через Самуїла.
4 Давид з усім ізраїльським військом вирушив на Єрусалим, – тоді це був ще Євус, і мешкали там євусейці.
5 Мешканці Євуса переказали Давидові: Ти не ввійдеш сюди! Проте Давид здобув фортецю Сіон, – тепер це Місто Давида.
6 Перед тим Давид проголосив: Хто першим розіб’є євусейців, той стане можновладцем і воєначальником! Тож першим вторгнувся в місто Йоав, син Церуї, і став головнокомандувачем війська.
7 Отже, Давид замешкав у фортеці, через що її й назвали Містом Давида.
8 Він розбудував місто від твердині Мілло і далі довкола. Йоав же відновив решту міста.
9 Таким чином, Давид ставав дедалі могутнішим, і ГОСПОДЬ Саваот був з ним.
Список Давидових лицарів
10 А ось відомі можновладці Давида, котрі хоробро разом з усім Ізраїлем його підтримували в його владарюванні з того часу, як вони допомогли йому зійти на ізраїльський престол, за ГОСПОДНІМ словом.
11 Отже, перелік цих лицарів Давида: Яшовам, перший із тридцяти, котрий направив свій спис проти трьохсот ворогів і всіх знищив за один раз.
12 За ним Елеазар, син Додо, онук Ахохія. Він був одним з трьох витязів.
13 Елеазар був з Давидом у Пас-Даммімі, де филистимці готувались до бою. Це була частка поля, засіяного ячменем. Коли озброєний люд почав утікати від филистимців,
14 він став посеред того поля і, захищаючи його, знищив филистимців. Тоді ГОСПОДЬ через нього дав велику перемогу.
15 Ці троє з головних тридцяти героїв одного разу, долаючи скелі, добрались до Давида в Адулламську печеру, в той час як військо филистимців таборувало в Рефаїмській Долині.
16 Іншим разом, Давид перебував у твердині, а у Вифлеємі таборувало військо филистимців.
17 Страждаючи від спраги, Давид промовив: О якби хтось дав мені попити води з вифлеємської криниці, що біля брами Вифлеєма!?
18 Тоді ці троє лицарів прорвались через табір филистимців й набрали води з криниці, що біля брами Вифлеєма. Коли вони принесли цю воду до Давида, то дізнавшись звідки вода, Давид відмовився її пити, а вилив її як жертву для ГОСПОДА ,
19 говорячи: Хай боронить мене мій Бог, щоб я це учинив! Хіба я можу пити кров цих мужів, котрі, щоб принести її, ризикували своїм життям? Не буду її пити! Ось що зробили ці троє лицарів!
20 Авішай, брат Йоава, був на чолі тридцятьох воєначальників. Він колись підняв свій спис проти трьохсот ворогів і знищив їх, – тому й прославився разом з першими трьома.
21 Із усіх тридцяти* воєначальників він був найвизначнішим, тому й став за головного, але до перших трьох не досягав.
22 Далі йде Беная, син Єгояди з Кавцеїла, – хоробрий муж, відомий багатьма подвигами; він знищив двох могутніх моавських велетнів. А одного разу, коли випав сніг, він спустився в глибокий рів, де був лев, і вбив його.
23 Він також убив славного єгипетського велетня, ріст якого сягав п’яти ліктів; в руці єгиптянина був спис, наче ткацький вал, але Беная накинувся на нього з палицею. Тож він вирвав списа з рук єгиптянина і його власним списом убив його.
24 Це подвиги Бенаї, сина Єгояди. Він також був у пошані серед тридцяти* лицарів.
25 Беная навіть був шанований більше тридцятьох*, проте з першими трьома зрівнятися не міг. Тому саме його Давид поставив начальником своєї особистої охорони.
26 У числі тих тридцяти були також Асаїл, брат Йоава та Елханана, син Доди з Вифлеєма;
27 також Шамма, хародієць, та Еліка, пелонієць;
28 Іра, син Іккеша, текоєць, та Авіезер, анатотець;
29 Сіббехай, хушатієць, та ахохієць Ілай;
30 Магарай, нетофатієць, та Хелед, син Баани, також нетофатієць;
31 Ітай, син Рівая з Гіви Веніямінової та Беная, піратонієць;
32 Хурай з Нахале-Ґааша та Авіїл, арватієць;
33 Азмавет, бахарумієць та Еліяхба, шаалвонієць;
34 Сини ґізонійця Хашема та Йонатан, син Шаґея, гарарієць;
35 Ахіям, син Сахарів, гарарієць, та Еліфал, син Ура;
36 Хефер, мехерієць, та Ахія, пелонієць;
37 Хіцро, кармелієць, та Наарай, син Езбая;
38 Йоїл, брат Натана, та Мівхар, син Гаґрія;
39 Целек, аммонієць, та Нахарай, бееротієць, – зброєносець Йоава, сина Церуї;
40 Іра, їтрієць, та Ґарев, їтрієць;
41 Урія, хеттеєць, та Завад, син Ахлая;
42 Адіна, син Шізи, – глава Рувимів і він же очолював тридцятьох ;
43 Ханан, син Маахи, та Йосафат, мітнієць;
44 Уззія, аштератієць, і Шама та Єуїл, сини Хотама, ароерійця;
45 Єдіяїл, син Шімрі, та Йоха, його брат, тіційці;
46 Еліїл, махавієць; Ерівай і Йошавія, Елнаамові сини, та Їтма, моавієць;
47 Етіїл, Овед і Яасіїл із Цови.
1 Весь Ізраїль прийшов до Давида в Хеврон, заявляючи: Ось ми — твої кості й твоє тіло. 2 І вчора, і третього дня , коли Саул був царем, ти був тим, хто виводив і вводив Ізраїль, і тобі сказав твій Господь Бог: Ти пастимеш Мій народ, Ізраїль, і ти будеш проводирем над Ізраїлем! 3 І всі старійшини Ізраїля прийшли до царя в Хеврон, і цар Давид склав із ними завіт у Хевроні перед Господом, і вони помазали Давида на царя над Ізраїлем за словом Господа через Самуїла.
4 Тоді цар і мужі Ізраїля пішли на Єрусалим (це Євус), а там Євусеї заселяли землю. 5 І мешканці Євуса сказали Давидові: Не ввійдеш сюди! Та він захопив укріплення Сіон (це місто Давида). 6 Кожний, хто першим розіб’є Євусея, — виголосив Давид, — стане володарем і воєначальником! І першим виступив проти нього Йоав, син Саруї, і став володарем, 7 а Давид поселився в укріпленні. Через це назвав його Містом Давида. 8 І довкола він збудував місто. Він воював і взяв місто. 9 І Давид ставав дедалі більш могутнім , і Господь Вседержитель був із ним.
10 Ось це — командири війська, які були в Давида, які зросли в силі з ним у його царстві з усім Ізраїлем, щоб настановити його царем над Ізраїлем за Господнім словом. 11 А це — число сильних Давида: Єсеваал, син Ахаманія, перший з тридцятьох, він витягав свій меч раз на триста вбитих одночасно.
12 І з ним — Елеазар, син Додая, ахохієць, він був між трьома найсильнішими. 13 Якось він був з Давидом у Фасодоміні, а там филистимці зібралися на війну, і частина поля була суцільно покрита ячменем, і народ втік з-перед филистимців. 14 А він став посеред частини, спас її і розгромив филистимців, і Господь звершив велике спасіння.
15 Три з тридцятьох командирів пішли до каменя до Давида, до печери Одоллама, а табір филистимців розміщався в Долині велетнів. 16 Давид був тоді в укріпленні, а головний підрозділ филистимців тоді знаходився у Вифлеємі. 17 І Давид виявив бажання, кажучи: Хто напоїть мене водою з вифлеємської криниці, що в брамі? 18 Тож ці троє прорвалися через табір филистимців, набрали води з криниці, що у Вифлеємі, яка була біля брами, взяли і прийшли до Давида. Та Давид не забажав її пити, вилив її для Господа 19 і сказав: Змилуйся наді мною, Боже, щоб не зробити цього вчинку. Хіба я можу пити кров цих мужів у їхніх душах? Адже у своїх душах принесли її. І він не захотів її пити. Ось що вчинили ці троє сильних.
20 Авесса, брат Йоава… цей був головним з трьох, він один раз витягав свій меч проти трьохсот убитих одночасно, і цей був між трьома славними, 21 з трьох — славніший над двома, і був їм за головного, та аж до трійки найсильніших він не дійшов.
22 І Ванея, син Йодаї, син сильного мужа, багато його діл для Кавасаїла; він побив двох аріїлів Моава, і він прийшов, і побив лева в криниці в дні снігу. 23 Він також побив чоловіка-єгиптянина, вродливого, ростом у п’ять ліктів чоловіка, і в руці єгиптянина — спис, наче ткацький валок. А Ванея вийшов на нього з палицею, та він відібрав спис з його руки і його списом убив його. 24 Це зробив Ванея, син Йодаї, і його ім’я між трьома сильними. 25 Цей — славніший над тридцятьма, та в трійку найсильніших він не ввійшов. І Давид поставив його над своєю родинною лінією.
26 Сильні серед військових: Асаїл, брат Йоава, Елеанан, син Дода з Вифлеєму, 27 Саммот, адієць, Хеллис, фелонієць, 28 Орей, син Еккиса, текойця, Авіезер, анатотець, 29 Совохей, асотієць, Ілій, ахоєць, 30 Моорей, нетофатець, Холод, син Ноози, нетофатець, 31 Етій, син Рівея з гори Веніаміна, Ваней, фаратонець, 32 Урія з Нахаліґаасу, Авіїл, ґараветтієць, 33 Азмот, веермієць, Еліява, салавонієць, 34 Венней, Осом, ґеннунієць, Йонатан, син Соли, арарієць, 35 Ахім, син Сахара, арарієць, Елфал, син Ура, 36 Офар, мохоратієць, Ахія, фелонієць, 37 Ісерей, хармалієць, Наарей, син Азовея, 38 Йоіл, брат Натана, Меваар, син Аґарія, 39 Селик, аммонієць, Нахор, вертієць, зброєносець Йоава, сина Саруї, 40 Іра, єтирієць, Ґарив, єтирієць, 41 Урія, хеттієць, Завет, син Ахлія, 42 Адіна, син Сези, володар Рувима, і в нього — тридцять, 43 Анан, син Моохи, і Йосафат, ветанієць, 44 Озія, астаротієць, Самма й Іїл, сини Хотана, арарієць, 45 Єдіїл, син Самерія, і Йоазай, єасієць, його брат, 46 Еліїл, міієць, Ярівій і Йосія, його син, Елнаам і Єтема, моавієць, 47 Аліїл, Овид і Єсіїл, місавієць.