Підготова до будови Божого дому
1 Якось Давид зібрав у Єрусалим усіх можновладців Ізраїлю, – начальників племен та керівників черг (змін ), що були на службі в царя, а також військових тисячників і сотників, управителів всіх володінь і худоби царя, своїх синів, царедворців-євнухів і всіх хоробрих витязів та воїнів.
2 Підвівшись цар Давид, стоячи, промовив: Послухайте мене, мої брати, і мій народе! Усім серцем я хотів побудувати постійний Дім для перебування у ньому Ковчега ГОСПОДНЬОГО Заповіту і як підніжок для ніг нашого Бога; я навіть підготував усе необхідне для будівництва.
3 Але Бог мені сказав: Не ти будуватимеш Мені Храм, оскільки ти – воїн, який проливав кров!
4 І все ж ГОСПОДЬ, Бог Ізраїлю, з усього дому мого батька вибрав мене, аби я повіки був царем над Ізраїлем. Отже, з племені Юди Він визначив володаря, а з Юдиного дому – дім мого батька; з-посеред синів мого батька уподобав обрати мене царем над усім Ізраїлем.
5 З усіх моїх синів, – а ГОСПОДЬ дав мені багато синів, – Він обрав мого сина Соломона, щоб зійшов на царський престол ГОСПОДНЬОГО царства, тобто Ізраїлю.
6 Зокрема Він мені сказав: Твій син Соломон збудує Мій Храм і Мої двори, адже Я його обрав собі за сина, а Я буду йому Батьком!
7 Я зміцню його царство навіки, якщо він буде стійким у дотриманні Моїх Заповідей та Моїх постанов, як це є сьогодні.
8 Тепер же у присутності всього Ізраїлю, тобто ГОСПОДНЬОЇ громади, пам’ятаючи, що мене чує наш Бог, нагадую вам : Дотримуйтесь і виконуйте всі Заповіді ГОСПОДА , Бога вашого, щоб і ви надалі володіли цією доброю землею й передавали її у спадщину своїм дітям повіки.
9 А ти, мій сину, Соломоне, незмінно пам’ятай Бога твого батька й служи Йому щирим серцем та відданою душею, адже ГОСПОДЬ випробовує всі серця і знає навіть потаємні думки. Якщо ти шукатимеш Його, то Він відкриється тобі, але якщо залишиш Його, то Він відкине тебе назавжди.
10 Відтепер пам’ятай, що тебе обрав ГОСПОДЬ , аби збудувати Йому Храм як Його Святилище. Будь мужнім і берись за діло!
11 Потім Давид дав своєму сину Соломону план притвору та його будівель, його скарбниць, його горішніх світлиць, його внутрішніх кімнат, і дому віка Ковчега ,
12 а також зображення усього, як Він собі уявляв, – дворів ГОСПОДНЬОГО Храму і всіх навколишніх кімнат, скарбниць Божого Храму та скарбниць для святих дарів.
13 Він розповів про кімнати для почергових священиків і левітів, відповідальних за різні справи, пов’язані зі служінням у ГОСПОДНЬОМУ Храмі, й за комори для різного посуду та прилади у служінні в ГОСПОДНЬОМУ Храмі;
14 про виготовлення предметів зі золота, вказавши при цьому вагу золота для кожного посуду і приладдя для різних видів служіння, а також вагу срібла для кожного посуду й приладдя для різних видів служіння.
15 Вказав і вагу золота на кожен свічник та на кожну золоту лампадку, зокрема; так само – вагу срібла на кожен свічник та на кожну його лампадку, зокрема, у відповідності з їх службовою необхідністю.
16 Вказав і вагу золота на столи для Виставних хлібів і, зокрема, на кожен стіл, а також срібло на срібні столи;
17 на вилки кропильниці, вмивальниці, на чаші та келихи, – усе з чистого золота, вказавши вагу кожної золотої речі, як і на срібний посуд, – за належною вагою на кожну посудину.
18 Вказав і вагу чистого золота на жертовник для кадіння, взірець колісниці, тобто двох золотих херувимів, які своїми розпростертими крилами затінювали Ковчег ГОСПОДНЬОГО Заповіту.
19 Всі ці вказівки, – наголосив Давид Соломонові , – були записані мною, коли булана мені рука ГОСПОДА . Він допоміг мені зрозуміти весь план майбутніх звершень, щоб передати тобі .
20 Нарешті Давид сказав своєму сину Соломонові: Будь мужнім і сильним, охоче берись за діло! Не бійся й не будь легкодухим, адже з тобою Сам ГОСПОДЬ Бог; мій Бог не відмовить тобі й не залишить тебе, аж доки не завершиш усієї роботи для початку служіння в ГОСПОДНЬОМУ Храмі!
21 А ось черги (зміни ) священиків та левітів для кожного служіння в Божому Храмі. Є в тебе і чимало охочих послужити своєю мудрістю та вмінням у кожному ділі; так само й можновладці та весь народ з готовністю відгукнуться на всі твої накази.
1 І Давид зібрав усіх володарів Ізраїля, володарів суддів і керівників черг щоденного служіння для особи царя і володарів тисяч, сотників, сторожів майна і тих, хто над його володіннями, сильних і бійців війська, в Єрусалимі. 2 І Давид став посеред зібрання і сказав: Послухайте мене, брати і мій народе! Спало мені на серце збудувати дім спочинку для ковчега Господнього завіту і спочинок для ніг нашого Господа, і я підготував те, що потрібне для будови. 3 Та Бог сказав: Ти не збудуєш Мені дім, щоб називати в ньому Моє Ім’я, бо ти є військовою людиною, і ти пролив кров! 4 І Господь, Бог Ізраїля, вибрав мене з усього дому мого батька, щоби бути царем над Ізраїлем навіки. Він з Юди вибрав на царство, а з дому Юди — дім мого батька, і між синами мого батька забажав мене, щоб я став царем над усім Ізраїлем. 5 І з усіх моїх синів (бо Господь дав мені багато синів) Він вибрав мого сина Соломона, щоб посадити його на престолі Господнього царства над Ізраїлем. 6 І Бог сказав мені: Соломон, твій син, збудує Мій дім і Мій двір, бо Я його вибрав собі за сина, і Я йому буду за батька! 7 Я укріплю його царство навіки, якщо скріпиться зберігати Мої заповіді й Мої присуди так, як у цей день.
8 Тепер же в присутності всього Господнього зібрання і в слух нашого Бога кажу вам : зберігатимете і шукатимете всі заповіді Господа, нашого Бога, щоб ви успадкували добру землю і успадкували вашим синам по вас навіки. 9 Тепер же, Соломоне, мій сину, пізнай Бога твоїх батьків і служи Йому досконалим серцем і ревною душею, бо Господь допитує всі серця і знає всяку думку. Якщо шукатимеш Його, то відкриється Він тобі, якщо ж покинеш Його, то залишить Він тебе вповні. 10 Тепер дивись, бо тебе вибрав Господь, щоби збудувати Йому дім на освячення. Кріпись і роби.
11 І Давид дав Соломонові, своєму синові, опис храму і його будівель, його скарбниць, верхніх поверхів, внутрішніх складів, дому надолуження 12 і опис, який мав у своєму дусі, дворів Господнього дому і всіх кімнат, що довкола, що в скарбницях Господнього дому і в скарбницях святого, 13 і кімнат черг для щоденного служіння священиків і левітів для всього діла служіння Господнього дому, і складів літургійного посуду служіння Господнього дому. 14 І міру їхньої ваги, золотих і срібних 15 свічників вагу дав йому, і світил. 16 Дав йому так само вагу престолів приносу, кожного золотого престолу і так само срібних, 17 вилок і посудин для жертв виливання, золотих посудин для виливання і вагу золотих і срібних, вагу кожної посудини. 18 І показав йому вагу кадильниць жертовника із чистого золота і вигляд колісниці херувимів з розпростертими крилами, які отінювали над ковчегом Господнього завіту.
19 Усе в писанні з руки Господньої дав Давид Соломонові за даним йому розумінням описаного діла. 20 І сказав Давид Соломонові, своєму синові: Будь мужнім, кріпися і роби, не бійся і не лякайся, бо мій Господь Бог з тобою, не покине тебе і не залишить тебе, аж доки ти не закінчиш кожне діло служіння Господнього дому! 21 І ось щоденні черги священиків і левітів на все служіння Божого дому. І з тобою в кожному ділі, і кожний охочий в мудрості за всім умінням і володарі, та весь народ на всі твої накази.