1 Коли цариця Савська довідалась про славу Соломона та ГОСПОДНЄ Ім’я, то прибула, щоб його (Соломона ) випробувати загадковими питаннями.
2 Вона прибула в Єрусалим з надзвичайно великим супроводом на верблюдах, нав’ючених пахощами, з дуже великою кількістю золота та коштовного каміння. Прибувши, вона розмовляла зі Соломоном про все, що було в неї на серці.
3 Соломон дав їй вичерпні відповіді на всі її запитання, – не було такого питання, яке було би для царя таємницею, і на яке він не міг би їй відповісти.
4 Коли ж цариця Савська усвідомила всю мудрість Соломона й оглянула Храм, який він збудував, а також
5 страви на його столі, як розміщуються його придворні, та манери тих, що обслуговують стіл, а також як вони одягнуті та виночерпії , і особливо, які жертви всепалення він приносить у ГОСПОДНЬОМУ Храмі, – то в неї перехопило дихання, і
6 вона сказала цареві: Правдою було все, що мені казали і що я чула в своїй країні про твою діяльність та про твою мудрість.
7 Але я не повірила тим словам, аж доки не прийшла, й власними очима не побачила. Проте мені не розповіли й половини, – адже ти перевершуєш мудрістю і добробутом усе, що я чула.
8 Щасливі твої люди, щасливі усі твої слуги, котрі постійно перебувають поруч з тобою, і котрі можуть постійно слухати твою мудрість!
9 Нехай буде благословенний ГОСПОДЬ, Твій Бог, Який уподобав тебе, щоб посадити тебе на троні Ізраїлю, оскільки ГОСПОДЬ полюбив Ізраїль навіки, й настановив тебе царем, аби чинити правосуддя і справедливість!
10 Вона подарувала цареві сто двадцять талантів золота і дуже багато пахощів та коштовного каміння. Більше ніколи не надходило так багато пахощів, як ті, що подарувала цариця Савська цареві Соломону.
11 Так само й кораблі Хірама, які постачали золото з Офіру, доставили з Офіру дуже багато алґумового дерева та коштовного каміння.
12 Цар поробив з алґумового дерева поруччя для ГОСПОДНЬОГО Храму й царського палацу, а також гуслі та цитри для співаків. Таке алґумове дерево більше ніколи не надходило до краю, і його не було видно аж до сьогодні.
13 Цар Соломон дав цариці Савській усе, що вона бажала й що просила, понад те, що він раніше їй подарував від себе як царський подарунок Соломона. Після цього вона разом зі своїми слугами вирушила у зворотну дорогу й прибула до свого краю.
Соломонове багатство
14 Кількість золота, яке щорічно надходило до Соломона, становила шістсот шістдесят шість талантів ,
15 не враховуючи податків та торговельних прибутків і данини, яка надходила від підлеглих купців, – торговців, усіх царів Аравії та намісників провінцій краю.
16 Цар Соломон виготовив двісті щитів з кованого золота. На один щит витрачалось шістсот шеклів золота* .
17 Крім того, було виготовлено триста малих щитів з кованого золота. На один такий щит витрачалось триста мін золота. Всі вони були розміщені в Домі Ліванського Лісу (Кедровому Палаці ).
18 Потім цар зробив зі слонової кості великий трон, й покрив його щирим золотом.
19 На трон вели шість сходин; іззаду трон мав округлу спинку, а з обох сторін сидіння були поруччя, по боках яких стояли леви.
20 Дванадцять левів, – по два на краях кожної зі шести сходинок, – стояли з одного і другого боку. Чогось подібного не було зроблено в жодному з царств на землі.
21 Весь посуд, з якого пив цар Соломон, був золотим. Так само і всі речі Дому Ліванського Лісу були зі щирого золота. Нічого не було зі срібла, адже в часи Соломона срібло не цінувалось.
22 Оскільки цар володів кораблями, які морем, разом з кораблями Хірама, досягали Таршішу, то раз на три роки прибували до царя кораблі з Таршішу й доставляли золото та срібло, слонові бивні, мавп і пав .
23 Таким чином цар Соломон багатством і мудрістю перевершував усіх царів землі.
24 Тому цілий світ прагнув побачити Соломона, щоб почути його мудрість, яку Бог вклав йому в серце.
25 І кожен з них приносив зі собою коштовні подарунки: срібний посуд, золотий посуд, пишні шати, зброю, пахощі, коней і мулів. Так було із року в рік.
26 Отже, Соломон нагромадив багато колісниць та вершників. У нього було одна тисяча чотириста колісниць і дванадцять тисяч кінноти. Він розмістив їх по містах, призначених для колісниць, а також неподалік царя в Єрусалимі.
27 Цар посприяв тому, що срібло в Єрусалимі було за ціною звичайного каміння, а кедрового дерева було стільки, як сикоморів, яких безліч росте на рівнинах.
28 Коней для Соломона спроваджували з Єгипту та з Куви ; царські купці купували їх в Куві за гроші.
29 І входила, і виходила колісниця з Єгипту за шістсот срібних шеклів, а кінь – за сто п’ятдесят. Таким чином вони вивозили власною рукою для всіх хеттейських царів та для арамійських царів.
1 Цариця Сави, почувши про ім’я Соломона та Ім’я Господа, прийшла випробувати його загадками. 2 Вона прибула в Єрусалим з дуже великим супроводом і верблюдами, які несли пахощі, дуже багато золота та дорогоцінного каміння. І вона прибула до Соломона, і говорила з ним про все, що було на її серці. 3 А Соломон дав їй пояснення на всі її питання. Не було питання, яке залишилося поза увагою царя, на яке він не відповів їй. 4 Тож цариця Сави побачила всю мудрість Соломона і дім, який він збудував, 5 їжу Соломона, місце перебування його слуг і поведінку обслуговуючих його, його одяг, його виночерпіїв і його всепалення, яке приносив у Господньому домі. І вона вийшла із себе.
6 Вона промовила до царя Соломона: Правдивим є слово, яке я почула в моїй землі про твоє слово і про твою мудрість. 7 Я ж не повірила сказаному мені, доки я не прийшла, і доки мої очі не побачили. І ось, не становить і половини те, що мені сповістили! Своїм добром ти перевершив усі ті чутки, які я почула в моїй землі. 8 Блаженні твої жінки, блаженні твої слуги, ті, які постійно стоять перед тобою, які чують усю твою мудрість! 9 Нехай буде благословенний Господь, Твій Бог, Який забажав тебе, щоб посадити тебе на троні Ізраїля. Тому що Господь полюбив Ізраїля, щоб закріпити навіки, і поставив тебе царем над ними, аби чинити суд у справедливості та в їхніх присудах! 10 І вона передала Соломонові сто двадцять талантів золота і дуже багато пахощів і дорогоцінного каміння. Більше ніколи не прибувало так багато таких пахощів, як ті, що дала цариця Сави цареві Соломону.
11 (А корабель Хірама, який постачав золото із Суфіра, доставив дуже багато нетесаного дерева і дорогоцінного каміння. 12 І цар зробив з нетесаного дерева підпори для Господнього дому і дому царя, а також сопілки і гусла для співаків. Таке нетесане дерево більше не прибувало в землю й ніде не появлялося аж до цього дня).
13 Цар Соломон дав цариці Сави все, що вона забажала, що попросила, крім усього того, чим він її раніше обдарував щедрою рукою царя Соломона. І вона повернулася, і прибула у свою землю, — вона і всі її слуги.
14 А вага золота, принесеного Соломонові протягом одного року, була шістсот шістдесят шість талантів золота, 15 крім податку підлеглих, купців і всіх царів, які на другому боці, та сатрапів землі. 16 Соломон зробив триста золотих кованих списів, — триста золотих пішло на один спис; 17 і триста золотих кованих щитів, — триста мін золота пішло на один щит, і помістив їх у домі з ліванського лісу. 18 Цар зробив великий трон зі слонової кості, і покрив його чистим золотом. 19 Трон мав шість сходин, рельєфи телят на троні, ззаду нього, а з обох сторін біля місця для сидіння — підпори для руки, і два леви, які стояли поряд з підпорами для руки, 20 і дванадцять левів, які стояли на шістьох сходинах — звідси і звідти. Не було такого в жодному царстві! 21 Весь посуд для пиття в Соломона був золотий, і умивальники — золоті, і все обладнання дому з ліванського лісу обложене золотом. Срібла не було, бо в дні Соломона з ним не рахувалися. 22 Оскільки в царя був тарсійський корабель у морі з кораблями Хірама, то раз на три роки прибував до царя корабель з Тарсіса із золотом, сріблом, шліфованим і висіченим камінням.
22a Це було справою запасів, які доставив цар Соломон, щоби збудувати Господній дім, дім царя, мур Єрусалима і замок, щоб зміцнити укріплення міста Давида і Ассура, Маґдана, Ґазера, Верхнього Веторона, Єтермата, — усі міста для колісниць, усі міста для кінноти і роботи Соломона, які звершував, щоби збудувати в Єрусалимі та в усій землі, аби не володів ним 22b увесь народ, який залишився з хетів, аморейців, ферезейців, ханаанців, евейців, євусейців і ґерґесейців, які не були із синів Ізраїля, з їхніх дітей, а котрі залишилися з ними в землі, яких сини Ізраїля не могли вигубити. І Соломон повернув їх до сплати данини — аж до цього дня. 22c А синів Ізраїля Соломон не посилав на роботи, бо вони були військовими людьми, його слугами і начальниками над його колісницями та його кіньми.
23 І Соломон став великий багатством і мудрістю — понад усіх царів землі. 24 І всі царі землі шукали зустрічі із Соломоном, щоб почути його мудрість, яку Господь вклав у його серце. 25 І вони (кожний з них ) приносили свої дари: золотий посуд і одяг, миро, пахощі, коней і ослів, — з року в рік.
26 І в Соломона було чотири тисячі кобил для колісниць і дванадцять тисяч кінноти, і він розмістив їх у містах для колісниць і в Єрусалимі із царем. 26a Він був володарем усіх царів від ріки аж до землі филистимців, і аж до границь Єгипту. 27 І цар зробив у Єрусалимі золото і срібло, наче звичайне каміння, а кедри зробив, наче сикомори, яких на рівнині безліч. 28 А вивіз коней Соломона здійснювали з Єгипту і з Текуї, купці царя брали їх з Текуї за ціну. 29 І те, що виходило з Єгипту: колісниці — за сто срібняків, а кінь — за п’ятдесят срібняків. І так для всіх царів хетів і царів Сирії — вони приходили морем.