Царі: Авійям, Аса, Йосафат, Баша та Надав
1 На вісімнадцятому році царювання Єровоама, Неватового сина, зійшов на царський престол Юдеї Авіям.
2 Він царював у Єрусалимі три роки. Його матір’ю була дочка Авесалома, Мааха.
3 Він чинив ті самі гріхи, що і його батько, адже той грішив на очах у сина, і його серце не було щирим перед ГОСПОДОМ, його Богом, як було серце його дідуся Давида.
4 Хоч заради Давида ГОСПОДЬ, його Бог, не дозволив погаснути його (Давидовому ) світильнику в Єрусалимі, посадивши на престол його онука і таким чином зміцнити Єрусалим.
5 Адже Давид чинив те, що було до вподоби ГОСПОДУ, і протягом усього свого життя не ухилявся від того, що Він йому заповідав, окрім злочину щодо хеттейця Урії.
6 Отже, як точилась війна між Ровоамом та Єровоамом протягом усього їхнього життя,
7 так і між Авіямом та Єровоамом війна продовжувалась. Решта оповідей про Авіяма та про всю його діяльність записано в Книзі літопису юдейських царів.
8 Тож Авія спочив зі своїми батьками, і його поховали в Місті Давида, а замість нього зійшов на престол його син Аса.
9 Отже, двадцятого року правління ізраїльського царя Єровоама в Юдеї став царем Аса.
10 Він царював у Єрусалимі сорок один рік. А ім’я його матері – Мааха, дочка Авесалома.
11 Аса чинив те, що було до вподоби ГОСПОДУ, як Давид, його батько.
12 Він прогнав із краю посвячених розпусників у капищах і знищив усіх ідолів, яких поробили його батьки.
13 Він навіть позбавив свою матір Мааху звання матері-цариці, бо вона поставила статую для Ашери. Аса зрубав її статую й спалив біля потоку Кедрон.
14 І хоч узвишшя не були зруйновані, проте серце Аси було щиро віддане ГОСПОДУ протягом усього його життя.
15 Він також приніс святощі свого батька та власні святощі до ГОСПОДНЬОГО Храму – срібло, золото та посуд.
16 Проте між Асою та між ізраїльським царем Баашею постійно точилася війна.
17 Якось Бааша, цар Ізраїлю, виступив проти Юди, й почав будувати фортецю в Рамі, аби закрити людям доступ до юдейського царя Аси.
18 Тоді Аса взяв усе срібло і золото, яке залишалося в скарбниці ГОСПОДНЬОГО Храму, а також у скарбниці царського палацу, і передав це своїм слугам. І відправив їх до Бен-Гадада, сина Тавріммона, сина Хезйона, арамійського царя, який жив у Дамаску, кажучи:
19 Давай укладемо заповіт між мною і між тобою, як був між моїм батьком і твоїм батьком! Ось я тобі посилаю, як дар срібло та золото, за умови, що ти розірвеш свій заповіт з ізраїльським царем Баашею, аби він залишив мене в спокої!
20 Бен-Гадад погодився з пропозицією царя Аси, й послав воєначальників зі своїм військом, й вони виступили проти деяких ізраїльських міст. Він спустошив Ійон, Дан, Абел-Бет-Мааху, весь Кінерет і весь край Нефталима.
21 Так сталося, що коли Бааша про це дізнався, то припинив будівництво в Рамі й повернувся в Тірцу.
22 Тоді цар Аса скликав усього без винятку Юду, і вони винесли з Рами каміння і дерево, які Бааша використовував для будівництва; цар Аса збудував з того Ґіву Веніямінову та Міцпу.
23 Усі інші оповіді про вчинки Аси, про всі його подвиги та його діяльність, а також про міста, які він збудував, – усе це записано в Книзі літопису юдейських царів. У своєму похилому віці Аса страждав від хвороби ніг.
24 Коли Аса спочив зі своїми батьками, його поховали біля його прабатьків у Місті Давида, свого прабатька. Замість нього на царський престол зійшов його син Йосафат…
25 Другого року владарювання юдейського царя Аси царем над Ізраїлем став Надав, син Єровоама. Він владарював над Ізраїлем два роки.
26 Надав чинив зло, що було не до вподоби ГОСПОДУ; він пішов дорогою свого батька, повторюючи його гріхи, які впровадили у гріх Ізраїль.
27 Але проти нього учинив змову Бааша, син Ахії, з племені Іссахара. І коли Надав з усім ізраїльським військом утримували в облозі филистимське місто Ґіббетон, Бааша вбив Надава в Ґіббетоні.
28 Бааша вбив його на третій рік царювання юдейського царя Аси, і замість Надава зійшов на царський престол.
29 Так сталося, що коли Бааша почав царювати, то знищив увесь рід Єровоама; з усіх нащадків Єровоама не залишилось живим нікого, – усі загинули, як і провістив ГОСПОДЬ через свого слугу Ахію зі Шіло,
30 через гріхи Єровоама, котрий не лише сам творив беззаконня, а й увів у гріх Ізраїль, чим викликав гнів ГОСПОДА, Бога Ізраїлю.
31 Усе інше, що стосується Надава, та про всі події з його життя записано в Книзі літопису ізраїльських царів.
32 Між Асою та між ізраїльським царем Баашою війна тривала протягом усього їхнього життя.
33 На третьому році юдейського царя Аси, у Тірці зійшов на ізраїльський престол Бааша, син Ахії, і владарював двадцять чотири роки.
34 Але і він чинив те, що було не до вподоби ГОСПОДУ, йдучи дорогою Єровоама, й повторюючи його гріхи, в які той увів Ізраїль.
1 У вісімнадцятому році царювання Єровоама, сина Навата, над Юдою зацарював Авія, син Ровоама. 2 Він царював шість років, а ім’я його матері — Мааха, дочка Авесалома. 3 Він жив у гріхах свого батька, які той чинив перед ним, і його серце не було досконалим з Господом, його Богом, як серце Давида, його батька. 4 Адже через Давида Господь вручив йому останок, щоб настановити після нього його дітей і поставити міцно Єрусалим, 5 оскільки Давид чинив те, що правильне перед Господом, не відхилявся від усього, що Він йому заповів, усі дні свого життя. 7 А решта оповідей про Авію і все, що він чинив, ось чи не записане це в книзі літопису царів Юди? І між Авією та між Єровоамом була війна. 8 І Авія заснув зі своїми батьками у двадцять четвертому році Єровоама, і його поховали з його батьками в місті Давида, а замість нього зацарював його син Аса.
9 У двадцять четвертому році Єровоама, царя Ізраїля, Аса став царем над Юдою. 10 Він царював у Єрусалимі сорок один рік, а ім’я його матері — Ана, дочка Авесалома. 11 І Аса чинив те, що правильне перед Господом, як Давид, його батько. 12 Він усунув із землі язичницькі обряди і відмінив усі звичаї, які завели його батьки. 13 І змістив свою матір Ану, щоб не була при владі, а оскільки вона робила засідання у своєму гаї, то Аса вирубав її священні місця і спалив у вогні при потоці Кедрон, 14 та високі місця він не знищив. Однак серце Аси було досконалим із Господом усі його дні. 15 І він приніс стовпи його батька, і вніс його стовпи в Господній дім — срібні та золоті, і посуд.
16 Між Асою та між Ваасою, царем Ізраїля, весь час була війна. 17 І Вааса, цар Ізраїля, виступив проти Юди, і збудував Раму, щоб не було того, хто входить і виходить в Аси, царя Юди. 18 Тоді Аса взяв те срібло і золото, що знайшлося в скарбницях дому царя, і віддав їх до рук своїх слуг. І цар Аса послав їх до сина Адера, сина Тавереммана, сина Азіна, царя Сирії, який жив у Дамаску, переказуючи: 19 Нехай буде в силі договір між мною і між тобою, між моїм батьком і твоїм батьком! Ось я тобі послав у дар срібло та золото, давай, скасуй свій договір з Ваасою, царем Ізраїля, і він відступить від мене!
20 І син Адера вислухав царя Асу, і послав командирів своїх військ проти міст Ізраїля, і розгромив Аїн в землі Дана, Авелмаа і весь Хезрат, аж до всієї землі Нефталима. 21 І сталося, коли Вааса почув про це , то покинув будувати Раму і повернувся в Терсу. 22 А цар Аса дав наказ усьому племені Юди в Енакімі, і вони принесли каміння з Рами та дерево з неї, яким будував Вааса, і ними цар Аса забудував кожну гору Веніаміна і сторожову вежу.
23 А решта оповідей про Асу та про всю його силу, яку він виявляв, ось чи не є записане це в книзі літопису царів Юди? Лише в час своєї старості він захворів на свої ноги. 24 І заснув Аса, і його поховали з його батьками в місті Давида, а замість нього зацарював його син Йосафат.
25 А над Ізраїлем у другому році Аси, царя Юди, зацарював Надав, син Єровоама, і царював над Ізраїлем два роки. 26 Він чинив зло перед Господом і пішов дорогою свого батька та за його гріхами, якими довів Ізраїль до гріха.
27 І його оточив Вааса, син Ахії, який був над домом Велаана, і розгромив його під Ґаватоном, який належав филистимцям, — Надав і весь Ізраїль тримали в облозі Ґаватон. 28 І Вааса вбив його в третьому році Аси, сина Авії, царя Юди, і зацарював. 29 І сталося, коли він зацарював, то побив дім Єровоама, і не залишилося з Єровоама нікого, хто дихає, доки не вигубив його згідно з Господнім словом, яке сказав через свого раба Ахію, силонійця, 30 через гріхи Єровоама, який довів Ізраїль до гріха, і через його навмисні підбурювання, яким викликав обурення Господа, Бога Ізраїля.
31 А решта оповідей про Надава, і про все, що він учинив, ось чи не є записане це в книзі літопису царів Ізраїля?
33 У третьому році Аси, царя Юди, у Терсі зацарював над Ізраїлем Вааса, син Ахії, — царював двадцять чотири роки. 34 І він чинив зло перед Господом, і пішов дорогою Єровоама, сина Навата, і за його гріхами, якими довів Ізраїль до гріха.