Соломонів храм Господеві
1 Так сталося, що в чотириста вісімдесятому році після виходу ізраїльтян з Єгипту, четвертого року, в місяці зів, тобто в другому місяці року царювання над Ізраїлем Соломона, було розпочате будівництво ГОСПОДНЬОГО Храму.
2 Храм, споруджений царем Соломоном для ГОСПОДА, мав шістдесят ліктів завдовжки, двадцять ліктів завширшки і тридцять ліктів заввишки.
3 А притвор перед Храмом: двадцять ліктів завдовжки, відповідно до ширини храму, десять ліктів завширшки, перед Храмом.
4 В укісних отворах Храму були вставлені решітчасті вікна.
5 Уздовж стін Храму, зовні довкола, в тому числі біля стін Святого та Святого Святих, зроблено прибудову, в якій розташовувались кількаярусні бічні кімнати.
6 Нижній поверх мав завширшки п’ять ліктів, середній – шість ліктів, а третій був завширшки сім ліктів, оскільки зовні довкола стіни Храму були зроблені виступи, щоб прибудовані кімнати не доторкалися до стін дому.
7 Храм будували з виготовлених у каменоломні цільних каменів, так що на місці будівництва Храму не було чути стукоту ні молотків, ні сокир, ані жодних інших залізних знарядь.
8 Вхід до кімнат середнього поверху прибудови був з правого боку Храму, – крученими сходами підіймались на середній поверх, а зі середнього – на третій.
9 Так будувався Храм. І коли будівництво закінчувалось, то стеля Храму була зроблена з кедрових балок і дощок.
10 Навколо всього Храму була зроблена прибудова висотою у п’ять ліктів кожна кімната, яка поєднувалась з Храмом кедровими балками.
11 Після цього було до Соломона ГОСПОДНЄ слово такого змісту:
12 Відносно цього Храму, що ти будуєш, – то якщо ти житимеш за Моїми постановами і виконуватимеш Мої закони, дотримуючись усіх Моїх Заповідей, й не відступатимеш від них, то Я здійсню щодо тебе Моє слово, яке Я сказав твоєму батькові Давидові.
13 Я перебуватиму серед нащадків Ізраїля, і не залишу свого народу, Ізраїлю.
14 Отже, Соломон спорудив Храм і закінчив його.
15 Він облицював внутрішні стіни Храму кедровими дошками, – від долівки Храму й аж до балок і стелі. Вся внутрішня частина Храму була облицьована деревом. Так само й підлога Храму була вистелена кедровими дошками.
16 На відстані двадцяти ліктів від краю Храму був споруджений з кедрових дошок переділ від підлоги й до стелі, що відокремлював внутрішнє приміщення Святині – Святе Святих.
17 Перед Святим Святих був зал Храму, завдовжки сорок ліктів, тобто Святе відділення Святилища .
18 Внутрішнє кедрове облицювання Храму було оздоблене плодами та квітами, що розпускаються. Усе було покрите кедром, так що каменя видно не було.
19 Усередині Храму було підготовлене приміщення, Святе Святих, аби там поставити Ковчег ГОСПОДНЬОГО Заповіту.
20 Святе Святих, яке мало двадцять ліктів завдовжки, двадцять ліктів завширшки й двадцять ліктів заввишки, покрили чистим золотом; покрив золотом також і, зроблений з кедра, жертовник.
21 Соломон обклав Храм (Святе ) усередині чистим золотом, а перед Святим Святих, яке також було покрите золотом, простягнув золоті ланцюги.
22 Весь Храм, тобто Святе, як і жертовник перед Святим Святих, – усе було покрите золотом.
23 У Святому Святих він вирізьбив з оливкового дерева два херувими заввишки десять ліктів.
24 П’ять ліктів мало одне крило херувима і п’ять ліктів друге крило херувима, – так що від краю одного крила до краю другого його крила було десять ліктів.
25 Так само десять ліктів був розмір (розмах ) крил другого херувима, – обидва херувими мали однакову величину й однаковий вигляд.
26 Один херувим був заввишки десять ліктів, і стільки ж – другий херувим.
27 Ті херувими були поставлені посеред внутрішнього Храму (Святого Святих ). Крила херувимів були розпростерті так, що крило одного херувима торкалось однієї стіни, а крило другого херувима торкалось другої стіни; інші їхні крила сходились вгорі, – крило до крила посередині Храму.
28 Херувими також були покриті золотом.
29 Всі довколишні стіни Храму, внутрішні (перегородки ) і зовнішні, були оздоблені, вирізьбленими різцем, зображеннями херувимів, пальм і квітів, що розпускаються.
30 Підлогу як усередині Храму, так і в зовнішніх приміщеннях покрили золотом.
31 Двері входу в Святе Святих були двостулкові , виготовлені з оливкового дерева; притім бічні одвірки були п’ятигранними.
32 На обох стулках дверей, виготовлених з оливкового дерева, були також вирізьблені зображення херувимів, пальм і розкритих квітів, покритих золотом. Отже, і херувими, і пальми були покриті золотом
33 Так само були зроблені вхідні двері у Святе Храму, хоча одвірки вже були чотиригранними з оливкового дерева,
34 а обидві стулки дверей були з кипарисового дерева. Проте кожна стулка складалася з двох частин, які обертались на своїх завісах – з одного боку і з другого боку.
35 І на них були вирізьблені херувими, пальми та розкриті квіти, покриті золотом, яке допасовувалось відповідно до різьблення.
36 Навколо внутрішнього двору була споруджена стіна з трьох рядів тесаних каменів і одного ряду кедрових брусів.
37 Таким чином четвертого року, у місяці Зів, був закладений фундамент ГОСПОДНЬОГО Храму, а
38 одинадцятого року, у місяці Бул, тобто восьмому місяці, було завершене будівництво Храму в усіх його деталях і згідно з усім, що було заплановано. Всього Храм будувався сім років.
1 І сталося, що в чотириста сороковому році після виходу синів Ізраїля з Єгипту, у четвертому році другого місяця цар Соломон зацарював над Ізраїлем. 1a І наказав цар, і приносять великі цінні камені для основи дому та камені нетесані, 1b і сини Соломона та сини Хірама нарізали, і поклали їх. 1c У четвертому році він заклав основу Господнього дому в місяці нісані — другому місяці. 1d В одинадцятому році в місяці ваала (це восьмий місяць) закінчили дім з усіма його ділами і з усім його устаткуванням.
2 Дім, який збудував цар Соломон Господу був сорок ліктів довжиною, двадцять ліктів шириною і двадцять п’ять ліктів висотою. 3 І притвор перед входом до храму, двадцять ліктів його протяжність в ширину дому і десять ліктів його протяжність перед входом до дому. Тож він збудував дім, і закінчив його. 4 І зробив у домі нахилені, сховані вікна. 5 Він поставив на мурі дому кімнати довкола храму та давір і спорудив поверхи довкола. 6 Нижній поверх: його ширина — п’ять ліктів, а середній — шість, і третій, ширина якого сім ліктів. І він зробив довкола на домі уступи, знадвору дому, щоб не доторкалися до стін дому.
7 І коли будували дім, він був збудований з не різаного простого каменю, — молота, сокири і всякого залізного знаряддя не було чути в домі, коли його будували.
8 І двері нижнього поверху були під правою стороною дому, і гвинтовий вихід до середньої кімнати, а із середньої — до третього поверху. 9 І він збудував дім, і закінчив його, і покрив стелю дому кедриною, 10 і поробив перев’язі через весь дім, п’ять ліктів своєю висотою, і покрив перев’язку кедровим деревом. 15 І він збудував стіни дому з кедрового дерева — від долівки землі й аж до балок і стін. Він покрив внутрішню частину деревом усередині й обложив внутрішню частину дому сосновими дошками. 16 І він збудував на двадцять ліктів від краю дому, одна сторона — від підлоги до балок, і зробив від давіра до Святого святих. 17 І храм мав сорок ліктів спереду 19 давіра посередині дому всередині, щоб там поставити ковчег Господнього завіту. 20 Двадцять ліктів довжина, двадцять ліктів ширина і двадцять ліктів його висота, і він покрив його золотом довкола. І він зробив жертовник 21 напроти давіра, і покрив його золотом. 22 І він повністю покрив дім золотом — весь дім аж до кінця.
23 І він зробив у давірі два херувими десяти ліктів величини на міру. 24 П’ять ліктів крило в одного херувима і п’ять ліктів його друге крило, десять ліктів від кінця його крила до другого кінця його крила. 25 Так само і другий херувим, однієї міри, — одна міра в обох. 26 Висота одного херувима — десять ліктів, така ж і в другого херувима. 27 І обидва херувими посеред внутрішнього дому. І вони простягнули свої крила, і доторкалося одне крило до стіни, а друге крило доторкалося до іншої стіни, і їхні крила, що посеред дому, — торкалися крило до крила. 28 І він покрив херувимів золотом.
29 І всі стіни дому довкола він вирізьбив різцем, різьбами херувимів і пальм, всередині та ззовні. 30 І долівку дому усередині та ззовні покрив золотом.
31 І для входу давіра зробив двері з кипарисового дерева, п’ятикутні одвірки і двоє дверей 32 із соснового дерева, а на них — вирізьблені різьблення херувимів і пальм, а відкрите листя він покрив золотом і золото переходило на херувимів і на пальми.
33 Так само він зробив з дверима храму, зробив одвірки з кипарисового дерева, чотирикутні криті ходи. 34 І в обох дверях — соснове дерево: дві частини одних дверей і їхні завіси, і дві — других дверей і завіси, що відкривалися. 35 Були вирізьблені херувими, пальми та відкрите листя, і були покриті золотом, яке переходило на різьблення. 36 І він збудував зовнішній притвор: три ряди нетесаних і ряд тесаного кедру довкола. 36a І він збудував завісу притвору дому, що напроти входу в храм.