Друге з’явлення Господа Соломонові
1 Після того як Соломон завершив будівництво ГОСПОДНЬОГО Храму, царського палацу, а також усього, що Соломон прагнув здійснити,
2 ГОСПОДЬ удруге з’явився Соломонові, як з’являвся йому в Ґівеоні.
3 Отже, ГОСПОДЬ сказав йому: Я почув твою молитву і твоє благання, з якими ти звертався до Мене. Я освятив цей Храм, який ти збудував, аби там перебувало Моє Ім’я повіки. Тому Мої очі й Моє серце будуть там постійно.
4 І якщо ти служитимеш Мені так, як служив Твій батько Давид , у щирості серця і правоті, діючи у відповідності з тим, що Я тобі заповів, й дотримуючись Моїх настанов і Моїх Заповідей,
5 то Я зміцню твій царський престол над Ізраїлем навіки, як Я і обіцяв твоєму батькові Давидові, заповідаючи: Не переведеться твій нащадок на престолі Ізраїлю!
6 Але, якщо ви, чи ваші нащадки, відвернетеся від Мене, й не будете дотримуватись Моїх Заповідей і Моїх настанов, які Я запровадив для вас; відступите й почнете служити іншим богам, поклоняючись їм,
7 то Я прожену Ізраїль з тієї землі, яку Я йому дав, а цей Храм, який Я освятив для Свого Імені, відкину з-перед Моїх очей, і стане Ізраїль приповідкою та посміховиськом серед усіх народів.
8 Що ж до цього величного Храму, то він стане руїною , так що кожен, хто проходитиме повз нього, жахнеться і свисне від здивування, запитуючи: І чому ГОСПОДЬ заподіяв таке з цим краєм та з цим Храмом?
9 А йому відповідатимуть: За те, що вони відкинули ГОСПОДА, свого Бога, Який вивів їхніх батьків із Єгипетського краю, а натомість приєднались до інших богів, поклонялися їм та їм служили, – саме через це ГОСПОДЬ спровадив на них усе це лихо!..
Ще про Соломонові будування
10 Після двадцяти років, протягом яких Соломон споруджував дві будівлі, зокрема, ГОСПОДНІЙ Храм і царський палац,
11 тирський цар Хірам постачав Соломонові кедрове дерево, кипарисове дерево, а також золото в такій кількості, скільки той бажав. Тому цар Соломон передав Хірамові двадцять міст у галілейській місцевості.
12 І коли Хірам вирушив з Тира, аби оглянути міста, які йому дав Соломон, то вони йому не сподобались.
13 Тому він сказав: Що це за міста, мій брате, які ти мені передав!? Він назвав їх землею Кавул , як вони називаються й досі.
14 Але Хірам таки послав цареві сто двадцять талантів золота .
15 Оце список примусової роботи, яку ввів цар Соломон, щоб спорудити ГОСПОДНІЙ Храм, фортецю Мілло, стіни Єрусалима, а також фортеці Хацора, Меґіддо і Ґезера.
16 Перед тим єгипетський цар, фараон, виступив і захопив Ґезер, спалив його вогнем, знищивши всіх ханаанців, які проживали в місті, віддавши його, як придане, своїй дочці, Соломоновій дружині.
17 Соломон же відбудував Ґезер і нижній Бет-Хорон ;
18 Баалат і Тадмор у пустелі,
19 а також усі міста для збереження запасів, які були в Соломона, а також міста для колісниць, та міста для кінноти, – все, що лише бажав Соломон збудувати в Єрусалимі, Лівані та в усьому підвладному йому краю, те він за бажанням здійснював.
20 Усе населення, що залишилося в краю з аморейців, хеттейців, періззейців, гіввійців та євусейців, та не належало до ізраїльтян,
21 тобто нащадки тих, що залишилися після завоювання краю, яких ізраїльтяни не здолали, – всіх Соломон поневолив до примусової праці, як це ведеться й до цього часу.
22 Проте ізраїльтян Соломон не робив підневільними. Натомість вони були військовими, придворними слугами, його урядовцями, воєначальниками, командирами його колісниць та його вершниками.
23 Вони також призначались розпорядниками Соломонових робіт, – всього п’ятсот п’ятдесят чоловік, – і вони ж керували людьми, які виконували працю.
24 Як тільки дочка фараона переселилась з Міста Давида до власного палацу, який Соломон для неї збудував, він зразу почав будувати фортецю Мілло.
25 Соломон тричі на рік приносив жертви всепалення та мирні жертви на жертовнику, який він збудував для ГОСПОДА, а також звершував кадіння ладаном перед тим жертовником, що стояв перед ГОСПОДОМ. Так він здійснював служіння в Храмі.
26 Цар Соломон також будував кораблі в Еціон-Ґевері, що неподалік Елата, на березі Червоного моря в Едомському краю.
27 А Хірам постачав на ті кораблі своїх слуг, – досвідчених мореплавців, обізнаних з морем, що працювали разом зі слугами Соломона.
28 Прибувши в Офір, вони взяли звідти чотириста двадцять талантів золота і доставили його до царя Соломона.
1 І сталося, коли Соломон закінчив будувати Господній дім, царський дім і всяке діло Соломона, яке забажав здійснити, 2 то Господь вдруге з’явився Соломонові, — так, як колись з’явився в Ґаваоні, — 3 і сказав йому Господь: Я почув голос твоєї молитви і твого благання, яким Ти молився переді Мною. Я тобі зробив за всією твоєю молитвою, Я освятив цей дім, який ти збудував, щоб встановити там Моє Ім’я навіки, і там будуть Мої очі й Моє серце весь час. 4 Якщо ти ходитимеш переді Мною так, як ходив Твій батько Давид, у праведності серця і в простоті, і чинитимеш згідно з усім, що Я йому заповів, і виконуватимеш Мої настанови і Мої заповіді, 5 то Я підніму престол твого царства над Ізраїлем навіки, як Я і сказав твоєму батькові Давидові, обіцяючи: Не переведеться в тебе чоловік-проводир в Ізраїлі!
6 Якщо ж ви таки відвернетеся від Мене — ви і ваші діти, і не виконуватимете Моїх заповідей і Моїх настанов, які Мойсей виклав перед вами, підете й служитимете іншим богам, і їм будете поклонятися, 7 то викину Ізраїля із землі, яку Я їм дав, а цей дім, який Я освятив у Моє Ім’я, відкину з-перед Мого обличчя, і буде Ізраїль на знищення та на поголоску в усіх народах. 8 І стосовно цього величного дому, кожний, хто проходитиме повз нього, жахнеться і засвистить. Вони запитуватимуть: Чому Господь так учинив із цією землею та із цим домом? 9 І скажуть: Тому що вони покинули Господа, свого Бога, Який вивів їхніх батьків із Єгипту, з дому рабства, і натомість узяли чужих богів, їм поклонялися і їм служили, — через це Господь навів на них це зло!
9a Тоді Соломон привів дочку фараона з міста Давида у свій дім, який збудував собі в ті дні. 10 Двадцять років, протягом яких Соломон будував два доми — Господній дім і царський дім, 11 Хірам, цар Тиру, допомагав Соломонові кедровим деревом, сосновим деревом, золотом і всім, чого він бажав. Тоді цар дав Хірамові двадцять міст у Галилейській землі. 12 І Хірам вийшов з Тиру, і пішов до Галилеї, щоб побачити міста, які йому дав Соломон, та вони не сподобалися йому. 13 І він сказав: Що то за міста, — ці, які ти мені дав, брате? І названо їх Границею, — аж до цього дня. 14 І Хірам приніс Соломонові сто двадцять талантів золота. 26 І за них цар Соломон спорудив корабель у Ґазіонґавері, що був поблизу Елата, у гирлі Останнього моря в землі Едома. 27 І Хірам послав кораблем своїх слуг, мужів-мореплавців, які знали море, щоби плавали разом зі слугами Соломона. 28 І вони прибули до Софира, взяли звідти сто двадцять талантів золота і доставили цареві Соломону.