Саулова перемога над Явешем
1 Через якийсь час виступив аммонієць Нахаш, і вчинив облогу проти Явеша Гілеадського. Всі мешканці Явеша запропонували Нахашу: Уклади з нами угоду, й ми будемо служити тобі.
2 Але аммонієць Нахаш відповів: Гаразд, я укладу з вами угоду за умови, що вийму в кожного з вас праве око, і наведу цим ганьбу на весь Ізраїль!
3 Старійшини Явеша сказали йому: Дай нам семиденну відстрочку, щоб ми відправили посланців у всі околиці Ізраїлю, і якщо ніхто не прийде нам на допомогу, то ми віддамося тобі.
4 Коли ж посланці прибули в Гіву Саулову, і про все розповіли народові, то весь народ учинив лемент і заплакав.
5 Тим часом Саул якраз йшов позаду своїх волів з поля. І Саул запитав: Що сталось з людьми, що вони плачуть? Йому розповіли все, що сказали гінці з Явеша.
6 Коли Саул почув про ті події, на нього зійшов Божий Дух, і він запалав великим гнівом.
7 Саул взяв пару волів, розрубав їх на частини і через послів розіслав у всі Ізраїлеві поселення з наказом: Так буде вчинено з волами того, хто не піде на війну разом зі Саулом і Самуїлом! Всіх людей охопив ГОСПОДНІЙ страх, тому вони вирушили як один чоловік.
8 Саул оглянув зібраних у Безеку. Мужів Ізраїлю виявилось триста тисяч, і тридцять тисяч мужів із Юдиного племені.
9 Він наказав посланцям, які прибули: Скажіть мешканцям Явеша Гілеадського так: Завтра, щойно пригріє сонце, чекайте порятунку. Посланці ввійшли в місто, й повідомили про це мешканцям Явеша; ті дуже зраділи.
10 Після цього явеські мешканці сказали Нахашу : Завтра ми вийдемо до вас, – робіть з нами, що захочете.
11 Проте наступного дня сталось ось що: Саул розділив народ на три загони, які вдосвіта раптово проникли в середину ворожого табору, й розбили аммонійців, перше ніж пригріло сонце; в результаті залишки їхніх людей настільки розпорошились, що навіть не було двох разом.
12 Тоді народ сказав Самуїлові: Назви тих людей, котрі говорили: хіба ж то Саулові над нами царювати? Видай тих людей, і ми їх стратимо!
13 Але Саул сказав: Сьогодні не помре ніхто, адже в цей день ГОСПОДЬ подарував Ізраїлю спасіння!
14 А Самуїл звернувся до народу зі закликом : Ходімо, – вирушаймо в Ґілґал і там відновимо царство!
15 Тож увесь народ вирушив у Ґілґал, і там перед ГОСПОДОМ у Ґілґалі проголосили Саула царем. Там же перед ГОСПОДОМ були принесені подячні мирні жертви. Це була велика радість як для Саула, так і для всіх мужів Ізраїлю.
1 І сталося після приблизно місяця, що прийшов Наас, амманієць, і отаборився проти Явіса ґалаадського. І сказали всі мужі Явіса до Нааса, амманійця: Уклади з нами угоду, і служитимемо тобі. 2 І сказав їм Наас, амманієць: Про це угоду складу з вами, щоб вибрати в кожного з вас праве око, і покладу ганьбу на Ізраїля! 3 І сказали йому мужі Явіса: Дай нам сім днів, і відішлемо посланців до всіх околиць Ізраїля, якщо не буде того, хто врятував би нас, прийдемо до вас. 4 І посланці прийшли до Ґаваа до Саула, і промовляли слова до вух народу, а весь народ підняв свій голос і заплакав.
5 І ось Саул приходить на другий день з поля. І сказав Саул: Що це, чому народ плаче? І розповідають йому слова синів Явіса. 6 Коли він почув ці слова, то Господній Дух зійшов на Саула, і він дуже розгнівався на них своїм гнівом. 7 І взяв дві корови, розрубав їх на частини і послав до всіх околиць Ізраїля через послів, кажучи: Хто не йде за Саулом і за Самуїлом, так нехай учинять їхнім коровам! І Господній страх напав на ізраїльський народ, і вони закричали як один чоловік. 8 І перевірив їх Авіезек у Вамі, усіх чоловіків Ізраїля — шістсот тисяч, і сімдесят тисяч мужів Юди. 9 І він сказав послам, які прийшли: Так скажете мужам Явіса: Завтра, як пригріє сонце, вам спасіння. І прийшли посли до міста, і звіщали мужам Явіса, і ті зраділи. 10 І сказали мужі Явіса до Нааса, амманійця: Завтра прийдемо до вас, і вчините нам, як завгодно перед вами. 11 І сталося на другий день, що Саул розділив народ на три частини, і ввійшли в середину табору в ранню сторожу, і побили синів Аммона, перш ніж прогрівся день, а ті, які залишилися, розбіглися, і не залишилося з-поміж них двох разом.
12 Тоді народ сказав Самуїлові: Хто той, котрий сказав, що Саул не царюватиме над нами? Видай цих мужів, і вб’ємо їх! 13 Та Саул сказав: Хай ніхто не помре в цей день, бо сьогодні Господь учинив спасіння в Ізраїлі. 14 І звернувся Самуїл до народу, закликаючи: Ходімо в Ґалґал і обновимо там царство! 15 І весь народ пішов у Ґалґал, а Самуїл помазав там Саула на царя перед Господом у Ґалґалі, приніс там жертви і мирні жертви перед Господом. І дуже зрадів Самуїл та весь Ізраїль.