Помазання Давида на царство
1 Згодом ГОСПОДЬ сказав Самуїлові: Доки ти сумуватимеш з приводу Саула? Я відкинув його від владарювання над Ізраїлем! Наповни твій ріг оливою і йди; Я посилаю тебе до вифлеємця Єссея, адже з-посеред його синів Я угледів Собі царя.
2 Самуїл же відповів: Хіба можу я туди піти? Дізнається про це Саул, і вб’є мене! Але ГОСПОДЬ сказав: Візьми зі собою ялівку зі стада і скажи: Я прийшов принести жертву ГОСПОДУ.
3 Запроси на жертовну трапезу Єссея, а там Я тобі скажу, що маєш робити. Помажеш для Мене того, на кого тобі вкажу!
4 І Самуїл учинив так, як звелів ГОСПОДЬ. Коли він прийшов у Вифлеєм, то стривожені старійшини міста, вийшовши йому назустріч, запитали: Чи твій прихід з миром?
5 А він відповів: З миром! Я прийшов, аби принести жертву ГОСПОДУ. Тож освятіться, аби також піти зі мною на жертвоприношення! Потім він освятив Єссея разом із його синами, та запросив їх на жертвоприношення.
6 Так сталося, що коли вони йшли, Самуїл звернув увагу на Еліява й подумав: Напевно, цей і є ГОСПОДНІМ помазаником!
7 Але ГОСПОДЬ сказав Самуїлові: Не дивись на його вроду, та на його високий зріст, тому що Я його відхилив. Адже Бог дивиться не так, як дивиться людина. Людина дивиться на обличчя, а ГОСПОДЬ дивиться на серце!
8 Тоді Єссей покликав Авінадава, і провів його перед Самуїлом, але той (Самуїл ) сказав: І цього ГОСПОДЬ не обрав.
9 Далі Єссей привів Шамму, однак Самуїл сказав: І цього також ГОСПОДЬ не обрав.
10 Так Єссей провів перед Самуїлом сім своїх синів. Але Самуїл повідомив Єссею: Жодного з них ГОСПОДЬ не обрав.
11 І Самуїл запитав Єссея: Чи це вже всі твої хлопці? А той відповів: Є ще наймолодший, але він пасе отару! Та Самуїл сказав Єссею: Пошли за ним і приведи. Адже не сядемо за стіл, аж доки він не прийде сюди!
12 Він послав, і привели його. Це був рум’яний, вродливий на вигляд, з гарними очима юнак. І ГОСПОДЬ промовив: Встань і помаж його, бо це – він!
13 Тоді Самуїл взяв ріг з оливою, і помазав його поміж його братами. ГОСПОДНІЙ Дух зійшов на Давида, і з того дня й надалі перебував на ньому. А Самуїл повернувся в Раму.
Давид розважає Саула
14 Коли ж від Саула ГОСПОДНІЙ Дух відійшов, його почав непокоїти злий дух від ГОСПОДА .
15 І слуги Саула сказали йому: Тебе непокоїть злий дух від Бога,
16 тому нехай наш володар накаже своїм слугам, які при тобі, пошукати чоловіка, який уміє грати на гуслах; тож коли тебе непокоїтиме злий дух від Бога, він перед тобою заграє і тобі стане краще.
17 Тоді Саул наказав своїм слугам: Пошукайте мені чоловіка, котрий гарно грає, і приведіть його до мене!
18 Відповідаючи один зі слуг сказав: Якось я бачив Єссейового сина, вифлеємця, який чудово грав. До того ж він справжній сильний лицар, доброчесний і розважливий у слові чоловік. Та й на вигляд він вродливий, і з ним ГОСПОДЬ.
19 Саул негайно послав до Єссея гінців з наказом: Пришли до мене свого сина Давида, який опікується отарою!
20 Єссей поклав на осла мішок зі зерном, бурдюк вина, одне козеня з отари, й відіслав усе це Саулові разом зі своїм сином Давидом.
21 Отже, Давид прибув до Саула, й почав йому служити. Саул дуже його полюбив, і призначив своїм зброєносцем.
22 Після того Саул послав до Єссея гінців сказати: Нехай Давид залишається у мене на службі, бо він знайшов милість в очах моїх!
23 І коли траплялось, що дух від Бога находив на Саула, то Давид брав гусла, і його руки вправно вигравали, – Саул відчував полегшення, він заспокоювався, і злий дух залишав його.
1 І промовив Господь до Самуїла: Тож доки ти плакатимеш над Саулом? Я знехтував ним, щоб він не царював над Ізраїлем! Наповни твій ріг олією! Іди, Я пошлю тебе до Єссея аж до Вифлеєму, бо Я побачив між його синами Собі одного , щоб царював. 2 А Самуїл відповів: Як я піду? — почує Саул, то він вб’є мене! Та Господь сказав: Візьми телицю з рогатої худоби у твою руку і скажеш: Іду принести жертву Господу. 3 А на жертву покличеш Єссея, і Я об’явлю тобі, що вчиниш, і помажеш того, на кого тобі вкажу! 4 І вчинив Самуїл усе, що йому сказав Господь, і прийшов до Вифлеєму. І жахнулися старійшини міста зустріччю з ним, і сказали: Мир входу твоєму, видючий! 5 І він відповів: Мир! Приходжу принести жертву для Господа, освятіться і розвеселіться сьогодні зі мною! Він освятив Єссея та його синів і покликав їх на жертву.
6 І сталося, коли входили вони, він побачив Еліява і сказав: Дійсно перед Господом його помазаник! 7 Та Господь сказав Самуїлові: Не зважай на його вигляд, ні на його величну поставу, бо Я ним знехтував, тому що Бог не дивиться так, як дивиться людина. Адже людина дивиться на обличчя, а Бог дивиться на серце!
8 Наступним Єссей покликав Амінадава, і він прийшов перед обличчя Самуїла. Та він сказав: І цього Господь не вибрав. 9 І привів Єссей Саму, та сказав: І цього Господь не вибрав. 10 І Єссей провів своїх сімох синів перед Самуїлом. Та Самуїл сказав: Жодного із цих Господь не вибрав. 11 І Самуїл запитав Єссея: Чи немає в тебе більше дітей? А той сказав: Ось ще найменший пасе стадо! І сказав Самуїл Єссеєві: Пошли і візьми його, бо не матимемо спочинку, аж доки він не прийде! 12 Тож він послав і привів його. А цей рижий з гарними очима і добрий в очах Господа. І промовив Господь до Самуїла: Встань і помаж Давида, бо він є добрим! 13 І Самуїл взяв ріг олії, і помазав його серед його братів, і Господній Дух перебував над Давидом від того дня й надалі. А Самуїл піднявся і пішов до Арматаїма.
14 А від Саула Господній Дух відійшов, і на нього давив поганий дух від Господа. 15 І слуги Саула звернулися до нього: Ось поганий дух від Господа на тебе давить. 16 Хай твої раби, які перед тобою, переговорять і хай пошукають нашому володареві того, хто обізнаний з гуслами, і буде грати, — він гратиме на своїх гуслах, коли на тобі буде поганий дух, і тобі стане добре, і тебе заспокоїть. 17 І Саул сказав до своїх слуг: Пошукайте мені того, хто добре грає, і приведете його до мене! 18 А один із його слуг відповів, кажучи: Ось я побачив сина Єссея, вифлеємця, — він знає гусла, чоловік розумний, військовий чоловік і мудрий словом. Та й на вигляд чоловік той гарний, і Господь з ним.
19 Тоді Саул послав послів до Єссея, кажучи: Пришли до мене твого сина Давида, який біля твого стада! 20 І Єссей взяв ґомор хліба, міх вина і одне козеня з кіз, і послав Саулові через свого сина Давида. 21 Тож Давид прибув до Саула і постав перед ним. І він його дуже полюбив, і той став у нього зброєносцем. 22 І послав Саул до Єссея, переказуючи: Нехай стане Давид переді мною, бо знайшов милість у моїх очах! 23 І бувало, коли поганий дух находив на Саула, то Давид брав гусла і грав своєю рукою, і Саул заспокоювався, йому ставало добре, і поганий дух відступав від нього.