Давид посвоячується з Саулом
1 Так сталося, що після закінчення розмови Давида зі Саулом, його син Йонатан усім серцем прихилився до Давида; Йонатан полюбив його, як свою душу.
2 Саул того ж дня залишив його біля себе, не дозволивши йому повертатись у дім свого батька.
3 Що ж до Йонатана, то він уклав з Давидом союз дружби, оскільки полюбив його, як власну душу.
4 Тож зняв Йонатан зі себе верхній одяг, і подарував його Давидові, а також віддав йому свій меч, свій лук та свій пояс.
5 І куди б не посилав його Саул, Давид скрізь мав успіх, оскільки діяв розважливо; тому Саул поставив його на чолі свого війська. Він сподобався усьому народу, а також усім слугам Саула.
6 А перед тим було так: коли Давид і все ізраїльське військо повертались після перемоги над филистимцем Голіафом , з усіх міст Ізраїлю виходили жінки зустрічати Саула радісними співами й танцями, в супроводі бубнів та цимбалів.
7 Граючи й танцюючи, вони вигукували: Саул знищив тисячі, а Давид десятки тисяч!
8 Саул був дуже роздратований, адже йому не сподобались такі вигуки, тому він сказав: Давидові приписують десятки тисяч, а мені – лише тисячі! Йому бракує хіба що царства!
9 З того часу й надалі Саул підозріло дивився на Давида.
10 Наступного дня сталося так, що Саулом заволодів злий дух від Бога і перебуваючи в своїх покоях, він став несамовитим . Тимчасом як Давид грав, перебираючи майстерно струни, як це робив щодня, у Саула в руці був спис.
11 Саул кинув списа, вирішивши: Приб’ю Давида до стіни, але Давид двічі ухилявся від нього.
12 Тож Саул почав боятись Давида, оскільки зрозумів , що з ним ГОСПОДЬ, а від Саула відступив.
13 Після цього Саул віддалив його від себе, призначивши його на чолі тисячі воїнів; з тих пір Давид керував військовими людьми.
14 В усіх своїх справах Давид продовжував діяти розважливо, й ГОСПОДЬ був з ним.
15 Зауваживши, що Давид діє дуже обачливо й розсудливо, Саул став ще більше його боятись.
16 Тоді як ізраїльські та юдейські воїни любили Давида, оскільки він був успішним їхнім воєначальником.
17 Якось Саул сказав Давидові: Я готовий віддати тобі за дружину свою найстаршу дочку Мерав, лише будь мені хоробрим воїном і провадь Господні війни! При цьому Саул розмірковував: Краще, щоб він упав не від моєї руки, а нехай він загине від рук филистимців.
18 Але Давид відповів Саулові: Хто я і що моє життя та рід мого батька в Ізраїлі, щоб мені стати зятем царя?
19 Але сталося так, що коли надійшов час видати за Давида дочку Саула, Мерав, то її видали за дружину Адріїлові з Мехоли.
20 Тим часом Давида покохала Саулова дочка, Мелхола. Коли ж про це повідомили Саулу, то така ситуація йому сподобалась.
21 Адже Саул міркував собі: Видам її за нього, і нехай вона стане йому пасткою; нехай його досягне рука филистимців! Тому Саул сказав до Давида: Зараз маєш другу можливість стати моїм зятем.
22 А своїм слугам Саул дав таку вказівку: Розмовляйте з Давидом, ніби потайки, говорячи: Ти подобаєшся цареві, та й усі його слуги тебе люблять, тому маєш нагоду стати зятем царя!
23 Тож слуги Саулові переказали всі ці слова Давидові, але Давид відповів: Невже ви думаєте, що так легко можна стати зятем царя? Адже я людина вбога й не знатна.
24 І слуги Саула переказали йому, мовляв: Ось так і так говорив Давид.
25 Саул же звелів переказати Давидові: Цар не хоче якогось викупу за наречену, хіба що сто филистимських обрізань крайніх шкірочок, аби таким чином помститися на ворогах царя! Так Саул планував погубити Давида руками филистимців.
26 Коли ж слуги Саула повідомили про це Давидові, то Давиду сподобалось, аби таким чином стати зятем царя, перш ніж мине умовний термін.
27 Тож Давид разом зі своїми воїнами вирушив, вбив з-посеред филистимців двісті чоловіків, після чого Давид приніс двісті їхніх обрізань крайніх шкірочок і передав їх цареві, щоб можна було стати зятем царя. Таким чином Саул видав за нього свою дочку Мелхолу за дружину.
28 Саул ще раз переконався й усвідомив, що ГОСПОДЬ є з Давидом; до того ж дочка Саула, Мелхола, його кохала.
29 Тепер Саул став ще більше боятися Давида. Отже, Саул перетворився на ворога Давида назавжди.
30 Филистимські можновладці продовжували провокувати напади на ізраїльтян , але щоразу, коли вони це робили, Давид був найуспішнішим з-поміж інших воєначальників Саула, тому він дуже прославився.
6 Назустріч Давидові з усіх міст Ізраїля вийшли танцюристки з тимпанами, з радістю і з гуслами, 7 і жінки почали. Вони виголошували: Саул побив свої тисячі, а Давид свої десятки тисяч! 8 І поганою видалася ця справа в очах Саула через ці слова, і він сказав: Давидові дали десятки тисяч, а мені дали лише тисячі! 9 І від того дня й надалі Саул почав косо дивитися на Давида.
12 У Саула появився страх перед Давидом, 13 і він відсторонив його від себе, і поставив його собі тисяцьким, і той виходив і входив перед народом. 14 Давид був розумним в усіх своїх дорогах, і Господь був з ним. 15 І побачив Саул, що він дуже розумний, і остерігався його присутності. 16 А весь Ізраїль та Юда полюбили Давида, бо він виходив і входив перед народом.
20 І сталося, що Мелхола, дочка Саула, полюбила Давида, і сповістили Саулові, і це було угодним в його очах. 21 І сказав Саул: Дам її йому, і буде йому на спотикання. На Саулові була рука филистимців.
22 Саул дав вказівку всім своїм, кажучи: Ви таємно заговоріть з Давидом, кажучи: Ось цар до тебе прихильний, і всі його слуги тебе люблять, тож ти стань зятем царя! 23 І слуги Саула промовили ці слова до вух Давида, та Давид сказав: Хіба у ваших очах це легка справа стати зятем царя? Я ж — чоловік нешляхетного роду і не славний. 24 А слуги Саула сповістили йому згідно із цими словами, які сказав Давид. 25 Саул же сказав: Так перекажете Давидові: Цар не бажає дару, але хіба сто крайніх плотей филистимців, щоб помститися на ворогах царя! Саул думав таким чином віддати його в руки филистимців. 26 І слуги Саула сповіщають ці слова Давидові, і справа була угодною в очах Давида, щоб стати зятем царя. 27 І Давид піднявся, і він та його мужі пішли і побили сто мужів з филистимців, і він приніс їхні крайні плоті цареві й став зятем царя, і йому дали дочку Мелхолу — йому за жінку.
28 І побачив Саул, що Господь з Давидом, і весь Ізраїль полюбив його, 29 і продовжував косо дивитися на Давида.