Ізраїльтяни домагаються царя
1 Так сталося, що в похилому віці Самуїл призначив суддями Ізраїлю своїх синів.
2 Ім’я його перворідного сина було Йоїл, а ім’я другого – Авія. Вони були суддями у Беер-Шеві.
3 Але його сини не пішли його дорогою, а потягнулись за наживою, – брали хабарі, а тому викривляли правосуддя.
4 Тому зібрались усі ізраїльські старійшини, прийшли до Самуїла в Раму, і
5 сказали йому: Ось ти вже в похилому віці, а твої сини не йдуть твоїми слідами, тому настанови над нами царя, аби він нами правив, як це є в усіх народів!
6 Проте Самуїлові не сподобалось те, що вони просили, мовляв: Постав нам царя, аби він нами правив! Тож Самуїл звернувся в молитві до ГОСПОДА.
7 А ГОСПОДЬ так відповів Самуїлові: Прислухайся до голосу народу та до всього, що вони тобі кажуть, адже не тебе вони відкинули, але вони знехтували Мною, аби Я не був їхнім царем.
8 Адже як вони поводились завжди, – з тих пір, коли Я їх вивів з Єгипту, й дотепер, – вони залишали Мене, аби служити іншим богам; так вони чинять і з тобою.
9 Однак, зараз послухайся їхнього прохання, але обов’язково застережи їх, пояснивши їм права царя, який царюватиме над ними!
10 Тож Самуїл переказав усі ГОСПОДНІ слова народові, який домагався від нього царя.
11 Він сказав: Ось такі будуть права царя, який царюватиме над вами: Він буде забирати ваших синів і приставить до своїх колісниць та до своїх коней, й вони (сини ) бігатимуть перед його колісницею.
12 Він призначить над ними своїх тисячників та сотників; накаже їм орати його поле, жати його хлібні ниви, виготовляти його військову зброю та знаряддя до його колісниць.
13 Він забиратиме ваших дочок, аби виготовляли парфуми, працювали кухарками та пекарями.
14 Він забере ваші кращі поля, ваші виноградники й ваші оливкові сади, та віддасть своїм слугам.
15 З вашого врожаю зерна і ваших виноградників він братиме десятину (податок ), аби було з чого платити своїм урядовцям та своїм слугам.
16 Ваших найкращих слуг та ваших слугинь, ваших найсильніших молодих людей і ваших ослів він забиратиме і залучатиме до праці в своєму господарстві.
17 Він оподаткує ваші отари десятиною, а ви самі будете йому служити.
18 І якщо в той час ви будете нарікати з приводу діянь вашого царя, котрого ви собі обрали, ГОСПОДЬ вам не відповідатиме...
19 Але люди не захотіли далі слухати застережень Самуїла, й сказали: Ні, нехай-таки над нами буде цар!
20 Ми хочемо бути такими, як всі народи, – нехай наш цар нас судить, править нами й провадить наші війни!
21 Самуїл вислухав усі слова народу, і переказав їх ГОСПОДУ.
22 А ГОСПОДЬ сказав Самуїлові: Виконай їхнє бажання, і постав їм царя! Тоді Самуїл сказав ізраїльським мужам: Повертайтесь кожен у своє місто!
1 І сталося, коли Самуїл зістарився, то поставив своїх синів суддями для Ізраїля. 2 Ось імена його синів: первородний Йоіл, а ім’я другого — Авія, судді у Версавії. 3 Та його сини не пішли його дорогою, а схилилися до хабара, приймали дари і відступили від праведності.
4 І мужі ізраїльські зібралися і прийшли до Самуїла в Арматаїм, 5 кажучи йому: Ось ти зістарився, а твої сини не ходять твоєю дорогою. Тож постав тепер над нами царя, щоб нас судив, — так, як і в інших народів! 6 І це слово видалося поганим в очах Самуїла, коли сказали: Дай нам царя, щоб нас судив! Тож Самуїл помолився до Господа. 7 А Господь сказав Самуїлові: Послухайся голосу народу, — так, як тобі говорять, бо не тебе зневажили, але Мене вони зневажили, щоб Я не царював над ними! 8 Згідно з усіма ділами, які вчинили Мені від того дня, коли Я їх вивів з Єгипту, аж до цього дня, — вони залишили Мене і служили іншим богам, — так і тобі вони чинять. 9 Тепер же послухайся їхнього голосу. Тільки обов’язково повідом їм, — ти сповістиш їм правила царя, який царюватиме над ними!
10 І Самуїл передав усі Господні слова народові, які просили в нього царя, 11 і сказав: Це буде правило царя, який царюватиме над вами: Ваших синів він візьме і поставить їх на свої колісниці та на своїх коней, і бігатимуть перед його колісницями; 12 і він поставить їх собі тисячниками, сотниками та женцями свого жнива і збирачами свого винограду, і щоб виготовляли його воєнне знаряддя і знаряддя його колісниць. 13 І візьме ваших дочок виготовляти парфуми, за кухарок і за пекарок, 14 а ваші поля, ваші виноградники і ваші добрі оливкові сади візьме і дасть своїм рабам. 15 На ваше насіння і на ваші виноградники накладе десятину і дасть своїм євнухам і своїм рабам. 16 Тож ваші раби, ваші рабині, ваші добрі стада та ваші осли забере і візьме десятину на свої справи, 17 і на ваші стада накладе десятину, і ви будете йому рабами. 18 І в той день ви закличете з-перед обличчя вашого царя, якого ви собі вибрали, та Господь не вислухає вас у ті дні, бо ви самі собі обрали царя!
19 Однак народ не бажав послухатися Самуїла, і вони сказали йому: Ні, але нехай над нами буде цар! 20 І ми будемо такими, як і всі народи, і наш цар судитиме нас, виходитиме перед нами і воюватиме нашу війну! 21 І Самуїл вислухав усі слова народу, і промовляв їх до Господніх вух. 22 А Господь сказав Самуїлові: Послухайся їхнього голосу і постав їм царя! І Самуїл промовив до ізраїльських мужів: Нехай кожний піде до свого міста!