Соломон просить у Бога мудрості
1 І Давидів син Соломон закріпився у своєму царстві, і ГОСПОДЬ, його Бог, був з ним і постійно його звеличував.
2 Якось Соломон скликав увесь Ізраїль: тисячників і сотників над військом , суддів і всіх начальників Ізраїлю та глав батьківських племен.
3 На чолі цієї громади Соломон вирушив на узвишшя, що в Ґівеоні, оскільки там перебував Намет Божих Зборів, який спорудив Мойсей, раб ГОСПОДНІЙ, у пустелі.
4 Хоча Божий Ковчег Давид уже переніс з Кір’ят-Єаріма в Єрусалим, де для нього Давид підготував Намет, у якому й поставив його, проте
5 мідний жертовник, який спорудив Веселіїл, син Урія, сина Хура, він залишив перед колишнім ГОСПОДНІМ Наметом у Гівеоні, тому Соломон з усією громадою пішли саме туди.
6 Зійшовши до мідного жертовника, що стояв перед ГОСПОДОМ спереду Намету Зборів, Соломон приніс на ньому тисячу всепалень.
7 Тієї ночі Бог з’явився Соломонові й промовив до нього: Проси, що Я мав би тобі дати.
8 І Соломон сказав Богові: Ти учинив моєму батькові, Давидові, велику милість, поставивши мене царем замість нього.
9 Нехай же, ГОСПОДИ Боже, тепер справдиться Твоя обітниця, дана моєму батькові Давидові, оскільки Ти мене поставив царем над таким численним народом, як пісок на землі.
10 Дай же тепер мені мудрості та знання, аби я міг достойно виступати перед цим народом, і провадити його. Адже хто зуміє судити (правити ) такий великий Твій народ!?
11 Бог відповів Соломонові: Оскільки саме таким було твоє бажання, і ти не просив багатства та скарбів, ані слави й смерті своїх ворогів, – ти навіть не просив для себе довгого віку, а попросив собі мудрості та знання, щоб правити Моїм народом, над яким Я тебе поставив царем,
12 то дається тобі мудрість і знання. Проте Я тобі дам також багатство і статки, а також славу, чого не мали царі, які були перед тобою; і після тебе таких не буде.
13 Тож Соломон повернувся з узвишшя, що в Ґівеоні, від Намету Зборів, у Єрусалим і почав владарювати над Ізраїлем.
Соломонові багатства
14 Соломон зібрав військо з колісниць і вершників, – так що було в нього тисяча чотириста колісниць і дванадцять тисяч вершників. Він розмістив їх у різних містах, визначених для колісничного війська, а частину залишив біля царя в Єрусалимі.
15 Цар посприяв тому, що срібла і золота було стільки в Єрусалимі, як звичайного каміння, а кедрів щодо їхньої кількості було, як сикомор на рівнинах передгір’я .
16 Коней для Соломона спроваджували з Єгипту та з Куви ; царські купці купували їх в Куві за гроші.
17 Вони ходили і вивозили колісницю з Єгипту за шістсот срібних шеклів, а коня – за сто п’ятдесят. Таким чином вони вивозили власною рукою для всіх хеттейських царів та для арамійських царів.
18 І наказав Соломон побудувати Дім ГОСПОДНЬОГО Імені, а також царський дім для себе.
1 І Соломон, син Давида, закріпився на своєму царському престолі , і його Господь Бог був з ним і підняв його до висот. 2 І сказав Соломон усьому Ізраїлю, тисячникам, сотникам, суддям і всім володарям перед Ізраїлем, головам родів по батьківській лінії, 3 і вирушив Соломон і все зібрання з ним до високого місця , що в Ґаваоні, де був намет Божого свідчення, який зробив Мойсей, Господній раб, у пустелі. 4 Оскільки Божий ковчег Давид переніс з міста Каріятіарім, бо підготував для нього намет у Єрусалимі, 5 і мідний жертовник, який зробив Веселеїл, син Урії, сина Ора, був там перед Господнім наметом, — його відшукав Соломон і громада. 6 І там на мідному жертовнику, що в наметі, Соломон приніс перед Господом жертви , він приніс на ньому тисячу всепалень.
7 Тієї ночі Бог з’явився Соломонові й сказав йому: Проси, що бажаєш , щоб тобі Я дав. 8 А Соломон промовив до Бога: Ти зробив велике милосердя з Давидом, моїм батьком, і поставив мене царем замість нього. 9 Тепер же, Господи Боже, нехай вірним виявиться Твоє Ім’я на Давиді, моєму батькові, бо Ти мене поставив царем над народом, який численний, наче пил землі. 10 Тепер дай мені мудрості та розуму, і виходитиму перед цим народом, і входитиму. Адже хто судитиме цей Твій великий народ!
11 І промовив Бог до Соломона: Тому що це було у твоєму серці, і ти не попросив багатства, того, що на потребу, ані слави, ані душі ворогів, і ти не попросив довгого віку життя , а попросив собі мудрості та розуму, щоб судити Мій народ, над яким Я тебе поставив царем, 12 то даю тобі мудрість, розум, багатство і те, що потрібне, і дам тобі славу, оскільки не було подібного до тебе між царями, які були перед тобою, і такого не буде після тебе! 13 І Соломон пішов з високих місць , що в Ґаваоні, з-перед намету свідчення, до Єрусалима і зацарював над Ізраїлем.
14 Соломон зібрав колісниці та коней, і було в нього тисяча чотириста колісниць і дванадцять тисяч коней. Він залишив їх у містах для колісниць, а народ із царем були в Єрусалимі. 15 Цар зробив срібло і золото в Єрусалимі, наче каміння, а кедри в Юдеї, наче шовковиці, яких безліч на рівнині. 16 І виходили коні Соломона з Єгипту, і ціна купців царських була такою : йдучи, купували, 17 приходили і виходили з Єгипту, одна колісниця за шістсот срібних і кінь за сто п’ятдесят. І так для всіх царів хетів і царів Сирії доставляли їхніми руками. 18 І Соломон сказав збудувати дім Імені Господа і дім для його царства.