Авійя побиває Єровоама
1 У вісімнадцятому році ізраїльського царя Єровоама став царем у Юдеї Авія.
2 Він три роки владарював у Єрусалимі. Ім’я його матері – Міхая (Мааха ). Вона була дочкою Уріїла з Гіви. Між Авією та Єровоамом також точилася війна.
3 Розпочав війну Авія, з військом у кількості чотириста тисяч хоробрих, добірних воїнів. Проте і Єровоам був готовий до війни з ним, а його армія налічувала так само вісімсот тисяч добірних, хоробрих воїнів.
4 Піднявшись на одну з гір Єфремового нагір’я, Цемараїм, Авія заволав: Слухайте мене, Єровоаме, і всі ізраїльтяни!
5 Хіба ви забули, що ГОСПОДЬ, Бог Ізраїлю, дав царське владарювання над Ізраїлем навіки Давидові та його нащадкам, згідно з постійно діючим Заповітом, закріпленим сіллю* ?
6 Тимчасом як Єровоам, Неватів син, слуга Давидового сина Соломона, збунтувався, повставши проти свого володаря,
7 навколо нього зібралися негідні люди й нікчемні сини, які здобули перевагу над Ровоамом, сином Соломона. А Ровоам був ще молодим та слабодухим, і не мав рішучості виступити проти них.
8 Тепер же ви вважаєте, що зможете протистояти ГОСПОДНЬОМУ царству відданому в руки нащадків Давида, оскільки ви дуже численні, й маєте зі собою золотих тельців, які вам виготовив Єровоам за богів?!
9 Хіба не ви повиганяли ГОСПОДНІХ священиків, нащадків Аарона, а також левітів, настановивши собі священиків, як зробили народи інших країв, де достатньо будь-кому прийти з тельцем і сімома баранами, і він зможе стати священиком богів, яких, фактично, не існує.
10 У нас же ГОСПОДЬ є нашим Богом, Якого ми не залишали, а нашими священиками, які звершують служіння ГОСПОДА, є нащадки Аарона. Левіти також виконують належне до них служіння!
11 Вони приносять щоранку й щовечора для ГОСПОДА жертви всепалення та звершують кадіння з пахучої суміші, й покладають Виставні хліби на столі зі щирого золота; вони дбають про золотий свічник з його лампадками, запалюючи їх щовечора. Адже ми дотримуємось постанов ГОСПОДА, нашого Бога, Якого ви залишили.
12 Отже, нас провадить Бог та Його священики з голосними трубами, що закликають до бою з вами. О, нащадки Ізраїля, невже ви будете воювати з ГОСПОДОМ, Богом ваших батьків? Адже вам у цій справі не пощастить!
13 Тим часом Єровоам організував засідку, яка зайшла з тилу юдейського війська, – так сталось, що сам Єровоам стояв перед юдеями, а позаду юдеїв вже був загін Єровоама у засідці.
14 Коли ж, озирнувшись, юдеї побачили, що їм треба буде воювати спереду і ззаду, то вони почали волати до ГОСПОДА. І от священики засурмили в труби,
15 і юдеї видали бойовий клич. Проте, щойно юдейське військо, почувши цей клич, піднялось, сталося так, що Бог уразив Єровоама й усіх ізраїльтян на очах Авії та всіх юдеїв .
16 Ізраїльтяни побігли перед юдеями, – адже Бог віддав ізраїльтян у їхні руки.
17 Тоді Авія зі своїм військом завдали їм нищівної поразки, – під час битви полягло п’ятсот тисяч добірних воїнів ізраїльтян...
18 Отже, на той час ізраїльтяни були впокорені, а юдеї зміцнились, оскільки вони покладались на ГОСПОДА, Бога своїх батьків.
19 Переслідуючи Єровоама, Авія захопив кілька його міст, зокрема: Бетель з його околицями, Єшану з його околицями та Ефрон і його околиці.
20 За час владарювання Авії Єровоам вже не міг досягти попередньої могутності. До того ж ГОСПОДЬ його уразив, і він помер.
21 Що ж до Авії, то він ставав все потужнішим. У нього було чотирнадцять дружин, від яких у нього народилось двадцять два сина та шістнадцять дочок.
22 Решта оповідей про Авію, та про всю його діяльність і його висловлювання описані в Книзі Пророка Іддо.
23 Тож Авія спочив зі своїми батьками, і його поховали в Місті Давида, а замість нього зійшов на престол його син Аса. Під час його владарювання в країні наступив спокій, який тривав десять років.
1 У вісімнадцятому році царювання Єровоама зацарював над Юдою Авія. 2 Три роки він царював у Єрусалимі, а ім’я його матері — Мааха, дочка Уріїла з Ґаваона. І була війна між Авією і між Єровомом. 3 Авія вишикувався до бою з армією сильних воїнів — чотириста тисяч сильних мужів, а Єровоам вишикувався проти нього до бою з восьмисоттисячною армією сильних воїнів. 4 Авія став на горі Соморон, яка є в околиці Єфрема, і вигукнув: Послухайте, Єровоаме, і весь Ізраїль! 5 Хіба не вам знати, що Господь, Бог Ізраїля, дав царство Давидові над Ізраїлем навіки і його синам — завіт солі? 6 А Єровоам, син Навата, раб Соломона, сина Давида, піднявся і повстав проти свого володаря. 7 І до нього зібралися погані мужі, сини, які переступили закон, і він повстав проти Ровоама, сина Соломона, а Ровоам був молодший і боязкий серцем, і не дав йому відсічі.
8 Тепер ви заявляєте, що противитеся царству Господньому в руці синів Давида. І ви дуже численні, і з вами — золоті тельці, які вам зробив Єровоам за богів. 9 Хіба не вигнали ви Господніх священиків, синів Аарона, і левітів, а поробили собі священиків з народу землі, кожний, хто приходить наповнити руки з телям із рогатої худоби і сімома баранами, ставав священиком того, хто не був богом. 10 Ми ж не залишили Господа, нашого Бога, і його священики служать Господу, сини Аарона і левіти за їхніми чергами для щоденного служіння! 11 Вони приносять в жертву для Господа всепалення вранці і ввечері та кадильну суміш, і хліби покладання на чистому столі, золотий свічник і світильники для запалювання, щоб запалити ввечері, бо ми дотримуємося застережень Господа, Бога наших батьків, а ви його залишили. 12 І ось з нами в проводі Господь, Його священики і труби знаку, щоби дати знак проти вас. Сини Ізраїля, невже ви воюватимете проти Господа, Бога наших батьків? Адже вам не пощастить!
13 І Єровоам розвернув засідку, щоб вони зайшли ззаду. І він був перед Юдою, а засідка — ззаду. 14 І повернувся Юда, і ось їм бій спереду і ззаду, тож вони закричали до Господа, і священики затрубили в труби. 15 І мужі Юди закричали, і сталося, що коли голосили мужі Юди, Господь побив Єровоама та Ізраїль перед Авією і Юдою. 16 І сини Ізраїля втекли з-перед Юди, — Господь віддав їх у їхні руки. 17 Тож Авія і його народ розгромили їх великою поразкою, і полягли вбитими з Ізраїля п’ятсот тисяч сильних мужів. 18 І сини Ізраїля в той день були впокорені, а сини Юди укріпилися, бо вони надіялися на Господа, Бога їхніх батьків. 19 Авія гнався за Єровоамом і взяв у нього міста Ветиль і його села, Ісану і його села, Ефрон і його села. 20 Тож Єровоам більше не мав сили всі дні Авії, і Господь його уразив, і він помер.
21 Авія став сильний і взяв собі чотирнадцять жінок, і породив двадцять двох синів і шістнадцять дочок. 22 А решта оповідей про Авію, про його діяння і його слова записані в книзі пророка Адди. 23 Авія помер зі своїми батьками, і його поховали в місті Давида, а замість нього зацарював Аса, його син. У дні Аси земля Юди мала спочинок десять років.