1 Йоашові було сім років, коли він став царем, і сорок років він владарював у Єрусалимі, а ім’я його матері – Ців’я із Беер-Шеви.
2 Йоаш чинив те, що було до вподоби ГОСПОДУ, протягом усього життя священика Єгояди.
3 Єгояда також підібрав йому дві дружини, від яких народились у нього сини та дочки.
4 Якось сталося так, що Йоашові спало на думку поновити ГОСПОДНІЙ Храм.
5 Тож він зібрав священиків та левітів і промовив до них: Пройдіть негайно по юдейських містах і зберіть з усього Ізраїлю належну суму грошей, аби щороку поновлювати Храм вашого Бога! Отже, поспішайте! Проте левіти не квапились.
6 Тоді цар покликав первосвященика Єгояду, і сказав йому: Чому ти не вимагаєш від левітів, щоб вони збирали з юдеїв та мешканців Єрусалима податок, встановлений ГОСПОДНІМ рабом Мойсеєм щодо всього Ізраїлю, для Намету Свідчення?
7 Адже нечестива Аталія зі своїми синами спустошили Божий Храм, а також усі святі речі ГОСПОДНЬОГО Храму використали для Ваалів.
8 Тому цар звелів, аби виготовили спеціальну скриньку для грошей, і поставили її зі зовнішнього боку брами ГОСПОДНЬОГО Храму,
9 а в усій Юдеї та в Єрусалимі оголосили, що належить приносити для ГОСПОДА данину, встановлену Божим рабом Мойсеєм для всього Ізраїлю ще в пустелі.
10 Всі старійшини та керівники, як і весь народ, з радістю приносили гроші та вкидали їх у скриньку, аж поки вона не наповнювалася.
11 Час від часу левіти приносили скриньку до царських урядників; і коли вони переконувались, що в ній багато грошей, то приходив царський писар і представник первосвященика, – вони опорожнювали скриньку від грошей й повертали її на своє місце. Так робили щодня, і зібрали досить велику суму грошей.
12 Цар разом з Єгоядою віддавали гроші тим, котрі керували роботами в ГОСПОДНЬОМУ Храмі, а ті наймали каменярів і теслярів, які виконували роботи по відновленню ГОСПОДНЬОГО Храму, а також ковалів і майстрів з міді для направи зіпсутих предметів у ГОСПОДНЬОМУ Храмі.
13 Робітники вправно виконували свою працю і ремонтні роботи швидко просувались вперед. Незабаром ГОСПОДНІЙ Храм був приведений до його належного стану й укріплений.
14 Після закінчення праці, залишок грошей виконроби принесли до царя та Єгояди. На них виготовили посуд для ГОСПОДНЬОГО Храму, – речі, необхідні для служіння і всепалень, – чаші та інший посуд зі золота та срібла. З того часу в ГОСПОДНЬОМУ Храмі регулярно приносили жертви всепалення протягом усього часу, поки був живий Єгояда.
15 Але Єгояда постарів, досягнувши похилого віку. Наситившись життям, він помер у віці ста тридцяти років.
16 Його поховали в Місті Давида разом із царями, оскільки він учинив в Ізраїлі багато доброго, залишаючись вірним Богові та Його Храму.
Гріх царя Йоаша
17 Після смерті Єгояди прийшли юдейські можновладці й поклонилися цареві. З того часу цар почав прислухатись до їхніх порад.
18 Залишивши Храм ГОСПОДА, Бога своїх батьків, вони стали служити ашерам та ідолам. За цю їхню провину Божий гнів упав на Юдею та Єрусалим.
19 Тому Бог посилав до них пророків, аби навернути їх до ГОСПОДА. Пророки свідчили проти них, але ті не звертали уваги.
20 Тоді Божий Дух зійшов на Захарію, сина священика Єгояди, який виступив перед народом й промовив до них: Послухайте, що говорить Бог! Чому ви порушуєте ГОСПОДНІ заповіді? Адже вам ні в чому не буде щастити! Оскільки ви залишили ГОСПОДА, то і Він залишив вас!
21 Але вони змовились проти нього, і, за наказом царя, каменували його в дворі ГОСПОДНЬОГО Храму.
22 Таким чином, цар Йоаш забув ті численні добродійства, які щодо нього учинив батько Захарії, Єгояда, й убив його сина. І коли Захарія помирав, то заволав: Нехай ГОСПОДЬ це бачить і відплатить!
23 І сталося наприкінці року, виступило проти нього арамійське військо, і напали на Юдею та Єрусалим, і знищили всіх володарів народу, а всю награбовану в них здобич відіслали цареві в Дамаск.
24 І хоч арамійське військо було нечисленним, проте ГОСПОДЬ віддав у їхні руки дуже велике Юдейське військо, оскільки вони залишили ГОСПОДА, Бога своїх батьків. Так був виконаний вирок Божого суду над Йоашом.
25 Після того як арамійці відійшли, залишивши його в нестерпних муках, проти нього змовились його раби за кров сина священика Єгояди, – вони вбили його на його ліжку, і він помер. І поховали його в Місті Давида, проте не поклали його в царську гробницю.
26 Ось ті, хто вчинив на нього змову: Завад, син аммонійки Шімат і Єгозавад, син моавійки Шімріт.
27 А щодо його синів та багатьох пророцтв про Йоаша, а також про відбудову Божого Храму, то усе це написано у викладі Книги Царів. Замість Йоаша став царем його син Амасія.
1 Йоас був семилітнім, коли його настановили царем, і сорок років він царював у Єрусалимі, а ім’я його матері — Савія з Вирсавії. 2 Йоас чинив те, що правильне перед Господом, у всі дні священика Йодая. 3 І взяв собі Йодай дві жінки, і породив синів та дочок. 4 І сталося після цього, що спало на серце Йоаса відремонтувати Господній дім. 5 І він зібрав священиків і левітів, кажучи їм: Підіть у міста Юди і зберіть з усього Ізраїля гроші, щоб з року в рік укріпляти Господній дім, і поспішіть сповістити! Та левіти не поспішали, 6 і цар Йоас закликав володаря Йодая, і сказав йому: Чому ти не доглянув за левітами, щоб принесли з Юди і Єрусалима приписане Мойсеєм, Божим чоловіком, коли він зібрав Ізраїль в наметі свідчення. 7 Адже Ґотолія була беззаконна, і її сини знищили Божий дім, оскільки і святі речі Господнього дому віддали ваалам.
8 І далі цар сказав: Нехай буде скринька, і нехай буде поставлена в брамі Господнього дому ззовні! 9 І хай сповістять в племені Юди та в Єрусалимі, щоб приносили для Господа, як і сказав Мойсей, Божий раб, про Ізраїля в пустелі. 10 І дали всі володарі й увесь народ, тож внесли і кидали в скриньку, аж доки не наповнилася. 11 І бувало, коли приносили скриньку до наставників царя з допомогою левітів, і коли він бачив, що вона наповнювалася грішми, то приходив писар царя і наставник великого священика, і вони випорожнювали скриньку й ставили на своє місце. Так робили з дня на день і зібрали багато грошей. 12 І цар та священик Йодай віддали його тим, хто виконував справу, роботи над Господнім домом, і найняли каменярів і будівничих, щоб відремонтувати Господній дім, ковалів заліза і міді, щоб відремонтувати Господній дім. 13 І робітники виконували роботи, і зросла кількість роботи в їхніх руках, і підняли Господній дім до належного стану, і укріпили. 14 А коли закінчили, то решту грошей принесли до царя і до Йодая; і зробили посуд для Господнього дому, посуд для служіння всепалень, золоті й срібні кадильниці. І в Господньому домі постійно приносили всепалення в усі дні Йодая.
15 Йодай, досягнув похилого віку, він зістарився і помер, маючи сто тридцять років у час своєї смерті. 16 І його поховали в місті Давида із царями, бо чинив добре з Ізраїлем, а також з Богом та Його домом.
17 І сталося після смерті Йодая, прийшли володарі Юди і поклонилися цареві. Тоді цар послухався їх. 18 І вони покинули Господа, Бога їхніх батьків, і служили астартам та ідолам. І був гнів на Юді та на Єрусалимі в той час. 19 І Бог послав до них пророків, щоб навернути до Господа, та вони не послухалися. Ті свідчили їм, та вони не почули.
20 І Божий Дух зійшов на Азарію, сина священика Йодая, і він став перед народом, промовляючи: Так говорить Господь! Чому порушуєте Господні заповіді? Тож не щастить вам, бо ви залишили Господа, і Він залишить вас! 21 Та вони повстали проти нього, і каменували його за наказом царя Йоаса у дворі Господнього дому. 22 Тож Йоас не згадав милосердя, яке з ним учинив Йодай, його батько, і вбив його сина. Коли він помирав, то сказав: Нехай Господь побачить і судить!
23 І сталося по закінченні року, прийшла проти нього сирійська армія, — прийшла проти Юди і проти Єрусалима, — і вони вигубили всіх володарів народу в народі, а всю їхню здобич послали цареві Дамаску. 24 Отже, сирійська армія прийшла з малою кількістю мужів, та Бог видав у їхні руки дуже численну армію, бо вони залишили Господа, Бога їхніх батьків. І Він учинив суд над Йоасом.
25 І після того, як вони відійшли від нього, коли залишили його в сильних болях, то повстали проти нього його раби (через пролиту кров сина священика Йодая) і вбили його на його ліжку, і він помер. Його поховали в місті Давида, та не поховали його в гробниці царів. 26 Ось ті, хто повстав проти нього: Завед, син Самата, амманієць, Йозавед, син Сомарота, моавієць. 27 І всі його сини, — прийшли до нього всі п’ятеро. А ось решта його справ описана в літописі царів. Замість нього зацарював Амасія, його син.