Свято Пасхи в Єрусалимі
1 Єзекія послав до всього Ізраїлю та до юдеїв гінців з листами , починаючи з Єфрема та Манассії, закликаючи прийти до ГОСПОДНЬОГО Храму в Єрусалим, аби разом справити Пасху для ГОСПОДА, Бога Ізраїлю.
2 Цар порадився зі своїми можновладцями та з громадою Єрусалима, й було вирішено відзначити Пасху в другому місяці* .
3 Адже не було можливості її справити в призначений для цього час, оскільки ще недостатньо було священиків, які освятились, та й народ не міг прибути вчасно до Єрусалима.
4 Тому така пропозиція була найбільш оптимальною, як для царя, так і для всієї громади.
5 Після цього вирішили оголосити по всьому Ізраїлю, – від Беер-Шеви й до Дана, – щоб усі прибули в Єрусалим для відзначення Пасхи ГОСПОДУ, Богові Ізраїлю, бо вже давно не святкували її так, як було прописано.
6 Отже, гінці з листами від царя і його можновладців поспішили по всьому Ізраїлю та Юдеї. У листах говорилось: Нащадки Ізраїля, наверніться до ГОСПОДА Бога Авраама, Ісаака та Ізраїля, і Він повернеться до вас, – до всіх, котрі залишились живими, врятувавшись від рук ассирійських царів.
7 І не уподібнюйтесь до ваших батьків та до ваших братів, котрі відступили від ГОСПОДА, Бога своїх батьків, через що Він і віддав їх на спустошення, як ви самі бачите.
8 Тож тепер не будьте тугошиїми, як ваші батьки! Простягніть ваші руки до ГОСПОДА й прийдіть у Його Святилище, яке Він освятив навіки, та служіть ГОСПОДУ, вашому Богові, й Він відверне від вас Свій палкий гнів.
9 Бо якщо ви навернетесь до ГОСПОДА, то й ваші брати і ваші діти відчують на собі милосердя з боку тих, котрі їх запровадили в неволю, й вони повернуться в цей край. Адже ГОСПОДЬ, ваш Бог, милосердний і співчутливий, і Він не відверне Свого обличчя від вас, якщо ви навернетесь до Нього.
10 Отже, гінці проходили від міста до міста по краях Єфрема, Манассії аж до Завулона, але люди висміювали їх і глузували з них.
11 Проте деякі мужі з племен Асира, від Манассії та від Завулона впокорились і прибули до Єрусалима.
12 Рівно ж і на юдеях була Божа рука, щоб зробити їх однодушними щодо виконання наказу царя і можновладців, які діяли за ГОСПОДНІМ дорученням.
13 Таким чином у другому місяці, в Єрусалимі зібралась велика кількість народу, щоб справити Свято Опрісноків, і це зібрання було дуже великим.
14 Насамперед, вони піднялись, і знищили всі ідольські жертовники, що були в Єрусалимі, а також усі жертовники для кадіння, – порозбивали їх та повкидали в потік Кедрон.
15 А чотирнадцятого дня другого місяця приготували пасхальне ягня. Засоромлені священики й левіти освятилися, і внесли жертви всепалення до ГОСПОДНЬОГО Храму.
16 Вони знову зайняли належні їм місця і у відповідності з обов’язками, прописаними в законі Мойсея, Божого чоловіка, священики кропили кров’ю, яку брали з рук левітів.
17 Оскільки серед зібраних було чимло людей , котрі не звершили обряду освячення, тому левіти повинні були самі різати пасхальні ягнята за всіх неосвячених, аби й вони стали освяченими для ГОСПОДА.
18 Адже більша частина народу, переважно з нащадків Єфрема, Манассії, Іссахара та Завулона, не очистились, але їли Пасху не у відповідності з приписами, тому Єзекія молився за них, говорячи: ГОСПОДИ благий! Прости кожного,
19 хто всім своїм серцем бажає шукати ГОСПОДА, Бога своїх батьків, навіть якщо він належним чином не освятився, аби уживати святиню.
20 І ГОСПОДЬ вислухав Єзекію, й простив людям.
21 Отже, ізраїльтяни, котрі зібрались в Єрусалимі, з великою радістю відзначали Свято Опрісноків протягом семи днів. Щодня левіти разом зі священиками щосили прославляли ГОСПОДА, граючи на голосних інструментах для ГОСПОДА.
22 Єзекія ж підбадьорливо розмовляв з усіма левітами, котрі так добре і вміло виконували служіння на честь ГОСПОДА. Усі сім днів люди споживали святкову їжу, приносячи мирні жертви й прославляючи ГОСПОДА, Бога своїх батьків.
23 Під кінець усе зібрання на своїй нараді вирішило продовжити святкування ще сім наступних днів. Тож з радістю святкували ще сім днів.
24 З цією метою юдейський цар Єзекія, дав громаді тисячу тельців і сім тисяч овець; так само і можновладці пожертвували громаді тисячу тельців і десять тисяч овець. За цей час багато священиків звершили обряд освячення.
25 Тож веселилась уся юдейська громада, і священики, і левіти, і вся громада тих, котрі прийшли з Ізраїлю, і приходці, що прийшли з Ізраїльського краю, та ті, що мешкали в Юдеї.
26 В Єрусалимі панувала велика радість, адже від часу владарювання Давидового сина Соломона, ізраїльського царя, чогось подібного в Єрусалимі ще не було .
27 Нарешті виступили священики та левіти, і поблагословили народ. Голос їхньої молитви був потужний, та їхня молитва досягала святого місцеперебування ГОСПОДА на небесах!
1 І Езекія відіслав до всього Ізраїля та Юди листа, а також листи до Єфрема і Манасії, щоб прийшли до Господнього дому в Єрусалим, аби звершити Пасху для Господа, Бога Ізраїля. 2 І порадився цар, володарі та все зібрання, що в Єрусалимі, аби звершити Пасху в другому місяці, 3 оскільки не змогли її звершити в той час, бо не очистилося достатньо священиків, і народ не зібрався до Єрусалима.
4 І пропозиція сподобалася цареві та зібранню. 5 І постановили слово, щоб послати проголошення по всьому Ізраїлі — від Вирсавії аж до Дана, щоб прийшли звершити Пасху Господу, Богові Ізраїля, в Єрусалимі, бо багато не чинили за писанням. 6 І пішли гінці з листами від царя і володарів по всьому Ізраїлі та Юді за приписом царя, кажучи: Сини Ізраїля, поверніться до Бога Авраама, Ісаака та Ізраїля, і Він поверне тих, що спасаються, що залишились, з-під руки царя Асура! 7 І не будьте такими, як ваші батьки і ваші брати, які відступили від Господа, Бога своїх батьків, і Він віддав їх на винищення, як і ви бачите. 8 Тепер же не робіть твердими ваші шиї. Віддайте славу Господу Богові й увійдіть у Його святиню, яку Він освятив навіки, і служіть Господу, вашому Богові, і відверне від вас гнів обурення. 9 Бо коли ви повернетеся до Господа, ваші брати і ваші діти будуть помилувані перед усіма, які їх взяли в полон, і Він поверне їх у цю землю. Адже наш Господь — Бог милосердний і милостивий, і Він не відверне Свого обличчя від нас, якщо ми повернемося до Нього.
10 І гінці проходили місто за містом на горі Єфрема, Манасії і аж до Завулона, і стали для них, наче на посміховище і кпини. 11 Але мужі з Асира, з Манасії та із Завулона покаялися і прийшли до Єрусалима. 12 На Юді була Господня рука, щоби дати їм одне серце, щоб піти зробити за наказом царя і володарів, за Господнім словом. 13 І до Єрусалима зібралося багато народу, аби справити празник опрісноків в другому місяці, — збір дуже великий. 14 Вони піднялися і знищили жертовники, що в Єрусалимі, і все, на чому кадили фальшивим богам , повалили і поскидали в потік Кедрон.
15 І зарізали пасхальне ягня в чотирнадцятий день другого місяця. Священики і левіти навернулися та очистилися, і внесли всепалення до Господнього дому. 16 Вони стали у своєму чині за їхнім судом, за заповіддю Мойсея, Божого чоловіка, і священики приймали кров з руки левітів. 17 Оскільки багато людей із зібрання не очистилося, то левіти були, аби різати пасхальне ягня для кожного, хто не міг очиститися для Господа. 18 Адже більшість народу з Єфрема, Манасії, Іссахара і Завулона не очистилися, але їли Пасху проти писання. І Езекія помолився за них, кажучи: Господь добрий, нехай надолужить за 19 кожне серце, яке щиро шукає Господа, Бога їхніх батьків, і не за чистотою святині. 20 І Господь вислухав Езекію, і оздоровив народ. 21 І сини Ізраїля, які виявилися в Єрусалимі, зробили свято опрісноків сім днів з великою радістю, співаючи Господу. З дня на день левіти і священики грали на гуслах для Господа.
22 І заговорив Езекія до серця кожного з левітів і тих, хто має добре розуміння Господа. І вони святкували сім днів свято опрісноків, приносячи жертви спасіння і прославляючи Господа, Бога їхніх батьків. 23 І зібрання разом учинило нараду, щоб святкувати наступних сім днів. І святкували сім днів з радістю. 24 Адже Езекія відклав для зібрання Юди тисячу телят і сім тисяч овець, а володарі відклали для народу тисячу телят і десять тисяч овець, і багато святого для священиків. 25 І зраділо усе зібрання, священики, левіти, все зібрання Юди і ті, хто виявився з Ізраїля, прозеліти, які прийшли із землі Ізраїля, і ті, хто живе в племені Юди.
26 І була велика радість в Єрусалимі. Від днів Соломона, сина Давида, ізраїльського царя, не було такого свята в Єрусалимі. 27 І піднялися священики та левіти, і поблагословили народ. І було чути їхній голос, і їхня молитва пішла до Його святої оселі, на небеса.