1 Коли цариця Савська (Шеви ) почула про славу Соломона, то вирушила в Єрусалим з дуже великим супроводом на верблюдах, нав’ючених пахощами і дуже великою кількістю золота й коштовного каміння, аби випробувати Соломона загадковими питаннями. Прибувши до Соломона, вона розмовляла з ним про все, що було в неї на серці.
2 Соломон же відповів на всі її питання, і не було жодної речі, на що Соломон не міг би їй відповісти.
3 Як же Савська цариця побачила мудрість Соломона та дім, який він збудував,
4 та страви на його столі, і помешкання його рабів, і поставу його прислуги та їхнє вбрання, і його виночерпіїв та їхнє вбрання, і жертви всепалення, які він приносить у ГОСПОДНЬОМУ Храмі, то їй перехопило дихання,
5 і вона сказала царю: Правдою було все, що мені казали і що чула в своїй країні про твою діяльність та про твою мудрість,
6 але я не повірила тим словам, аж доки не прийшла, й власними очима не побачила. Проте мені не розповіли й половини, адже ти перевершуєш мудрістю і добробутом усе, що я чула!
7 Щасливі твої люди, щасливі всі твої слуги, котрі постійно перебувають поруч із тобою, і котрі можуть постійно слухати твою мудрість!
8 Нехай буде благословенний ГОСПОДЬ, твій Бог, Який уподобав тебе, щоб посадити тебе на троні Ізраїлю, оскільки ГОСПОДЬ, твій Бог полюбив Ізраїль навіки, й настановив тебе царем над ними, аби чинити правосуддя та справедливість!
9 Вона подарувала цареві сто двадцять талантів золота й дуже багато пахощів та коштовного каміння. Більше ніколи не надходило так багато пахощів, як ті, що подарувала цариця Савська цареві Соломонові.
10 Так само й слуги Хірама разом зі слугами Соломона постачали золото з Офіру, привозили також і алґумове* дерево та коштовне каміння.
11 Цар поробив з алґумового дерева поруччя на сходах у ГОСПОДНЬОМУ Храмі та в царському палаці, а також арфи та цитри для співаків. Чогось подібного перед тим не бачили в Юдейському краю.
12 Цар Соломон дав цариці Савській усе, чого вона побажала й що просила, – значно більше ніж те, що вона привезла цареві. Після того разом зі своїм супроводом вона вирушила у свою країну...
Соломонове багатство
13 Кількість золота, яке щорічно надходило Соломонові, становила шістсот шістдесят шість талантів,
14 не враховуючи прибутків від подорожуючих торговців і купців, від усіх царів з Аравії та намісників провінцій краю, які також привозили Соломонові золото та срібло.
15 Цар Соломон виготовив двісті щитів з кованого золота. На один щит витрачалось шістсот шеклів золота .
16 Крім того, було виготовлено триста малих щитів з кованого золота. На один такий щит витрачалось по триста шеклів золота . Цар помістив їх у Домі Ліванського Лісу (Кедровому Палаці ).
17 Потім цар спорудив зі слонової кості великий трон й покрив його щирим золотом.
18 На трон вели шість сходинок і золотий підніжок, прикріплений до престолу; а з обох сторін сидіння були поруччя, по боках яких стояли леви.
19 Дванадцять левів, – по два на краях кожної зі шести сходинок, – стояли з одного та з другого боків. Чогось подібного не було зроблено в жодному з царств на землі .
20 Весь посуд, з якого пив цар Соломон, був золотим. Так само і всі речі Дому Ліванського Лісу були зі щирого золота. Нічого не було зі срібла, адже в часи Соломона срібло не цінувалось.
21 Оскільки цар володів кораблями, які морем, разом з кораблями Хірама досягали Таршішу, то раз на три роки прибували до царя кораблі з Таршішу, й доставляли золото та срібло, слонові бивні, мавп і пав .
22 Отже, цар Соломон багатством і мудрістю перевершував усіх царів землі.
23 Тому всі царі світу прагнули побачити Соломона, щоб послухати його мудрість, яку Бог вклав йому в серце.
24 І кожен з них приносив свій дар: срібний посуд та золотий посуд, пишні шати, зброю, пахощі, коней і мулів. Так було із року в рік.
25 У Соломона було чотири тисячі стаєнь для коней і колісниць та дванадцять тисяч кіннотників, які він розмістив у містах, призначених для колісниць; частина з них була при цареві в Єрусалимі.
26 Соломону були підвладні всі царі від Великої Ріки (Євфрату ) й аж до филистимського краю і далі до кордонів з Єгиптом.
27 Цар посприяв тому, що срібло в Єрусалимі було за ціною звичайного каміння, а кедрового дерева було так багато, як сикоморів, яких безліч росте на рівнинах.
28 Коней Соломонові доставляли з Єгипту та з усіх інших країн.
29 Усі інші оповіді про Соломона – від перших й до останніх – записані в Літописах Пророка Натана, а також у Пророцтві Шілонійця Ахії, та у Видіннях Провидця Іддо про Єровоама, Неватового сина.
30 Соломон владарював у Єрусалимі над усім Ізраїлем сорок років.
31 І спочив Соломон зі своїми батьками та був похований у Місті свого батька Давида. Замість нього зійшов на престол його син Ровоам.
1 Цариця Сави почула про ім’я Соломона і прибула в Єрусалим з дуже великим супроводом і верблюдами, які несли пахощі, дуже багато золота і дорогоцінного каміння, щоб випробувати Соломона загадками. Вона прибула до Соломона і говорила з ним про все, що було в її душі. 2 І Соломон дав їй пояснення на всі її питання, і не оминуло Соломона питання, на яке він не відповів їй. 3 Тож цариця Сави побачила мудрість Соломона і дім, який він збудував, 4 страви столів, місце перебування його слуг і поведінку обслуговуючих його, їхній одяг, його виночерпіїв та їхній одяг, і всепалення, які він приносив у Господньому домі. І вона вийшла із себе.
5 Вона промовила до царя: Правдивим є слово, яке я почула в моїй землі про твої слова і про твою мудрість, 6 та не повірила я словам, доки не прийшла, і доки мої очі не побачили. І ось, мені не сповістили і половини повноти твоєї мудрості! Ти перевершив ті чутки, які я почула! 7 Блаженні мужі, блаженні ці твої раби, які стоять перед тобою постійно і слухають твою мудрість! 8 Нехай буде благословенний Господь, твій Бог, Який уподобав тебе, щоб поставити тебе на Його престолі на царя Господу, твоєму Богові, коли Господь, твій Бог, полюбив Ізраїля, щоб поставити його навіки, і настановив тебе над ними за царя, аби чинити суд і справедливість! 9 І вона передала цареві сто двадцять талантів золота, дуже багато пахощів і дорогоцінного каміння. І не було ніде таких пахощів, як ті, що дала цариця Сави цареві Соломонові.
10 (Раби Хірама і раби Соломона доставили Соломонові золото із Суфіра, кипарисове дерево і дорогоцінне каміння. 11 І цар зробив з кипарисового дерева сходи в Господньому домі і в домі царя, гусла та арфи для співаків, і не бачили такого перед тим в землі Юди). 12 І цар Соломон дав цариці Сави все, чого вона забажала, що попросила, крім усього, що принесла цареві Соломонові. І вона повернулася у свою землю.
13 Вага золота, доставленого Соломонові за один рік, була шістсот шістдесят шість талантів золота, 14 крім того, яке доставляли призначені мужі, купці, усі царі Аравії і сатрапи землі, — вони доставляли золото і срібло цареві Соломонові. 15 Цар Соломон зробив двісті золотих кованих щитів, шістсот шекелів чистого золота в одному щиті, — шістсот золотих шекелів припадало на один щит. 16 І триста золотих кованих списів, триста золотих шекелів призначалося на кожний спис. І цар помістив їх у домі Ліванського лісу. 17 Цар зробив великий престол зі слонової кості й покрив його високоякісним золотом. 18 І шість сходинок престолу склепані золотом, і підлокітники з одного та з другого боків від сидіння престолу, і два леви, які стояли біля підлокітників, 19 і дванадцять левів, які були встановлені там на шістьох сходинках з одного та з другого боків, — такого не було в жодному царстві. 20 І весь посуд царя Соломона — золотий, і весь посуд дому Ліванського лісу покритий золотом, срібло вважалося за ніщо в дні Соломона. 21 Адже корабель для царя відправлявся до Тарсіса з рабами Хірама, раз на три роки прибував корабель з Тарсіса для царя, переповнений золотом, сріблом, слоновими бивнями і мавпами.
22 Соломон прославився понад усіх царів багатством і мудрістю. 23 І всі царі землі шукали зустрічі із Соломоном, щоб почути його мудрість, яку Бог вклав у його серце. 24 І вони (кожний з них ) приносили свої дари: срібний та золотий посуд, одяг, миро і пахощі, коней і ослів, — з року в рік. 25 У Соломона було чотири тисячі кобил для колісниць і дванадцять тисяч кінноти, і він розмістив їх в містах для колісниць і з царем у Єрусалимі. 26 Він був проводирем усіх царів від ріки і аж до землі филистимців, аж до границь Єгипту. 27 І цар зробив золото і срібло в Єрусалимі численністю, наче камінь і кедри, наче плоди, що на рівнині. 28 І до Соломона виходили коні з Єгипту і з усієї землі.
29 А решта оповідей про Соломона — перші та останні — ось вони записані в словах пророка Натана, у словах Ахії, силонійця, і у видіннях Йоіла-провидця про Єровоама, сина Навата. 30 Цар Соломон царював над усім Ізраїлем сорок років. 31 І заснув Соломон, і поховали його в Місті Давида, його батька, а замість нього зацарював Ровоам, його син.