1 Коли матір Юдейського царя Ахазії, Аталія* , довідалась, що її син помер, вона, зайнявши царський престол, повстала і вигубила всіх Давидових царських нащадків.
2 Проте Єгошева, дочка царя Йорама, сестра вбитого царя Ахазії, взяла сина Ахазії, Йоаша, – потайки вихопивши його разом з його нянькою з-посеред царських синів, яких мали знищити, – й заховала його від Аталії в своїх спальних кімнатах, аби він не загинув.
3 Потім, протягом шести років, його, разом з опікункою, переховували в ГОСПОДНЬОМУ Храмі, в той час як Аталія владарювала над Юдейським краєм.
4 На сьомий рік священик Єгояда послав за сотниками загонів карійців та раціїв (гвардійців ) і покликав їх до себе в ГОСПОДНІЙ Храм. Він уклав з ними Договір під присягою в ГОСПОДНЬОМУ Храмі, і показав їм царського сина.
5 Після чого він розпорядився, наказавши: Ось що маєте зробити: третина з вас, котрі заступають у суботу на варту, нехай пильнують царський палац;
6 ще третина стоятиме в брамі Сур, і третина біля брами Стрільців. Вам почергово потрібно буде охороняти палац.
7 А два загони з вас, – з тих, що виходять у суботу, стоятимуть на варті при ГОСПОДНЬОМУ Храмі біля царя.
8 Ви оточите царя довкола, кожен зі зброєю в своїх руках, – а хто хотів би прорватись крізь шеренгу, повинен негайно умерти! Маєте невідступно бути біля царя, коли він виходитиме, й коли він входитиме.
9 Отже, сотники учинили все так, як їм наказав священик Єгояда, – кожен з них узяв своїх воїнів, як тих, котрі приходили в суботу, так і тих, які відходили зі служби в суботу, – всі вони прийшли до священика Єгояди.
10 Священик роздав сотникам списи й щити царя Давида, що були в ГОСПОДНЬОМУ Храмі.
11 Тоді охоронці вишикувались, – кожен з власною зброєю в своїх руках, – від правого (південного ) боку Храму, й до лівого (північного ) боку Храму, обличчям до жертовника, і навколо царя.
12 Тоді Єгояда вивів царевича, й поклав на нього корону, а також інші царські ознаки. Вони оголосили його царем і помазали оливою помазання , плескаючи в долоні та вигукуючи: Нехай живе цар!
13 Коли Аталія почула вигуки вартових та інших людей, то вона вийшла до народу в ГОСПОДНІЙ Храм.
14 І тут вона побачила, що у відповідності зі звичаєм, біля колони на підвищенні стоїть цар, а біля царя – воєначальники та сурмачі з трубами, а весь народ краю веселиться і голосно трубить у труби. Тож Аталія роздерла свої шати, й закричала: Змова! Зрада!
15 Але священик Єгояда віддав наказ сотникам і воєначальникам, звелівши їм: Виведіть її назовні поза ряди, й хто піде за нею, нехай убивають мечем! Адже священик вважав: Не гоже її страчувати в ГОСПОДНЬОМУ Храмі!
16 Після того її схопили і попровадили до царського палацу через Кінський вхід, і там її стратили.
17 А Єгояда уклав заповіт між ГОСПОДОМ та між царем і народом, щоб був народ ГОСПОДНІМ, а також між царем та народом.
18 І пішов весь народ краю до капища Ваала; вони знищили його, його жертовники та його статуї зруйнували цілковито, а жерця Ваала, Маттана, убили перед жертовниками. І призначив священик сторожу при ГОСПОДНЬОМУ Храмі.
19 Він узяв сотників, карійців, вартових і весь народ краю, і вони вивели царя з ГОСПОДНЬОГО Храму. І ввійшли вони через Браму Вартових до царського палацу, і той сів на царський престол.
20 Весь народ краю радів, а місто заспокоїлося. А Аталію вбили мечем у царському палаці.
1 Коли Ґотолія, матір Охозії, побачила, що померли її сини, вона вигубила всіх царських нащадків. 2 Та Йосавея, дочка царя Йорама, сестра Охозії, взяла Йоаса, сина її брата, і викрала його з-посеред царських синів, яких убивали, — його та його опікунку, — у приховану спальну кімнатку. Вона заховала його з-перед Ґотолії, і він не був убитий. 3 Він був з нею шість років, захований у Господньому домі, а Ґотолія царювала над землею.
4 У сьомому році священик Йодай послав і взяв сотників (хоррейців і расімців) і привів їх до себе в Господній дім, уклав з ними Господній завіт і взяв з них клятву перед Господом, і тоді Йодай показав їм сина царя. 5 Він дав їм вказівку, наказуючи: Ось справа, яку зробите: у суботу третина з вас нехай увійде і будете на варті царського дому в брамі, 6 третина — в брамі доріг, і третина біля брами — за охоронцями. І будете на варті дому. 7 А дві групи з вас, кожний, хто виходить у суботу, будете на варті Господнього дому біля царя. 8 І обступите царя довкола, кожний зі своєю зброєю в його руці, а той, хто ввійде між ряди, помре! І так було із царем, коли він виходив, і коли він входив.
9 І зробили сотники все, що наказав розумний Йодай, і кожний взяв своїх мужів, які входили в суботу, і тих, які виходили в суботу, і вони прийшли до священика Йодая. 10 А священик дав сотникам списи і щити царя Давида, які були в Господньому домі. 11 І стали охоронці — кожний зі своєю зброєю в його руці — від правої сторони дому аж до лівої сторони дому, жертовника, і дому — навколо біля царя. 12 І він вивів сина царя, і поклав на нього корону і свідчення, і зробив його царем та його помазав. І всі заплескали руками, і загукали: Нехай живе цар!
13 Ґотолія почула галас народу, який біг, і прийшла до народу в Господній дім. 14 І вона поглянула, і ось біля колони стоїть цар, згідно із судом, а біля царя — співи та труби. І весь народ землі радів і трубив у труби. І Ґотолія роздерла свій одяг, і закричала: Змова, змова! 15 А священик Йодай дав вказівку сотникам, наглядачам війська, і наказав їм: Виведіть її назовні з рядів, і хто йде позаду неї, нехай неодмінно умертвить її мечем! Оскільки священик сказав: Хай не помре вона в Господньому домі! 16 І наклали на неї руки, і вона ввійшла в царський дім дорогою через Кінський вхід, і там вона померла.
17 А Йодай уклав завіт між Господом, між царем і між народом, щоби були Господнім народом, і між царем та між народом. 18 І весь народ землі прийшов до дому Ваала, і вони знищили його, його жертовники та його статуї — повністю зруйнували, а Маттана, жерця Ваала, умертвили перед жертовниками. А в Господньому домі священик настановив наглядачів. 19 Він узяв сотників (хоррейців і расімців) і весь народ землі, і вони вивели царя з Господнього дому, і він увійшов дорогою Брами варти в царський дім, і його посадили на престолі царів. 20 І весь народ землі зрадів, і місто заспокоїлося. А Ґотолію вбили мечем у домі царя.