Царювання Єгоаша
1 Йоашеві було сім років, коли він зійшов на царський престол.
2 На сьомому році царювання над Ізраїлем Єгу став царем в Юдеї Йоаш, і сорок років він царював у Єрусалимі, а ім’я його матері – Ців’я із Беер-Шеви.
3 Йоаш чинив те, що було до вподоби ГОСПОДУ протягом усього свого життя, діючи за повчанням священика Єгояди.
4 Проте узвишшя не були знищені, – народ далі приносив жертви й кадив на узвишшях.
5 Якось Йоаш сказав священикам: Усі гроші, пожертвувані як святі дари, і принесені до ГОСПОДНЬОГО Храму; гроші подушного податку з чоловіків; гроші, принесені як викуп , та всі гроші добровільних пожертвувань, принесених людьми до ГОСПОДНЬОГО Храму,
6 нехай священики збирають у себе, – кожен хто отримав їх від свого знайомого , – і на ці гроші хай виконують ремонтні роботи з усунення тріщин і ушкоджень Храму там, де вони з’явились.
7 Але так сталося, що протягом двадцяти трьох років правління царя Йоаша священики так і не спромоглись полагодити тріщин і ушкоджень Храму.
8 Тому цар Йоаш покликав священика Єгояду та інших священиків, і сказав їм: Чому це ви досі не полагодили ушкоджень Храму? Відтепер не беріть грошей від ваших знайомих, а нехай вони йдуть безпосередньо на ремонт ушкоджень Храму!
9 І священики погодились не брати грошей від людей, і не займатись ремонтом ушкоджень Храму.
10 А священик Єгояда знайшов підходящу скриньку, зробив у її віку отвір і поставив її з правого боку жертовника при вході до ГОСПОДНЬОГО Храму. Священики, які чергували біля входу, опускали туди всі гроші, які приносили люди, що приходили до ГОСПОДНЬОГО Храму.
11 Коли ж зауважували, що в скрині вже чимало грошей, то приходили царський писар разом з первосвящеником; вони відкривали скриньку й рахували (зважували ) гроші, принесені до ГОСПОДНЬОГО Храму.
12 Полічені (зважені ) гроші передавали у руки начальників (прорабів ), відповідальних за виконання робіт у ГОСПОДНЬОМУ Храмі, а ті платили теслярам та іншим будівничим, які працювали біля ГОСПОДНЬОГО Храму,
13 мулярам і каменярам. Гроші також витрачались на закупку дерева й тесаного каменя; для лагодження ушкоджень в ГОСПОДНЬОМУ Храмі й на покриття затрат, які виникали під час ремонту.
14 Однак срібло, яке приносили в ГОСПОДНІЙ Храм, не повинно було витрачатись на срібний посуд, на щипці, на чаші-кропильниці, на труби, чи на інші речі зі срібла чи золота для ГОСПОДНЬОГО Храму, –
15 їх віддавали його лише тим, хто виконував певну роботу з відбудови ГОСПОДНЬОГО Храму.
16 У прорабів, що отримували на руки кошти для розрахунків з робітниками, що виконували роботи, не вимагали звіту, оскільки вони користувались повним довір’ям.
17 Проте гроші із жертв за гріхи та гроші із жертв за провини не вносили в ГОСПОДНІЙ Храм, оскільки вони належали священикам…
18 У той час виступив арамійський цар Хазаїл, і воював проти Ґата, і здобув його. Після цього Хазаїл мав намір вирушити проти Єрусалима.
19 Але юдейський цар Йоаш зібрав усі речі, посвячені його батьками, юдейськими царями: Йосафатом, Йорамом і Ахазією, а також усе, посвячене ним самим, і все золото, яке знайшлося в скарбницях ГОСПОДНЬОГО Храму та царського палацу, і послав усе це арамійському цареві Хазаїлові, після чого той відійшов від Єрусалима.
20 Про всі інші діяння Йоаша, а також про те, чого він досяг, записано в Книзі літопису юдейських царів.
21 Якось повстали проти Йоаша його слуги, й учинивши змову, вбили його в домі Мілло, що по дорозі до Сілли.
22 Отже, його стратили наближені до нього люди, – Йозавад, син Шімата, та Єгозавад, син Шомера. Після смерті Йоаша поховали біля його батьків у Місті Давида, а замість нього зійшов на царський престол його син Амасія.
1 Син Йоас був семилітній, коли він зацарював. 2 У сьомому році правління Ії зацарював Йоас, і сорок років він царював у Єрусалимі, а ім’я його матері — Авія з Вирсавії. 3 Йоас чинив те, що правильне перед Господом усі дні, які просвітлював його священик Йодай. 4 Лише високі місця він не знищив, і там ще кадили ладаном, і народ продовжував приносити жертви на висотах.
5 І промовив Йоас до священиків: Усі гроші зі святих речей, внесені до Господнього дому, гроші оцінки (гроші оцінки, які приніс кожний чоловік), усі гроші, що тільки спаде на серце чоловіка внести до Господнього дому, 6 хай візьмуть собі священики, кожний те, що з його продажу, і вони укріплятимуть тріщини дому всюди, де знайдеться тріщина. 7 І сталося, що у двадцять третьому році царювання Йоаса священики ще не укріпили тріщин дому. 8 І цар Йоас покликав священика Йодая та інших священиків, і сказав їм: Як це, що ви ще не укріпили тріщини дому? Тепер не беріть грошей з вашого продажу, бо даватимете їх на ремонт тріщин дому! 9 І священики домовилися не брати грошей від народу, і не укріплювати тріщини дому.
10 А священик Йодай взяв одну скриньку, просвердлив у ній зверху отвір і поставив її біля жертовника в домі чоловіка з Господнього дому, і священики, які слідкували за входом, передали всі гроші, які знайшли в Господньому домі. 11 І сталося, коли побачили, що є багато грошей в скриньці, то прийшов царський писар і великий священик, вони відкрили і порахували гроші, які знайшли в Господньому домі. 12 І дали підготовлені гроші в руки тих, які звершували роботу наглядачів над Господнім домом, а ті дали майстрам по дереву і будівничим, які працювали в Господньому домі, 13 мулярам і тесальникам каміння, щоб купити дерево і тесане каміння, аби замурувати тріщини Господнього дому, на все, що видавалося для дому, щоби його укріпити. 14 Тільки не будуть виготовлені для Господнього дому срібні двері, цвяхи, посудини і труби, усякий золотий посуд і срібний посуд, зі срібла, внесеного до Господнього дому, 15 бо його дадуть тим, хто робить працю, і ним укріпили Господній дім. 16 І не вимагали розрахунків у мужів, яким давали гроші в їхні руки, щоби дати тим, які виконують роботи, бо працювали з довір’ям до них. 17 Гроші за гріхи і гроші за провини, які були внесені в Господній дім, належали священикам.
18 Тоді прийшов Азаїл, цар Сирії, і воював проти Ґета, і його взяв. І Азаїл спрямував своє обличчя, щоб піти проти Єрусалима. 19 І взяв Йоас, цар Юди, усі святі речі, які посвятив Йосафат, Йорам і Охозія, його батьки, і царі Юди, свої особисті святі речі й усе золото, яке знайшлося в скарбницях Господнього дому і царського дому, і послав Азаїлові, цареві Сирії, і він пішов від Єрусалима.
20 А решта оповідей про Йоаса і все, що він зробив, ось чи не записане це в книзі літопису царів Юди? 21 Та піднялися його раби, зробили велику змову і побили Йоаса в домі Малла, що в Ґааллі. 22 Єзіхар, син Ємуата, і Єзевут, син Сомира, його раби побили його, і він помер. І поховали його з його батьками в місті Давида, а замість нього зацарював його син Амессія.