Царі Єгоахаз та Йоаш
1 У двадцять третьому році юдейського царя Йоаша, сина Ахазії, зійшов на царський престол у Самарії Єгоахаз, син Єгу, й царював сімнадцять років.
2 Він чинив зло перед ГОСПОДОМ, наслідуючи гріхи Єровоама, Неватового сина, який впровадив у гріх Ізраїль; він від них не відвернувся.
3 Тому ГОСПОДЬ запалав гнівом на Ізраїль; Він видав ізраїльтян у руки арамійського царя Хазаїла, а потім і в руки Хазаїлового сина Бен-Гадада.
4 Та був час, коли Єгоахаз помолився до ГОСПОДА, й ГОСПОДЬ його вислухав, зважаючи на гноблення Ізраїлю, коли люди страждали від гніту арамійського царя.
5 Тоді ГОСПОДЬ послав Ізраїлеві визволителя , – вони вийшли з-під влади арамійців, і певний час ізраїльтяни мешкали у своїх наметах, як і раніше.
6 Але вони не відвернулись від гріхів Єровоамового роду, в які той втягнув Ізраїль. Вони продовжували їх робити, а в Самарії стояла ашера.
7 В результаті в Єгоахаза майже не залишилося військових людей, – лише п’ятдесят вершників, десять колісниць і десять тисяч піхоти, оскільки їх винищив арамійський цар; він розтоптав їх, наче порох під ногами.
8 Усі інші оповіді про Єгоахаза, й про всі його діяння та доблесні подвиги записано в Книзі літопису ізраїльських царів.
9 Отже, Єгоахаз спочив зі своїми батьками, і його поховали в Самарії. Замість нього зійшов на царський престол його син Йоаш.
10 У тридцять сьомому році юдейського царя Йоаша над Ізраїлем у Самарії став царем Йоаш, син Єгоахаза, і царював шістнадцять років.
11 Він чинив зло перед ГОСПОДОМ, не відступаючи від жодного з численних гріхів Єровоама, Неватового сина, який впровадив у гріх Ізраїль. Він жив у гріхах.
12 Усі оповіді про Йоаша й про всі його діяння та хоробрість, виявлену у війні з юдейським царем Амасією, записано в Книзі літопису ізраїльських царів.
13 Йоаш спочив зі своїми батьками, а царський престол в Ізраїлі зайняв його син Єровоам. Йоаш був похований у Самарії біля царів Ізраїлю...
Пророцтво Єлисея та його смерть
14 Коли Єлисей захворів на недугу, від якої мав померти, до нього прийшов ізраїльський цар Йоаш і, голосячи над ним, говорив: Батьку мій, батьку мій. Коліснице Ізраїлю і його кіннотники!
15 Але Єлисей промовив до нього: Візьми лук і стріли! І той приніс лук і стріли.
16 Тоді він сказав ізраїльському цареві: Візьми у свої руки свій лук! Той взяв у свої руки лук, а Єлисей поклав свої руки на руки царя,
17 і промовив: Відкрий вікно на схід! І той відкрив. Тоді Єлисей сказав: Стріляй! І коли цар вистрілив, Єлисей вигукнув: Стріла ГОСПОДНЬОЇ перемоги! Це стріла ГОСПОДНЬОЇ перемоги над Арамом! Ти розгромиш арамійців в Афеку дощенту!
18 Після цього Єлисей наказав: Візьми свої стріли! І той узяв. Тоді знову сказав цареві Ізраїлю: Бий ними по землі! Цар ударив тричі, й зупинився...
19 Божий чоловік розсердився на нього, й сказав: Потрібно було вдарити п’ять або шість разів, тоді ти розгромив би арамійців дощенту, але тепер ти лише тричі розіб’єш арамійців.
20 Після цього Єлисей помер, і його поховали. А на початку наступного року орди моавійців прийшли доізраїльського краю.
21 Десь у той час люди ховали одного чоловіка, – але сталося так, що, побачивши ту орду, вони кинули того чоловіка в гробницю Єлисея. Падаючи, той чоловік доторкнувся костей Єлисея й ожив, і встав на свої ноги.
22 Протягом усього часу царювання Єгоахаза, арамійський цар Хазаїл гнобив Ізраїль.
23 Але тоді ГОСПОДЬ зглянувся над ними й виявив до них милосердя. Він повернувся до них обличчям задля Свого Заповіту з Авраамом, Ісааком і Яковом. ГОСПОДЬ не хотів їх знищити, тому й досі не відкидає їх від Себе.
24 Коли арамійський цар Хазаїл помер, то замість нього зійшов на царський престол його син Бен-Гадад.
25 Тоді виступив син Єгоахаза Йоаш, і відібрав міста з-під влади сина Хазаїла, Бен-Гадада, – всі міста, які його батько Хазаїл захопив у війні з Єгоахазом. Тричі перемагав його Йоаш, аж поки не повернув усіх ізраїльських міст.
1 У двадцять третьому році Йоаса, сина Охозії, царя Юди, зацарював Йоахаз, син Ії, у Самарії — на сімнадцять років. 2 І він чинив зло в Господніх очах, і пішов за гріхами Єровоама, сина Навата, який довів Ізраїль до гріха, — він не відступив від них. 3 Тож Господь запалав гнівом на Ізраїля, і видав їх у руки Азаїла, царя Сирії, і в руки сина Адера, сина Азаїла, на всі дні. 4 Та Йоахаз помолився до Господнього обличчя, і Господь вислухав його, бо побачив пригноблення Ізраїля, бо їх гнітив цар Сирії. 5 І Господь дав спасіння Ізраїлеві, і він вийшов з-під влади Сирії, і сини Ізраїля оселилися у своїх наметах, як учора й третього дня . 6 Лише вони не відступили від гріхів дому Єровоама, який довів Ізраїль до гріха, у них вони перебували, і в Самарії стояв священний гай. 7 Однак у Йоахаза зовсім не залишилося військових людей, хіба що п’ятдесят коней, десять колісниць і десять тисяч піших, бо їх винищив цар Сирії і поклав їх як порох на потоптання. 8 А решта оповідей про Йоахаза і все, що він зробив, і його могутні вчинки, чи не записане це в книзі літопису царів Ізраїля? 9 І Йоахаз заснув зі своїми батьками, і його поховали з його батьками в Самарії, а замість нього зацарював його син Йоас.
10 У тридцять сьомому році Йоаса, царя Юди, над Ізраїлем у Самарії зацарював Йоас, син Йоахаза, — на шістнадцять років. 11 І робив він зло в Господніх очах. Не відступив від усіх гріхів Єровоама, сина Навата, який довів Ізраїль до гріха, у них він жив. 12 А решта оповідей про Йоаса і все, що він робив, і його могутні вчинки, які звершив з Амессієм, царем Юди, чи не записане це в книзі літопису царів Ізраїля? 13 І заснув Йоас зі своїми батьками, і Єровоам сів на його престолі в Самарії, над синами Ізраїля.
14 Елісей захворів своєю хворобою, через яку помер. І прийшов до нього Йоас, цар Ізраїля, і заплакав над його обличчям, промовляючи: Батьку, батьку, колісниця Ізраїля і його кіннотник! 15 Та Елісей сказав йому: Візьми лук і стрілу! І той взяв собі лук і стрілу. 16 А він сказав цареві: Поклади руку свою на лук! Йоас поклав свою руку на лук, а Елісей поклав свої руки на руки царя, 17 і сказав: Відкрий вікно до сходу! І той відкрив. Тоді Елісей сказав: Вистріли! І той вистрілив. А він сказав: Стріла Господнього спасіння і стріла спасіння від Сирії! Ти розгромиш Сирію в Афеку аж до кінця! 18 Візьми лук! — сказав йому Елісей, — і той взяв. А він сказав цареві Ізраїля: Удар до землі! І цар ударив тричі, і перестав. 19 І засмутився Божий чоловік над ним, і сказав: Якщо б ти вдарив п’ять разів чи шість разів, тоді розгромив би ти Сирію аж до кінця. Тепер же поб’єш Сирію тричі.
20 Елісей помер, і його поховали. А коли починався рік легко озброєні з Моава прийшли в землю. 21 І сталося, коли люди ховали одного чоловіка, аж ось побачили легко озброєного, і кинули чоловіка в гробницю Елісея, і він упав, і доторкнувся до костей Елісея, ожив і встав на свої ноги.
22 Усі дні Йоахаза Азаїл гнітив Ізраїля. 23 Та Господь помилував їх, змилосердився над ними і поглянув на них через Свій завіт, що з Авраамом, Ісааком і Яковом, і Господь не хотів їх знищити, і не відкинув їх від Свого обличчя.
24 І помер Азаїл, цар Сирії, а замість нього зацарював син Адера, його син. 25 І повернувся Йоас, син Йоахаза, і забрав міста з-під влади сина Адера, сина Азаїла, які його батько забрав у війні з-під влади Йоахаза. Тричі розгромив його Йоас, і він повернув міста Ізраїля.