Царі: Амація, Йоаш та Єровоам
1 У другому році царювання над Ізраїлем Єгоахазового сина Йоаша, ізраїльського царя, зацарював Амасія, син Йоаша, юдейський цар.
2 Він став царем, коли йому було двадцять п’ять років, і двадцять дев’ять років владарював у Єрусалимі. Ім’я його матері Єгоаддана, з Єрусалима.
3 Амасія чинив те, що було до вподоби ГОСПОДУ, хоча й не так, як його прабатько Давид. В усьому він діяв як його батько Йоаш.
4 Проте узвишшя не були знищені, – народ далі приносив жертви та кадив на узвишшях.
5 І сталося, коли царська влада в його руках зміцніла, то він стратив тих своїх слуг, котрі вбили царя, його батька.
6 Але дітей тих убивць він не стратив, дотримуючись наказу ГОСПОДА, записаного в Книзі Закону Мойсея, такого змісту: Не карай батьків за синів, і синів не карай за батьків, але кожен має понести смерть за свій власний гріх!
7 Він також знищив у Соляній Долині, десять тисяч едомців, захопивши в цій війні величне місто Селу , й назвав його Йоктеїл; ця назва збереглась і до сьогодні.
8 Після цього Амасія послав гінців до Йоаша, сина Єгоахаза, сина ізраїльського царя Єгу, з такими словами: Виходь, – поміряємось силами в бою!
9 Але ізраїльський цар Йоаш дав юдейському цареві Амасії таку відповідь: Ліванський терен послав до Ліванського кедра гінців з такою пропозицією: Видай свою дочку за мого сина, щоб стала його дружиною! Але вийшли дикі звірі, що в Лівані, й потоптали терен.
10 Від того, що ти розгромив едомців, твоє серце загорділо. Але тішся своєю славою досхочу й сиди у себе вдома. Навіщо накликати на себе нещастя?! Адже поляжеш сам і юдеї з тобою!
11 Проте Амасія не послухався, тому ізраїльський цар Йоаш вирушив, і вони, справді, помірялись силами, – він та юдейський цар Амасія, – біля Юдейського Бет-Шемеша.
12 У результаті юдеї зазнали цілковитої поразки перед Ізраїлем, так що всі повтікали до своїх наметів.
13 Самого ж Амасію, юдейського царя, сина Йоаша, сина Ахазії, ізраїльський цар Йоаш захопив у Бет-Шемеші в полон. Після цього він пішов на Єрусалим і зробив у єрусалимській стіні вилом, довжиною в чотириста ліктів, – від Єфремової Брами і аж до Наріжної Брами.
14 Забравши все золото, срібло та весь посуд, які знайшов у ГОСПОДНЬОМУ Храмі та в скарбницях царського палацу, а також заручників, повернувся в Самарію.
15 Усі інші оповіді про Йоаша, та про його діяння й доблесні подвиги у війні з юдейським царем Амасією записані в Книзі літопису ізраїльських царів.
16 Отже, Йоаш спочив зі своїми батьками, і його поховали в Самарії біля ізраїльських царів. Замість нього на царський престол зійшов його син Єровоам.
17 Що ж до юдейського царя Амасії, Йоашового сина, то після смерті ізраїльського царя Йоаша, Єгоахазового сина, він жив ще п’ятнадцять років .
18 Усе інше про діяльність Амасії записано в Книзі літопису юдейських царів.
19 Коли в Єрусалимі проти нього вчинили змову, то він утік до царського міста Лахіша. Але за ним у Лахіш послали погоню, і там його стратили.
20 Його привезли на конях, і поховали біля його батьків у Єрусалимі, в Давидовому Місті.
21 Тоді весь юдейський народ взяв шістнадцятилітнього Азарію, і оголосили його царем замість його батька Амасії.
22 Після того як його (Азарії ) батько, цар, спочив зі своїми батьками, він відбудував Елат і повернув його до Юдеї
23 У п’ятнадцятому році юдейського царя Амасії, сина Йоаша, в Самарії зійшов на царський престол Ізраїлю Йоашів син Єровоам. Він царював сорок один рік.
24 Він чинив зло перед ГОСПОДОМ, не відступаючи від жодного з усіх гріхів Єровоама, Неватового сина, який увів у гріх Ізраїль.
25 Проте він відновив ізраїльські кордони від входу в Хамат і до Мертвого моря за словом ГОСПОДА, Бога Ізраїлю, Який це провістив через Свого слугу, пророка Йону, Аміттаєвого сина з Ґат-Хефера.
26 Адже ГОСПОДЬ споглянув на страждання Ізраїлю, дуже великі, бо вже не стало нікого ні серед невільників, ані вільних, хто би прийшов на допомогу Ізраїлю.
27 Але, оскільки ГОСПОДЬ не хотів, аби щезло ім’я Ізраїль з-під небес, тому Він врятував їх через Єровоама, Йоашового сина.
28 Усі інші оповіді про Єровоама та про все, що він учинив, і про його доблесні подвиги у війні, а також, як він повернув Ізраїлеві Дамаск і Хамат, які належали юдеям, записано в Книзі літопису ізраїльських царів.
29 Тож Єровоам спочив зі своїми батьками, ізраїльськими царями, а замість нього зійшов на царський престол його син Захарія.
1 У другому році Йоаса, сина Йоахаза, царя Ізраїля, зацарював Амессія, син Йоаса, цар Юди. 2 Він був двадцятип’ятилітнього віку, коли зацарював, і двадцять дев’ять років царював у Єрусалимі. А ім’я його матері — Йоадіна, з Єрусалима. 3 І робив він те, що правильне в очах Господа, тільки не так, як Давид, його батько. Згідно з усім, що робив його батько Йоас, і він робив. 4 Лише високі місця не знищив — народ ще приносив жертви і кадив ладаном на висотах.
5 І сталося, коли царство укріпилося в його руці, то він повбивав своїх рабів, які вбили його батька. 6 Та він не повбивав синів тих, які вбили, — як і записано в Книзі законів Мойсея, як заповів Господь, наказуючи: Не помиратимуть батьки за синів, і сини не помиратимуть за батьків, але кожний помре тільки за свої гріхи!
7 Він розгромив Едома в Ґемелі, десять тисяч, і захопив Камінь у битві, і дав йому назву Катоїл — аж до цього дня.
8 Тоді послав Амессія послів до Йоаса, сина Йоахаза, сина Ії, царя Ізраїля, кажучи: Приходь, побачимося віч-на-віч! 9 І послав Йоас, цар Ізраїля, до Амессії, царя Юди, кажучи: Терня, яке в Лівані, послало до кедра, що в Лівані, кажучи: Дай твою дочку моєму синові за жінку! Та прийшли польові звірі, які в Лівані, і потоптали терня. 10 Справді побив ти Ідумею, і підняло тебе твоє серце. Прославляйся, сидячи у своєму домі, і навіщо злишся у своїй злобі? Ти впадеш, і Юда — з тобою!
11 Та Амессія не послухав. І пішов цар Ізраїля, і у Ветсамусі юдейському вони побачилися обличчями — він своїм власним і Амессія, цар Юди. 12 І Юда зазнав поразки перед Ізраїлем, і кожний утік до свого поселення. 13 А Амессію, сина Йоаса, сина Охозії, царя Юди, Йоас, син Йоахаза, цар Ізраїля схопив у Ветсамусі. Він прибув у Єрусалим і знищив єрусалимський мур від Брами Єфрема аж до Кутової брами — чотириста ліктів. 14 І забрав золото, срібло і весь посуд, що знайшовся в Господньому домі, у скарбницях дому царя, та синів-заручників і повернувся в Самарію.
15 А решта оповідей про Йоаса, що він зробив у своїй моці, як воював з Амессієм, царем Юди, чи не записане це в книзі літопису царів Ізраїля? 16 І заснув Йоас зі своїми батьками і поховано його в Самарії із царями Ізраїля, а замість нього зацарював його син Єровоам.
17 А Амессія, син Йоаса, цар Юди, пожив п’ятнадцять років після смерті Йоаса, сина Йоахаза, царя Ізраїля. 18 А решта оповідей про Амессію і все, що він робив, чи не записане це в книзі літопису царів Юди? 19 В Єрусалимі проти нього вчинили змову, і він утік до Лахіса. Та послали за ним до Лахіса, і там його вбили. 20 І взяли його на коня, і поховали його з його батьками в Єрусалимі, у місті Давида. 21 І весь народ Юди взяв Азарію, а він — шістнадцятилітнього віку, і вони настановили його царем замість його батька Амессії. 22 Він збудував Елот і повернув його Юді після того, як заснув цар зі своїми батьками.
23 У п’ятнадцятому році Амессії, сина Йоаса, царя Юди, над Ізраїлем у Самарії зацарював на сорок один рік Єровоам, син Йоаса. 24 І він робив зло перед Господом. Не відступив від усіх гріхів Єровоама, сина Навата, який довів Ізраїль до гріха. 25 Він повернув околицю Ізраїля — від входу Емата аж до моря Арави — за словом Господа, Бога Ізраїля, Який промовив через Свого раба Йону, сина Аматія, пророка, який з Ґетховера. 26 Оскільки Господь побачив дуже гірке впокорення Ізраїля, що їх мало, і вони в скрутному становищі, покинені, і для Ізраїля не було помічника. 27 І Господь сказав, що не вигубить нащадків Ізраїля з-під неба, і спас їх через Єровоама, сина Йоаса.
28 А решта оповідей про Єровоама й усе, що він зробив, і його могутні вчинки, що воював і що повернув Дамаск і Емат Юді в Ізраїлі, чи не записане це в книзі літопису царів Ізраїля? 29 І заснув Єровоам зі своїми батьками, із царями Ізраїля, і замість свого батька зацарював Азарія, син Амессії.