Царі: Азарія, Йотам, Захарій, Шаллум, Менахем, Пекахія, Пеках, Осія
1 У двадцять сьомому році ізраїльського царя Єровоама зійшов на царський престол Юдеї Азарія, син Амасії.
2 Він мав шістнадцять років, коли став царем, і п’ятдесят два роки владарював у Єрусалимі. Ім’я його матері було Єколія, з Єрусалима.
3 Він чинив те, що було до вподоби ГОСПОДУ, за прикладом свого батька Амасії.
4 Проте узвишшя не були знищені, – народ далі приносив жертви та кадив на узвишшях.
5 Тому ГОСПОДЬ вразив царя, так що він залишався прокаженим до кінця свого життя, й мешкав у відокремленому домі, а син царя Йотам здійснював керівництво в палаці та відав судочинством у країні.
6 Усе інше про Азарію і про його діяльність записано в Книзі літопису юдейських царів.
7 Отже, Азарія спочив зі своїми батьками, і його поховали біля його прабатьків у Місті Давида, а замість нього зійшов на престол його син Йотам.
8 На тридцять восьмому році юдейського царя Азарії став царем Ізраїлю син Єровоама Захарія. Він владарював у Самарії лише шість місяців.
9 Він чинив зло перед ГОСПОДОМ, як робили його прабатьки, не відступаючи від гріхів Неватового сина Єровоама, котрий увів у гріх увесь Ізраїль.
10 Проти нього вчинив змову Шаллум, син Явеша. Він бив його перед народом, і, вбивши царя, зійшов замість нього на царський престол.
11 Усі інші оповіді про Захарію записані в Книзі літопису ізраїльських царів.
12 Отже, збулося ГОСПОДНЄ провіщення, яке Він сказав щодо Єгу, говорячи: До четвертого покоління твої нащадки сидітимуть на престолі Ізраїлю! Так усе й сталось!
13 Шаллум, син Явеша, став царем у тридцять дев’ятому році юдейського царя Уззії (Азарії) , і владарював у Самарії один місяць.
14 Менахем, син Ґадіїв вирушив з Тірци , захопив Самарію і знищив охорону Шаллума, сина Явеша. Вбивши його, зійшов замість нього на царський престол у Самарії.
15 Все інше про Шаллума та про його змову, яку він учинив, записано в Книзі літопису ізраїльських царів.
16 Після цього Менахем розгромив місто Тіфсах, знищивши все, що було в ньому, та в його околиці, починаючи від Тірци, за те, що не відчинили йому браму . Тож він цілковито спустошив місто, а всім вагітним жінкам порозтинав животи.
17 У тридцять дев’ятому році юдейського царя Азарії зійшов на царський престол Ізраїлю Менахем, син Ґадії. Він владарював у Самарії десять років.
18 Протягом усього свого царювання він робив зло перед ГОСПОДОМ, не відступаючи від гріхів Неватового сина Єровоама, котрий втягнув у гріх Ізраїль.
19 Коли, за його владарювання, напав на країну ассирійський цар Пул, Менахем дав Пулові тисячу талантів срібла, аби заручитися його підтримкою і таким чином закріпити у своїх руках царство.
20 Щоб дати стільки срібла ассирійському цареві, Менахем зібрав його з усіх багатих людей Ізраїлю, розподіливши по п’ятдесят шеклів срібла з кожного. Тоді ассирійський цар відступив, залишивши країну.
21 Всі інші оповіді про Менахема та про всю його діяльність записані в Книзі літопису ізраїльських царів.
22 Отже, Менахем спочив разом зі своїми батьками, а замість нього зійшов на царський престол його син Пекахія.
23 На п’ятдесятому році юдейського царя Азарії, став царем над Ізраїлем Пекахія, син Менахема; він владарював у Самарії два роки.
24 Він також робив те, що було не до вподоби ГОСПОДУ, не відступаючи від гріхів Неватового сина Єровоама, котрий впровадив у гріх Ізраїль.
25 Проти нього вчинив змову його полководець Пеках, син Ремалії. Узявши із собою п’ятдесят чоловіків із Гілеада, він його вбив у фортеці царського палацу в Самарії разом з Арговом та Арієм. Стративши Пекахію, Пеках став замість нього царем.
26 Інші оповіді про Пекахія і про всі його діяння записані в Книзі літопису ізраїльських царів.
27 Отже, в п’ятдесят другому році царювання юдейського царя Азарії зійшов на царський престол Ізраїлю в Самарії Пеках, син Ремалії, і владарював двадцять років.
28 Він також робив зло перед ГОСПОДОМ, не відступаючи від гріхів Єровоама, Неватового сина, який впровадив у гріх Ізраїль.
29 За царювання Пекаха вторгся в Ізраїль ассирійський цар Тіглатпелесар, і захопив міста Ійон та Авел-Бет-Мааху, Яноах і Кедеш, Хацор і Гілеад, а також Галілею та весь край Нефталима. Усіх мешканців захоплених територій він запровадив у Ассирію.
30 Проти Пекаха, сина Ремалії, вчинив змову Осія, син Ели. Він ударив його, і, вбивши Пекаха, став замість нього царем. Це сталося в двадцятому році Йотама, сина Уззії (Азарії).
31 Всі інші оповіді про Пекаха та про всю його діяльність записані в Книзі літопису ізраїльських царів.
32 Йотам, син Уззії (Азарії), зійшов на царський престол у Юдеї на другий рік царювання в Ізраїлі Пекаха, сина Ремалії.
33 Йому було двадцять п’ять років, коли він став царем, і шістнадцять років владарював у Єрусалимі. Ім’я його матері було Єруша, дочка Садока.
34 Він чинив те, що було до вподоби ГОСПОДУ; в усьому він діяв так, як його батько Уззія (Азарія).
35 Проте узвишшя не були знищені, – народ далі приносив жертви та кадив на узвишшях. Йотам збудував верхню браму ГОСПОДНЬОГО Храму.
36 Усі інші оповіді про Йотама та його діяльність записані в Книзі літопису юдейських царів.
37 У той час ГОСПОДЬ почав посилати проти юдеїв арамійського царя Реціна та Пекаха, сина Ремалії.
38 Але Йотам спочив зі своїми батьками, і його поховали біля його батьків у Місті Давида, його прабатька, а на царський престол зійшов його син Ахаз
1 У двадцять сьомому році Єровоама, царя Ізраїля, зацарював Азарія, син Амессії, царя Юди. 2 Він був шістнадцятилітнього віку, коли зацарював, і п’ятдесят два роки царював у Єрусалимі. А ім’я його матері — Халія, з Єрусалима. 3 І він чинив те, що правильне в Господніх очах, згідно з усім, що робив його батько Амессія. 4 Тільки високих місць він не знищив, ще народ приносив жертви і кадив ладаном на високих місцях . 5 І Господь доторкнувся до царя, і він був прокаженим аж до дня своєї смерті, і царював у відокремленому домі, а Йоатам, син царя, був над домом суддів народу землі. 6 А решта оповідей про Азарію і все, що він зробив, ось чи не записане це в книзі літопису царів Юди? 7 І Азарія заснув зі своїми батьками, і його поховали з його батьками в місті Давида, а замість нього зацарював його син Йоатам.
8 У тридцять восьмому році Азарія, царя Юди, зацарював над Ізраїлем у Самарії на шість місяців Захарія, син Єровоама. 9 І він чинив зло в Господніх очах, як робили його батьки. Не відступив від гріхів Єровоама, сина Навата, який довів Ізраїль до гріха. 10 І проти нього змовилися Селлум, син Явіса, і Кевлаам, побили його і вбили його, і Селлум зацарював замість нього. 11 А решта оповідей про Захарію, ось вони є записані в книзі літопису царів Ізраїля. 12 Слово Господнє, яке Він сказав до Ії, проголошуючи: Сини в четвертому поколінні сидітимуть у тебе на престолі Ізраїля! — так і сталося!
13 І Селлум, син Явіса, зацарював. У тридцять дев’ятому році Азарії, царя Юди, зацарював Селлум на місяць часу в Самарії. 14 І прийшов Манаїм, син Ґаддія з Тасіли. Він прийшов до Самарії і розгромив Селлума, сина Явіса в Самарії, і вбив його. 15 А решта оповідей про Селлума і про його діла, які він чинив, ось вони є записані в книзі літопису царів Ізраїля. 16 Тоді розгромив Манаїм Терсу і все, що в ній, і її околиці від Терси, бо не відкрили йому. Тож він її розгромив, і тих, які мали в лоні, порозпорював.
17 У тридцять дев’ятому році Азарії, царя Юди, зацарював над Ізраїлем в Самарії Манаїм, син Ґаддія, — на десять років. 18 І він робив зло в Господніх очах, не відступив від усіх гріхів Єровоама, сина Навата, який довів Ізраїль до гріха. 19 У його днях на землю прийшов Фул, цар ассирійців, і Манаїм дав Фулові тисячу талантів срібла, щоби його підтримка була з ним. 20 І Манаїм вивіз срібло з Ізраїля, з кожного могутнього силою, щоб передати ассирійському цареві, — п’ятдесят сиклів на одного чоловіка. І повернувся цар ассирійців, і не залишився там в землі. 21 А решта оповідей про Манаїма і про все, що він робив, ось чи не записане це в книзі літопису царів Ізраїля? 22 І заснув Манаїм зі своїми батьками, а замість нього зацарював його син Факей.
23 У п’ятдесятому році Азарія, царя Юди, зацарював над Ізраїлем у Самарії Факей, син Манаїма, — на два роки. 24 І він робив зло в Господніх очах. Не відступив від гріхів Єровоама, сина Навата, який довів Ізраїль до гріха. 25 І повернувся проти нього Факей, син Ромелія, його тристат, і побив його в Самарії перед домом царя з Арґовом і з Арією, і з ним було п’ятдесят мужів із чотирьохсот. І вбив його, і зацарював замість нього. 26 Інші слова Факея і все, що він зробив, ось це записане в книзі літопису царів Ізраїля.
27 У п’ятдесят другому році Азарії, царя Юди, зацарював над Ізраїлем у Самарії Факей, син Ромелія, — на двадцять років. 28 І він робив зло в Господніх очах, не відступив від усіх гріхів Єровоама, сина Навата, який довів Ізраїль до гріха. 29 У дні Факея, царя Ізраїля, прийшов Таґлатфелласар, цар ассирійців, і взяв Аїн, Авелветамааху, Янох, Кенез, Асор, Ґалаад і Ґалілею, усю землю Нефталима, і переселив їх до Ассирії. 30 Та Осія, син Іли, зробив змову проти Факея, сина Ромелія, побив його, убив його і зацарював замість нього у двадцятому році Йоатама, сина Азарія. 31 А решта оповідей про Факея і все, що він робив, ось це є записане в книзі літопису царів Ізраїля.
32 У другому році Факея, сина Ромелія, царя Ізраїля, зацарював Йоатам, син Азарія, царя Юди. 33 Він був двадцятип’ятилітнього віку, коли зацарював, і шістнадцять років царював у Єрусалимі. А ім’я його матері — Єруса, дочка Садока. 34 Він чинив те, що правильне в очах Господа, згідно з усім, що робив його батько Озія. 35 Лише високих місць він не знищив, народ ще приносив жертви і кадив ладаном на висотах. Він збудував верхню браму Господнього дому. 36 А решта оповідей про Йоатама і все, що він робив, чи не записане це в книзі літопису царів Юди? 37 У ті дні почав Господь посилати проти Юди Раасона, царя Сирії, і Факея, сина Ромелія. 38 І Йоатам заснув зі своїми батьками, і поховали його з його батьками в місті його батька Давида, а замість нього зацарював його син Ахаз.