Йосія очищує свій Край від ідольства
1 Цар послав, щоб зібрали до нього всіх старійшин Юдеї та Єрусалима.
2 Після того цар пішов у ГОСПОДНІЙ Храм разом з усіма юдейськими мужами та мешканцями Єрусалима, а також священиками, й пророками, – пішов і весь народ, від найменшого до найбільшого. Там він прочитав так, щоб усі почули слова Книги Заповіту, знайденої в ГОСПОДНЬОМУ Храмі.
3 Після цього цар став на своєму підвищенні біля колони, й уклав (поновив ) перед ГОСПОДОМ Заповіт, пообіцявши йти слідом за ГОСПОДОМ і виконувати Його Заповіді, Його свідчення та Його постанови від усього серця і від усієї душі, дотримуючись умов Заповіту, записаного у цій Книзі Закону. Після цього весь народ приєднався до Заповіту.
4 Тоді цар наказав великому священику Хілкії та священикам, що були другими після нього , а також вартовим при вході винести з ГОСПОДНЬОГО Храму всі речі, виготовлені для Ваала, для Ашери та для всього небесного війська. І він спалив їх за межами Єрусалима у Кедронській Долині, а їхній попіл відніс до Бетеля .
5 Він усунув жерців, яких юдейські царі попризначали, щоб кадити на узвишшях в юдейських містах і в околицях Єрусалима, і тих, що кадили Ваалові, сонцю, місяцю, сузір’ям, і всьому небесному воїнству.
6 Він також виніс ашеру з ГОСПОДНЬОГО Храму за межі Єрусалима до потоку Кедрон, і спалив її біля потоку Кедрон, і стер на порох, і висипав її порох на загальному кладовищі.
7 Цар зруйнував приміщення чоловіків-блудників, що були при ГОСПОДНЬОМУ Храмі, і де жінки ткали покривала для Ашери.
8 Він прогнав усіх священиків з усіх юдейських міст, і осквернив узвишшя, де кадили ті священики, – від Гіви й аж до Беер-Шеви. Він зруйнував узвишшя брам, – що були біля брами міського голови Ісуса, що ліворуч, коли входити в міську браму.
9 А священикам узвиш не дозволялось приступати до ГОСПОДНЬОГО жертовника в Єрусалимі, але вони могли їсти опрісноки разом зі своїми братами.
10 Він осквернив Тофет, що в долині Бен-Гінном, аби ніхто не переводив свого сина чи свою дочку через вогонь для Молоха .
11 Цар також прибрав коней, яких юдейські царі тримали в стайнях неподалік входу до ГОСПОДНЬОГО Храму, як посвячених сонцю , поряд з помешканням євнуха Натана-Мелеха, а колісниці сонця він спалив у вогні.
12 Так само й жертовники, що були на даху горішньої світлиці Ахаза, споруджені юдейськими царями, та жертовники, які поставив Манассія в обох дворах ГОСПОДНЬОГО Храму, цар зруйнував. І побіг звідти, і викинув їхній порох у потік Кедрон.
13 А узвишшя навпроти Єрусалима, що праворуч гори знищення , які влаштував ізраїльський цар Соломон для Астарти, сидонської гидоти, і для Кемоша, гидоти моавської, та для Мілкома (Молоха ), гидоти аммонійців, цар осквернив.
14 Він порозбивав стовпи, позрубував ашери, та наповнив ті місця людськими кістками.
15 Також і жертовник у Бетелі, узвишшя, яке побудував Єровоам, син Невата, що втягнув також у гріх Ізраїль, жертовник той і узвишшя він зруйнував, узвишшя спалив і стер на порох, і спалив ашеру.
16 Оглянувшись Йосія побачив на узгір’ї гроби. Тож він послав людей, аби забрали кості з тих гробів; він спалив їх на жертовнику і, таким чином, осквернив його, за ГОСПОДНІМ словом, яке колись сказав Божий чоловік, провістивши ці події.
17 Потім цар запитав: А що це за пам’ятник, який я бачу? Йому відповіли люди того міста: Це надгробок Божого чоловіка, котрий колись прийшов з Юдеї, та провістив те, що ти вчинив із жертовником Бетеля!
18 Тоді цар сказав: Залиште його, і нехай ніхто не торкається його костей! Так і збереглись незайманими його кості, разом із кістьми пророка, котрий прийшов із Самарії.
19 Йосія так само, як у Бетелі, знищив усі капища на узвишшях по містах Самарії, які споруджували ізраїльські царі, викликаючи тим ГОСПОДНІЙ гнів.
20 Він знищив усіх священиків узвиш, що були там при жертовниках, і спалив на них людські кості, після чого повернувся в Єрусалим.
21 Тоді цар, звернувшись до всього народу, наказав: Справте Пасху на честь ГОСПОДА, вашого Бога, як прописано в Книзі цього Заповіту!
22 Адже Пасхи не відзначали з часу правління суддів Ізраїлю, протягом усього періоду ізраїльських царів, як і юдейських царів, –
23 і лише на вісімнадцятий рік владарювання царя Йосії відзначили в Єрусалимі Пасху для ГОСПОДА.
24 Йосія викорінив також усіх чарівників та ворожбитів; знищив домашніх божків (терафимів), усіх ідолів-бовванів, – усі гидоти, які лише можна було побачити в Юдейському краї та в Єрусалимі; Йосія прагнув виконати прописані в Книзі слова Закону, що знайшов священик Хілкія в ГОСПОДНЬОМУ Храмі.
25 До нього не було такого, як він, царя, котрий навернувся би до ГОСПОДА всім своїм серцем і всією своєю душею, та всією своєю силою, згідно з усім законом Мойсея, – та й після нього не було подібного йому.
26 Однак у Своїй ревності ГОСПОДЬ вже не відвернув Свого великого гніву, який запалав на Юдею за всі зневаги, зокрема, які заподіяв Йому Манассія.
27 Отже, ГОСПОДЬ твердо вирішив: Я відкину Юдею від Свого обличчя, як Я відкинув Ізраїль. Я залишу обране Мною місто Єрусалим. Залишу також і Храм, про який Я сказав: Моє Ім’я перебуватиме в ньому!
28 Усі інші оповіді про Йосію та про те, що він зробив, записано в Книзі літопису юдейських царів.
Юдея в єгипетській неволі
29 Під кінець владарювання Йосії єгипетський цар, фараон Нехо, виступив проти ассирійського царя і прибув до ріки Євфрат. Коли Йосія вийшов йому назустріч, фараон, щойно уздрівши Йосію, вбив його в Меґіддо .
30 Слуги Йосії вивезли його тіло на колісниці з Меґіддо; спровадивши його до Єрусалима, поховали в його гробниці. Тоді люди краю, взявши сина Йосії Єгоахаза, помазали його й поставили царем замість його батька.
31 Єгоахазу було двадцять три роки, коли він зійшов на царський престол, і три місяці він владарював у Єрусалимі. Ім’я його матері було Хамуталь, дочка Єремії з Лівни* .
32 Він чинив зло, що було не до вподоби ГОСПОДУ, наслідуючи в усьому своїх прабатьків.
33 Фараон Нехо ув’язнив його в Рівлі, що в Хаматському краю, усунувши його від владарювання в Єрусалимі, й наклав на країну данину в сто талантів срібла й один талант золота.
34 Фараон Нехо поставив царем Еліякима, другого сина Йосії, змінивши його ім’я на Єгояким. А Єгоахаза він забрав із собою в Єгипет, де той і помер.
35 Єгояким віддавав фараонові призначене ним срібло і золото; проте, щоб зібрати стільки срібла, яке вимагав фараон, потрібно було розкласти цю данину на всіх громадян краю. Тому зкожного, за оцінкою його статків, вимагалось срібло й золото, щоб віддавати данину фараонові Нехо.
36 Єгоаким мав двадцять п’ять років, коли зійшов на царський престол, і владарював у Єрусалимі одинадцять років. Ім’я його матері було Зевуда, дочка Педаї з Руми.
37 Він також чинив те, що було злочином перед ГОСПОДОМ, наслідуючи в усьому своїх прабатьків.
1 Тоді цар послав і зібрав до себе всіх старійшин Юди і Єрусалима. 2 І цар увійшов у Господній дім, а з ним — кожний чоловік Юди і всі, хто жив у Єрусалимі, і священики, і пророки, — весь народ від малого і аж до великого. І він зачитав до їхніх вух усі слова Книги завіту, яку знайшли в Господньому домі. 3 І цар став біля колони, і склав завіт перед Господом, щоб іти слідом за Господом і виконувати Його заповіді, Його свідчення і Його постанови від усього серця і від усієї душі, щоб підтвердити слова цього завіту, який записаний у цій книзі. І весь народ твердо став у завіті.
4 І цар наказав Хелкієві, великому священикові, і другим священикам та сторожам на вході винести з Господнього храму весь посуд, зроблений для Ваала, священного гаю та всієї небесної сили, і спалив їх за Єрусалимом на поляні Кедрона, а їхній попіл він забрав до Ветилю. 5 І поклав край жерцям, яких настановили царі Юди, і які кадили ладаном на висотах і в містах Юди, і довколишніх місцях Єрусалима, і тих, які кадили Ваалові, сонцю, місяцю і сузір’ям — усій небесній силі. 6 Він виніс священний гай з Господнього дому поза Єрусалим до потоку Кедрон, і спалив його біля потоку Кедрон, і змолов на порох, і кинув його порох на поховання синів народу. 7 І він знищив дім содомітів, що в Господньому домі, — там, де жінки пряли одяг для священного гаю. 8 І привів усіх священиків з міст Юди, і осквернив високі місця , де кадили священики, — від Ґаваи і аж до Вирсавії. І знищив дім брами, що біля входу брами Ісуса, володаря міста, який в брамі міста — людині зліва. 9 Лише священики високих місць не прийшли до Господнього жертовника в Єрусалимі, оскільки вони не їли опрісноків серед своїх братів. 10 Він осквернив Тафет, що в долині сина Еннома, споруджений , щоб кожний переводив свого сина і кожний — свою дочку через вогонь — Молохові. 11 І знищив коней, яких царі Юди біля виходу Господнього дому посвятили сонцю, до скарбниці Натана, царського євнуха у дворах, а колісницю сонця він спалив вогнем, 12 і жертовники, що на даху верхнього поверху дому Ахаза, які зробили царі Юди, і жертовники, які зробив Манасія у двох дворах Господнього дому. І цар знищив, і забрав звідти, і кинув їхній порох у потік Кедрон. 13 І дім, що спереду Єрусалима, що справа від гори Мосоат, який збудував Соломон, цар Ізраїля, для Астарти, мерзоти сидонської, і для Хамоса, мерзоти моавської, і для Молхола, гидоти синів Аммона, цар осквернив. 14 І знищив стовпи, і знищив священні гаї, і наповнив їхні місця людськими кістками.
15 І жертовник, що у Верхньому Ветилі, котрий зробив Єровоам, син Навата, який довів Ізраїль до гріха, — і той жертовник, і високе місце він знищив, і розбив його каміння, і розмолов на порох, а священний гай спалив.
16 І схилився Йосія та побачив гроби, що були там у місті. Тож послав, і взяв кості з гробів, спалив їх на жертовнику і осквернив його за Господнім словом, яке сказав Божий чоловік, коли Єровоам стояв під час свята біля жертовника. І, повернувшись, підняв свої очі на гробницю Божого чоловіка, який сказав ці слова, 17 і промовив: Що це за могила, та, яку я бачу? І сказали йому люди міста: Це — Божого чоловіка, котрий вийшов з Юди, і вимовив ці слова, які сказав над жертовником Ветиля! 18 І він сказав: Залиште його, щоб жодний чоловік не порушив його костей! І залишили його кості з кістьми пророка, який прийшов із Самарії. 19 І Йосія знищив усі доми високих місць , що в містах Самарії, які зробили царі Ізраїля, щоб викликати гнів Господа, і вчинив з ними все таким чином, як зробив у Ветилі. 20 Він повбивав усіх священиків високих місць , які були там при жертовниках, а на них спалив кості людей, і повернувся в Єрусалим.
21 І цар заповів усьому народові, наказуючи: Звершіть Пасху Господу, Богові нашому, як записано в Книзі цього завіту! 22 Бо не було такої Пасхи від днів суддів, які судили Ізраїль, і всі дні царів Ізраїля і царів Юди, 23 але хіба тільки у вісімнадцятому році царя Йосії була Пасха для Господа в Єрусалимі.
24 І цар Йосія знищив чарівників, чаклунів і терафінів , — ідолів і всі мерзоти, що були в землі Юди та в Єрусалимі, щоб потвердити слова закону, записані в книзі, яку знайшов священик Хелкія в Господньому домі. 25 Перед ним не було подібного до нього царя, який повернувся б до Господа всім своїм серцем і всією своєю душею, і всією своєю силою — згідно з усім законом Мойсея. І після нього не постав подібний до нього.
26 Однак Господь не відвернувся від гніву Свого великого обурення, яким Його гнів запалав на Юду за навмисні підбурювання, якими викликав Його обурення Манасія. 27 І сказав Господь: І Юду відкину від Мого обличчя, як Я відкинув Ізраїль, і відкину це місто, яке Я вибрав, Єрусалим, і дім, про який Я сказав: Моє Ім’я буде там!
28 А решта оповідей про Йосію і все, що він зробив, чи не записане це в книзі літопису царів Юди? 29 У його дні до ріки Євфрат прийшов фараон Нехао, цар Єгипту, проти царя ассирійців. А Йосія виступив йому назустріч, та Нехао вбив його в Маґеддо, коли його побачив. 30 І його слуги поклали його мертвого і з Маґеддо привезли його в Єрусалим, і поховали його в місті Давида в його гробниці, а народ землі взяв Йоахаза, сина Йосії, і вони помазали його й настановили його царем замість його батька.
31 Йоахаз був двадцятитрилітнього віку, коли він зацарював, і три місяці царював у Єрусалимі. А ім’я його матері — Амітал, дочка Єремії з Лемни. 32 І він чинив те, що є злом в очах Господа, — згідно з усім, що робили його батьки. 33 І фараон Нехао перемістив його до Девлати, у землі Емат, щоб не царював у Єрусалимі, і наклав данину на землю: сто талантів срібла і сто талантів золота. 34 А над ними фараон Нехао настановив царем Еліякіма, сина Йосії, царя Юди, замість Йосії, його батька, і змінив його ім’я на Йоаким. Він взяв Йоахаза і доставив у Єгипет, і той там помер. 35 А Йоаким дав фараонові срібло і золото. Лише наклав на землю данину сріблом — за словами фараона, кожний чоловік за їхньою оцінкою давав срібло і золото разом з людьми землі, щоб здавати фараонові Нехао.
36 Йоаким був двадцятип’ятилітнього віку, коли він зацарював, і царював одинадцять років у Єрусалимі, а ім’я його матері — Єлдафа, дочка Федея з Руми. 37 І він чинив те, що є злом в очах Господа, згідно з усім, що робили його батьки.