Гріх Давидів і кара за нього
1 Знову запалав ГОСПОДНІЙ гнів на Ізраїль, спонукаючи проти нього (Ізраїлю ) Давида , й закликаючи: Іди й перерахуй Ізраїль та Юду!
2 Тоді цар сказав Йоаву, воєначальнику всього війська, що був при ньому: Пройди через усі Ізраїлеві племена, від Дана і до Беер-Шеви, зроби перепис населення, або я знав загальну чисельність народу!
3 Але Йоав сказав цареві: Нехай ГОСПОДЬ, твій Бог, додасть до народу ще стільки, скільки їх є, і намножить їх стократно, і нехай очі мого володаря, царя це побачать! Але для чого, мій володар, цар забажав цього?
4 Проте слово царя переважило докази Йоава, підтримані також іншими воєначальниками, тому Йоав разом з воєначальниками вирушив в ім’я царя провадити перепис ізраїльського народу.
5 Вони переправились через Йордан, і розташувались в Ароері з південного боку міста, що лежить у долині Ґад, після чого перейшли до Язера.
6 Потім пішли до Гілеаду і в край Тахтім-Ходші (хеттейців ); далі подались до Дан-Яана, та в околиці Сидона.
7 Вони прибули до тирської фортеці, й обійшли всі міста гіввійців та ханаанців. Звідти вирушили на південь Юдеї, аж до самої Беер-Шеви.
8 Таким чином вони обійшли всю країну, й через дев’ять місяців і двадцять днів вони повернулись у Єрусалим.
9 Тож Йоав подав цареві результати перепису населення. В Ізраїлі виявилось вісімсот тисяч чоловіків, здатних володіти мечем, а в Юдеї було п’ятсот тисяч боєздатних мужів.
10 Але після того як Давид зробив перепис народу, він відчув внутрішню сердечну тривогу. Тому Давид сказав ГОСПОДУ: Я тяжко згрішив тим, що зробив таке! І тепер, ГОСПОДИ, прости гріх Твого слуги, адже я вчинив дуже нерозумно!
11 І коли Давид встав наступного ранку, було ГОСПОДНЄ слово до пророка Ґада, Давидового провидця, такого змісту:
12 Піди й скажи Давидові, що говорить ГОСПОДЬ: Пропоную на твій розсуд три лиха, вибери одне з них, і Я вчиню за твоїм бажанням.
13 Отже, Ґад прийшов до Давида, й розповів йому про все, сказавши: Обирай, чи має настати в твоїй країні сім років голоду , чи волієш три місяці втікати від своїх ворогів, які переслідуватимуть тебе, чи буде три дні моровиці в твоїй країні? Тож подумай і вирішуй, що маю відповісти Тому, Хто мене послав.
14 І Давид промовив до Ґада: Мені дуже важко! Але краще вже потрапити у руки ГОСПОДА, оскільки Його милосердя дуже велике; в руки ж людей не бажаю попадати!
15 Тож ГОСПОДЬ послав на Ізраїль моровицю від самого ранку аж до призначеного часу; тож померло людей, від Дана й до Беер-Шеви сімдесят тисяч чоловік...
16 Ангел смерті простягнув свою руку і в бік Єрусалима, щоб його спустошити, але ГОСПОДЬ змилосердився щодо подальшого лиха, та сказав ангелові, який нищив народ: Досить! Опусти свою руку! В той час ГОСПОДНІЙ ангел якраз перебував біля току євусейця Аравни (Орни ).
17 Коли в той час Давид побачив ангела, котрий нищив народ, то промовив до ГОСПОДА: Це ж я згрішив, і це моя провина, а ці вівці, – що вони зробили? Тож нехай Твоя рука обернеться проти мене та проти родини мого батька!
18 Того ж дня прийшов до Давида пророк Ґад, і сказав до нього: Йди й споруди ГОСПОДУ жертовник на току євусейця Аравни!
19 І пішов Давид за словом Ґада, зробити як наказав ГОСПОДЬ.
20 Виглянувши, Аравна побачив царя з його слугами, що наближались до нього. Аравна вийшов і вклонився долілиць перед царем.
21 Аравна запитав: Чому це мій володар, цар завітав до свого слуги? Давид відповів: Я хочу купити в тебе тік, аби спорудити на ньому жертовник ГОСПОДУ, щоб нарешті, зупинилась моровиця в народі!
22 Аравна відповів Давидові: Нехай мій володар, цар, забирає і приносить у жертву все, що йому подобається. Ось воли на жертву всепалення, а молотильний вал і упряж (ярма ) для волів, – на дрова!
23 Все це Аравна віддає цареві. Далі Аравна сказав царю: Нехай ГОСПОДЬ, твій Бог, прийме твою жертву!
24 Але цар відповів Аравні: Ні, я все-таки усе це хочу викупити в тебе за гроші. Не буду ж я приносити жертву всепалення ГОСПОДУ, моєму Богові, яка мені нічого не коштує! Отже, Давид придбав тік і волів за п’ятдесят шеклів срібла.
25 Давид спорудив там жертовник ГОСПОДУ й приніс жертви всепалення та мирні жертви . ГОСПОДЬ почув благання, змилосердився над країною, і моровиця в Ізраїлі припинилась.
1 А Господній гнів продовжував палати в Ізраїлі, і підбурив у цьому Давида, закликаючи: Іди, перерахуй Ізраїля і Юду! 2 І цар промовив до Йоава, начальника війська, який був з ним: Обійди всі племена Ізраїля, від Дана і до Вирсавії, і перерахуй народ, і знатиму чисельність народу! 3 А Йоав сказав цареві: І нехай додасть твій Господь Бог до народу скільки їх є і скільки їх є стократно, і очі мого володаря-царя бачать! Навіщо мій володар-цар бажає цієї справи? 4 Та слово царя взяло верх над словом Йоава і над словом вождів війська. І вийшов Йоав і вожді війська перед царем перерахувати ізраїльський народ. 5 І перейшли Йордан, і пішли до Ароіра з правої сторони міста, що посеред долини Ґада і Елієзера, 6 і пішли до Ґалаада та в землю Тавона, що є Адасай, і пішли до Данідани і Удани, обійшли до Сідони 7 і пішли до Мапсара тирського і до всіх міст евейця і ханаанця, пішли на південь Юди до Вирсавії 8 і обійшли всю землю, а по закінченні дев’яти місяців і двадцяти днів вони прибули в Єрусалим. 9 Тоді Йоав передав кількість перепису народу цареві, і було Ізраїля вісімсот тисяч військових мужів, які носять меч, а мужів Юди було п’ятсот тисяч військових мужів.
10 І серце Давида вразило його після того, як перелічив народ, і промовив Давид до Господа: Згрішив я сильно тим, що я вчинив! Тепер, Господи, відніми беззаконня Твого раба, бо я дуже нерозумно вчинив! 11 І встав Давид вранці. І було Господнє слово до пророка, провидця Ґада, для Давида, кажучи: 12 Піди і скажи Давидові, промовляючи: Так каже Господь: Три речі Я можу навести на тебе. Тож вибери собі одну з них, і вчиню тобі! 13 І ввійшов Ґад до Давида, і сповістив, кажучи: Вибери собі, щоб сталися: або найде на тебе три роки голоду у твоїй землі, або три місяці тобі втікати з-перед твоїх ворогів, а вони будуть тебе переслідувати, або три дні буде смерть у твоїй землі. Тож тепер знай і дивись! Яке слово відповім Тому, Хто мене послав? 14 А Давид промовив до Ґада: Мені дуже тісно звідусіль! Упаду ж у руку Господа, бо Його милосердя дуже велике, а в руки людини не бажав би попасти! І Давид вибрав собі смерть.
15 І були дні жнив пшениці, і Господь дав смерть в Ізраїлі від ранку аж до обідньої години, і почалася смертність у народі, і померло з народу від Дана й аж до Вирсавії сімдесят тисяч чоловік. 16 І Божий ангел простягнув свою руку проти Єрусалима, щоб його знищити, і вблагали Господа за зло, і Він сказав ангелові, який нищив народ: Досить тепер, опусти твою руку! А Господній ангел був біля току Орни, євусейця. 17 І промовив Давид до Господа, коли він побачив ангела, який убивав народ, і сказав: Ось я, згрішив! Я пастир, який учинив зло, а ці вівці, що вчинили? Нехай Твоя рука буде на мені та на домі мого батька!
18 І в той день прийшов Ґад до Давида, і сказав йому: Піди і постав Господу жертовник на току Орни, євусейця! 19 І пішов Давид за словом Ґада, як і заповів йому Господь. 20 А Орна виглянув у вікно і побачив царя та його слуг, які проходили перед ним. Тож Орна вийшов і поклонився цареві своїм обличчям до землі. 21 І сказав Орна: Як це, що мій володар-цар, прийшов до свого раба? Я прийшов купити в тебе тік, аби збудувати жертовник Господу, — сказав Давид, — щоби спинилася смертність народу! 22 А Орна відповів Давидові: Нехай мій володар-цар візьме і збудує Господу те, що добре в його очах. Ось — воли на всепалення, а колеса та знаряддя волів — на дрова! 23 Це все дав Орна цареві й сказав Орна царю: Твій Господь Бог нехай поблагословить тебе!
24 Та цар відповів Орні: Ні, я натомість за відповідну ціну таки викуплю їх у тебе для Господа, мого Бога, і не приноситиму всепалення безплатно! І Давид придбав тік і волів за п’ятдесят сиклів срібла. 25 Давид збудував там жертовник Господу і приніс всепалення та мирні жертви . А пізніше Соломон додав до жертовника, бо спочатку він був малим. І Господь вислухав землю, і забрано смертність від Ізраїля.