Наверніться до Господа, і будете жити!
1 Послухайте ці слова, що наспівую над вами, наче голосіння над домом Ізраїля:
2 Впала і більше не зможе встати діва Ізраїлю. Вона кинута на власній землі, й немає кому її підвести.
3 Тому так говорить Владика, ГОСПОДЬ: У місті, яке виступало тисячею війська , залишиться сотня, а з якого виступала сотня, залишиться лише десятеро захисників Ізраїлевого дому.
4 Тому так говорить ГОСПОДЬ нащадкам Ізраїля: Наверніться до Мене, і будете жити!
5 Вам нічого шукати в Бетелі, не йдіть у Ґілґал, і не ходіть до Беер-Шеви, тому що Ґілґал неминуче піде в полон, а Бетель взагалі перестане існувати .
6 Шукайте ГОСПОДА, і будете жити, аби Він не накинувся на нащадків Йосифа, й не знищив, наче вогонь, так що не буде кому, як було у Бетелі, його загасити!
7 Ви ж перетворюєте правосуддя на полин, і правду втоптуєте в землю,
8 Адже Він – Той, Хто створив Плеяду (Велику Медведицю ) та Оріон, Хто смертну тінь ночі змінює на день, а день перетворює на темряву; викликає морські води, розливаючи їх по поверхні землі, – ГОСПОДЬ Йому Ім’я!
9 Він сприяє спустошенню наймогутніших, спроваджуючи руйнування їхніх твердинь.
10 Вони ненавидять судочинство при брамі, і гидують тим, хто говорить правду.
11 Оскільки ж ви топчете бідних, і примушуєте їх, собі на користь, віддавати зерно, хоч будуєте собі доми з тесаного каменя, ви не мешкатимете в них; хоча насаджуєте розкішні виноградники, ви не будете пити з них вина.
12 Адже Мені відомі всі ваші численні злочини й ваші тяжкі гріхи. Ви пригноблюєте праведника, берете хабарі й відмовляєте убогим у правосудді при брамі.
13 Однак, хто розумний у цей час нехай мовчить, бо це – час лихий.
14 Шукайте добра, а не зла, аби ви могли жити, і ГОСПОДЬ, Бог Саваот буде з вами так, як ви й кажете.
15 Ненавидьте зло й полюбіть добро. Нехай буде відновлене в брамах справедливе судочинство; може, ГОСПОДЬ, Бог Саваот, змилується над залишком Йосифа.
День Господній
16 Тому так говорить ГОСПОДЬ, Бог Саваот, Владика: На всіх майданах будуть плакати, й на всіх вулицях голоситимуть: Ой, горе, горе нам! Закличуть і землероба до плачу й досвідчених плакальниць до голосіння.
17 Заходитись риданням будуть на всіх виноградниках, бо Я пройду посеред вас, – говорить ГОСПОДЬ.
18 Горе тим, котрі прагнуть ГОСПОДНЬОГО Дня. Навіщо вам той ГОСПОДНІЙ День? Адже він для вас буде темрявою, а не світлом!
19 Це щось подібне до того, як хтось, втікаючи від лева, наскочив на ведмедя, а прибігши додому, вперся своєю рукою об стіну, а його вжалила змія.
20 Так і День ГОСПОДНІЙ обернеться для вас темрявою, а не світлом? Для вас він – темнота безпросвітня.
Жертви без справедливости Господь не приймає
21 Я зненавидів, Мені остогидли ваші святкові урочистості, запаху ваших жертв Я не сприймаю.
22 І коли Мені приносите жертви всепалення та ваші хлібні жертви, Я не приймаю; на мирні жертви навіть ваших годованих тварин не дивлюсь.
23 Звільніть Мене від звуків ваших пісень, гру на ваших цитрах Я не хочу слухати.
24 Нехай тече правосуддя, як вода, і праведність, – наче потужний потік.
25 Хіба ви, доме Ізраїлів, протягом сорока років в пустелі приносили Мені жертви й хлібні дари?
26 Ви ж носили Саккута, – вашого ідола-божка, та Кіюна, – ваше зоряне божество, яке ви собі зробили.
27 Тому Я вас переселю далеко за Дамаск, – говорить ГОСПОДЬ, – Бог Саваот, Його Ім’я.
1 Послухайте це Господнє слово, плач, який я беру на вас, доме Ізраїля: 2 Вона впала, більше не зможе встати дівиця Ізраїль. Упала на своїй землі, немає того, хто би її підвів. 3 Тому так говорить Господь: У місті, з якого виходили тисячі, залишаться сто, а з якого виходили сто, залишаться десятеро в домі Ізраїля. 4 Тому що так говорить Господь до дому Ізраїля: Шукайте Мене, і житимете! 5 І не шукайте Ветиля та не входьте до Ґалґала, і не ходіть до Криниці клятви, бо Ґалґал неминуче буде взятий у полон , і Ветиль буде, як неіснуючий. 6 Шукайте Господа і житимете, щоб не спалахнув, як вогонь, дім Йосифа, і не пожер його, і не буде нікого, хто загасить у домі Ізраїля!
7 Це — Господь, Який творить суд на висоті й поклав праведність на землю, 8 Він чинить усе, змінює і повертає до ранку тінь смерті, а день затемнює в ніч, Він кличе воду моря і виливає її на поверхню землі, Господь, Бог Вседержитель, Йому Ім’я! 9 Він піднімає розбиття на силу і біду наводить на твердині. 10 Вони зненавиділи того, що картає в брамі, і знехтували освяченим словом. 11 Через це, оскільки ви б’єте бідних, а від них ви прийняли вибрані дари, ви збудували прикрашені доми, та не мешкатимете в них, ви насадили пожадані виноградники, та вина з них не питимете. 12 Бо Я пізнав ваші численні безбожності й сильні ваші гріхи, ви, що топчете праведного, берете заміну і відсуваєте бідних у брамі.
13 Через це той, хто розумний, у цей час мовчатиме, бо час поганий. 14 Шукайте добра, а не за зла, щоб ви жили! І так з вами буде Господь, Бог Вседержитель, як ви і сказали: 15 Ми зненавиділи зло, і ми полюбили добро. І поставте суд у брамах, щоби Господь, Бог Вседержитель, помилував тих, що залишилися з Йосифа. 16 Через це так говорить Господь, Бог Вседержитель: На всіх дорогах плач, і в усіх дорогах будуть говорити: Горе, горе! Закличуть рільника до плачу та ридання і до тих, що знають голосіння, 17 і на всіх дорогах — плач, бо Я перейду посеред тебе, — сказав Господь.
18 Горе вам, що бажаєте Господнього дня. Навіщо він вам, Господній день? Він є темрявою, а не світлом! 19 Це так, як коли людина втече від пащі лева, та нападе на неї ведмедиця, і втече до свого дому, покладе свої руки на стіну, а її вкусить змія. 20 Хіба Господній день — не темрява, а світло? Він чорнота, що не має в собі світла.
21 Я зненавидів, Я відкинув ваші свята і не відчуватиму запаху під час ваших свят. 22 Тому що, коли Мені принесете всепалення і ваші жертви, Я не прийму, і на ваші нещирі жертви за спасіння не погляну. 23 Відкинь від Мене звук твоїх пісень, — псалом твоїх музик не послухаю. 24 І покотиться суд, як вода, і праведність, немов з непрохідного потоку. 25 Хіба ви Мені сорок років приносили зарізане і жертви, доме Ізраїля? 26 І ви взяли шатро Молоха і зірку вашого бога Рефана, — їхні образи, які ви собі зробили. 27 І переселю вас за Дамаск, — говорить Господь, — Бог Вседержитель Його Ім’я.