Міста сховищ від пімсти
1 Коли ГОСПОДЬ, твій Бог, знищить народи, край яких ГОСПОДЬ, твій Бог, дає тобі, і, прогнавши їх, ти оселишся в їхніх містах та в їхніх домах, 2 то виділиш собі з-посеред своєї землі, яку ГОСПОДЬ, твій Бог, дає тобі у володіння, три міста. 3 Приготуєш собі до них дорогу й поділиш на три частини територію своєї землі, яку ГОСПОДЬ, твій Бог, дає тобі у володіння, аби там міг сховатись будь-який вбивця. 4 Ось вказівка щодо вбивці, який ненароком убив би ближнього, не ворогуючи з ним ні вчора, ні позавчора і який втече туди щоб жити. 5 Наприклад , хтось пішов би зі своїм ближнім у ліс рубати дерева. Рубаючи дерево, його рука замахнулася сокирою, яка, злетівши з топорища, влучила в його ближнього, і той помер би. Такий втече до одного із цих міст і залишиться живим. 6 Щоби месник за кров, запалавши гнівом свого серця, і погнавшись за вбивцею, не наздогнав його, – якщо дорога буде далекою, – і не вбив його, хоч він не заслуговує на смерть, оскільки не був його ворогом ні вчора, ні передучора. 7 Тому-то я і заповідаю тобі, кажучи: Визнач собі три міста.
8 А коли ГОСПОДЬ, твій Бог, розширить твої кордони, як Він присягнув твоїм батькам, і дасть тобі всю землю, яку обіцяв дати твоїм батькам, 9 то коли ти будеш дотримуватись усіх цих Заповідей, які я тобі сьогодні заповідаю, виконуючи їх, любитимеш ГОСПОДА, твого Бога, ходячи Його дорогами по всі дні, то додаси собі до цих трьох ще три міста. 10 На твоїй землі, яку ГОСПОДЬ, твій Бог, дає тобі у спадщину, не повинна проливатися невинна кров, і щоб на тобі не тяжіла кров.
11 Але коли хтось буде ненавидіти свого ближнього і, чатуючи за ним, нападе на нього і вб’є його на смерть, а сам утече в одне з цих міст, 12 то старійшини його міста пошлють за ним , заберуть його звідти та видадуть його в руки месника за кров, і він помре. 13 Не май до нього пощади і усунь з Ізраїлю гріх за пролиття невинної крові, аби тобі було добре.
Межа. Несправедливий свідок
14 Не пересуватимеш межі свого ближнього, яку встановили предки в твоїм наділі, який ти отримав на землі, яку ГОСПОДЬ, твій Бог, дає тобі у володіння.
15 Недостатньо одного свідка у свідченні проти людини в будь-якому звинуваченні, у будь-якому злочині чи в будь-якому гріху, який вона скоїла. Кожна справа може бути вирішена лише на підставі свідчення двох свідків чи за свідченням трьох свідків. 16 А якщо проти когось виступатиме фальшивий свідок, звинувачуючи його в злочині, 17 то ці обидва чоловіки, між якими існує суперечка, стануть перед ГОСПОДОМ, перед священиками та перед суддями, які урядуватимуть тоді. 18 Судді докладно дослідять справу , і якщо виявиться , що свідок є фальшивим свідком, і він свідчив неправдиво проти свого брата, 19 то вчините йому так, як він мав намір учинити своєму братові. Так викорениш зло з-посеред себе. 20 Почувши таке , інші будуть боятися і більше не чинитимуть між вами таких злих речей. 21 Твоє око не матиме жалю. Життя за життя, око за око, зуб за зуб, рука за руку, нога за ногу.
1 Коли Господь, твій Бог, вигубить народи, землю яких твій Бог дає тобі, ви заволодієте ними й оселитеся в їхніх містах та в їхніх домах, 2 то виділиш собі посеред своєї землі, яку Господь Бог дає тобі, три міста. 3 Розрахуєш собі дорогу й розділиш межі своєї землі, яку Господь, твій Бог, виділяє тобі, на три частини, і нехай там буде сховище для будь-якого вбивці. 4 Ось який припис буде щодо вбивці, який втече туди і житиме. Хто ненавмисно вбив би ближнього, не ворогувавши з ним ні вчора, ні передучора, 5 чи хто прийшов би з ближнім у ліс збирати дрова, і його рука, рубаючи дерево, замахнулася сокирою, і залізо, злетівши з держака, влучило в ближнього, і той загинув би, — нехай такий утече в одне із цих міст і нехай живе. 6 Щоби месник за кров, розгарячившись серцем та погнавшись за вбивцею, не наздогнав його, — якщо дорога буде дальшою, — не побив його душі, і той не помер, хоч на ньому немає смертного присуду, оскільки він не був його ворогом ні вчора, ні передучора. 7 Тому-то я заповідаю тобі це слово, кажучи: Виділи собі три міста. 8 А коли Господь Бог розширить твої кордони, як Він поклявся твоїм батькам, і дасть тобі всю ту землю, яку обіцяв дати твоїм батькам, — 9 якщо ти будеш слухняним, виконуючи всі ці заповіді, які я тобі сьогодні заповідаю, люблячи Господа, свого Бога, та ходячи всіма Його дорогами всі дні, — то додаси собі до цих трьох ще три міста. 10 Хай на твоїй землі, яку Господь, твій Бог, дає тобі в спадщину, не проливається невинна кров, і хай серед тебе не буде винного в кровопролитті. 11 Якщо ж буде якийсь чоловік, який буде ненавидіти ближнього, чатуватиме на нього, нападе на нього, поб’є його душу, і той помре, і він утече в одне із цих міст, 12 то нехай старійшини його міста пошлють по нього , заберуть його звідти й видадуть його в руки месника за кров, і він помре. 13 Хай твоє око не має до нього пощади; змий з Ізраїлю невинну кров, — і тобі буде добре. 14 Не пересувай меж ближнього, котрі встановили твої батьки в спадщині, яку ти отримав на землі, якою Господь, твій Бог, дає тобі заволодіти. 15 Хай один свідок не виступає проти людини в будь-якій несправедливості, у будь-якому проступку чи в будь-якому гріху, яким вона згрішить. Кожний факт повинен бути встановлений за свідченням двох свідків чи за свідченням трьох свідків. 16 А якщо проти якогось чоловіка виступить несправедливий свідок, закидаючи йому безбожність, 17 то нехай обидва чоловіки, між якими виникне суперечка, стануть перед Господом, перед священиками та перед суддями, які будуть у ті дні, 18 й нехай судді пильно розслідять: якщо несправедливий свідок свідчив несправедливо і виступив проти свого брата, 19 то вчините йому так, як він мав намір учинити своєму братові, — і так викорениш зло з-посеред вас самих. 20 А інші, почувши це , будуть боятися і більше ніколи не чинитимуть серед вас такої злої речі, як ця. 21 Хай твоє око не має до нього пощади. Життя за життя, око за око, зуб за зуб, руку за руку, ногу за ногу!