Найкраще людині, що на світ не родилась...
1 Я придивився, і побачив усяке пригноблення, яке діється під сонцем. Я бачив сльози пригнічених долею, яких немає кому потішити, бо в руках їхніх гнобителів - сила, і серед них немає того, хто міг би потішити. 2 Я навіть позаздрив померлим, котрі давно померли, вважаючи, що вони щасливіші від тих, котрі ще живуть. 3 Проте щасливіші за тих та інших ті люди, котрі, взагалі, не з’являлись у цьому світі й не бачили тих злочинів, які творяться під сонцем.
4 Адже я зауважив, що всі труди і весь успіх у справах викликає лише заздрощі однієї людини по відношенню до іншої. Тому й це також марнота й гонитва за вітром. 5 Нерозумний сидить, склавши свої руки й пожирає власне тіло. 6 Тому краще мати повну жменю зі спокоєм, ніж дві пригорщі, сповнені тяжкої праці й гонитви за вітром...
Краще двом, як одному
7 А ще я придивився до такого безглуздя під сонцем: 8 Людина одинока, й немає в неї нікого більше - ні сина, ні брата, проте не видно також кінця всім її зусиллям, а її очі не можуть насититись багатством, і вона не запитає себе : Для кого ж я працюю, відмовляючи самій собі в задоволеннях? Тож справді, хіба це не безглуздя та непотрібна справа?!
9 Двом усе-таки краще, ніж одному, адже в них є добра винагорода в своїх трудах; 10 і якби хтось з них впав, то інший підніме свого товариша. Але горе самотньому, коли він упаде, й не буде іншого, котрий його підняв би. 11 Так само, коли двоє разом лежать, то їм тепло, а одному як зігрітись? 12 І якщо би хтось напав на одного, то вдвох вони зможуть протистояти йому; навіть нитка, скручена втроє, не скоро порветься.
Ліпше таки молодому та мудрому
13 Бідний, але розумний юнак кращий за старого й нерозважливого царя, який вже не сприймає порад і застережень. 14 Адже навіть вийшовши з в’язниці, цей юнак може стати царем, дарма, що коли той цар владарював, юнак у його царстві народився убогим. 15 Я бачив пізніше тих громадян, які жили в той час під сонцем, і були на боці того юнака, котрий, замість попереднього царя, зайняв його місце. 16 Не було краю безлічі народу, - тих, що перед ним зібрались, аби його привітати, хоч їхні нащадки навряд чи будуть йому раді. Отже, і це - марнота та гонитва за вітром. 17 Вважай на свої кроки, коли йдеш до Божого Храму, і будь готовий, прийшовши слухати, тому що це значно краще, ніж пожертви нерозумних, котрі нічого кращого не знають, як тільки чинити зло, але пожертвуванням виправдатись .
1 Я ж повернувся і побачив усі пригноблення, що сталися під сонцем. І ось сльоза пригноблених, і немає в них потішника, і в руках їхніх гнобителів — сила, і немає в них потішника. 2 Я похвалив померлих, що вже померли, понад живих, які живуть аж дотепер. 3 І кращим за них обох є той, що ще не був, хто не побачив зла, що зробили з творінням під сонцем. 4 І я побачив увесь труд і всю сміливість творіння, бо воно — ревнощі чоловіка до свого друга. Це — марнота і бажання духа. 5 Безумний схрестив свої руки і з’їв своє тіло. 6 Краще повні пригорщі спокою, ніж повні дві пригорщі праці та бажання духа. 7 І я повернувся, і побачив марноту під сонцем. 8 Є один, і немає другого, немає в нього ні сина, ні брата. І немає кінця всьому його трудові, та його око не насичується багатством. Для кого ж я працюю і позбуваю мою душу доброти? І це — марнота та погана плутанина.
9 Двом краще, ніж одному, для яких є добра винагорода в їхньому труді. 10 Бо якщо впадуть, один піднімає свого спільника, і горе йому одному, коли впаде, і не буде другого, щоби його підняти. 11 І якщо заснуть два, то їм тепло. Як же один зігріється? 12 І якщо скріпиться один, два стануть проти нього, і шнур, втроє сплетений, розірветься не скоро. 13 Бідний і мудрий раб кращий за старого і безумного царя, який ще не навчився, як сприймати. 14 Бо вийдуть з дому кайданів, щоб царювати, бо і в його царстві бідним народився. 15 Я побачив усіх, що живуть, котрі ходять під сонцем, з другим молодцем, що встане замість нього, 16 немає кінця всякому народові, усім, які перед ними були. І останні ним не розвеселяться, бо і це — марнота і бажання духа.
17 Бережи твою ногу, якою підеш до Божого дому, і як ти близько, щоб слухати. Твоя жертва є кращою за дари безумних, бо вони не знають, що чинять зло.