Десять Божих Заповідей
1 Бог промовив усі наступні слова, наголошуючи:
2 Я – ГОСПОДЬ, твій Бог, Який вивів тебе з Єгипетського краю, з дому неволі. 3 У тебе не буде інших богів, крім Мене.
4 Не робитимеш собі жодного ідола ні будь-якої подоби того, що на небі вгорі, чи на землі внизу, чи у водах під землею. 5 Не поклонятимешся їм і не служитимеш їм. Адже Я – ГОСПОДЬ, твій Бог, – Бог ревнивий, Який карає за гріхи батьків дітей до третього й четвертого поколінь, – тих, хто ненавидить Мене, 6 і Який чинить милосердя до тисячного покоління тим, хто любить Мене і дотримується Моїх Заповідей.
7 Не вживатимеш імені ГОСПОДА, Бога твого, надаремно. Адже ГОСПОДЬ не вважатиме безкарним того, хто вживає Його ім’я надаремно.
8 Пам’ятай день суботній, щоб його святити. 9 Шість днів працюватимеш і робитимеш усі свої діла, 10 а сьомий день – субота ГОСПОДУ, Богові твоєму. Не робитимеш жодної праці ні ти, ні твій син, ні твоя дочка, ні твій раб, ні твоя невільниця, ні твій віл, ні твій осел, ні інша твоя худоба, ні твій приходець, який живе у твоїх брамах. 11 Адже за шість днів ГОСПОДЬ створив небо, землю, море і все, що в них, а сьомого дня Він відпочив. Тому ГОСПОДЬ поблагословив день суботній і освятив його.
12 Шануй свого батька і свою матір, щоб довголітнім був ти на землі, яку ГОСПОДЬ, твій Бог, дає тобі.
13 Не вбиватимеш.
14 Не чинитимеш перелюбу.
15 Не крастимеш.
16 Не даватимеш неправдивого свідчення щодо свого ближнього.
17 Не жадатимеш дому свого ближнього, не жадатимеш дружини свого ближнього, ні його раба, ні його невільниці, ні його вола, ні його осла, ні будь-чого, що є у твого ближнього.
18 Коли ж увесь народ побачив спалахи блискавки, почув гуркіт грому та звук сурми, спостерігав за горою, що диміла, то його охопив трепет, і люди відступили на певну відстань. 19 Вони сказали Мойсеєві: Говори до нас ти, і ми будемо слухати. Нехай не говорить до нас Бог, щоб ми не повмирали. 20 Але Мойсей промовив до народу: Не бійтеся, адже Бог прийшов, аби вас випробувати, та щоб Його страх був перед вами і ви не грішили. 21 Тож народ залишався на відстані, а Мойсей наблизився до хмари, де був Бог.
22 ГОСПОДЬ звернувся до Мойсея. Так скажеш нащадкам Ізраїля: Ви бачили, як Я з неба промовляв до вас. 23 При Мені ви не робитимете богів зі срібла; не робитимеш собі також богів зі золота. 24 Ти спорудиш Мені жертовник зі землі й будеш приносити на ньому твої всепалення та твої мирні жертви: своїх овець і своїх волів. На кожному місці, де Я забажаю, щоб прославлялось Моє Ім’я, Я до тебе приходитиму і поблагословлю тебе. 25 Якщо ж споруджуватимеш Мені жертовник з каменів, то не роби його з тесаних, бо коли ти прикладаєш до нього своє знаряддя праці, то тим опоганюєш його. 26 Не підійматимешся східцями до Мого жертовника, аби не відкрилася над ним твоя нагота.
1 Господь сказав усі ці слова, промовляючи: 2 Я — Господь, твій Бог, Який вивів тебе з Єгипетської землі, з дому рабства. 3 У тебе не буде інших богів, крім Мене. 4 Не робитимеш собі ідола ні будь-якої подоби того, що на небі вгорі, чи на землі внизу, чи у водах під землею. 5 Не поклонятимешся їм і не служитимеш їм. Адже Я — Господь, твій Бог, Бог ревнивий, Який відплачує за гріхи батьків дітям до третього й четвертого покоління, — тим, хто ненавидить Мене, 6 і Котрий чинить милосердя тисячам — тим, хто любить Мене і береже Мої заповіді. 7 Не вживатимеш Ім’я Господа, Бога твого, надаремно. Адже Господь не оправдає того, хто вживає Ім’я Його надаремно. 8 Пам’ятай суботній день, щоб його святити. 9 Шість днів працюватимеш і робитимеш усі свої діла, 10 а сьомий день — субота — Господу, Богові твоєму. Не робитимеш в цей день жодного діла — ні ти, ні твій син, ні твоя дочка, ні твій раб, ні твоя рабиня, ні твій віл, ні твій осел, ні будь-яка твоя худоба, ні чужинець, який в тебе живе. 11 Адже за шість днів Господь створив небо, землю, море і все, що в них, а сьомого дня Він спочив. Тому Господь поблагословив сьомий день і освятив його. 12 Шануй свого батька і матір, щоб добре тобі було і щоб ти був довголітнім на добрій землі, яку Господь, твій Бог, дає тобі. 13 Не чинитимеш перелюбу. 14 Не крастимеш. 15 Не вбиватимеш. 16 Не даватимеш неправдивого свідчення проти свого ближнього. 17 Не жадатимеш дружини свого ближнього, не жадатимеш дому свого ближнього, ні його поля, ні його раба, ні його рабині, ні його вола, ні його осла, ні будь-якої його худоби, ні будь чого, що є у твого ближнього. 18 І весь народ бачив і чув блискавки, і голос і звук труби, і гору, що диміла. Тож весь народ, переляканий, стояв на далекій відстані. 19 І вони сказали Мойсеєві: Говори до нас ти, — хай не говорить до нас Бог, щоб ми не повмирали. 20 А Мойсей каже їм: Будьте мужніми, адже Бог прийшов до вас, щоб вас випробувати, щоб Його страх був між вами, аби ви не грішили. 21 Тож народ стояв здалека, а Мойсей увійшов у темряву, де був Бог. 22 І Господь сказав Мойсеєві: Так скажеш домові Якова і сповістиш синам Ізраїля: Ви побачили, що Я з неба промовляв до вас: 23 Не робитимете собі богів зі срібла і не робитимете собі богів із золота. 24 Спорудите Мені жертовник із землі й будете приносити на ньому жертву всепалення і ваші жертви подяки за спасіння, вівці й ваші телята, — на кожному місці, там де лише назву Моє Ім’я. І Я прийду до тебе, і поблагословлю тебе. 25 Якщо ж робитимеш Мені жертовник з каміння, то не будуватимеш з тесаного, бо ти до нього приклав знаряддя і тим опоганив. 26 Не підійматимешся східцями до Мого жертовника, щоб ти не відкрив свій сором над ним.