Жалобна пісня про Тир
1 І було до мене ГОСПОДНЄ слово такого змісту:
2 Сину людський, здійми над Тиром голосіння,
3 звернись до Тира, що оселився при вході в море, торговця з народами, що на численних островах: Ось що говорить Владика ГОСПОДЬ до Тира: Ти говориш: Я – вершина краси !
4 Твої кордони далеко в морі; твої будівничі зробили тебе надзвичайно гарним.
5 З дошок сенірського кипарису збудовані твої стіни (борти ); з ліванського кедру виготовлені твої щогли.
6 З башанських дубів виготовили твої весла; твою палубу зробили зі самшитового дерева з кіттійських островів та слонової кості.
7 На твої вітрила використано різнобарвну єгипетську тканину; вони ж (вітрила ) були також твоїм стягом; а твоє покриття (дах ) було з блакитного й пурпурного полотна з острова Еліші.
8 Мешканці Сидона та Арвада служили в тебе веслярами. Твої наймудріші люди, Тире, були твоїми керманичами-стерновими.
9 Видатні мужі з Ґевала та їхні вправні майстри ремонтували в твоїх кораблях пробоїни . Всі морські кораблі та їхні моряки бували в тебе, провадячи з тобою торгівлю.
10 У твоєму війську служили вояки з Персії, Луду (Лідії ) та Пути (Лівії ); твої військові мужі вивішували на твоїх стінах щити й шоломи, що додавало тобі слави та величі .
11 Воїни Арвада й Хелека охороняли навколо твої стіни, а на твоїх баштах стояли дозорці з Ґаммади. Вони й розвішували довкола свої щити, доповнюючи твою красу.
12 На додаток до всього твого великого багатства з тобою провадив торгівлю Таршіш, розраховуючись сріблом, залізом, цинком і свинцем.
13 Яван (Греція ), Тувал і Мешех торгували з тобою, розраховуючись за твої товари людьми-рабами й мідним посудом.
14 Купці з Тоґарми платили за твої товари кіньми й мулами.
15 Вели з тобою торгівлю люди з Дедану (Ефіопія ); також багато інших островів були твоїми покупцями; вони платили тобі слоновими бивнями та чорним деревом.
16 Торгували з тобою арамійці, оскільки були захоплені великою кількістю твоїх виробів; платили тобі рубіном, пурпуром, вишиваною тканиною й вісоном, коралами та коштовним камінням.
17 Юдея та Ізраїлів край також торгували з тобою, розраховуючись пшеницею з Мінніту , пахощами, медом, оливковим маслом і бальзамом.
18 Дамаск (Сирія ), також вів торгівлю з тобою, захоплюючись безліччю твоїх виробів та великим багатством. Платив тобі хелбонським вином і білою вовною.
19 Дан та Яван із Уззала (Аравія ) постачали на твій ринок коване залізо в обмін на кассію (пахуча кора ) та пахучу тростину.
20 Дедан – торгував з тобою розкішними попонами для їзди верхи на конях .
21 Аравія та всі кедарські князі (нащадки Ізмаїла ), в торгівлі з тобою постачали тобі овець, баранів і козлів.
22 Вели з тобою торгівлю і купці Шеви та Раами (Аравія ); в обмін на твої товари платили найвишуканішими прянощами, всіляким коштовним камінням і золотом.
23 Торгували з тобою Харан, Ханне та Еден (Месопотамія ), а також купці Шеви, Ассирії й Кілмада.
24 В обмін на твої товари купці привозили коштовний одяг, плащі з блакитно-пурпурової тканини, різнобарвні покривала й тканини в дорогих скринях з кедрового дерева , перев’язаних суканими шнурами.
25 Таршіські кораблі розвозили скрізь твої товари, – ти дуже збагатився і став потужним в усьому морі.
26 І хоч твої веслярі провадили тебе великими водами, проте східний вітер розбив тебе посеред моря.
27 Твоє багатство, твої товари й усе твоє добро; твої моряки й твої керманичі-стернові; твої вправні майстри, що ремонтують у кораблях пробоїни, й ті, що провадять твою торгівлю; всі твої військові мужі, що тебе охороняють, – уся та безліч народу, що з тобою, в час твого падіння, впадуть у морську глибочінь.
28 Від крику твоїх керманичів-лоцманів здригнуться прибережні землі.
29 Зі своїх кораблів зійдуть усі веслярі, моряки й морські керманичі-лоцмани, і опинившись на суші,
30 у повний голос ридатимуть; посипаючи свої голови порохом, гірко голоситимуть за тобою й качатимуться в попелі.
31 У жалобі за тобою вони поголять свої голови, підпережуться веретищем і з гірким жалем плакатимуть й голоситимуть за тобою.
32 Побиваючись щодо твоєї долі, вони у своєму голосінні складуть жалібну пісню: Хто подібний до Тира, знищеного посеред моря!
33 Коли морями скрізь розходились твої товари, ти насичував численні народи. Твоє велике багатство і твої товари збагачували царів землі.
34 Тепер же ти розбитий на морі; у водні глибини разом з тобою пішли й усі твої товари, як і весь твій численний народ.
35 Сповнились жахом щодо тебе мешканці узбережжя; неймовірно перелякані і їхні царі, так що жах закарбувався на їхніх обличчях.
36 Присвиснули над тобою купці різних народів, адже ти став страховиськом і згодом щезнеш навіки.
1 І до мене було Господнє слово, що промовляло: 2 Людський сину, візьми над Сором голосіння 3 і скажеш Сорові, що живе біля виходу моря, купцеві народів із численних островів: Так говорить Господь до Сора: Ти сказав: Я поставив на себе мою красу. 4 У серці моря Ґовелін твої сини поставили тобі красу. 5 З кедру із Саніра тобі збудовано, дошки кипарисового настилу взято з Лівану, щоб зробити для тебе соснові щогли. 6 З Васанітиди зробили твої весла, твоє священне зробили зі слонової кості, затишні доми — з островів хеттійців. 7 Вісон з різнобарвним полотном з Єгипту було тобі на постелю, щоб покласти тобі славу й одягнути тебе в синє полотно і кармазин з островів Еліси, і воно стало твоїм одягом. 8 І твої володарі, що живуть у Сідоні та Арадії стали твоїми веслярами. Твої мудреці, Соре, були посеред тебе, це твої проводирі.
9 Старійшини бубліїв і їхні мудреці були в тебе, ці скріпляли твою раду. І всі кораблі моря, і їхні веслярі були в тебе на заході заходів. 10 Перси, лудійці та лівійці були у твоїй армії, твої військові мужі посеред тебе повісили щити і шоломи, вони дали твою славу. 11 Сини адійців і твоя сила на твоїх мурах були охоронцями у твоїх баштах, свої сагайдаки вони повісили на твоїх охоронах довкола. Ці доповнили твою красу. 12 Кархидонці, твої купці, від безлічі всієї твоєї сили, срібло, золото, залізо, олово і свинець давали тобі за товар. 13 Греція, уся околиця і близькі ці торгували з тобою людськими душами і мідний посуд давали за твій товар. 14 З дому Терґами коні й кіннотники давали за твій товар. 15 Сини Родіїв, купці з островів, помножили твої товари слоновими бивнями, і з того, що внесено, ти давав твою винагороду, 16 для людей твоя купівля безлічі твоєї суміші, пахощів і вишивки — з Тарсіса, Рамота і Хорхора давали свій товар.
17 Юда і сини Ізраїля, ці твої купці на купівлю пшениці, мира, касії, першого меду, олії і смоли з дерев дали для твоєї суміші. 18 Дамаск, твій купець, з безлічі всієї твоєї сили. Вино з Хелвону і вовна з Мілита. 19 І вони дали вино на твій ринок. З Асила — оброблене залізо і колеса, які є тобі на обмін. 20 Дедан — твої купці з вибраною худобою для колісниць. 21 Аравія і всі володарі Кидара, ці — твої купці через твою руку, верблюдами, баранами і ягнятами вони торгують серед тебе. 22 Купці Сави і Раґми — це твої купці з першими солодощами і шляхетним камінням, і золото вони дали за твій товар. 23 Харран і Ханна — це твої купці. Ассур і Харман — твої купці, 24 що несуть товари із синього полотна і вибрані скарби, зв’язані шнурами і кипарисовим деревом. 25 Кораблі — в них Кархидонці, твої купці в безлічі твоєї суміші, і ти наситився, і ти дуже отяжів у серці моря.
26 Великою водою тебе провадили твої веслярі. Південний вітер розбив тебе в серці моря. 27 Твої сили були і твій наймит, і твої суміші, і твої веслярі, і твої провідники, і твої радники, і твої суміші з твоїх сумішей, і всі твої боєздатні чоловіки, що в тебе, і весь твій збір упаде посеред тебе, у серці моря в дні твого падіння. 28 На голос твого крику твої проводирі надзвичайно перелякаються , 29 і зійдуть з кораблів усі твої веслярі та моряки, і командири моря стануть на землі, 30 і заголосять своїм голосом над тобою, і гірко закричать, і покладуть землю на свою голову, і постелять попелом. 32 І їхні сини піднімуть над тобою голосіння та плач, Соре! 33 Яку велику винагороду ти знайшов у морі? Ти наповнив народи твоєю безліччю і з твоєї суміші ти збагатив усіх царів землі. 34 Тепер ти розбитий у морі, в глибині води. Твоя суміш і весь твій збір упали посеред тебе, усі твої веслярі. 35 Усі, що жили по островах, засумували за тобою, і їхні царі неймовірно жахнулися , і їхнє обличчя випустило сльози. 36 Купці з народів засичали на тебе. Сталося знищення, і більше тебе не буде навіки.