Жалобна пісня про фараона
1 Це відбулось у дванадцятому році, дванадцятого місяця, в перший день місяця . Тоді було до мене ГОСПОДНЄ слово такого змісту:
2 Сину людський, здійми голосіння над фараоном, єгипетським царем, і скажи йому: Тебе порівнювали з левом серед народів, хоч ти більше схожий на морську потвору, яка носиться своїми ріками, збурюючи воду своїми лапами й каламутячи свої притоки.
3 Так говорить Владика ГОСПОДЬ: Я накину на тебе Свої сіті руками численних народів, і вони витягнуть тебе Моїм неводом.
4 Я викину тебе на суху землю, кину на відкрите поле, й дозволю сідати на тобі всім небесним птахам, нагодую тобою всіх земних звірів.
5 Я розкидаю твоє м’ясо по горах, і заповню долини твоїми трупами.
6 Я напою твоєю кров’ю землю, де ти плаваєш, аж до гір, і річища наповняться тобою.
7 І коли ти гаснутимеш, Я закрию небо й затемню його зірки; сховаю серед хмар сонце, і місяць не дасть свого світла.
8 Я затемню над тобою всі небесні світила, так що темрява покриє весь твій край, – говорить Владика ГОСПОДЬ.
9 Я викличу тривогу в серцях численних народів, коли поширю вістку про твоє спустошення поміж народами, – і навіть у невідомі тобі країни.
10 Тим, що станеться з тобою, Я сповню жахом численні народи так що, дізнавшись про твою долю, коли Я замахнусь Своїм мечем перед їхніми очима, їхні царі затремтять від страху. У день твого падіння кожен з них безперестанку тремтітиме, непокоячись за власне життя.
11 Адже так сказав Владика ГОСПОДЬ: Меч вавилонського царя тебе вдарить.
12 Мечами хоробрих воїнів Я упокорю твій натовп. Найжорстокіші з усіх народів повалять гординю Єгипту, і все його багатолюддя загине.
13 Я знищу всю його худобу біля великої води, – нога людини більше не буде її каламутити, як і не скаламутять її копита худоби.
14 Я заспокою їхні води, й очищу їх , аби їхні ріки текли тихо, як олія, – говорить ГОСПОДЬ.
15 І коли Я оберну Єгипетський край на пустелю, і земля спорожніє від усього, чим була сповнена; коли знищу всіх її мешканців, тоді пізнають, що Я – ГОСПОДЬ.
16 Отака жалібна пісня, яку в смутку співатимуть дочки народів, оплакуючи Єгипет та все його багатолюдство, – говорить Владика ГОСПОДЬ.
Жалобна пісня про єгипетський народ
17 А це відбулось у дванадцятому році, в п’ятнадцятий день місяця . Тоді було до мене ГОСПОДНЄ слово такого змісту:
18 Сину людський! Оплакуй багатолюддя Єгипту, і скинь його (своїм провіщенням ), як і дочок інших могутніх народів, у глибини землі, – до тих, що вже зійшли в могилу.
19 Від кого ти кращий? Зійди й лягай з необрізаними!
20 Вони поляжуть серед убитих мечем. Меч подано, тож тягніть його (Єгипет ) з усім його багатолюддям.
21 Наймогутніші воїни, що раніше зійшли в шеол, скажуть про нього (Єгипет )і його союзників : Вони також полягли від меча й лежать серед необрізаних.
22 Там Ассирія і все її військо, – довкола одні лише могили; всі мертві, що полягли від меча.
23 Їхні гроби в найглибшій безодні шеолу. Ті, що колись наводили жах на мешканців землі, – всі її війська полягли від меча, – навколо царів одні лише могили.
24 Там Елам і все його багатолюдство довкола його гробниці, – всі вони мертві, що впали від меча, й необрізаними зійшли в глибини землі; хоч раніше наводили жах на мешканців землі, але зганьбленими за життя, безславно зійшли в могилу.
25 Серед убитих приготували ложе і йому (Еламу ) та усьому його війську. Навколо його гробу – одні лише необрізані, що полягли від меча. Раніше вони також наганяли жах на землі живих, а тепер, знеславлені, вони з ганьбою зійшли в могилу й лежать серед побитих землі.
26 Там Мешех і Тувал разом з усім своїм натовпом, похованим довкола його гробниці. Всі вони необрізані й полягли від меча, хоч раніше також наводили страх на мешканців землі.
27 Однак вони не спочивають разом з убитими лицарями з необрізаних, та котрі зійшли в шеол зі своїм військовим спорядженням; їм під голови поклали їхні мечі, проте їхні злочини залишаються на їхніх кістках , тому що жах перед цими лицарями сповнював усіх мешканців землі.
28 Так само й ти поляжеш серед необрізаних, і лежатимеш разом із убитими мечем.
29 Там Едом, його царі та всі його князі, котрі, незважаючи на свої сили, покладені разом з тими, що полягли від меча. Вони лежать з необрізаними, як і всі інші, що зійшли в могилу.
30 Там усі можновладці півночі, як і всі сидонці, – всі лежать серед убитих, хоч їхня жорстокість і сила наганяли страх. Осоромлені, лежать вони серед необрізаних, що полягли від меча. Вони понесли свою ганьбу разом з усіма, що зійшли в могилу.
31 Усіх їх побачить в підземеллі фараон і потішатиметься усім своїм багатолюдством, що полягло від меча; разом з фараоном буде там і все військо, – говорить Владика ГОСПОДЬ.
32 Адже тоді Я наведу Мій страх на мешканців землі . Він лежатиме серед необрізаних, що полягли від меча, тобто фараон з усім своїм багатолюддям, – говорить Владика ГОСПОДЬ.
1 І сталося, що на одинадцятий рік, у дванадцятий місяць, у перший день місяця до мене було Господнє слово, котре промовляло: 2 Людський сину, підніми голосіння над фараоном, царем Єгипту, і ти скажеш йому: Ти подібний до лева народів, і ти, як дракон, що в морі, і ти наче колов рогами твоїми ріками, і ти колотив воду твоїми ногами, і ти топтав твої ріки. 3 Так говорить Господь: Я закину на тебе сіті численних народів і приведу тебе Моєю вудкою, 4 і простягну тебе на землі, рівнини наповняться тобою, і посаджу на тобі всіх небесних птахів, і насичу всіх звірів землі. 5 І дам твоє тіло на гори, і наповню всю землю твоєю кров’ю, 6 і земля буде напоєна твоїм гноєм від твоєї безлічі на горах, тобою Я наповню долини. 7 І замкну небо, коли ти згаснеш, і затемню його зірки, сонце сховаю в хмарі, і місяць не засвітить свого світла. 8 Усе, що на небі видає світло, затемниться над тобою, і дам темряву на твоїй землі, — говорить Господь. 9 І викличу гнів у серці численних народів, щоб повести твоїх полонених у народи, у землю, якої ти не знав. 10 І численні народи сумуватимуть над тобою, і їхні царі неймовірно жахнуться , коли Я простягну Свого меча проти їхнього обличчя, очікуючи їхнього падіння від дня твого падіння.
11 Бо так говорить Господь: Меч царя Вавилону прийде на тебе 12 в мечах велетнів, і Я скину твою силу. Усі язичники з народів, — вони знищать гордість Єгипту, і вся його сила буде розбита. 13 І Я знищу всю його худобу від великої води, і її більше не скаламутить людська нога, і ступня худоби її не топтатиме. 14 Таким чином, тоді замовкнуть їхні води, і їхні ріки підуть, як олія, — говорить Господь, — 15 коли Я дам Єгипет на знищення, і земля з її безліччю буде спустошена, коли розсію всіх, що живуть у ньому, і пізнають, що Я — Господь. 16 Це голосіння, і ним оплакуватимеш, і дочки народів ним голоситимуть. Над Єгиптом і над усією його силою голоситимуть ним, — говорить Господь.
17 І сталося, що у дванадцятому році, у першому місяці, на п’ятнадцятий день місяця до мене було Господнє слово, що промовляло: 18 Людський сину, оплакуй силу Єгипту, і хай народи мертвих зведуть його дочок у глибину землі до тих, що сходять у могилу. 20 Посеред побитих мечами впадуть з ним, і засне вся його сила. 21 І тобі скажуть велетні в глибині ями: Від кого ти кращий? Зійди і засни з необрізаними посеред побитих мечами. 22 Там Ассур і весь його збір, усі побиті туди були дані, і їхній гріб — у глибині ями, і його збір був довкола його гробниці, усі ранені, що впали від меча, 23 що наводять їхній страх на землі живих. 24 Там Елам і вся його сила довкола його гробниці, усі побиті, що впали від меча і зійшли необрізаними в глибочінь землі, які наводили їхній страх на землі живих, та одержали свою муку з тими, що сходять до ями 25 посеред побитих. 26 Там дано Мосоха, Товела і всю їхню силу довкола його гробниці, усі його побиті, усі необрізані, побиті мечем, які наводили їхній страх на землі живих. 27 І вони заснули з велетнями, що впали від віку, які зійшли в ад з воєнною зброєю і поклали свої мечі під свої голови. І їхні беззаконня були на їхніх костях, бо перелякали велетнів у землі живих. 28 І ти заснеш посеред необрізаних разом з побитими мечем. 29 Туди дано володарів Ассура, які дають їхню силу на побиття мечами. Ці заснули з побитими, з тими, що сходять до ями, 30 там володарі півночі, усі вожді Ассура, що сходять побиті, з їхнім страхом і їхньою силою заснули необрізаними разом з побитими мечем і одержали їхню муку з тими, що сходять до ями. 31 Тих побачить цар-фараон і потішить усією їхньою силою, — говорить Господь. 32 Адже Я дав його страх на землю живих, і він засне посеред необрізаних разом з побитими від меча — фараон і вся його безліч, — говорить Господь.