Допомога Божому домові від царя Артаксеркса
1 Після цих подій, за владарювання перського царя Артаксеркса, вийшов Ездра, син Сераї, сина Азарії, сина Хілкії, 2 сина Шаллума, сина Садока, сина Ахітува, 3 сина Амарії, сина Азарії, сина Мерайота, 4 сина Зерахії, сина Уззії, сина Буккії, 5 сина Авішуї, сина Пінхаса, сина Елеазара, сина Аарона, первосвященика, – 6 цей Ездра вийшов з Вавилону. Він був книжником, знавцем закону Мойсея, який йому дав ГОСПОДЬ, Бог Ізраїлю. Оскільки ж рука ГОСПОДА, його Бога, була розпростерта над ним, цар виконав кожне його прохання.
7 Отже, на сьомий рік царювання Артаксеркса з Ездрою вирушили в Єрусалим декотрі ізраїльтяни, а також священики та левіти, співці, придверники та храмові слуги. 8 Прибув він у Єрусалим у п’ятому місяці сьомого року владарювання цього царя . 9 Таким чином першого дня першого місяця розпочалася подорож Ездри з Вавилону, а першого дня п’ятого місяця він прибув у Єрусалим, оскільки над ним перебувала благословенна рука його Бога. 10 Ездра поставив собі за мету неухильно досліджувати Закон ГОСПОДА, впроваджуючи його в життя, а також навчати Ізраїль Божим постановам і законам.
11 А ось зміст листа, який цар Артаксеркс дав священикові Ездрі, – вченому книжнику, знавцю Заповідей ГОСПОДНІХ та Його постанов для Ізраїлю: 12 Артаксеркс, цар царів, – священикові Ездрі, книжнику та знавцю Закону Небесного Бога тощо. Цим повідомляю: 13 Мною виданий наказ, за яким кожен з ізраїльського народу, що в моєму царстві, в тому числі священики та левіти, хто лише бажає піти з тобою в Єрусалим, нехай вирушає. 14 Адже сам цар і сім його радників посилають тебе дізнатися, як у Юдеї, взагалі, і Єрусалимі, зокрема, дотримуються Закону твого Бога, що в твоїх руках. 15 Крім того тобі доручається занести срібло й золото, яке цар і його радники добровільно жертвують Богові Ізраїлю, Котрий перебуває в Єрусалимі, 16 як і все срібло й золото, яке ти отримаєш у всьому вавилонському краю разом із добровільними дарами народу та священиків, які пожертвують для Храму свого Бога в Єрусалимі. 17 За ці кошти неодмінно закупи тельців, баранів і ягнят разом з хлібними до них жертвами та жертвами возливання, які ти принесеш на жертовнику, що в Храмі вашого Бога в Єрусалимі. 18 Решту срібла й золота потратиш на те, що ти і твої брати будете вважати за потрібне, згідно з волею вашого Бога. 19 Посуд, який тобі передано для служіння в Храмі твого Бога, постав перед Богом в Єрусалимі. 20 Все інше, у чому буде потреба стосовно Храму твого Бога, що вважатимеш за необхідне , покриватимеш із царських скарбниць.
21 Тому від мене, царя Артаксеркса, виданий також наказ усім скарбникам Заріччя, аби все, що лише їх попросить священик і вчитель Закону Небесного Бога Ездра, було беззаперечно виконане! Можеш брати 22 срібла – до ста талантів, пшениці – до ста ко рів, вина – до ста батів, олії – до ста батів, а солі – без обмежень. 23 Для Храму Небесного Бога все має бути докладно виконане, як Небесний Бог заповів, аби Його гнів не запалав на царство, на царя і на його дітей! 24 Крім того, нехай вам буде відомо, що на жодного священика та левіта, на співців, придверників, служителів і звичайних слуг при Божому Храмі забороняється накладати данину, податок чи мито!
25 А ти, Ездро, за мудрістю, якою ти володієш від свого Бога, признач урядовців і суддів, котрі чинили би судочинство в усьому народі Заріччя, – серед усіх, котрі знають закони твого Бога. А хто не знає, тих навчиш! 26 Кожного, хто не буде дотримуватись Закону твого Бога та законів царя, того негайно слід засудити чи до страти, чи на вигнання, чи на грошове покарання, чи на ув’язнення!
27 Отже, нехай буде благословенний ГОСПОДЬ, Бог наших батьків, Який викликав у серці царя бажання прославити Храм ГОСПОДА в Єрусалимі; 28 так само й виявити прихильність до мене, як самого царя, так і його радників та всіх знатних можновладців царя. Отримавши підбадьорення від того, що рука ГОСПОДА, мого Бога, була наді мною, я зібрав ізраїльських керівників, щоб вирушили зі мною.
1 Після цих подій у царюванні Артасаста, царя персів, прийшов Ездра, син Сарея, сина Азарія, сина Елкія, 2 сина Селлума, сина Саддука, сина Ахітова, 3 сина Амарія, сина Езрія, сина Марайота, 4 сина Зарая, сина Озія, сина Воккія, 5 сина Авісуя, сина Фінееса, сина Елеазара, сина Аарона, первосвященика. 6 Цей Ездра прийшов з Вавилону, він — писар вправний у законі Мойсея, який Господь Бог дав для Ізраїлю. І цар дав йому відпустку , тому що рука Господа, його Бога, була на ньому в усьому, чого він прагнув.
7 Деякі із синів Ізраїля, зі священиків, з левітів, співаки, придверники і служителі храму прийшли в Єрусалим у сьомому році царя Артасаста. 8 Вони прийшли в Єрусалим у п’ятому місяці (це сьомий рік царя). 9 Таким чином першого дня першого місяця він поклав початок походові з Вавилону, а в перший день п’ятого місяця вони прийшли в Єрусалим. Адже добра рука його Бога була на ньому, 10 бо Ездра поклав у своєму серці досліджувати закон і виконувати його , і в Ізраїлі навчати приписів та судів.
11 Ось це переказ наказу, який Артасаста дав священикові Ездрі, писареві книги слів заповідей Господніх та Його приписів для Ізраїлю: 12 Артасаста, цар царів, Ездрі, писареві закону Господа, небесного Бога: Закінчити слово і відповідь. 13 Мною видана постанова, що кожний у моєму царстві з народу Ізраїля, священиків і левітів, хто бажає піти з тобою в Єрусалим, нехай іде. 14 З-перед присутності царя і сімох радників послано відвідати Юдею і Єрусалим за законом їхнього Бога, що у твоїй руці. 15 І до Господнього дому передається срібло і золото, яке цар і радники добровільно дали Богові Ізраїля, Який живе в Єрусалимі, 16 усе срібло і золото, яке тільки знайдеш в усій країні Вавилону за добровільним даром народу і священиків, які добровільно дали на Божий дім, що в Єрусалимі. 17 Кожного, хто приходить, цьому з готовністю заповіси за цією книгою принести телят, баранів, ягнят, їхні жертви та їхні жертви виливання, і принесеш їх на жертовнику дому вашого Бога, що в Єрусалимі. 18 Якщо ти і твої брати щось вважатимуть за добре робити з рештою срібла і золота, то зробите, як до вподоби вашому Богові. 19 Посуд, даний тобі на служіння Божого дому, передай перед Богом в Єрусалимі. 20 А решта — на потреби дому твого Бога; що тільки вважатимеш за потрібне дати, даси з домів скарбів царя.
21 І від мене, я, цар Артасаста, видав розпорядження всім скарбницям, які на другому боці ріки, щоб усе, що тільки попросить вас священик і писар закону Небесного Бога Ездра, з готовністю було видане 22 аж до ста талантів срібла, до ста корів пшениці, до ста батів вина, ста батів олії, а солі — без запису. 23 Усе, що є в приписі Небесного Бога, нехай так буде! Вважайте, аби хтось не діяв проти дому Небесного Бога, щоби часом не було гніву на царювання царя і його синів! 24 І вас ознайомлено, що на всіх священиках і левітах, співаках, придверниках, служителях храму і тих, хто служить у цьому домі Бога, хай не буде для тебе податку, не матимеш влади їх гнітити!
25 А ти Ездро, за Божою мудрістю, яка у твоїй руці, настанови писарів і суддів, щоб чинили суд усьому народові, який на другому боці ріки, усім, хто знає закон твого Бога, а тому, хто не знає, сповіщайте! 26 І кожний, хто з готовністю не виконуватиме Божого Закону та закону царя, на нього буде суд, чи на смерть, чи в рабство, чи на втрату рівня життя, чи у в’язницю!
27 Благословенний Господь, Бог наших батьків, Який дав таке в серце царя, щоб прославити дім Господа, що в Єрусалимі, 28 і до мене прихилив милосердя в очах царя, його радників і всіх шляхетних володарів царя. І я укріпився, бо добра рука Бога на мені. Тож я зібрав з Ізраїля володарів, аби пішли зі мною.