Покликання Аврама
1 І сказав ГОСПОДЬ Аврамові: Вийди зі своєї землі й від своєї родини, і з дому свого батька – в землю, яку Я тобі покажу. 2 Я вчиню від тебе великий народ, поблагословлю тебе і звеличу твоє ім’я. І будеш ти благословенням! 3 Я поблагословлю тих, котрі благословлятимуть тебе, а тих, що проклинають тебе, прокляну. І благословенні будуть у тобі всі роди землі!
4 І пішов Аврам, як звелів йому ГОСПОДЬ; з ним пішов і Лот. Аврамові було сімдесят п’ять років, коли він вийшов із Харана. 5 Аврам узяв свою дружину Сару і Лота, сина свого брата, а також все майно, котре надбали, і людей, яких надбали в Харані, і вийшли, щоб іти до Ханаанської землі. І прибули вони в Ханаанську землю. 6 Аврам пройшов тією землею до місця Сихема, до дуба Мамре. Жили тоді у цьому краї ханаанці. 7 І з’явився ГОСПОДЬ Аврамові, та й сказав: Твоєму потомству дам цю землю. І збудував там Аврам жертовник ГОСПОДУ, Який йому з’явився. 8 Звідти він вирушив до гори на схід від Бетеля і поставив свого намета: між Бетелем на заході і Гаєм на сході. І збудував там Аврам жертовник ГОСПОДУ, і прикликав Ім’я ГОСПОДНЄ. 9 І просувався Аврам, ідучи далі , просуваючись на південь.
Аврам в Єгипті
10 І стався у тому краї голод. Тож зійшов Аврам до Єгипту, щоб там пожити, бо в краї настав тяжкий голод. 11 І сталося, коли він наблизився до Єгипту, то сказав своїй дружині Сарі: Ось, я знаю, що ти жінка вродлива. 12 Тож станеться, що тебе побачать єгиптяни і скажуть: Оце його дружина, і вб’ють мене, а тебе залишать при житті. 13 Прошу, говори, що ти моя сестра. Щоб було добре мені через тебе, і щоб я залишився живим через тебе. 14 І сталося, щойно увійшов Аврам у Єгипет, побачили єгиптяни жінку, що вона дуже вродлива. 15 І побачили її вельможі фараона, і розхвалили її перед фараоном; тож взяли жінку до дому фараона. 16 І він для Аврама вчинив добро через неї. Були в нього дрібна та велика худоба, осли, раби, рабині, ослиці й верблюди.
17 І вразив ГОСПОДЬ фараона і його дім великими карами через Сару, Аврамову дружину. 18 Тож фараон, покликавши Аврама, сказав: Що це ти мені вчинив? Чому не сказав мені, що вона твоя дружина? 19 Навіщо ти сказав: Вона – моя сестра? Тож я взяв її собі за дружину. Тепер же, ось твоя дружина – забирай та йди! 20 І наказав фараон своїм людям щодо нього, і ті випровадили його, і його дружину, і все, що було в нього.
1 І сказав Господь Аврамові: Вийди зі своєї землі й зі свого роду, і з дому свого батька — в землю, котру тобі покажу. 2 І зроблю тебе великим народом, і поблагословлю тебе, звеличу твоє ім’я, — і ти будеш благословенним. 3 Я поблагословлю тих, які благословляють тебе, а тих, які проклинають тебе, — прокляну; і благословенні будуть в тобі всі племена землі.
4 І пішов Аврам, як і звелів йому Господь, а з ним пішов Лот. Аврамові було сімдесят п’ять років, коли він вийшов із Харана. 5 Аврам взяв свою дружину Сару і Лота — сина свого брата, і все їхнє майно, котре надбали, і всяку душу, яку придбали в Харані, і вийшли, щоб іти до Ханаанської землі; і вони прибули в Ханаанську землю; 6 і Аврам пройшовся тією землею по її довжині — аж до місця Сихем, до високого дуба. А жили тоді на [тій] землі ханаанці.
7 І з’явився Господь Аврамові та сказав йому: Твоєму потомству дам цю землю. І збудував там Аврам жертовник Господеві, Який йому з’явився. 8 А звідти він вирушив до гори на схід від Бетелю і поставив там свій намет: Бетель — на захід, а на схід — Анґе. І збудував там жертовник Господу, і прикликав Ім’я Господнє. 9 І піднявся Аврам, і пішовши, отаборився в пустелі.
10 Та на землі настав голод. Тож пішов Аврам до Єгипту, щоб там жити, бо на землі запанував голод. 11 Сталося, коли наблизився Аврам, щоб увійти до Єгипту, то сказав Аврам своїй дружині Сарі: Я знаю, що ти жінка вродлива. 12 І станеться, коли побачать тебе єгиптяни, то скажуть: Вона його дружина; і вб’ють мене, а тебе залишать. 13 Тому говори так : Я його сестра. Щоб мені було добре через тебе і щоб живою була моя душа через тебе.
14 Сталося, коли ввійшов Аврам у Єгипет, то побачили єгиптяни його жінку, яка була дуже гарна. 15 І побачили її вельможі фараона, і розхвалили її перед фараоном, і ввели її до фараонового дому. 16 Тож через неї Аврамові поводилося добре; і були в нього вівці, телята й осли, раби та рабині, мули й верблюди. 17 І покарав Бог фараона і його дім великими та тяжкими карами — через Сару, Аврамову дружину. 18 Тож фараон, покликавши Аврама, сказав: Що ж це ти мені зробив? Чому не сказав мені, що вона — твоя дружина? 19 Навіщо сказав ти: Вона — моя сестра? Тож я взяв її собі за дружину. І ось тепер твоя дружина перед тобою: забирай та йди геть! 20 І наказав фараон мужам щодо Аврама, аби провели його, дружину його, усе, що було в нього, і Лота з ним.