Аврам звоював сусідніх царів
1 І сталося за днів Амрaфeла, царя Шинеара, Аріоха, царя Елласара, Кедорлаомера, царя Елама, і Тидала, царя Ґоїма, 2 що вони вчинили війну з Берою, царем Содома, і з Біршою, царем Гоморри, із Шінеавом, царем Адми, і Шемевером, царем Цевоїма, і царем Бели, тобто Цоара. 3 Усі вони зібралися в долині Сіддім, вона тепер Соляне море. 4 Дванадцять років вони служили Кедорлаомерові, а тринадцятого року повстали. 5 Через те на чотирнадцятий рік прийшов Кедорлаомер і царі, які були в союзі з ним, і розбили рефаїмців в Аштерот-Карнаїмі, зузимців у Гамі, емімців в Шаве-Кір’ятаїмі, 6 і хорейців у їхній гірській місцевості Сеір, – аж до Ел-Парана, що навпроти пустелі. 7 Повернувшись, вони прибули до Ен-Мішпата, тобто Кадеша, і знищили всю землю Амалека, а також аморейців, які проживали в Хацецон-Тамарі. 8 Та виступили цар Содома, і цар Гоморри, і цар Адми, і цар Цевоїма, і цар Бели, тобто Цоара, і вишикувалися до бою в долині Сіддім 9 з Кедорлаомером, царем Елама, Тидалом, царем Ґоїма, Амрафелом, царем Шинеара і Аріохом, царем Елласара. Чотири царі проти п’ятьох. 10 А в долині Сіддім було багато копалень, копалень смоли. Втікаючи царі Содома і Гоморри попадали в ті копальні ; хто ж залишився, побігли в гірську місцевість. 11 А ті захопили все содомське і гоморрське майно, всю їхню поживу й пішли собі . 12 Вони забрали також Лота, сина Аврамового брата, бо він жив у Содомі, та його майно і пішли.
13 Прибув один утікач і сповістив про все Аврамові-єврею, котрий проживав у діброві аморейця Мамре, брата Ешкола і брата Анера – союзників Аврама. 14 Дізнавшись, що взято в полон сина його брата, Аврам зібрав триста вісімнадцять своїх вишколених людей, що народились в його домі, і кинувся в погоню за ними до Дана. 15 Уночі, розділившись на групи , він разом зі своїми слугами розбив їх і переслідував аж до Хови, що ліворуч Дамаска. 16 Таким чином він повернув усе добро, а також сина свого брата Лота, і добро його повернув, а також жінок і людей.
17 Тоді вийшов цар Содома назустріч йому, коли той повертався, розбивши Кедорлаомера і царів, що були з ним, до долини Шаве, – вона тепер Царська Долина. 18 А Мелхиседек, цар Салима, виніс хліб і вино. Він був священиком Всевишнього Бога. 19 Тож він поблагословив його та сказав:
Благословенний Аврам Всевишнім Богом,
Який створив небо і землю.
20 І благословенний Всевишній Бог,
Який віддав твоїх ворогів у твої руки.
І Аврам дав йому десятину з усього. 21 А цар Содома сказав Аврамові: Віддай мені людей, а добро залиш собі. 22 Та Аврам відповів содомському цареві: Підіймаю свою руку до ГОСПОДА, Бога Всевишнього, Який створив небо і землю: 23 якщо візьму від нитки аж до ремінця від взуття і якщо візьму з усього того, що належить тобі, щоб ти не сказав: Я збагатив Аврама. 24 Дай не мені – лише те, що спожили юнаки, та частку людям, котрі ходили зі мною: Анеру, Ешколу і Мамре – вони візьмуть свою частку.
1 Сталося це за царювання Амарфала — царя Сенаара, Аріоха — царя Елласара, Ходолоґомора — царя Елама і Тарґала — царя народів, 2 які розпочали війну з Варом — царем Содома, і з Варсою — царем Гоморри, і Сенааром — царем Адми, і Сумовором — царем Севоїму, і царем Бали (це Сиґор). 3 Усі вони змовилися в Соляній долині (це Соляне море). 4 Дванадцять років вони служили Ходолоґоморові, а на тринадцятий рік повстали.
5 Та на чотирнадцятий рік прийшов Ходолоґомор і царі, які з ним, вибили велетнів, котрі в Астарот-Карнаїні, і сильні народи разом з ними, і омейців, які в місті Саві, 6 і хорейців, що в горах Сиїр, — аж до модринового дерева Фарана, що в пустелі. 7 І повернувшись, рушили до Джерела суду (це Кадис) і вигубили всіх володарів Амалика та аморейців, які проживали в Асасан-Тамарі. 8 Та виступив цар Содома і цар Гоморри, а також цар Адми, цар Севоїма й цар Бали (це Сиґор), і вони вишикувалися до бою з ними в Соляній долині: 9 проти Ходолоґомора — царя Елама, Тарґала — царя народів, Амарфала — царя Сенаара і Аріоха — царя Елласара. Чотири царі проти п’ятьох. 10 А Соляна долина — це джерела, родовища смоли. Цар Содома і цар Гоморри втекли — і попадали туди; хто ж залишився, втік в гірську місцевість. 11 А ті захопили всіх содомських і гоморрських коней, усю їхню поживу та забралися геть. 12 Захопили також і Лота, сина Аврамового брата, бо він жив у Содомі, його майно, та й відійшли.
13 Та хтось із тих, які врятувалися, прийшов і сповістив про це Аврамові — чужинцеві, котрий проживав біля дуба аморейця Мамвре, брата Есхола і брата Авнана, які були союзниками Аврама. 14 Почувши, що взяли в полон Лота, його брата, Аврам перерахував усіх своїх, які народилися в його домі, — триста вісімнадцять, — і кинувся в погоню за ними до Дана. 15 Напав на них уночі — він та його слуги, побив їх і гнався за ними аж до Хови, що ліворуч від Дамаска. 16 Тож він повернув кожного содомського коня, повернув Лота, свого брата, його маєток, жінок та інших людей.
17 Після того, як Аврам повернувся з битви з Ходолоґомором і царями, які з ним, то цар Содома вийшов йому назустріч до долини Сави (це Царська долина). 18 І Мелхиседек, цар Салима, виніс хліб і вино; він був священиком Всевишнього Бога. 19 Тож поблагословив Аврама і сказав: Благословенний Аврам Всевишнім Богом, Який створив небо і землю; 20 і благословенний Всевишній Бог, Який віддав твоїх ворогів тобі в руки. І Аврам дав йому десятину з усього.
21 А цар содомський сказав Аврамові: Передай мені чоловіків, а коней візьми собі. 22 Та Аврам сказав содомському цареві: Я простягну руку свою до Бога Всевишнього, Який створив небо і землю: 23 від шнурка до ремінця взуття не візьму з усього твого, щоб не сказав ти: Я збагатив Аврама. 24 Лише те, що спожили юнаки, і частку людей, які ходили зі мною: Есхол, Авнан і Мамвре, — хай вони візьмуть свою частку.