Заповіт Бога з Аврамом і його нащадками
1 Аврамові виповнилося дев’яносто дев’ять років. І з’явився Аврамові ГОСПОДЬ, і сказав йому: Я – Бог Всемогутній! Ходи перед обличчям Моїм і будь бездоганним! 2 Я укладу Мій заповіт між Мною і тобою, і вельми тебе розмножу. 3 Тож Аврам упав долілиць, а Бог продовжував до нього говорити: 4 Ось Я укладаю Мій заповіт з тобою, і ти станеш батьком багатьох народів. 5 Ти вже не зватимешся Аврамом, а твоє ім’я буде Авраам, бо Я учинив тебе батьком багатьох народів. 6 Я зроблю тебе дуже-дуже плідним, і виведу від тебе народи, і царі вийдуть з тебе. 7 І укладу Мій заповіт між Мною і тобою, та між твоїми нащадками після тебе в їхніх поколіннях як вічний заповіт, щоб бути Богом тобі й твоїм нащадкам по тобі. 8 Я дам тобі та нащадкам твоїм після тебе край, в якому перебуваєш, весь Ханаанський край, на вічне володіння, – і Я буду їм Богом.
9 І сказав Бог Авраамові: Ти ж заповіт Мій зберігатимеш – ти і твої нащадки після тебе в їхніх поколіннях. 10 Оце Мій заповіт, який будете зберігати, поміж Мною і вами, і нащадками твоїми після тебе: нехай буде обрізаний у вас кожний чоловічої статі. 11 Обріжете вашу крайню плоть, – і це буде ознакою заповіту між Мною і вами. 12 Кожен восьмиденний чоловічої статі у ваших поколіннях буде обрізаний, народжений у твоєму домі і куплений за срібло будь-який чужинець, котрий не з твоїх нащадків. 13 Обов’язково має бути обрізаний народжений у твоєму домі й куплений за твоє срібло; і буде Мій заповіт на вашому тілі як вічний заповіт. 14 А необрізаний чоловічої статі, кому не буде зроблено обрізання крайньої плоті, буде знищена та душа зі свого народу – він зламав Мого заповіта!
15 І сказав Бог Авраамові: Сару, свою дружину, не називатимеш більше Сарою, бо її ім’я – Сарра. 16 Я благословлю її і дам тобі також від неї сина. Я поблагословлю її, і постануть від неї народи, царі народів постануть від неї. 17 І впав Авраам долілиць, засміявся, і сказав у своєму серці: Чи у столітнього народиться син і чи дев’яностолітня Сарра народить? 18 Богові ж Авраам сказав: Хоч би Ізмаїл жив перед обличчям Твоїм. 19 Та Бог промовив: Ні, твоя дружина Сарра народить тобі сина, а ти назвеш його Ісааком. Я укладу з ним Мій заповіт, як заповіт вічний, з його нащадками після нього. 20 А щодо Ізмаїла, Я почув тебе. Ось, Я поблагословлю його, і вчиню його плідним, і дуже-дуже розмножу його. Він породить дванадцять князів, і виведу від нього великий народ. 21 Але Мій заповіт Я укладу з Ісааком, якого народить тобі Сарра наступного року в цей самий час. 22 І Він закінчив розмовляти з ним. І Бог вознісся від Авраама.
23 Тож Авраам узяв свого сина Ізмаїла і всіх народжених у його домі, і всіх куплених за його срібло, кожного чоловічої статі з людей Авраамового дому, і того самого дня обрізав їхню крайню плоть, як сказав йому Бог. 24 Авраамові було дев’яносто дев’ять років, коли йому було зроблено обрізання крайньої плоті. 25 Його синові Ізмаїлові було тринадцять років, коли йому було зроблено обрізання крайньої плоті. 26 Того самого дня був обрізаний Авраам і його син Ізмаїл. 27 І всі чоловіки його дому, народжені в домі й куплені за срібло з-поміж чужинців, були обрізані разом із ним.
1 Аврамові виповнилося дев’яносто дев’ять років. І з’явився Аврамові Господь, і промовив до нього: Я — Бог твій. Догоджуй Мені й будь бездоганним; 2 Я укладу Мій завіт між Мною і між тобою, і вельми тебе розмножу. 3 Тож Аврам упав на своє обличчя, а Бог, промовляючи йому, сказав: 4 Я постановив : ось завіт Мій з тобою, — ти будеш батьком багатьох народів, 5 і надалі твоє ім’я не буде Аврам, а буде твоє ім’я Авраам, бо Я зробив тебе батьком багатьох народів. 6 І надзвичайно побільшу тебе, і зроблю тебе народами, і з тебе вийдуть царі.
7 І укладу Мій завіт між Мною і між тобою, і між твоїм потомством після тебе в їхніх поколіннях як вічний завіт, щоби бути Богом тобі й твоїм нащадкам після тебе. 8 Я дам тобі та твоїм нащадкам після тебе землю, в якій перебуваєш, — усю землю Ханаанську, — на вічне володіння, і Я буду їм Богом. 9 І сказав Бог Авраамові: А ти завіт Мій зберігатимеш — ти і твої нащадки після тебе в їхніх поколіннях. 10 І це завіт, який зберігатимеш між Мною і вами, та між нащадками твоїми після тебе в їхніх поколіннях. Тож буде обрізаний у вас кожний чоловічої статі, 11 обріжете вашу крайню плоть, — і це буде знаком завіту між Мною і вами. 12 Кожне восьмиденне ваше дитя чоловічої статі у ваших поколіннях буде обрізане: і народжений у твоєму домі, і куплений у будь-якого сина чужинця, який не з твоїх нащадків. 13 Обов’язково буде обрізаний народжений у твоєму домі й куплений; тож Мій завіт буде на вашому тілі як вічний завіт. 14 А необрізаний чоловічої статі, — кому восьмого дня не зроблять обрізання крайньої плоті, — вигублена буде та душа зі свого роду, бо розірвала Мій завіт.
15 І сказав Бог Авраамові: Твоя дружина Сара не зватиметься більше Сарою, але її ім’я буде Сарра. 16 Поблагословлю ж її і дам тобі від неї дитину. І поблагословлю її, і постануть народи, — з неї вийдуть царі народів. 17 І впав Авраам ниць, засміявся і сказав про себе, говорячи: Хіба в столітнього народиться син, невже Сарра, будучи дев’яностолітньою, народить? 18 А Богові Авраам сказав: Ізмаїл, нехай живе він перед Тобою. 19 Та Бог Авраамові сказав: Так. Ось твоя дружина Сарра народить тобі сина, і даси йому ім’я Ісаак, і Мій завіт — вічний завіт — Я укладу з ним і його нащадками, які після нього. 20 А ось, вислухав Я тебе про Ізмаїла. Ось, поблагословив Я його, тож побільшу його і дуже розмножу його. Він породить дванадцять народностей — зроблю його великим народом. 21 Та Мій завіт Я укладу з Ісааком, якого народить тобі Сарра наступного року в цей самий час. 22 І закінчив Бог промовляти до нього, і вознісся від Авраама.
23 Тож Авраам узяв Ізмаїла, свого сина, усіх народжених в його домі, усіх куплених і кожного чоловічої статі з людей Авраамового дому й протягом того ж дня зробив їм обрізання крайньої плоті, — так, як звелів йому Бог. 24 Авраамові було дев’яносто дев’ять років, коли зробив собі обрізання крайньої плоті. 25 Його синові Ізмаїлові було тринадцять років, коли йому зроблено обрізання крайньої плоті. 26 Того самого дня був обрізаний Авраам і його син Ізмаїл. 27 І всіх мужів його дому — народжених в домі й куплених із чужих народів — він обрізав їх.