Бог випробовує Авраама
1 І сталося, після цих подій Бог випробовував Авраама. Він сказав йому: Аврааме! Той відповів: Ось я! 2 Тоді Бог сказав: Візьми свого сина, свого єдиного, якого ти любиш, Ісаака, і піди до краю Морія, та принеси його там у всепалення на одній з гір, про яку Я тобі скажу. 3 Уставши рано-вранці, Авраам осідлав свого осла, узяв із собою двох слуг і свого сина Ісаака, нарубав дров на всепалення, встав і пішов до місця, на яке вказав йому Бог. 4 На третій день, підвівши свої очі, Авраам побачив те місце здалека. 5 І сказав Авраам своїм слугам: Залишайтеся тут з ослом, а ми з хлопцем підемо аж туди. Поклонимось Богові і повернемося до вас. 6 Тож узяв Авраам дрова для всепалення, поклав на свого сина Ісаака, узяв у руки вогонь та ножа, і пішли обидва разом. 7 Ісаак заговорив до свого батька Авраама: Батьку мій! Той же відповів: Ось я, мій сину! Ісаак запитав: Ось вогонь і дрова, а де ж ягня на всепалення? 8 І відповів Авраам: Бог нагледить Собі ягня на всепалення, мій сину. Так вони йшли обоє разом.
9 І прийшли на місце, вказане йому Богом. І збудував там Авраам жертовника, розклав дрова і, зв’язавши свого сина Ісаака, поклав його на жертовник, на дрова. 10 Авраам же простягнув свою руку й узяв ножа, щоб зарізати свого сина. 11 Та ГОСПОДНІЙ ангел кликнув до нього з неба і сказав: Аврааме, Аврааме! А той відповів: Ось я! 12 І промовив ангел : Не піднімай руки своєї на хлопця, не чини йому нічого, бо тепер Я знаю, що ти боїшся Бога і не пошкодував для Мене свого сина, свого єдиного. 13 Підвівши свої очі, Авраам побачив: аж ось позаду нього баран заплутався в гущавині своїми рогами. Тож Авраам пішов, узяв барана і приніс його на всепалення замість свого сина. 14 І дав Авраам тому місцю назву – "ГОСПОДЬ нагледить". Тому сьогодні кажуть: На горі ГОСПОДНІЙ нагледиться.
15 І ГОСПОДНІЙ ангел вдруге звернувся до Авраама з неба, 16 сказавши: Клянуся Собою, говорить ГОСПОДЬ, через те що ти вчинив цю річ, не пошкодував свого сина, свого єдиного, 17 Я вельми поблагословлю тебе, розмножу твоїх нащадків, як небесні зорі, як пісок на березі моря; і твої нащадки успадкують брами своїх ворогів. 18 І будуть благословенні у твоїх нащадках всі народи землі за те, що ти послухався Мого голосу. 19 Після цього Авраам повернувся до своїх слуг. Тож вони встали і разом пішли до Беер-Шеви. І оселився Авраам у Беер-Шеві.
20 І сталося після цих подій, що Авраамові повідомили: Ось і Мілка народила синів твоєму братові Нахорові: 21 Уца, його первенця; Буза, його брата; Кемуїла, батька Арама, 22 Кеседа, Хаза, Пілдаша, Їдлафа і Бетуїла. 23 Бетуїл же породив Ревеку. Цих вісьмох народила Мілка Нахорові, братові Авраама. 24 А його наложниця, на ім’я Реума, народила також Теваха, Ґахама, Тахаша й Мааху.
1 І сталося, що після цих подій Бог випробовував Авраама, і сказав йому: Аврааме, Аврааме! Він же відповів: Ось я! 2 А Бог сказав: Візьми свого улюбленого сина Ісаака, якого ти полюбив, і йди до гірської землі, і принеси його там у всепалення — на одній з гір, яку тобі вкажу.
3 Уставши вранці, Авраам осідлав свого осла і взяв із собою двох слуг та свого сина Ісаака. Наколовши дров на всепалення, він підійнявся і пішов; він підійшов до місця, на яке йому вказав Бог, 4 на третій день. Авраам поглянув очима і побачив те місце здалека. 5 І сказав Авраам своїм слугам: Залишайтеся тут з ослом, я ж із хлопцем піду туди. Поклонившись, ми повернемося до вас. 6 Тож Авраам узяв дрова для всепалення і поклав на свого сина Ісаака. Взяв він у руки вогонь та ножа, і вони пішли обидва разом.
7 І промовив Ісаак до Авраама, свого батька, сказавши: Батьку! Той відповів: Що, сину? А він питає: Ось вогонь і дрова, а де овечка на всепалення? 8 Авраам же відповів: Бог нагледить собі овечку на всепалення, сину. Ідучи разом, вони обидва 9 прийшли на місце, на яке вказав йому Бог. Там Авраам збудував жертовник, розклав дрова і, зв’язавши свого сина Ісаака, поклав його на жертовник, на дрова. 10 Авраам простягнув свою руку, щоб узяти ножа, аби принести в жертву свого сина, 11 та Господній ангел закликав до нього з неба і сказав йому: Аврааме, Аврааме! Той же відповів: Ось я. 12 І сказав: Не накладай рук своїх на хлопця і не вчини йому нічого, бо тепер Я знаю, що ти боїшся Бога і не пожалів для Мене свого улюбленого сина.
13 І підвівши свої очі, Авраам побачив: ось, один баран заплутався рогами в садку Савек. Тож Авраам пішов, узяв барана і приніс його як всепалення замість свого сина Ісаака. 14 І Авраам дав тому місцю назву «Господь побачив», щоб говорили і до сьогодні: На горі Господь став видимим.
15 І Господній ангел вдруге закликав до Авраама з неба, 16 кажучи: Собою поклявся Я, — говорить Господь, — тому що ти виконав це слово і не пожалів для Мене свого улюбленого сина, 17 то Я вельми поблагословлю тебе і дуже розмножу твоїх нащадків, — як небесні зорі, як пісок на березі моря. І твої нащадки успадкують міста ворогів; 18 і будуть благословенні у твоїх нащадках усі народи землі за те, що ти послухався Мого голосу.
19 Авраам повернувся до своїх слуг, і вони, вставши, пішли разом до Криниці клятви. І Авраам оселився біля Криниці клятви.
20 Сталося ж після цих подій, що було сповіщено Авраамові словами: Ось, також і Мелха народила синів твоєму братові Нахорові: 21 Окса, первенця, Вавкса, його брата, і Камуїла, батька сирійців, 22 Хасада, Азава, Фалдаса, Єдлафа і Ватуїла, 23 а Ватуїл породив Ревеку. Це — восьмеро синів, яких народила Мелха Нахорові, братові Авраама. 24 А його наложниця, ім’я якій Реїма, — народила й вона, — Гаама, Тавеха, Тохоса і Моху.