Похорон Сарри
1 Віку життя Сарри було сто двадцять сім років. 2 І померла Сарра в Кіріят-Арбі, тобто в Хевроні, що у Ханаанській землі. Тож прийшов Авраам голосити над Саррою та оплакувати її. 3 І підвівся Авраам від своєї небіжчиці, і звернувся до синів Хетових зі словами: 4 Я серед вас приходець і мандрівник. Дайте мені серед вас власність для гробниці, і поховаю мою небіжчицю з-перед моїх очей. 5 І відповіли сини Хетові Авраамові, кажучи йому: 6 Добродію, послухай нас. Ти серед нас – князь Божий. У найкращій з наших гробниць поховай свою небіжчицю. Ніхто з нас не відмовить тобі у своїй гробниці, аби поховати твою небіжчицю. 7 Авраам підвівся, вклонився людям тієї землі, синам Хетовим, 8 і звернувся до них зі словами: Якщо ви згодні поховати мою небіжчицю з-перед моїх очей, то послухайте мене, і поговоріть за мене з Ефроном, Цохаровим сином, 9 аби він дав мені печеру Махпелу, що належить йому, що на краю його поля. За повну вартість хай дасть мені її поміж вас як власність для гробниці. 10 Ефрон же був присутнім серед Хетових синів. Тож Ефрон-хеттеєць відповів Авраамові так, що чули сини Хетові – усі, що проходили через браму його міста – кажучи: 11 Ні, добродію мій, послухай мене! Я віддаю тобі поле, і печеру, що на ньому, віддаю тобі. У присутності синів мого народу віддаю тобі. Поховай свою небіжчицю. 12 І вклонився Авраам народові тієї землі, 13 і відповів Ефронові так, щоб чув народ тієї землі, кажучи: Коли твоя ласка, послухай мене! За поле я заплачу сріблом, прийми його від мене, і я поховаю там мою небіжчицю. 14 Та Ефрон відповів Авраамові, кажучи: 15 Добродію мій, послухай мене! Земля коштує чотириста шекелів срібла, – що то є між мною і тобою? Тож поховай свою небіжчицю. 16 Вислухавши Ефрона, Авраам відважив Ефронові срібло, про яке той сказав так, щоб чули Хетові сини, – чотириста шекелів срібла, яке було в обігу в купців.
17 Таким чином Ефронове поле, яке в Махпелі, що навпроти Мамре, – поле й печера, що на ньому, і кожне дерево на полі, яке росло в усіх його межах навколо, стало 18 Авраамовою власністю в присутності Хетових синів – усіх, що проходили через браму його міста. 19 Після того Авраам поховав свою дружину Сарру в печері поля Махпели, що напроти Мамре, – це Хеврон, у Ханаанській землі. 20 І перейшло поле й печера, що на ньому, Авраамові як власність для гробниці від Хетових синів.
1 Був же вік Сарри — сто двадцять сім років. 2 І померла Сарра в місті Арвок (це Хеврон), що в долині, у Ханаанській землі. Тож прийшов Авраам голосити за Саррою і ридати. 3 І підвівся Авраам від своєї померлої дружини , і промовив синам Хетовим, кажучи: 4 Я є у вас чужинцем і мандрівником; дайте ж мені у вас місце для гробниці, і поховаю мою небіжчицю з-перед мого обличчя . 5 А Хетові сини відповіли Авраамові, кажучи: 6 Ні, пане, послухай же нас. Ти серед нас — цар від Бога; в найкращих наших гробницях поховай свою небіжчицю. Адже ніхто з нас не відмовить тобі у своїй гробниці, аби поховати в ній твою небіжчицю.
7 Підвівшись, Авраам вклонився народові тієї землі, синам Хетовим; 8 і заговорив до них Авраам, кажучи: Якщо маєте в душі вашій, щоби поховати мою небіжчицю з-перед обличчя мого, то послухайте мене і поговоріть про мене з Ефроном Саарським, 9 нехай дасть мені подвійну печеру, яка належить йому, на частині його поля. За добре срібло нехай при вас віддасть її мені у власність для гробниці. 10 Ефрон же сидів серед синів Хетових. У відповідь Ефрон-хет сказав Авраамові так, що чули сини Хетові й усі, які входили до міста, кажучи: 11 Будь зі мною, пане, і послухай мене. Поле і печеру на ньому я тобі даю. Перед усіма моїми громадянами віддав я тобі. Поховай свою небіжчицю. 12 І поклонився Авраам перед народом тієї землі, 13 і сказав Ефронові, щоби чув народ землі: Оскільки ти на моєму боці, послухай мене. Візьми в мене гроші за поле, і я поховаю там мою небіжчицю. 14 Та Ефрон відповів Авраамові, кажучи: 15 Ні, пане. Бо я чув, що земля варта чотириста дідрахм срібла; та що то є між мною і тобою? Тож похорони свою небіжчицю.
16 І послухав Авраам Ефрона, і дав Авраам Ефронові срібло, про яке оголосив, так що чули Хетові сини, — чотириста дідрахм чистого купецького срібла. 17 І стало Ефронове поле з подвійною печерою, що напроти Мамврії, — поле й печера, яка була на ньому, і кожне дерево, яке було на полі, що в довкіллі, у його межах, — 18 Авраамовою власністю перед синами Хетовими та всіма, які входили до міста. 19 Після цього поховав Авраам Сарру, свою дружину, у подвійній печері на полі, що напроти Мамврії (це Хеврон), у землі Ханаанській. 20 Так Хетовими синами було закріплено за Авраамом поле й печеру, що була на ньому, — як власність для поховання.