Каїн і Авель
1 Адам пізнав Єву, свою жінку, і вона завагітніла, і народила Каїна. І сказала: Набула я чоловіка завдяки ГОСПОДЕВІ. 2 Згодом народила його брата, Авеля. Авель був пастухом отари, а Каїн був землеробом. 3 І сталося через деякий час, що Каїн приніс жертву ГОСПОДЕВІ з плодів землі. 4 Щодо Авеля, він також приніс від первородних своєї отари та від їхнього жиру. І споглянув ГОСПОДЬ на Авеля та на його жертву, 5 а на Каїна і на його жертву не споглянув. Це дуже розгнівало Каїна, і його обличчя похилилося. 6 І сказав ГОСПОДЬ Каїнові: Чому це розгнівало тебе, і чому твоє обличчя похилилося? 7 Хіба, коли чинитимеш добре, не піднімеш свого обличчя ? А коли не чинитимеш добре, при дверях чатує гріх. І до тебе його пожадання, але ти пануватимеш над ним.
8 Якось розмовляв Каїн зі своїм братом Авелем. І коли вони були в полі, то Каїн напав на свого брата Авеля, та вбив його. 9 І запитав ГОСПОДЬ Каїна: Де Авель, твій брат? А Каїн відповів: Не знаю, хіба я сторож мого брата? 10 І ГОСПОДЬ сказав: Що ти накоїв? Голос крові твого брата волає до Мене від землі. 11 Тепер же проклятий ти від землі, яка відкрила свої уста, щоби прийняти кров твого брата з твоєї руки. 12 Коли оброблятимеш землю, вона більше не дасть тобі своєї сили. Ти будеш блукати й тинятися по землі. 13 І сказав Каїн до ГОСПОДА: Мій гріх більший, аніж можна пробачити! 14 Ось Ти проганяєш мене сьогодні з лиця землі, і я ховатимусь від обличчя Твого, буду блукати й тинятися по землі; і станеться, – усякий, хто мене зустріне, уб’є мене. 15 І ГОСПОДЬ йому сказав: Цього не станеться! Кожному, хто вб’є Каїна, відомститься усемеро. Тож поклав ГОСПОДЬ на Каїнові знак, аби не вбив його всякий, хто його зустріне. 16 І відійшов Каїн від ГОСПОДНЬОГО лиця й оселився в землі Нод, на схід від Едему.
Каїнові нащадки
17 І пізнав Каїн свою дружину, і вона завагітніла, і народила Еноха. І збудував Каїн місто, і назвав його іменем свого сина: Енох. 18 В Еноха ж народився Ірад, а Ірад породив Мегуяіла; Мегуяіл породив Матусаїла, а Матусаїл породив Ламеха. 19 Ламех узяв собі дві дружини: ім’я однієї – Ада, а другої – Цілла. 20 Ада народила Явала: він був батьком тих, що живуть у наметах і розводять худобу. 21 А ім’я його брата – Ювал: він був батьком усіх тих, хто грає на гуслах та сопілці. 22 Цілла також народила Тувал-Каїна, який виготовляв усяке знаряддя з міді та заліза. А сестра Тувал-Каїна – Ноема.
23 Якось Ламех сказав своїм дружинам:
Адо і Цілло, послухайте мене!
Дружини Ламеха, візьміть до уваги мої слова:
я вбив чоловіка за свою рану,
а хлопця за завданий мені удар;
24 якщо за Каїна відомститься усемеро, то за Ламеха –
у сімдесят сім разів!
Нащадки Адамові
25 І знову пізнав Адам свою жінку, і вона народила сина, і дала йому ім’я Сиф, сказавши : Бог дав мені іншого нащадка замість Авеля, якого вбив Каїн. 26 У Сифа також народився син, якому він дав ім’я Енош. Тоді почали прикликати Ім’я ГОСПОДНЄ.
1 Адам пізнав Єву, свою жінку, тож вона завагітніла й народила Каїна. І сказала: Набула я людину завдяки Богові. 2 Далі народила його брата Авеля. Авель став пастухом овець, а Каїн був землеробом.
3 Через якийсь час трапилося, що Каїн приніс жертву Господу з плодів землі, 4 і Авель, — також і він приніс зі своїх первородних овець та з їхнього жиру. І Бог споглянув на Авеля та на його дари, 5 а на Каїна і на його жертви не звернув уваги. Тож Каїн дуже засмутився і спохмурнів на обличчі. 6 І сказав Господь Бог Каїнові: Чому став ти сумний, і чому твоє обличчя спохмурніло? 7 Якщо ти правильно приніс, але не розділив правильно, то хіба ти не вчинив гріх? Заспокойся. До тебе він звертатиметься, але ти над ним пануватимеш.
8 І сказав Каїн своєму братові Авелю: Ходімо в поле. І сталося, коли вони були в полі, то Каїн напав на свого брата Авеля та вбив його. 9 І Бог запитав Каїна: Де Авель, твій брат? Він же відповів: Не знаю; хіба ж я сторож свого брата? 10 І сказав Бог: Що ти зробив? Голос крові твого брата волає до Мене із землі. 11 І тепер проклятий ти від землі, яка відкрила свої уста, щоби прийняти кров твого брата з твоєї руки. 12 Коли оброблятимеш землю, вона не прикладе своєї сили, щоб дати тобі. Будеш стогнати і тремтіти на землі. 13 І сказав Каїн Господу: Надто велика моя провина, щоби простити мені; 14 якщо сьогодні Ти проганяєш мене з поверхні землі, то сховаюся від Твого обличчя і буду стогнати й тремтіти на землі; і станеться, що кожний, хто мене зустріне, — той мене вб’є. 15 Та Господь Бог йому сказав: Не так! Кожному, хто вб’є Каїна, відомститься в сім разів. І поклав Господь Бог знак на Каїнові, щоб не вбив його всякий, хто його зустріне. 16 Тож відійшов Каїн від Божого обличчя й оселився в землі Наїд, напроти Едему.
17 І пізнав Каїн свою жінку, вона зачала й народила Еноха. Тож Каїн збудував місто і назвав місто іменем свого сина: Енох. 18 В Еноха народився Гаїдад, а Гаїдад породив Маїіла; Маїіл породив Матусала, а Матусал породив Ламеха. 19 І взяв собі Ламех дві жінки: ім’я однієї — Ада, а ім’я другої — Селла. 20 Ада народила Йовела: він був батьком тих, хто живе в наметах і розводить худобу. 21 А ім’я його брата — Ювал: він був тим, хто винайшов псалтир і гусла. 22 Селла ж — та народила Товела, який був ковалем, він кував мідь і залізо. А сестра Товела — Ноема. 23 Якось Ламех сказав своїм жінкам: Адо і Селло, послухайте мого голосу! Жінки Ламеха, зважте на мої слова: адже я вбив чоловіка за свою рану, — молодика за свою рану: 24 коли за Каїна відомститься в сім разів, то за Ламеха — у сімдесят разів по сім.
25 Адам пізнав свою жінку Єву, вона зачала й народила сина, і дала йому ім’я Сит, промовляючи: Бог воскресив мені іншого нащадка замість Авеля, якого вбив Каїн. 26 А в Сита народився син, і він дав йому ім’я Енос. Він надіявся прикликати Ім’я Господа Бога.