Йосифові брати приходять до нього по хліб
1 Яків же побачив, що в Єгипті є збіжжя. Тож сказав Яків своїм синам: Чому ви дивитесь один на одного? 2 І продовжив: Ось, я чув, що в Єгипті є збіжжя. Тож підіть туди й купіть там для нас збіжжя, і будемо живі, і не помремо. 3 Тож десять Йосифових братів зійшли до Єгипту закупити збіжжя. 4 А Веніяміна, Йосифового брата, Яків не послав з його братами, бо сказав: Щоби не спіткало його якесь нещастя. 5 Тож прийшли сини Ізраїля поміж іншими , що прийшли, бо був голод в Ханаанській землі.
6 А Йосиф був володарем тієї землі, він продавав збіжжя усім людям тієї землі. І прийшли Йосифові брати, і поклонилися йому долілиць. 7 Побачивши своїх братів, Йосиф упізнав їх, але поставився до них, як до незнайомців і розмовляв з ними суворо. Він запитав їх: Звідкіля ви прийшли? Вони відповіли: З Ханаанської землі, щоб купити їжі. 8 І впізнав Йосиф своїх братів, а вони його не впізнали. 9 І пригадав Йосиф сни, які він бачив про них, і сказав їм: Ви – шпигуни! Ви прийшли розвідати слабі місця цієї землі. 10 Вони ж відповіли йому: Ні, пане, твої раби прийшли, щоб купити їжі. 11 Усі ми – сини одного чоловіка, ми чесні! Твої раби ніколи не були шпигунами! 12 Але він сказав їм: Ні, ви таки прийшли вивідати слабкі місця цієї землі! 13 Вони ж відказали: Ми брати, дванадцятеро твоїх рабів, сини одного чоловіка в Ханаанській землі. І ось, молодший зараз із батьком, а одного немає. 14 І сказав їм Йосиф: Оце те, що я вам сказав був, кажучи: Ви шпигуни! 15 Оцим ви будете перевірені! Присягаюсь життям фараона: ви не вийдете звідси, доки не прийде сюди ваш молодший брат! 16 Пошліть одного з-поміж вас, і він приведе вашого брата, а ви будете ув’язнені. І будуть ваші слова перевірені, чи чесні ви. Якщо ж ні, присягаюсь життям фараона, ви – шпигуни. 17 І віддав їх під варту на три дні.
18 А третього дня Йосиф сказав їм: Зробіть оце – і житимете. Я боюся Бога. 19 Якщо ви чесні, то нехай один з ваших братів залишиться ув’язнений у домі вашого утримання, а ви йдіть, віднесіть збіжжя вашим голодуючим родинам. 20 Вашого ж молодшого брата приведіть до мене: таким чином ваші слова підтвердяться, і ви не помрете. Вони так і зробили. 21 І говорили вони між собою: Дійсно, ми провинились перед нашим братом, адже ми бачили біль його душі, коли благав нас, проте ми не послухали. Ось чому спіткало нас це нещастя. 22 А Рувим у відповідь промовив до них: Хіба не говорив я вам, кажучи: Не грішіть проти юнака. Але ви не послухали. А оце вже кров його вимагається від нас . 23 Вони ж не знали, що Йосиф їх розуміє, оскільки між ними був перекладач. 24 І він відійшов від них та й заплакав. А повернувшись, знову розмовляв з ними. І забрав від них Симеона, і зв’язав у них на очах. 25 Їхні мішки Йосиф наказав наповнити збіжжям, а срібло їхнє повернути кожному до його мішка, і дати їм харчі на дорогу. І так було їм зроблено.
26 Нав’ючивши своїх ослів збіжжям, вони пішли звідти. 27 А один відкрив свого мішка, щоб нагодувати свого осла на місці нічлігу та й побачив своє срібло, аж ось воно в отворі його мішка. 28 І сказав він своїм братам: Мені повернули моє срібло – і ось воно у моєму мішку! І стривожилося їхнє серце, і вони затремтіли, кажучи один одному: Що це Бог нам зробив?
Повернення в Ханаан
29 І прибули вони в Ханаанську землю до свого батька Якова, і розповіли йому все, що з ними трапилося, кажучи: 30 Говорив з нами суворо той чоловік, господар тієї землі, і прийняв нас за шпигунів тієї землі. 31 Ми ж йому говорили: Ми чесні, ми не шпигуни! 32 Ми дванадцятеро братів, сини нашого батька. Одного нема, а молодший зараз із нашим батьком у Ханаанській землі. 33 І сказав нам той чоловік, господар тієї землі: Із цього довідаюся, що ви чесні: одного з ваших братів залиште у мене, а голодним вашим родинам візьміть збіжжя та йдіть. 34 І приведіть вашого молодшого брата до мене, і дізнаюсь, що ви не шпигуни, що ви чесні. Я віддам вам вашого брата, і будете промишляти в цій землі.
35 І сталося, коли вони випорожнювали свої мішки, аж ось у кожного вузлик з його сріблом у його мішку! Вони та їхній батько, побачивши вузлики з їхнім сріблом, полякалися. 36 І сказав їм їхній батько Яків: Ви позбавили мене дітей. Йосифа нема і Симеона нема, і Веніяміна заберете! Усе це сталося зі мною! 37 І промовив Рувим до свого батька, кажучи: Двох моїх синів уб’єш, якщо не приведу його до тебе! Доручи його мені, і я поверну його тобі. 38 Він же відповів: Мій син не піде з вами, оскільки його брат помер, і він залишився один. Якщо ж спіткає його лихо в дорозі, якою підете, то зі смутком зведете мою сивину до шеолу.
1 Яків, побачивши, що в Єгипті йде продаж, сказав своїм синам: Чому ви нічого не робите? 2 Ось, я почув, що в Єгипті є пшениця. Сходіть туди й купіть нам трохи хліба, щоб ми вижили та не повмирали. 3 І десять Йосифових братів пішли купити в Єгипті пшениці. 4 Та Веніамина, Йосифового брата, не відпустив з його братами, бо сказав: Щоби часом не скоїлося з ним нещастя.
5 Тож сини Ізраїля прийшли разом з іншими , які прибули для закупівлі, оскільки в Ханаанській землі був голод. 6 А Йосиф був володарем краю; він продавав усьому народові землі. Прийшовши, Йосифові брати вклонилися йому обличчям до землі. 7 Йосиф, побачивши своїх братів, упізнав їх , та тримався на віддалі від них і говорив з ними суворо. Він запитав їх: Звідкіля ви прийшли? Вони ж сказали: З Ханаанської землі, щоб купити їжі. 8 Тож Йосиф упізнав своїх братів, а вони його не впізнали. 9 І пригадав Йосиф сни, які він бачив, і сказав їм: Ви — шпигуни, ви прийшли розвідати дороги краю. 10 Вони ж відповіли: Ні, пане, ми, твої раби, прийшли купити хліба. 11 Усі ми — сини одного чоловіка; ми мирні! Твої раби — не шпигуни! 12 Та він сказав їм: Ні, ви таки прийшли, щоб вивідати дороги краю. 13 Вони ж сказали: Ми — твої раби, нас дванадцятеро братів у Ханаанській землі; і ось молодший сьогодні з нашим батьком, а ще одного немає. 14 Промовив до них Йосиф: Як я вам сказав — так воно і є; стверджую, що ви — шпигуни! 15 Цим ви і виявитеся! Клянусь здоров’ям фараона: не вийдете ви звідси, доки ваш молодший брат не прибуде сюди! 16 Пошліть одного з-поміж вас і приведіть вашого брата; ви ж — чекайте, доки не будуть доведені ваші слова, — кажете правду чи ні. Якщо ні, то клянусь здоров’ям фараона, що ви — шпигуни. 17 І вкинув їх до в’язниці на три дні.
18 А третього дня їм сказав: Зробіть так — і житимете, адже я боюся Бога. 19 Якщо ви мирні, нехай один з ваших братів залишиться у в’язниці, ви ж ідіть і віднесіть куплену вами пшеницю, 20 а вашого молодшого брата приведіть до мене, і ваші слова підтвердяться. Якщо ж ні — помрете. Вони так і зробили. 21 І говорили брати між собою: Так, дійсно, ми грішні щодо нашого брата, бо знехтували ми біль його душі, коли благав нас, і не вислухали ми його. Ось чому прийшло на нас це нещастя. 22 А Рувим у відповідь промовив до них: Чи не говорив я вам, твердячи: Не чиніть зла юнакові. Та ви не послухали мене. І ось — домагаються від нас його крові.
23 Вони ж не знали, що Йосиф їх розуміє, оскільки між ними був перекладач. 24 Тож відвернувшись від них, Йосиф заплакав. Тоді знову повернувся до них і заговорив з ними. Він забрав від них Симеона і зв’язав його перед ними. 25 А їхні торби Йосиф наказав наповнити пшеницею, повернути гроші кожного в його мішок і дати їм харчів на дорогу. Так з ними і було зроблено. 26 І навантаживши пшеницю на своїх ослів, вони пішли звідти. 27 А там, де зупинилися, один із них розв’язав свій мішок, щоб нагодувати ослів, побачив вузлик зі своїми грішми, який був зверху в мішку. 28 І він сказав своїм братам: Мені повернули гроші — ось вони в моєму мішку! І жах охопив їхнє серце, вони налякалися і говорили один одному: Що це Бог нам зробив?
29 І прибули вони в Ханаанську землю до свого батька Якова, і розповіли йому все, що з ними трапилося, кажучи: 30 Говорив з нами суворо той чоловік, володар краю, і кинув нас у в’язницю як шпигунів країни. 31 Ми ж йому сказали: Ми — мирні, ми не шпигуни; 32 нас є дванадцять братів — синів нашого батька; одного немає, а найменший сьогодні з нашим батьком у Ханаанській землі. 33 А чоловік, володар краю, сказав нам: Ось із чого довідаюся, що ви мирні: одного брата залиште тут зі мною, візьміть куплену пшеницю і повертайтеся до вашого дому. 34 Тож приведіть вашого молодшого брата до мене, — і тоді знатиму, що ви не шпигуни, а мирні, і віддам вам вашого брата, і будете торгувати в краю.
35 А коли вони випорожнювали свої мішки, то виявилося, що в мішку кожного був вузол з грішми. Вони та їхній батько побачили вузлики зі своїми грішми — і перелякалися. 36 І сказав їм Яків, їхній батько: Ви позбавили мене дітей. Йосифа немає, Симеона немає, а тепер забираєте Веніамина! Усе це впало на мене. 37 Та Рувим сказав своєму батькові, промовляючи: Убий моїх двох синів, якщо не приведу його до тебе! Віддай його в мої руки, — і я поверну його тобі. 38 Він же відповів: Мій син не піде з вами, бо його брат помер, і він залишився сам-один. А як спіткає його лихо в дорозі, якою підете, то смутком зведете мою старість до аду.