Невірність Ізраїлю Господеві
1 4 Видіння Ісаї, Амосового сина, яке він бачив стосовно Юдеї та Єрусалима за часів юдейських царів: Уззії, Йотама, Ахаза та Єзекії.
2 Слухайте небеса, і візьми до уваги, земле, бо говорить ГОСПОДЬ: Я зростив і виховав дітей, а вони збунтувалися проти Мене!
3 Віл знає свого ГОСПОДА ря, і осел – ясла свого хазяїна, а Ізраїль Мене не знає, і Мій народ не звертає на Мене уваги!
4 Горе тобі , народе грішний, люди, обтяжені беззаконням, потомство лиходіїв, діти-виродки! Ви покинули ГОСПОДА і занедбали Святого Ізраїлевого, обернулися назад!
5 У що вас ще бити, адже ви продовжуєте своє відступництво? Вся ваша голова в ранах, і кожне серце хворе!
6 Від підошви ніг і до голови на ньому (Ізраїлі ) немає здорового місця: синці, рани й свіжі виразки не оглянуті, не очищені, не перев’язані й не зм’якшені олією.
7 Ваша земля спустошена, ваші міста спалені вогнем. Плоди вашої країни на ваших очах пожирають чужинці; вона (країна ), знищена чужинцями, стає пустелею.
8 Дочка Сіону залишилась, немов курінь у винограднику, як сторожка на огірковому баштані, і як місто в облозі.
9 І, якби ГОСПОДЬ Саваот не залишив нам невеличкого залишку, то ми перетворилися б на Содом і уподібнилися б до Гоморри.
Не хоче Бог жертви без покаяння
10 Послухайте слово ГОСПОДА, содомські князі; зверни увагу на Божий Закон, народе гоморрський!
11 Навіщо Мені безліч ваших жертв? – говорить ГОСПОДЬ. – Я переситився всепаленнями з баранів, жиром відгодованих телят; та й крові биків, овець та козлів Я не бажаю!
12 Коли приходите, щоб з’явитися переді Мною, хто від вас вимагає, щоб ви топтали Мої двори?
13 Не приносьте більше даремних дарів! Ваше кадіння стало огидним для Мене! Новомісяччя, суботи й скликання зборів Я не можу терпіти ­– беззаконня разом зі святкуванням!
14 Ваші новомісяччя і ваші свята ненавидить Моя душа! Вони стали для Мене тягарем; Я змучився їх нести!
15 І коли ви простягаєте свої руки, Я відвертаю від вас Свої очі; навіть якщо б ви примножували ваші молитви, Я не слухатиму вас. Ваші руки закривавлені!
16 Обмийтеся, станьте чистими, усуньте ваші злі вчинки з-перед Моїх очей, перестаньте чинити зло,
17 навчіться робити добро, дотримуйтесь правосуддя, рятуйте пригнобленого, захищайте сироту і заступайтесь за вдову!
18 Тоді приходьте і розсудимось (проаналізуємо ), – говорить ГОСПОДЬ, – і хоча б ваші гріхи були, наче кармазин , вибілю, як сніг; і якщо будуть, як багряниця , стануть білими , наче вовна.
Наверніться до Господа, бо буде суд Його!
19 Якщо ви забажаєте і послухаєтесь, то будете споживати блага землі.
20 А коли відмовитесь і залишатиметесь непокірливими, то меч вас пожере, бо так сказали ГОСПОДНІ уста!
21 Якою ж блудницею стало колись вірне місто Сіон, сповнене правосуддя! Там панувала справедливість, а тепер – убивці!..
22 Твоє срібло перетворилось на жужіль, а твій напій розбавлений водою.
23 Твої правителі – бунтівники і спільники злодіїв, усі полюбляють хабарі, й женуться за винагородами, не захищають сиріт, і справи вдів до них не доходять.
24 Тому так говорить Володар, ГОСПОДЬ Саваот, Сильний Ізраїлю: О, Я тішитимусь відплатою Моїм ворогам! Я відомщу Моїм противникам!
25 Я простягну на тебе Мою руку, і вогнем, наче у горні, розтоплю твою жужіль і відокремлю все твоє олово.
26 Я знову поверну твоїх суддів, як було раніше, і твоїх радників, як напочатку. І після цього тебе називатимуть: Місто справедливості, місто вірності!
27 Сіон буде викуплений через суд, а ті у ньому, що навернуться, – справедливістю.
28 А відступників та грішників чекає однакова погибель; також ті, котрі залишать ГОСПОДА, будуть знищені.
29 Їм буде соромно за ті дуби, яких вони так бажали, і будуть стидитись своїх священних гаїв, які вибрали.
30 Вони уподібняться до дерева, листя якого опало, і до саду, в якому немає води.
31 Навіть сильний стане, як клоччя, а його діло – іскрою; так що згорять обоє разом, і не буде того, хто загасив би.
1 Видіння, яке бачив Ісая, син Амоса, — те, що він побачив проти Юдеї і проти Єрусалима в царювання Озії, Йоатама, Ахаза та Езекії, які царювали в Юдеї. 2 Послухай, небо, і сприйми, земле, бо Господь заговорив: Я породив і звеличив синів, а вони Мене відкинули! 3 Віл упізнає господаря, і осел — ясла свого володаря. А Ізраїль Мене не пізнав, і народ Мене не зрозумів! 4 Горе, народе грішний, народе, сповнений гріхів, погане насіння, беззаконні сини! Ви покинули Господа і викликали гнів Святого Ізраїля. 5 Чому ще ви маєте бути биті, продовжуючи чинити беззаконня? Уся голова — у болі, і все серце — у смутку! 6 Від ніг аж до голови чи рана, чи синяк, чи побиття — вони роз’ятрені, немає як накласти пластир, олію чи пов’язку.
7 Ваша земля — пустеля, ваші міста спалені вогнем. Вашу країну перед вами пожирають чужинці, і вона спустошена, знищена чужими народами. 8 Дочка Сіон залишиться, як намет у винограднику і як будиночок-сторожка в саду, як місто в облозі. 9 І якщо б Господь Саваот не залишив нам потомства, то ми стали б як Содом, і ми уподібнилися б до Гоморри.
10 Послухайте слово Господа, володарі Содому, сприйміть Божий Закон, народе Гоморри! 11 Навіщо Мені велика кількість ваших жертв? — говорить Господь. Я сповнений всепалень баранів і жиру ягнят, і крові биків та козлів Я не бажаю! 12 Тож не приходьте, щоб з’явитися переді Мною! Бо хто жадав їх з ваших рук, щоб даремно топтати Мій двір? 13 Якщо несете пшеничне борошно, надаремно! Ладан для Мене — огида! Ваші нові місяці, суботи і великий день Я не сприймаю! Піст, святкування, 14 ваші нові місяці та ваші свята ненавидить Моя душа! Ви стали Мені досита, ніколи більше не прощатиму ваших гріхів!
15 Коли простягатимете до Мене руки, Я відведу від вас Свої очі, і коли помножуватимете молитви, не вислухаю вас, бо ваші руки сповнені крові! 16 Помийтеся, станьте чистими, відкиньте зло від ваших душ перед Моїми очима, зупиніться у вашому злі, 17 навчіться чинити добро, шукайте суду, визвольте ображеного, учиніть суд сироті і з удовою поступіть справедливо! 18 Приходьте і порозмовляємо, — говорить Господь, — і якщо ваші гріхи будуть, як кармазин, вибілю, як сніг, а якщо будуть, наче багряниця, вибілю, як вовну. 19 І якщо ви забажаєте і послухаєте Мене, то будете споживати блага землі. 20 Якщо ж не захочете і не послухаєте Мене, то вас пожере меч. Адже Господні уста це сказали!
21 Як стало блудницею вірне місто Сіон, повне суду, те, в якому справедливість заснула, а тепер — убивства. 22 Ваше срібло без вартості. Твої корчмарі змішують вино з водою. 23 Твої володарі — неслухняні, спільники злодіїв, котрі люблять хабарі, які женуться за винагородою, не судять сиріт і не приймають суду вдів. 24 Через це так говорить Володар, Господь Саваот: Горе, сильні Ізраїля, бо Мій гнів на противників не зупиниться! Я вчиню суд проти Моїх ворогів! 25 Тож наведу на тебе Мою руку, і вогнем переплавлю тебе для очищення, а тих, хто неслухняний, знищу, — відніму від тебе всіх беззаконних і впокорю всіх гордих.
26 І Я поставлю твоїх суддів, як раніше, і твоїх радників, як на початку. І після цього назвешся: Місто праведності, місто-матір, вірний Сіон. 27 Адже судом і милосердям врятуються його полонені. 28 А беззаконні та грішні будуть разом знищені, і тим, хто покидає Господа, буде покладено кінець. 29 Тому вони будуть засоромлені своїми ідолами, яких вони забажали, і були засоромлені своїми священними гаями, яких прагнули. 30 Оскільки вони будуть, як модрина, що скинула листя, і як сад, що не має води. 31 І їхня сила буде, як стебло коноплі, а їхні діла — як іскри вогню, і беззаконні та грішники разом будуть спалені, і не буде того, хто загасив би.