Горе законодавцям несправедливим!
1 Горе тим, котрі створюють несправедливі закони, і писарям, які пишуть жорстокі постанови,
2 позбавляючи бідних правосуддя та урізуючи права убогих Мого народу, щоби вдови ставали здобиччю, і можна було грабувати сиріт.
3 А що ви робитимете в день ваших відвідин, коли нагряне на вас погибель здалеку? До кого втікатимете по допомогу і де залишите ваші скарби?
4 Без Мене ви опинитесь серед бранців, або поляжете між убитими. Але і після всього цього не відвернеться Його гнів, і рука ГОСПОДНЯ ще простягнута.
Буде суд і над завойовниками
5 Горе Ашшурові, Ассирії – палиці Мого гніву, в руках якого кий Мого обурення!
6 Я посилаю його проти нечестивого народу, і щодо народу, на якому Мій гнів, віддаю наказ брати здобич і грабувати, а його самого топтати, як болото на дорозі.
7 Він же (Ашшур ) мислить не так, і в його серці інші задуми. Він у своїм серці вирішує спустошувати і нищити багато інших народів.
8 Він каже: Хіба усі можновладці – не царі?
9 Хіба Кално не те, що й Каркеміш, чи Хамат не те, що й Арфад, і Самарія не те, що Дамаск?
10 Так, як моя рука підкорила царства божків, де було різьблених ідолів більше, ніж у Єрусалимі та в Самарії;
11 як я зробив зі Самарією та її рукотворними кумирами , так зроблю з Єрусалимом та його ідолами.
12 Тому, коли мій Владика завершить усі Свої справи на горі Сіон і в Єрусалимі, то займеться плодами зарозумілості серця царя Ашшуру, і хвастощами слави у власних очах.
13 Бо він думає: Усе це я зробив силою своєї руки і завдяки своєму розуму, оскільки я мудрий, я пересуваю кордони народів, грабую їхні скарби, я викидаю мешканців, як витязь.
14 Моя рука сягає багатств народів, як пташиних гнізд; і як забирають залишені в них яйця, так я забрав усі землі, і не було жодного, хто поворухнув би крилом, чи відкрив рота і пискнув.
15 Але хіба сокира величається перед тим, хто нею рубає? Хіба пила вихваляється перед тим, хто нею працює? Це схоже, якби палиця розмахувала б тим, хто її піднімає, або кий підносив би того, хто не є деревом.
16 Тому мій Владика, ГОСПОДЬ Саваот, пошле сухоти на всіх його вгодованих, і під його славою спалахне вогонь, немов полум’я пожежі.
17 Світло Ізраїлю стане вогнем, а його Святий – полум’ям, яке спалить, пожираючи його терен та колючий чагарник в один день.
18 Він дощенту, з душею і тілом, знищить славу його лісу та його саду, і він чахнутиме, як хворий на сухоти .
19 А залишок дерев його лісу буде таким нечисленним, що навіть дитина їх порахує.
А останок Ізраїлю навернеться
20 Того дня станеться так, що залишок Ізраїлю і врятовані з дому Якова, більше не покладатимуться на тих, хто їх б’є, але в правді будуть покладатися на ГОСПОДА, Святого Ізраїлевого.
21 Залишок навернеться, залишок Якова, – до Всемогутнього Бога.
22 Бо хоча б твого народу, Ізраїлю, було, як морського піску, лише його залишок навернеться. Загибель визначена вищою справедливістю.
23 Адже визначену загибель звершує мій Владика, ГОСПОДЬ Саваот по всій землі.
24 Тому так говорить мій Владика, ГОСПОДЬ Саваот: Народе Мій, який мешкаєш на Сіоні, не бійся ассирійців! Вони вдарять тебе палицею і піднімуть на тебе кия, як в давнину, Єгипет.
25 Але вже зовсім недовго, і Моє обурення припиниться, а Мій гнів обернеться на їхнє знищення.
26 ГОСПОДЬ Саваот підійме на них батога, як під час знищення Мідіяна біля скелі Ореба, і як Він підняв Свого жезла над морем проти Єгипту.
27 У той час станеться таке: його (Ассирії ) тягар буде знятий з твоїх плечей, і його ярмо – з твоєї шиї. Ярмо розпадеться через достаток.
28 Він іде на Аят, переходить через Міґрон і залишає свій військовий обоз у Міхмасі.
29 Переходять ущелину і в Ґеві будуть ночувати; затремтіла Рама, з Гіви Саулової розбігаються.
30 Заголоси ти, о, дочко Ґалліма, почуй Лаіше, нещасний Анатоте.
31 Порозбігалися з Мадмени, а ті, що живуть у Ґевімі, шукають схованки.
32 Ще день стоятиме в Нові, погрозить своєю рукою горі, дочці Сіону, та єрусалимському пагорбу.
33 Але Владика, ГОСПОДЬ Саваот, потужною силою повідтинає галузки; і буйні з них будуть зрубані, навіть найвищі будуть повалені.
34 Він вирубає лісові хащі залізом, і впаде Ліван від Всемогутнього.
1 Горе тим, хто пише злі закони ! Бо, пишучи, біду пишуть, 2 перекручуючи суд бідних, привласнюючи суд бідних Мого народу, щоб вдова була їм на розкрадання і сирота — на пограбування. 3 А що вони робитимуть у день відвідин? Адже скорбота на вас нагряне здалека. І до кого втечете, щоб вам допомогли? Де залишите вашу славу, 4 щоб не потрапити в полон? І після всього цього не відвернувся гнів, але рука Господа ще піднесена.
5 Горе ассирійцям! Палиця Мого гніву і люті є в їхніх руках. 6 Я пошлю Свій гнів на беззаконний народ, і накажу вчинити здирство і пограбування Моєму народові, зруйнувати міста й обернути їх у порох. 7 Він же не так розмірковував і в душі не так задумав, але, щоб змінити його розум, вигубити немалий народ. 8 І якщо йому скажуть: Ти — єдиний володар! — 9 то він скаже: Хіба не взяв я країну, що над Вавилоном і Халанном, де збудовано башту? І я взяв Аравію, Дамаск і Самарію. 10 Таким чином, як я захопив ці, так само заберу і всі країни. Закричіть, різьблені статуї в Єрусалимі та в Самарії. 11 Бо так, як Я зробив Самарії та її рукотворним божищам , так зроблю Єрусалимові та його ідолам.
12 І буде, що коли Господь завершить усе чинити на горі Сіон і в Єрусалимі, то наведе на великий розум володаря ассирійців, і на висоту слави їхніх очей. 13 Адже він сказав: Зроблю силою і мудрістю розуму, відніму околиці народів, пограбую їхню силу, затрясу заселеними містами 14 і охоплю рукою весь усесвіт, як гніздо, і заберу яйця, як залишені, і немає нікого, хто втече від мене чи мені чинитиме опір. 15 Хіба сокира прославиться без того, хто нею рубає? Чи підніметься пила без того, хто нею працює? Так само, якщо хтось візьме палицю чи дерево. 16 Та не буде так, але Господь Саваот пошле безчестя на твою честь, і у твоїй славі загориться палаючий вогонь.
17 І світло Ізраїля стане вогнем, і освятить його у вогні, що горить, і пожирає дерево, як траву. 18 У той день будуть знищені гори, пагорби і ліси, і пожере від душі аж до тіла. І буде той, хто втікає, як той, хто втікає від палаючого полум’я. 19 І тих, хто з них залишиться, буде мала кількість, і дитина їх запише.
20 І буде в той день, що більше останок Ізраїля не пристане, і ті, хто врятувався з дому Якова, більше не будуть покладатися на тих, хто їх кривдив, але правдою будуть покладатися на святого Бога Ізраїля, 21 і буде останок Якова сильний в Богові. 22 І якщо народ Ізраїля буде, як морський пісок, то тільки останок врятується. Адже він довершить і скоротить справу в праведності, 23 тому що Бог зробить скорочену справу в цілому Всесвіті.
24 Через це так говорить Господь Саваот: Не бійся, Мій народе, ассирійців, ви, котрі живете в Сіоні, тому що він палицею тебе поб’є! Бо Я наводжу на тебе рану, щоб тобі побачити дорогу Єгипту. 25 Адже ще трохи, і зупиниться гнів, а Мій гнів — в їхній раді. 26 І Бог підніме на них ворогів за карою Мадіяма в місці скорботи, і його гнів дорогою, що біля моря, на дорогу, що до Єгипту. 27 І станеться в той день, буде забраний його гнів від тебе і його ярмо з твого плеча, і ярмо зітліє на ваших спинах. 28 Бо прийде до міста Анге, перейде до Маґедо і поставить своє воєнне знаряддя в Махмасі. 29 І перейде долину, і прийде до Анге, страх охопить Раму, місто Саула. 30 Втече дочка Ґалліма, послухається Лаіс, послухається Анатот. 31 Жахнулася Мадевина і ті, які живуть у Ґіввірі. 32 Заохотьте сьогодні залишитися в дорозі, потіште рукою гору, дочку Сіону, і ті пагорби, що в Єрусалимі. 33 Бо ось Володар, Господь Саваот, силою тривожить славних, і через зарозумілість високі будуть знищені, і високі будуть упокорені, 34 і високі поляжуть від меча, і Ліван упаде з високими.