Єфрем піде в полон
1 Горе короні гордості оп’янілих єфремовців, одурманених вином, зів’ялій квітці його пишної оздоби, що на верхів’ї плодючої долини!
2 Ось приходить від мого Владики хтось сильний і могутній, подібний до бурі з градом, до нищівного урагану; як, ревучий після зливи, потужний потік води, що заливає і з силою падає на землю.
3 Буде потоптана ногами корона гордості Єфрема, яким пишались його п’яні сини .
4 А зів’яла квітка його пишної оздоби, що на верхів’ї плодючої долини, буде, як рання фіґа, що передчасно дозріла, – хто її побачить, то з’їсть щойно візьме в руку свою.
5 Сам ГОСПОДЬ Саваот у той день буде прекрасним вінцем і короною слави для тих, котрі залишаться з Його народу.
6 Він стане духом правосуддя для всіх, котрі засідають у судах, і мужністю тих, котрі відбивають ворога аж до самої брами .
7 Проте і ці, одурманені вином, заточуються від міцних напоїв. Священик і пророк хитаються від міцного напою, просочені вином, задурманені міцним напоєм, запаморочені, коли бачать неправдиві видіння, помиляються, виносячи рішення.
8 Бо всі столи, до останнього місця, наповнені брудом блювотиння.
9 Говорять : Кого він хоче навчати знанню? Кому відкриватиме об’явлення? Хіба що тим, котрі щойно відвикли від молока, – малюків , відлучених від грудей?
10 У нього все : наказ за наказом, і за наказом знову наказ; правило за правилом, правило за правилом, трохи тут, а трохи там…
11 Тому незрозумілими устами й чужою мовою промовлятимуть до цього народу,
12 як ГОСПОДЬ колись сказав: Ось ваш відпочинок! Дозвольте відпочити втомленому, бо саме це відпочинок! Але вони не захотіли чути.
13 Тому й для них слово ГОСПОДА було: наказ за наказом, і за наказом знову наказ; правило за правилом, правило за правилом, трохи тут, а трохи там, – аби, йдучи, вони впали горілиць і розбились, попались у пастку й були спіймані.
Дальша доля Єфрема
14 Через те послухайте слово ГОСПОДА, ви, уїдливі мужі, котрі правите цим народом в Єрусалимі:
15 Оскільки ви хвалитесь: Ми уклали Заповіт зі самою смертю і зі шеолом у нас угода! Якщо і проноситиметься всепоглинаюче лихо, воно пройде мимо, і нас не знайде, бо ми з обману влаштували собі схованку і фальшем прикрились!
16 Тому так говорить мій Владика ГОСПОДЬ: Ось Я кладу в основу на Сіоні Камінь – Камінь випробуваний, наріжний, дорогоцінний, міцно закладений, і віруючий у Нього не похитнеться.
17 Покладу також правосуддя мірилом, і справедливість – виском; сховище брехні знищить град, а потаємні місця фальші затопить вода.
18 Розірваний буде ваш заповіт зі смертю, і ваша угода зі шеолом скасована. А коли проноситиметься всепоглинаюче лихо, воно вас знищить.
19 Коли тільки воно проходитиме, то торкатиметься і вас. Щоранку, вдень і вночі напиратимуть його хвилі. Жах пройматиме вас щоразу, коли почуєте про це!
20 Ліжко буде закоротке, щоб простягнутись, а покривало – надто вузьке, щоб обгорнутись.
21 Тому що ГОСПОДЬ підніметься, як на горі Перацім, виявить Своє обурення, як в ґівеонській долині, аби звершити Свою справу, – Свою дивовижну справу; щоб здійснити Своє діло, – Своє надзвичайне діло.
22 Ви ж перестаньте глузувати, аби не стали тугішими ваші кайдани. Тому що я почув від мого Владики ГОСПОДА Саваота про знищення, призначене для всієї землі.
23 Прислухайтеся і до мого голосу, зверніть увагу на мої слова!
24 Хіба щодня рільник оратиме для посіву, постійно розпушуючи і боронуючи свою ріллю?
25 Хіба, після того як виоре і вирівняє її поверхню, він не сіє чорнушку, не засіває кмином, не сіє рядочками пшеницю, а в іншому місці ячмінь, а поряд – просо?
26 Такого порядку навчає його Бог, наділивши його розумом.
27 Адже не молотять чорнушки зубчатим валком, і не кладуть кмин під молотильні колеса, але чорнушку вибивають грубою палицею, а кмин – києм.
28 Зерно ж для хліба обмолочують молотильними колесами, які тягнуть коні, але в міру, щоб копита коней його не розтерли.
29 І це також походить від ГОСПОДА Саваота; Він – чудовий Порадник, неосяжний у мудрості!
1 Горе вінцеві гордості, наймити Єфрема, цвіт, що відпав від слави на вершку родючої гори, п’яні без вина! 2 Ось сильний і тяжкий Господній гнів, як падаючий град, коли немає накриття, — який сильно падає. Як велика кількість води, що зносить поверхню землі, він зробить спочинок рукам 3 і ногам. І потоптаний буде вінець гордості, наймити Єфрема. 4 І опалий цвіт славної надії на верхів’ї високої гори буде, як рання смоківниця, хто її побачить, то перш ніж візьме у свою руку, забажає її з’їсти.
5 У той день Господь Саваот буде сплетеним вінцем славної надії для того, хто залишився з мого народу. 6 Залишені вони будуть у дусі суду на суд і на силу, яка забороняє губити. 7 Адже ці одурманені вином, — вони були одурманені міцним напоєм. Священик і пророк зійшли з розуму через вино, захиталися через оп’яніння від міцного напою, вони були введені в оману. Це — видіння. 8 Прокляття їстиме цю раду, бо це рада з причини захланності. 9 Кому ми сповістили зло, і кому ми сповістили вістку? Тим, які позбавлені молока, тим, які відлучені від грудей? 10 Прийми біль до болю, надію до надії, ще трохи, ще трохи, 11 через зневагу уст, через інший язик, бо промовлять до цього народу, 12 кажучи йому: Це спочинок для бідного і це знищення! Та вони не захотіли почути. 13 І слово Господа Бога буде їм болем до болю, надією до надії, ще трохи, ще трохи, щоб пішли і впали назад, і будуть у небезпеці, будуть розбиті й будуть захоплені.
14 Через це послухайте слово Господа, пригноблені мужі та князі цього народу в Єрусалимі: 15 Оскільки ви сказали: Ми склали завіт з адом і угоду зі смертю! Буря, яка несеться, коли і проходитиме мимо, не найде на нас, бо ми обман учинили нашою надією і прикрилися обманом! 16 То через це, так говорить Господь: Ось Я покладу в основи Сіону камінь — дорогоцінний, вибраний, кутовий, поважний, — в його основи, — і хто йому повірить, не засоромиться. 17 І поставлю суд — як надію, а Моє милосердя — як мірило, а ті, які безпідставно повірили брехні, упадуть , бо не обмине вас буря, 18 хіба що вона забере ваш договір смерті, і ваша надія на ад не залишиться. Буря, що несеться, коли надійде, будете їй на потоптання. 19 Коли перейде, забере вас. Вранці, вранці прийде, — вдень і вночі буде погана надія. Навчіться слухати! 20 Пригнічені, не можемо битися, а самі маємо сили себе зібрати.
21 Він підніметься так, як гора безбожних, і буде в долині Ґаваона. З допомогою гніву Він звершить Свої діла, — діло гіркоти. А Свій гнів Він застосує по-чужому, і Його гіркота чужа для Нього . 22 Ви ж не радійте, і хай не переможуть вас кайдани. Тому що я почув від Господа Саваота про довершені та скорочені діла, які Він звершить по всій землі. 23 Прислухайтеся і почуйте мій голос, зверніть увагу і почуйте мої слова!
24 Хіба весь день орач буде орати? Чи, перш ніж обробити землю, він приготував насіння? 25 Хіба не тоді, коли вирівняв її поверхню, він сіє мале чорне насіння і кмин, а після цього сіє пшеницю, ячмінь і зерно у своїх межах? 26 Так і ти будеш напоумлений судом твого Бога, і зрадієш. 27 Адже не з жорстокістю очищується чорне насіння, і не наведеш колесо колісниці-молотилки на кмин, але палицею вибивається чорне насіння, і тоді кмин 28 їстимуть у хлібі. Адже не до віку Я гніватимуся на вас, і голос Моєї гіркоти не потопче вас! 29 І ці дивовижні знаки вийшли від Господа Саваота. Прийміть пораду, підніміть марну утіху!