Не складайте умови з Єгиптом!
1 Горе непокірним дітям, каже ГОСПОДЬ, котрі проводять наради, але без Мене, і укладають угоди, та не в Моєму Дусі, а щоб долучати гріх до гріха.
2 Вирушають аж у Єгипет, не радячись зі Мною, аби шукати захисту в силі фараона та сховатись у тіні Єгипту.
3 Адже заступництво фараона обернеться для вас соромом, і укриття в тіні Єгипту – ганьбою.
4 Бо хоч його князі дійшли до Цоану, його посли прибули в Ханес,
5 вкриється ганьбою кожен, хто покладатиметься на народ, який не принесе їм ні користі, ні допомоги, а лише ганьбу і сором.
6 Провіщення про тварин півдня. Через край смутку і недолі, який населяють леви й левиці, а також гадюки та літаючі змії, везуть на хребтах ослів своє багатство, на верблюжих горбах свої скарби народові, який не принесе жодної користі.
7 Адже допомога Єгипту – річ марна і даремна, тому Я й назвав його: Зухвала, ні на що нездатна потвора Рагав.
8 Отже, тепер йди (Ісая ) й напиши це на таблиці і закріпи це в книзі, аби воно зберігалось для майбутнього, як свідчення навіки.
9 Тому що цей народ непокірливий, віроломні діти; це діти, які не бажають дотримуватись ГОСПОДНЬОГО Закону.
10 Провидцям вони кажуть: Не смійте нам провіщати! А пророкам наказують: Не пророкуйте нам правди, а говоріть нам щось приємне, передбачайте оманливе!
11 Зійдіть з дороги, відверніться від стежки, і не говоріть нам про Святого Ізраїлевого!
12 Тому так говорить Святий Ізраїлів: Оскільки ви відкинули Моє Слово і покладаєтесь на обман та насильство, і на це спираєтесь,
13 то цей гріх стане для вас, як загрозлива тріщина, що пішла по всій укріпленій стіні, падіння якої стається миттєво й несподівано!
14 Вона буде зруйнована, як глиняна посудина, яку безпощадно вдарили, так що в її уламках не знайдеться і черепка, в який можна було б узяти вогонь з вогнища, або зачерпнути зі ставка води.
15 Тому так говорить мій Владика ГОСПОДЬ, Святий Ізраїлів: Якщо навернетесь і збережете спокій, то спасетесь. Ваша сила в спокої та довір’ї! Але ви не захотіли,
16 говорячи: Ні! Втечемо на конях! Тому й будете втікати. А ще казали: Полетимо на конях галопом! Проте мчатимуться галопом і ті, котрі вас переслідуватимуть!?
17 Від погрози одного побіжить тисяча; якщо ж загрожуватиме п’ятеро, ви розпорошитесь так, що ваш залишок буде, як щогла на верхів’ї гори, або прапор на пагорбі.
18 Проте ГОСПОДЬ почекає, виявляючи до вас милосердя; Він піднімається, щоб вам допомогти, оскільки ГОСПОДЬ є справедливим Богом. Щасливі всі, котрі покладаються на Нього!
19 Отже, сіонський народе, що мешкаєш в Єрусалимі, ти не будеш постійно плакати. Він (ГОСПОДЬ) напевно відповість на голос твого волання і помилує тебе. Щойно почує, відповість тобі.
20 Бо хоч Владика дасть вам хліб смутку і воду утиску, однак твої вчителі не будуть більше ховатись від тебе . Твої очі бачитимуть твоїх учителів.
21 І якби ти ухилився вправо, чи вліво, то твої вуха почують позаду себе голос, який говоритиме: Ось дорога, йди нею!
22 Але ти визнаєш нечистим срібне покриття ваших ідолів, і золоту поволоку ваших статуй. Ви викинете їх, як ганчірку після жіночого очищення, говорячи: Геть звідси, гидото!
23 Тоді Він (ГОСПОДЬ) дасть дощ на твоє насіння, яким ти засієш поле, і врожаї землі будуть багаті та щедрі. Того часу твоя худоба буде пастися на розлогих пасовиськах,
24 а воли й осли, якими обробляєш землю, їстимуть підсолений корм, прочищений і провіяний лопатою.
25 А з кожної високої гори і з вершини кожного пагорбу потечуть потоки і струмки води. Це станеться після великої битви, коли впадуть вежі.
26 Тоді світло місяця буде, як світло сонця, а світло сонця буде всемеро ясніше , як світло сімох днів. Так буде того дня, коли ГОСПОДЬ перев’яже рани Свого народу і загоїть рани від побоїв!
27 Ось наближається ГОСПОДНЄ Ім’я здалеку, палає Його гнів, наче важкий тягар. Його уста сповнені обурення, а Його язик, як пожираючий вогонь.
28 Його подих, як вируючий потік, води якого сягають аж до шиї. Він пересіватиме народи решетом виснаження, бо в щелепи народів буде вкладена вуздечка, вводити в оману.
29 У вас же звучатиме спів, як у ніч урочистого свята; ви радітимете серцем, як той, хто під звуки сопілки підіймається на ГОСПОДНЮ гору до Скелі Ізраїлю.
30 ГОСПОДЬ виявить Себе у величі потужного голосу і покаже важку Свою руку в шаленому гніві та пожираючому полум’ї, в супроводі бурі, зливи і кам’яного граду.
31 Від цього ГОСПОДНЬОГО голосу здригнеться Ассирія, відчувши на собі важкі удари палиці.
32 Кожний караючий удар палиці, який направить на неї ГОСПОДЬ, супроводжуватиметься звуками бубнів та гусел. Він зруйнує її ударами власної руки.
33 Бо вже давно приготований Тофет , призначений також і для царя; його зробили глибоким та широким, і на купі вогнища багато дров. ГОСПОДНІЙ подих запалить його, наче сірчаний потік.
1 Горе, відступні діти, — так говорить Господь, — ви спланували задум не через Мене, і завіти — не через Мій Дух, а щоб додавати гріхи до гріхів, 2 — ті, які йдуть, щоб прийти в Єгипет, аби їм допоміг фараон, щоб єгиптяни їх захистили, а Мене не попросили! 3 Адже захист фараона буде для вас на сором і зневагою для тих, хто надіється на Єгипет. 4 Бо в Тані є проводирі, погані посланці. Марно трудитимуться 5 для народу, який не принесе їм користі, і не є на допомогу при потребі, але на сором і погорду.
6 Видіння чотириногих в пустелі. У смутку і пригніченні, лев і малюк-левеня, звідти і гадюка, і покоління літаючих зміїв, які понесли на ослах і верблюдах своє багатство до народу, який не приніс їм користі для допомоги, але на сором і погорду. 7 Єгиптяни марно і надаремне допомагатимуть вам, бо сповісти їм: Марна ця ваша потіха!
8 Отже, тепер, сівши, напиши це на дошці та в книзі, бо це буде на період часу — аж до віку. 9 Адже це народ неслухняний, брехливі сини, які не бажали послухати Божого Закону, 10 ті, які говорять пророкам: Не сповіщайте нам! — і тим, які бачать видіння: Не говоріть нам, але говоріть нам і сповіщайте нам інший обман, 11 і відверніть нас від цієї дороги, заберіть від нас цю стежку, і заберіть від нас Святого Ізраїля! 12 Через це так говорить Господь, Святий Ізраїля: Через те, що ви не послухалися цих слів і повірили обману, і тому що ти нарікав і поклав надію на це слово, 13 через це буде вам цей гріх як стіна, що раптово впаде, як захоплене укріплене місто, падіння якого має статись раптово! 14 І його падіння буде як розбиття глиняного посуду, щоб з посуду не знайшлося в них дрібного черепка, в який можеш взяти вогонь, чи в який можеш налити трохи води.
15 Так говорить Господь, Святий Ізраїля: Коли, відвернувшись, зітхатимеш, тоді врятуєшся і пізнаєш, де ти є. Коли покладеш надію на марне, то марною стала ваша сила! Та ви не забажали послухати, 16 але сказали: Втечемо на коні! Через це втікатимете. І ви сказали: На швидких конях будемо. Через це швидкими будуть ті, хто вас переслідуватиме. 17 Від голосу одного втікатиме тисяча, від голосу п’ятьох втікатимуть численні, доки не залишитесь, як стовп на горі, як той, що несе знак на пагорбі.
18 І знову чекатиме Бог, щоб вас помилувати і через це підніметься, щоб вас помилувати. Тому що Господь Бог є вашим суддею, і де залишите вашу славу? Блаженні ті, які залишаються в Ньому, 19 тому що святий народ житиме в Сіоні. І Єрусалим сильно заплакав : Помилуй мене. Помилує тебе задля голосу твого крику. Коли побачив, вислухає тебе. 20 І Господь дасть вам хліб смутку і мало води, і більше не наблизяться до тебе ті, хто тебе вводить в оману. Бо твої очі побачать тих, що тебе вводять в оману, 21 і твої вуха чутимуть слова тих, які тебе вводять ззаду в оману, що говорять: Це дорога, підемо нею, чи направо, чи наліво.
22 І ти викинеш посріблених і позолочених божків, роздробиш на куски і розпорошиш, як воду відлученої, і викинеш їх, як випорожнення. 23 Тоді буде дощ для насіння твоєї землі, і хліб врожаю твоєї землі буде великий і багатий. І твоя худоба в той день пастиметься на врожайному і широкому місці. 24 Ваші бики і воли, які працюють на землі, їстимуть полову, змішану з просіяним ячменем. 25 І буде на всякій високій горі і на всякому високому пагорбі вода, що тече в той день, коли багато людей загинуть, і коли впадуть башти. 26 І світло місяця буде як, світло сонця, а світло сонця буде всемеро ясніше вдень, коли Господь оздоровить ураження Свого народу і вилікує біль твоєї рани.
27 Ось Господнє Ім’я йде через безліч часу, — палаючий гнів, слово Його уст зі славою, слово великого гніву, і гнів люті пожирає, як вогонь. 28 І Його Дух, як вода, що пливе в долині, вона сягатиме аж до шиї, і поділиться, щоб марністю збентежити народи на оману. І їх переслідуватиме омана, і їх схопить віч-на-віч.
29 Хіба не треба, щоб ви постійно раділи і постійно входили до Моєї святині, як ті, хто святкує, і як ті, хто веселиться, щоб вийти із сопілкою на Господню гору до Бога Ізраїля? 30 І Бог дасть почути славу Його голосу і покаже гнів Його могутньої руки — з гнівом, люттю і полум’ям, що пожирає. Він сильно загримить, як вода і град, які несуться із силою. 31 Адже через Господній голос ассирійці зменшаться через поразу, якою їх уразить. 32 І вона буде йому звідусіль, звідки він надіявся на допомогу, на яку він покладався. Вони із сопілками і гуслами воюватимуть проти нього у відповідь. 33 Бо ти перед тими днями будеш знову потрібний. Хіба не тобі приготовлено царювати над глибокою долиною, поваленим деревом, вогнем і численними дровами? Гнів Господа, як долина, що палає сіркою!