Голос кличе
1 Потішайте, потішайте Мій народ! – каже ваш Бог.
2 Промовляйте до серця Єрусалима і проголосіть йому, що його боротьба завершилась і його провина прощена. Адже за всі свої гріхи він одержав з ГОСПОДНІХ рук удвічі більше.
3 Чути голос волаючого в пустелі: Приготуйте ГОСПОДЕВІ дорогу, рівняйте в степу стежку нашому Богові!
4 Кожна долина нехай підніметься, а кожна гора та пагорб понизяться; кривизна нехай вирівняється, а вибоїстий шлях стане рівниною.
5 І з’явиться слава ГОСПОДНЯ. Кожне творіння побачить її, бо так провістили ГОСПОДНІ уста.
6 А ще голос сказав: Сповіщай! І я запитав: Що сповіщати? Усяке тіло – трава, і вся його чарівність, як квітка польова.
7 Засихає трава, і квітка в’яне від одного лише ГОСПОДНЬОГО подиху. І справді, люди, як трава.
8 Трава засихає, квітка в’яне, але слово нашого Бога залишається незмінним повіки!
9 Вийди на високу гору, благовіснику Сіона! Заволай щосили благовіснику Єрусалима! Волай, і не бійся! Говори містам Юдеї: Ось Бог ваш!
10 Мій Владика ГОСПОДЬ, гряде в могутності. В Його руках влада; Його винагорода з Ним, а Його відплата перед Ним.
11 Як пастир, Він пастиме Свою отару, братиме на руки ягнят, і на Своїх грудях носитиме їх; а дійних бережно водитиме.
Господь Всемогутній
12 Хто пригорщею вичерпав з моря воду, або виміряв п’яддю небеса, чи зібрав би в якусь мірку земний порох? Хто на своїй вазі зважив гори і пагорби – на терезах?
13 Хто збагнув ГОСПОДНЬОГО духа, і яка людина давала Йому свої поради?
14 З ким Він радився, аби набратися розуму? Хто Його навчає правосуддю, знань і доріг премудрості?
15 Адже народи перед Ним , як краплі з відра, як пилинки на вагових терезах. У Нього острови важать не більше, ніж порошинка.
16 Навіть Лівану не вистачило б для жертовного вогню, а всієї його звірини – на всепалення.
17 Усі народи супроти Нього, як ніщо, вони вважаються У Нього марнотою і порожнечею.
18 З ким ви порівняєте Бога, і яку подобу ви Йому зіставите?
19 Може ідола, образ якого вилив митець, а золотар покрив його золотом і обвішав срібними ланцюжками?
20 А хто бідніший і неспроможний на такий дар, вибирає собі дерево, що не гниє, шукає вправного майстра, щоб витесав божка, який стояв би непорушно.
21 Хіба ви не знаєте? Хіба ви не чули? Хіба вам не сповіщено від початку, і ви не знаєте, як створена земля?
22 Він (ГОСПОДЬ) урядує над кругом землі, а її мешканці, – як сарана. Він розпростер небо, як покров, встановив, наче намет для проживання.
23 Він у ніщо перетворює володарів, а суддів землі у марноту.
24 Адже, ледве їх посадили, щойно їх посіяли, і їхній стовбур ще не укоренився в землі, як Він дихне на них, і вони сохнуть, буря їх розносить, як полову.
25 Тож з ким Мене порівняєте, щоб мені був як рівня? – питає Святий.
26 Підніміть свої очі угору і подивіться. Хто все це створив? Хто виводить зорі за числом і всіх їх кличе по імені? Настільки велика Його могутність і сила, що ні одної не забракне.
27 Чому ж ти, Якове, говориш і чому, Ізраїлю, повторюєш: Дорога моя закрита від ГОСПОДА, і мої судові справи не доходять до Бога?
28 Хіба ти не знаєш, чи не чув, що наш ГОСПОДЬ – Бог вічний?! Він, Творець землі і Всесвіту, не знемагає і не втомлюється! Його розум і задуми незбагненні!
29 Він дає втомленому силу і підтримує знеможеного.
30 Адже втомлюються і знемагають молоді люди, спотикаються і падають юнаки,
31 але хто покладається на ГОСПОДА, відновлятимуться силами! Вони розправлять крила, як орли, побіжать і не втомляться, підуть і не знесиляться.
1 Потішайте, потішайте Мій народ! — говорить Бог. 2 Священики, заговоріть до серця Єрусалима, потішайте його! Адже завершилося його впокорення, і його гріх — прощений. Адже він одержав з Господньої руки вдвоє за свої гріхи. 3 Голос того, хто гукає в пустелі: Приготуйте Господню дорогу, прямими робіть стежки нашого Бога! 4 Кожна долина наповниться, а будь-яка гора та пагорб знизиться, і все криве стане прямим, а гостре — гладкими дорогами. 5 І з’явиться Господня слава, і всяке тіло побачить Боже спасіння, бо Господь заговорив.
6 Голос того, хто говорить: Закричи! І я запитав: Що кричатиму? Усяке тіло — трава, і всяка людська слава — як цвіт трави. 7 Засохла трава, і цвіт відпав, 8 а слово вашого Бога залишається навіки! 9 Вийди на високу гору, ти, що благовістиш Сіонові! Підвищ із силою твій голос, ти, хто благовістиш Єрусалимові! Підніміть, не бійтеся! Скажи містам Юди: Ось Бог ваш! 10 Ось Господь приходить із силою, і Його рука з владою, ось Його винагорода з Ним і діло перед Ним.
11 Як пастир, Він пастиме Своє стадо і Своєю рукою Він збере ягнят, і потішить тих, які мають у лоні. 12 Хто виміряв рукою воду і небо долонею, і всю землю пригорщею? Хто зважив гори важками і ліси терезами? 13 Хто пізнав Господній розум, і хто був Його помічником, який Його повчає? 14 Чи з ким-небудь Він порадився, і той Його навчив? Чи хтось показав Йому суд? Чи хтось показав Йому дорогу розуміння? 15 Оскільки всі народи можна порахувати за краплю води з відра і за доважок на терезах, і вважатимуться за плювок. 16 І Лівану не вистачить для підтримання вогню, і всіх чотириногих не вистачить на всепалення для Нього , 17 і всі народи є як ніщо і за ніщо сприймаються.
18 До кого ви уподібнили Господа, і до якої подоби ви Його прирівняли? 19 Хіба не митець зробив образ, який золотар, розтопивши золото, позолотив його, зробив його подобою? 20 Адже столяр вибирає негниюче дерево і мудро шукає, як поставити його образ, щоб не зрушився. 21 Хіба не зрозуміли ви? Хіба ви не чули? Чи ж вам не сповістили від початку? Хіба ви не пізнали основ землі? 22 Він тримає круг землі, і ті, хто живе на ній, — як сарана. Він поставив небо, як покриття, і розтягнув, як намет для проживання. 23 Він призначає володарів, як ніщо, щоб володіли, а землю зробив, як ніщо. 24 Бо не сіятимуть і не насадять, і на землі не вкорениться їхній корінь. Він дихнув на них, і вони висохли, і буря їх підніме, як полову.
25 Тож тепер до кого Мене уподібните, чи до чогось буду прирівняний? — сказав Святий. 26 Погляньте на висоту вашими очима і придивіться. Хто це все виставив напоказ? Той, Хто виводить за числом Свій світ, усіх покличе по імені. Від великої слави і в силі моці нічого від Тебе не затаїлося. 27 Тож не говори, Якове, і що ти сказав, Ізраїле: Зникла моя дорога від Бога, і мій Бог відкинув суд і відступив. 28 Тепер хіба ти не зрозумів, чи не почув? Бог вічний! Бог, Який створив краї землі, не голодніє і не втомлюється, і Його розум не можна дослідити! 29 Він дає голодним силу і не засмученим — смуток. 30 Адже молоді голодуватимуть, і юнаки втомляться, і вибрані будуть безсилі. 31 А ті, хто очікує Бога, одягнуться в силу, відростять крила, як орли, вони бігатимуть і не потомляться, ходитимуть і не зголодніють.