Відродження вибраного народу
1 Але тепер так говорить ГОСПОДЬ, Який створив тебе, Якове, Який тебе сформував, Ізраїлю: Не бійся, бо Я тебе викупив, назвавши тебе на ім’я, – ти Мій!
2 Коли переходитимеш через води, – Я буду з тобою, чи через ріки – вони тебе не затоплять. Якщо будеш йти крізь вогонь, – не попечешся, і полум’я тебе не обпалить.
3 Адже Я, ГОСПОДЬ, твій Бог, Святий Ізраїлів, – твій Спаситель! Я віддав, як викуп за тебе, Єгипет, Ефіопію і Севу.
4 Відтоді ти дорогий для Мене і улюблений. Я так тебе люблю, що віддаю інших людей за тебе і племена – за твоє життя.
5 Тож не бійся, бо Я з тобою! Зі сходу приведу твоїх нащадків і зберу їх зі заходу.
6 Накажу півночі: Віддай! Так само півдню: Не затримуй! Приведи Моїх синів здалека і Моїх дочок – зі всіх країв землі, –
7 всіх, котрі носять Моє Ім’я, і кого Я створив для Своєї слави; кого сформував і облаштував.
8 Виведи народ сліпий, хоч і є в нього очі, та глухий, хоч і є в нього вуха.
Господь наш Спаситель
9 Нехай всі народи зберуться разом, і зустрінуться племена. Хто з-поміж них це провістив? Хто передбачив наперед те, що відбулося? Хай поставлять своїх свідків і доведуть, аби, вислухавши їх, можна було сказати: Це правда!
10 Ви є Моїми свідками, – каже ГОСПОДЬ, – і Мій Слуга, якого Я обрав, аби ви дізналися, і повірили Мені, та зрозуміли, що це Я! Переді Мною не було бога, й опісля не буде.
11 Я, лише Я – ГОСПОДЬ, і крім Мене немає Спасителя!
12 Я провістив, спас і оголосив. Не було у вас іншого, а ви є Моїми свідками, – каже ГОСПОДЬ, – а Я – Бог.
13 Від віку й повіки Я Той Самий, і немає нікого, хто міг би вирвати з Моєї руки. Коли Я щось роблю, хто може відмінити?
14 Так говорить ГОСПОДЬ, ваш Спаситель, Святий Ізраїлів: Заради вас Я відправлю у Вавилон визволителя і виведу всіх бранців, а халдеї ридатимуть за кораблями.
15 Я – ГОСПОДЬ, Святий ваш; Я створив Ізраїль, і є вашим Царем.
16 Так говорить ГОСПОДЬ, Котрий проклав дорогу в морі, стежку – в глибоких водах,
17 Котрий направляє колісниці, коней і потужне військо: всі вони полягли і вже не встануть, згасли, як тліючий льон.
18 Так що можете не згадувати минулого і не думати про давно минуле.
19 Але ж Я роблю нове, і воно вже настає. Невже ви цього не розумієте? Я прокладу в пустелі дороги, а в степах з’являться ріки.
20 Мене прославлятимуть навіть дикі звірі, шакали та пташенята страуса, оскільки Я дам воду в пустелі, а в степу ­– ріки, щоб напоїти обраний Мною народ, –
Та Яків за Мене забув
21 той народ, якого Я для Себе сформував; вони сповіщатимуть про Мою славу.
22 Але ти, Якове, не кликав до Мене, ти знехтував Мною, Ізраїлю.
23 Ти не приводив для Мене своїх овець на всепалення. Ти не прославляв Мене своїми жертвами, хоч Я не силував тебе приносити хлібні дари і не перевтомлював тебе вимогами щодо ладану.
24 Ти не купував Мені за срібло пахучої тростини, і не насичував Мене жиром твоїх жертв. Проте ти Мене обтяжував своїми гріхами, втомлював Мене своїми злочинами!
25 Я, і тільки Я є Тим, Хто задля Себе Самого стираю твої провини, і гріхів твоїх не згадаю.
26 Пригадай Мені, і порозсуджуймо разом, хіба скажеш щось у своє виправдання?
27 Твій батько згрішив першим, і твої посередники відступили від Мене.
28 Тому Я зганьблю керівників Святині; Я дозволю прокляттю тяжіти над Яковом і зневажати Ізраїль.
1 І тепер так говорить Господь Бог, Який тебе створив, Якове, Який тебе сформував, Ізраїлю: Не бійся, бо Я тебе викупив! Я дав тобі твоє ім’я, ти Мій! 2 І якщо переходитимеш через воду, — Я буду з тобою, і ріки тебе не затоплять. І якщо переходитимеш через вогонь, — не будеш опалений, полум’я тебе не попече. 3 Адже Я — Господь, твій Бог, Святий Ізраїля, Котрий спасає тебе. Я зробив твоїм викупом Єгипет, Ефіопію і Соін — замість тебе. 4 Відколи ти став цінним переді Мною, ти прославився, і Я тебе полюбив. І дам багато людей за тебе і володарів за твою голову. 5 Не бійся, бо Я з тобою! Від сходу приведу твоїх нащадків і зберу тебе із заходу. 6 Скажу півночі: Веди! — і півдню: Не забороняй! Приведи Моїх синів із землі здалека і моїх дочок від кінців землі, — 7 усіх, хто названий Моїм Іменем! Адже в Моїй славі Я його приготовив і створив, і його вчинив.
8 Я вивів сліпий народ: і очі має, та немов сліпі, і ті, хто має вуха, — глухі. 9 Усі народи зібралися разом, і зберуться з них володарі. Хто це сповістить? Чи те, що від початку, хто вам сповістить? Хай приведуть їхніх свідків і хай оправдаються, і хай праведно скажуть. 10 Ви стали Мені свідками, і Я свідок, — говорить Господь Бог, — і раб, якого Я вибрав, щоб ви дізналися, і повірили, і зрозуміли, що Я є!
Переді Мною не було іншого бога, і після Мене не буде. 11 Я — Бог, і немає крім Мене того, Хто спасає! 12 Я сповістив, спас і докорив — і не було у вас чужого бога . Ви Мені свідки, і Я свідок, — говорить Господь Бог. 13 Ще від початку, і немає того, хто спасає з Моїх рук. Я зроблю, і хто це відверне? 14 Так говорить Господь Бог, Котрий рятує вас, Святий Ізраїля: Задля вас Я пошлю до Вавилону і підніму всіх, хто втікає, і халдеї на кораблях будуть заковані в кайдани. 15 Я — Господь, ваш Бог, Святий, Хто об’явив Ізраїлеві вашого царя.
16 Так говорить Господь, Який дав дорогу в морі та стежку в могутній воді, 17 Хто одночасно вивів колісниці, коня і сильний народ: вони заснули і не встануть, згасли, як погашений льон. 18 Не згадуйте попереднє і не думайте про давнє! 19 Ось Я зроблю нове, те, що тепер сходить, і пізнаєте це. І зроблю в пустелі дорогу і ріки в безводній землі . 20 Мене поблагословлять дикі звірі, сирени і пташенята горобців, бо я дав воду в пустелі та ріки в безводній землі , щоб напоїти Мій вибраний рід, 21 Мій народ, який Я оберіг, щоб він розповів про Мої милості. 22 Тепер Я тебе не покликав, Якове, і не завдав тобі труду, Ізраїлю. 23 Не для Мене вівці твого всепалення, ні ти Мене не прославив у твоїх жертвах, ні не перевтомив Я тебе ладаном, 24 ні не придбав ти Мені за срібло ладан, ні Я не забажав м’яса твоїх жертв, але у твоїх гріхах і у твоїх неправедностях постав ти!
25 Я є, Я є Той, Хто стирає твоє беззаконня — і не згадаю. 26 Ти ж згадай, і судитимемося. Говори ти спершу про свої беззаконня, щоб ти оправдався. 27 Ваші батьки та їхні володарі першими чинили беззаконня проти Мене, 28 і володарі опоганили Мої святині, і Я дав вигубити Якова, — Ізраїля дав на зневагу.