1 Так говорить ГОСПОДЬ до Свого помазаника Кіра , правицю якого Я міцно тримаю, щоб підкорювати йому народи, і познімати пояси в царів: щоб відчинити перед ним двері, і щоб не зачинялись брами.
2 Я піду поперед тебе, зрівнюючи високе; Я розіб’ю мідні брами і зламаю залізні засуви.
3 Віддам тобі потаємні скарби і заховані багатства, аби ти зрозумів, що Я – ГОСПОДЬ, Бог Ізраїлів, Котрий називає тебе на ім’я
4 Заради Мого слуги Якова, заради обраного Мною Ізраїля, Я звертаюсь до тебе на ім’я, – тому, хто Мене не знає, Я дав ім’я.
5 Адже Я – ГОСПОДЬ, і іншого Бога, крім Мене, немає; Я тебе підперізую, хоча ти не знаєш Мене.
6 Нехай же знають люди від сходу сонця, і до заходу, що немає нікого , крім Мене. Я – ГОСПОДЬ, і іншого немає!
7 Я творю світло і наводжу темряву, Я даю мир і насилаю лихо. Я – ГОСПОДЬ, Який усе це чинить!
8 Спускайте, небеса, росу згори, а з хмар нехай сочиться справедливість, нехай відкриється земля, і хай з’явиться плід спасіння, а разом з ним нехай розцвітає праведність! Я – ГОСПОДЬ творю це!
9 Горе тому, хто сперечається зі своїм Творцем, – черепок зі земних черепків. Хіба глина може сказати гончареві: Що ти робиш? Або витвір – про свого майстра: Він не має рук!
10 Горе тому, хто каже батькові: Навіщо ти мене породив? – Або матері: Для чого ти мене народила?
11 Так говорить ГОСПОДЬ, Святий Ізраїлів, і Творець: Як смієте вимагати від Мене пояснень щодо Моїх дітей, або давати Мені вказівки відносно чину Моїх рук?!
12 Я учинив землю, і створив на ній людину, Мої руки розпростерли небеса, Я наказую всім небесним воїнствам !
13 Я викликав його (Кіра ) заради справедливості й рівнятиму всі його дороги. Він відбудує Моє місто і випустить на волю Моїх бранців без жодного викупу і не за дари, – каже ГОСПОДЬ Саваот.
14 Так говорить ГОСПОДЬ: Здобутки Єгипту й торгівля Ефіопії, а також високорослі севаїмці, – всі вони перейдуть до тебе і стануть твоїми; підуть за тобою –побредуть закованими в кайдани; всі поклоняться тобі й молитовно казатимуть тобі, що лише посеред тебе є Бог й іншого Бога не існує!
15 І справді, Ти таємничий Бог, – Бог Ізраїлю, Спаситель!
16 Усі ж виробники ідолів будуть присоромлені й вкриються ганьбою.
17 Спасіння Ізраїлю в ГОСПОДІ – спасіння вічне. Вони не зазнають ні сорому, ні ганьби на віки вічні.
18 Адже так говорить ГОСПОДЬ, Творець небес. Він є Богом, Котрий створив землю, сформував її та утвердив. Не пустелею учинив її, але створив її для проживання: Я –ГОСПОДЬ, і немає іншого !
19 Я не говорив таємно, ані в якомусь темному закутку землі. Я не казав нащадкам Якова: Марно шукаєте Мене! Я – ГОСПОДЬ, Котрий сповіщає справедливе і говорить правду.
20 Зберіться і прийдіть, зійдіться разом, – всі, котрі врятувались з різних народів! Нерозумні ті, котрі носять своїх дерев’яних ідолів, і моляться, до бога, який не може спасти.
21 Оповістіть, порадьтеся разом, й дайте відповідь. Хто провістив це від початку, оголосив з давніх-давен? Хіба не Я – ГОСПОДЬ? Окрім Мене, немає іншого Бога. Крім Мене, немає жодного Праведного Бога і Спасителя!
22 Поверніться до Мене з усіх країв землі й будете спасенні! Адже Я Бог, і немає іншого!
23 Присягаюсь Собою: З Моїх уст виходить правда – незмінне Слово: переді Мною схилиться кожне коліно, і присягнеться кожний язик.
24 А про Мене скажуть: Тільки в ГОСПОДА справедливість і сила! Всі, котрі ненавиділи Його, прийдуть до Нього зі соромом і жалем.
25 У ГОСПОДІ будуть виправдані й прославлені всі нащадки Ізраїля.
1 Так говорить Господь Бог до Свого помазаника Кира, якого правицю Я зміцнив, щоб слухалися його народи, і розірву силу царів, відкрию перед ним двері, і міста не замкнуться. 2 Я піду перед тобою і вирівняю гори, знищу мідні брами і розіб’ю залізні завіси, 3 і дам тобі скарби темряви, невидиме сховане тобі відкрию, щоб ти пізнав, що Я — Господь Бог, Який називає твоє ім’я, Бог Ізраїля! 4 Через Мого слугу Якова й Ізраїля, Мого вибраного, Я тебе покличу Моїм Іменем і прийму тебе, а ти Мене не пізнав. 5 Адже Я — Господь Бог, і немає більше Бога, за винятком Мене, а ти Мене не пізнав, 6 щоб пізнали ті, хто зі сходу сонця, і ті, хто із заходу, що немає іншого , крім мене. Я — Господь Бог, і більше немає! 7 Я створив світло і зробив темряву, Я чиню мир і творю лихо. Я — Господь Бог, Який чинить це все!
8 Нехай зрадіє небо вгорі і хмари хай кроплять справедливість. Нехай земля видасть милосердя, і праведність нехай разом зійде. Я — Господь, Який тебе створив! 9 Які прекрасні речі Я зробив, наче з глини гончаря? Хіба не той, хто оре, оратиме землю? Чи скаже глина гончареві: Що чиниш? Адже ти не правильно робиш, невже не маєш рук! 10 Хто каже батькові: Чому породжуватимеш? І матері: Чому терпітимеш муки народження? 11 Адже так говорить Господь Бог, Святий Ізраїля, Який створив те, що надходить: Запитайте Мене про Моїх синів і про Моїх дочок, і про діла Моїх рук дайте вказівку ви Мені! 12 Я створив землю і людину на ній, Я Своєю рукою непохитно встановив небо, Я дав наказ усім зіркам!
13 Я підняв його з праведністю, і всі його дороги прямі. Він збудує Моє місто і поверне полонених Мого народу — не за викуп і не за дари, — сказав Господь Саваот.
14 Так говорить Господь Саваот: Став безсилим Єгипет, і торгівля ефіопів, і високі мужі-севоїмці перейдуть до тебе і тобі будуть рабами, і за тобою підуть заковані кайданами, і поклоняться тобі та молитимуться в тебе, бо посеред тебе є Бог, і скажуть: Немає Бога, за винятком Тебе! 15 Адже Ти є Бог, а ми не знали, що Бог Ізраїля — Спаситель! 16 Застидаються і засоромляться всі, хто проти нього, і підуть із соромом. Посвятіть себе Мені, острови!
17 Ізраїля спасає Господь вічним спасінням. Не застидаються і не засоромляться вони навіки. 18 Так говорить Господь, Який створив небо, цей Бог, Який створив землю, і зробив її, Він її розділив, не на марно зробив її, але щоб заселена була: Я є, і немає більше іншого ! 19 Я не промовив у прихованому місці , ні в темному місці землі. Я не сказав нащадкам Якова: Марно шукатимете! Я є, Я є Господь, Який промовляє праведність і сповіщає правду.
20 Зберіться і прийдіть, порадьтеся разом, ви, які спасаєтеся від народів! Не мають знання ті, хто носить дерево, своє різьблення, і моляться, як до богів, які не спасають. 21 Якщо сповістять, хай наблизяться, щоб разом знали, хто явним зробив це від початку. Тоді сповіститься вам, що Я — Бог, і немає іншого, за винятком Мене. Немає Праведного і Спасителя, за винятком Мене. 22 Поверніться до Мене і врятуєтеся, ви, що з країв землі! Я є Бог, і немає іншого! 23 Клянуся Мною самим: Те, що вийде з Моїх уст, — праведність, Мої слова не повернуться, бо до Мене схилиться всяке коліно, і кожний язик прославлятиме Бога, 24 кажучи: Праведність і слава прийдуть до Нього, і засоромляться всі, які відлучують себе самих. 25 Господом оправдається і в Богові прославиться кожний нащадок синів Ізраїля.