Народження Самсона
1 Знову ізраїльтяни почали творити злочинство перед ГОСПОДОМ, і ГОСПОДЬ віддав їх на сорок років у руки филистимців.
2 І був один чоловік з Цори з роду Данового племені на ім’я Маноах, а його дружина була неплідною, і не народжувала. 3 Тій жінці з’явився ГОСПОДНІЙ ангел, і промовив до неї: Оце ти неплідна, й не маєш дітей, але завагітнієш і народиш сина. 4 Однак вважай, не пий вина, ані інших п’янких напоїв, і не вживай у їжу нічого нечистого. 5 Адже ти завагітнієш, і народиш сина; бритва не повинна торкатись його голови, оскільки той хлопчина буде Божим назореєм від народження, і почне спасати Ізраїль з рук филистимців. 6 Та жінка пішла і все розповіла своєму чоловікові, говорячи: Приходив до мене Божий чоловік; з вигляду він був подібний до Божого ангела, так що викликав у мене страх. Я його не питала, звідки він, та й він не сказав мені свого імені. 7 Він мені сказав: Оце ти завагітнієш, і народиш сина, але не пий вина, ані інших п’янких напоїв, та не вживай нічого нечистого, адже той хлопчина буде Божим назореєм від народженняй до самої його смерті.
8 Тоді Маноах у молитві до ГОСПОДА сказав: О, мій Владико! Нехай прийде той Божий муж, якого Ти до нас посилав, ще раз, і хай нас навчить, як маємо поводитись із тим хлоп’ятком, яке має народитись. 9 Бог дослухався до прохання Маноаха, і Божий ангел знову прийшов до жінки, коли та перебувала на полі, а її чоловіка Маноаха, не було з нею. 10 Тоді жінка з поспіхом побігла й сповістила своєму чоловікові, сказавши йому: Ось знову з’явився мені той чоловік, котрий приходив до мене раніше. 11 Маноах негайно встав, і пішов за своєю дружиною. Прийшовши до того чоловіка, він сказав йому: Чи це ти той чоловік, котрий розмовляв з моєю дружиною? А той відповів: Я. 12 І Маноах запитав: Отже, якщо збудуться твої слова, то який має бути спосіб життя того хлопчика, і що маємо робити ми? 13 А ГОСПОДНІЙ ангел відповів Маноахові: Нехай твоя дружина дотримується всього того, що я їй сказав. 14 Усього, що виготовляється з виноградної лози, нехай вона не вживає, а також не п’є вина та інших п’янких напоїв, та не їсть нічого нечистого, – тобто, дотримується всього того, що я їй заповів.
15 Тоді Маноах сказав ГОСПОДНЬОМУ ангелові: Якщо твоя ласка, нам би хотілось тебе затримати й пригостити тебе козенятком з отари. 16 Але ГОСПОДНІЙ ангел відповів Маноахові: Навіть, якби ти мене затримав, я не їстиму твоєї страви, але якщо хочеш віддячити, то принеси його (козеня ) ГОСПОДУ у всепалення! Адже Маноах ще не усвідомлював, що це був ГОСПОДНІЙ ангел. 17 Після цього Маноах запитав ГОСПОДНЬОГО ангела: Яке твоє ім’я, аби коли збудуться твої слова, ми могли тебе вшанувати? 18 Та ГОСПОДНІЙ ангел йому відповів: Навіщо ти питаєш про моє ім’я? Воно є дивовижним.
19 Тоді Маноах взяв козеня з отари, й приніс на камені подячну жертву Господу, Котрий чинить дивовижні речі, які побачили Маноах та його дружина. 20 Далі сталося таке: коли полум’я над жертовником знялось до неба, то ГОСПОДНІЙ ангел також піднявся в полум’ї жертовника до неба. Побачивши таке, Маноах та його дружина впали долілиць на землю... 21 Після цього ГОСПОДНІЙ ангел більше не з’являвся ні Маноахові, ні його дружині. Але Маноах зрозумів, що це дійсно був ГОСПОДНІЙ ангел. 22 І Маноах сказав своїй дружині: Ми напевно помремо, адже ми бачили Бога! 23 Але його дружина відповіла йому: Якби ГОСПОДЬ хотів, щоб ми померли, то не прийняв би з наших рук подячної жертви всепалення, і не виявляв би нам усього того, й не дозволив би нам таке в цей час почути.
24 Отже, жінка в належний час народила сина, й назвала його Самсоном. Хлопчина виріс, і ГОСПОДЬ його поблагословив. 25 ГОСПОДНІЙ Дух почав через нього діяти у таборі Дана між Цорою й між Ештаолом.
1 І продовжували ізраїльські сини чинити зло перед Господом, і передав їх Господь у руки филистимців на сорок років. 2 І був муж із Сарая, з племені Дана, ім’я його — Маной, а жінка його була неплідна і не родила. 3 І з’явився Господній ангел жінці, і промовив до неї: Ось ти неплідна й не народила, та завагітнієш і народиш сина. 4 Тепер остерігайся, не пий вина ні п’янкого напою, і не їстимеш нічого нечистого, 5 бо ось ти завагітнієш і народиш сина, і бритва не торкнеться до його голови, бо благословенним назореєм буде перед Богом хлопчина від материнського лона, і він почне спасати Ізраїля з рук филистимців.
6 Жінка пішла і розказала своєму чоловікові, говорячи: Божий чоловік прийшов до мене, а вигляд його, наче вигляд Божого ангела, дуже славний. Я запитала, звідки він, та свого імені він мені не сповістив. 7 Він сказав мені: Ось ти завагітнієш і народиш сина. Тепер же не пий вина та п’янкого напою, і не їж нічого нечистого, бо Божим назореєм буде хлопчина від материнського лона аж до днів його смерті.
8 І Маной помолився до Господа, і сказав: Дай, Господи, щоби прийшов до нас Божий чоловік, якого Ти до нас послав, і щоби просвітив нас, що маємо чинити хлоп’яті, яке народиться. 9 І вислухав Бог голос Маноя, і знову прийшов Божий ангел до його жінки, яка перебувала на полі, а Маноя, її чоловіка, не було з нею. 10 Жінка поспішила, вибігла і сповістила своєму чоловікові. Вона сказала йому: Ось з’явився мені чоловік, який приходив до мене в той день. 11 Маной піднявся і пішов за своєю жінкою до чоловіка, і сказав йому: Чи ти є той чоловік, який розмовляв з моєю жінкою? І ангел відповів: Я. 12 А Маной запитав: Тепер, коли збудеться твоє слово, який буде суд хлопчини та його діла? 13 І Господній ангел сказав Маноєві: Усього, що сказав я жінці, він буде стерегтися 14 і всього, що походить з винограду, не їстиме, і вина та п’янкого напою хай не п’є, і всього нечистого хай не їсть, — усього, що заповів я їй, нехай остерігається.
15 І сказав Маной Господньому ангелові: Благаємо тебе, ми приготуємо перед тобою козеня з кіз! 16 Та Господній ангел промовив до Маноя: Хоч мене силуєш, я не їстиму твого хліба, а якщо зробиш всепалення, то принесеш його Господу! — бо не знав Маной, що це — Господній ангел. 17 І промовив Маной до Господнього ангела: Яке твоє ім’я, щоб коли збудеться твоє слово, ми тебе прославили? 18 А Господній ангел йому сказав: Навіщо це запитав ти про моє ім’я? Воно є подивугідним.
19 Тоді Маной взяв козеня з кіз і жертву і приніс до каменя Господнього — Господу, Який творить подивугідне. І Маной та його жінка дивилися. 20 І сталося, коли полум’я підіймалося над жертовником до неба, то Господній ангел піднявся в полум’ї, а Маной та його жінка гляділи і впали долілиць до землі. 21 І не продовжував більше Господній ангел з’являтися Маноєві та його жінці. Тоді Маной пізнав, що це — Господній ангел. 22 І сказав Маной своїй жінці: Ми неодмінно помремо , тому що ми побачили Бога! 23 Та його жінка сказала йому: Якщо Господь бажав би вбити нас, то не прийняв би з наших рук всепалення та жертву, і не просвітив би нас цим усім, і не сказав би нам цього.
24 І жінка народила сина, і дала йому ім’я Самсон, і його поблагословив Господь. Хлопчина виріс. 25 І Господній Дух почав ходити з ним у таборі Дана між Сараєм і між Естаолом.