Кара на Веніямінових синів
1 І обурився весь Ізраїль; зібралась уся громада, як один чоловік, від Дана й до Беер-Шеви, а також весь Гілеадський край до ГОСПОДА, в Міцпу. 2 Прийшли начальники всього народу; від усіх ізраїльських племен зібрався Божий народ – чотириста тисяч воїнів-піхотинців, озброєних мечами. 3 Веніямінці також дізнались, що Ізраїлеві нащадки зібрались у Міцпі. Отже, Ізраїлеві нащадки сказали: Нехай хтось розкаже, як міг статись такий ганебний злочин? 4 Тоді левіт, чоловік замученої жінки, сказав: Я з моєю наложницею зайшов у Гіву Веніямінову переночувати. 5 Але проти мене повстали мешканці Гіви й уночі оточили довкола дім, де я ночував, з метою вбити мене. Над моєю наложницею вони вчинили наругу, доки вона не померла. 6 Тому я взяв тіло моєї наложниці, порізав його на частини , й розіслав у всі околиці Ізраїлевого володіння, адже вони вчинили в Ізраїлі ганебний і огидний злочин. 7 Тепер же всі ви, ізраїльтяни, розсудіть і порадьте, що маємо далі робити.
8 І повстав увесь народ, як один чоловік, заявивши: Жоден з нас не піде до свого намету, і ніхто не повернеться до свого дому! 9 Щодо Гіви, то вчинимо ось що: Виступимо проти неї жеребкуванням! 10 Визначимо десять мужів зі сотні – з усіх Ізраїлевих племен, сто – з тисячі й тисячу – з десяти тисяч, котрі постачали би харчі для військових людей, що вирушать на Гіву Веніямінову, аби учинити відповідно з тим огидним злочином, який вона (Гіва ) скоїла в Ізраїлі! 11 Отже, воїни Ізраїлевих племен, – всі, як один, зібрались навпроти того міста.
12 Після цього ізраїльські племена розіслали спеціальних людей до всіх родин племені Веніяміна зі словами: Що це за мерзенний злочин стався серед вас? 13 Тому негайно видайте тих негідних чоловіків-злочинців із Гіви, – ми їх стратимо й таким чином викоренимо зло в Ізраїлі! Але веніямінці не захотіли прислухатись до поради своїх братів-ізраїльтян, 14 а всупереч їм веніямінці зібралися з усіх своїх міст у Гіву, аби воювати з іншими ізраїльтянами. 15 Того ж дня веніямінці нарахували з усіх своїх міст двадцять шість тисяч чоловіків, озброєних мечами, крім мешканців Гіви, серед яких було нараховано ще сімсот добірних чоловіків-воїнів. 16 З усього цього війська виявилось сімсот добірних мужів, які були лівшами, проте кожен з них влучав камінцем, випущеним з пращі , у волосину, й не хибив. 17 Що ж до ізраїльтян, то їх, окрім веніямінців, налічувалось чотириста тисяч, озброєних мечами мужів. Усі вони були досвідченими військовими людьми.
18 Ізраїльтяни відправились у Бетель, аби запитати Бога. Вони говорили: Хто з нас мав би виступити першим аби воювати з веніямінцями? І ГОСПОДЬ відповів: Юда піде вперед!
19 Тож уранці ізраїльтяни вирушили й отаборились навпроти Гіви. 20 Отже, ізраїльські мужі оголосили війну веніямінцям, і вишикувались бойовими лавами неподалік Гіви. 21 Проте воїни племені Веніяміна, вийшовши з Гіви, напали на них і поклали того дня на землю вбитими двадцять дві тисячі ізраїльтян. 22 Але народ, – ізраїльські воїни, – зібравшись зі силами, знову вишикувались для битви на тому ж місці, де стояли першого дня. 23 Адже після поразки , коли до самого вечора ізраїльтяни плакали перед ГОСПОДОМ, звертаючись до ГОСПОДА з питанням: Чи варто далі продовжувати битву з поколінням Веніяміна, – нашими братами? – то ГОСПОДЬ відповів: Виступайте проти них!
24 Тож ізраїльтяни вишикувались проти веніямінців і другого дня. 25 Але веніямінці, виступивши проти них з Гіви на другий день, знову поклали на землю ще вісімнадцять тисяч озброєних мечами ізраїльських воїнів. 26 Тоді всі ізраїльтяни, разом з усім військом, пішли в Бетель і там, перебуваючи перед ГОСПОДОМ, вони плакали й постили того дня до самого вечора. Після того вони принесли перед ГОСПОДОМ всепалення і мирні жертви. 27 Оскільки в той час там знаходився Ковчег Божого Заповіту, то ізраїльтяни саме там і шукали поради в ГОСПОДА. 28 Пінхас, син Елеазара, внук Аарона, в той час звершував перед ним (Ковчегом ) служіння, запитуючи: Чи йти нам знову в бій з нашими братами веніямінцями, чи припинити війну ? І ГОСПОДЬ відповів: Йдіть, адже завтра Я віддам їх у ваші руки! 29 Тоді ізраїльтяни влаштували довкола Гіви засідку. 30 На третій день знову виступили ізраїльтяни проти веніямінців, – вишикувались до бою проти Гіви, як і в попередні рази. 31 Коли ж веніямінці кинулись проти війська ізраїльтян , віддаляючись від міста, й почали знову вбивати ізраїльських мужів, як і в попередні рази, на роздоріжжі двох доріг, з яких одна провадила в Бетель, а друга – до Гіви та її околиць і вже вбили близько тридцяти мужів з-поміж ізраїльтян, 32 то веніямінці почали кричати: Вони падають перед нами, як і раніше! Ізраїльтяни ж говорили: Утікаймо, аби відтягнути їх з міста на дороги! 33 Тоді всі ізраїльські мужі піднялися зі свого місця й зібралися в Баал-Тамарі, а ізраїльська засідка вирушила зі свого місця, з Мааре-Геви. 34 І вийшли проти Гіви десять тисяч добірних воїнів з усього Ізраїлю, і почалася тяжка битва, а веніямінці не знали, що насувається на них лихо.
35 Того дня ГОСПОДЬ завдав поразки веніямінцям від Ізраїлю, так що ізраїльтяни знищили двадцять п’ять тисяч сто веніямінців, – всіх мужів, озброєних мечами.
36 Лише тоді веніямінці зрозуміли, що вони розгромлені, адже ізраїльські воїни відступили перед веніямінцями, оскільки вони розраховували на засідку, яка була влаштована неподалік Гіви. 37 Воїни, що були в засідці піднялись, несподівано увірвались у Гіву й знищили мечем усіх мешканців міста. 38 Між основним ізраїльським військом і загоном воїнів, що були в засідці, існувала домовленість: коли над містом з’явиться ознака: великий дим, 39 то військо ізраїльтян повернеться і вступить у битву знову. І от, коли веніямінці почали знову вбивати ізраїльських воїнів, і вже полягло близько тридцяти чоловік, а вони почали говорити: І цього разу ізраїльтяни падають перед нами, як і під час попередньої битви, – 40 над містом почав здійматись вгору стовп диму. Озирнувшись назад, веніямінці побачили, що дим від палаючого міста підноситься до самих небес. 41 Тоді ізраїльське військо обернулось й пішло в наступ , а перелякані воїни Веніяміна усвідомили, що їх чекає лихо цілковитої поразки . 42 Втікаючи від ізраїльських воїнів, вони повернули на дорогу в пустелю, але й там їх наздоганяли переслідувачі. Втікачів знищували також і ті, що виходили з міста. 43 Вони з усіх боків оточили веніямінців, наздоганяли та знищували до самої Менухи, що на схід від Гіви. 44 Тож полягло тоді веніямінців вісімнадцять тисяч чоловік, з яких усі були відважними воїнами. 45 Уцілілі повернули вбік й утікали в пустелю до скелі Ріммона, але по дорозі таких виловлювали, й ще загинуло п’ять тисяч чоловік. Переслідуючи їх далі аж до Ґідеома, знищили з них знову дві тисячі чоловік. 46 Усіх полеглих у той день веніямінців було двадцять п’ять тисяч озброєних мечами чоловіків, – могутніх і відважних воїнів. 47 І все ж шістсот чоловіків, які повернули в пустелю, в напрямку скелі Ріммона, втікли й перебували в ущелинах скелі Ріммона чотири місяці. 48 Що ж до ізраїльських воїнів, то вони, повернувшись від переслідування до веніямінців, знищили всіх мешканців міста мечем, і навіть худобу, – всіх поголовно, хто ще залишався. А всі міста, що зустрічали по дорозі, спалили вогнем.
1 І виступили всі ізраїльські сини, і зібралася вся громада, як один чоловік, від Дана і аж до Вирсавії і землі Ґалааду до Господа, до Масифи. 2 І піднялися старійшини всього народу, усі ізраїльські племена серед зібрання Божого народу — чотириста тисяч чоловік піших, які носять меч. 3 І почули сини Веніаміна, що ізраїльські сини прийшли до Господа до Масифи. І сказали ізраїльські сини: Скажіть, де сталося це зло? 4 І відповів чоловік-левіт, муж убитої жінки, і сказав: До Ґаваа Веніаміна прийшов я і моя наложниця, щоб переночувати. 5 Та проти мене повстали мужі, які в Ґаваа, і оточили довкола мене дім вночі, і хотіли мене вбити. А мою наложницю вони принизили й наглумилися над нею, і вона померла. 6 Тож я взяв мою наложницю, поділив я її на частини , і послав до кожної околиці спадку ізраїльського, бо вони вчинили безумство в Ізраїлі. 7 Ось усі ви, ізраїльські сини, дайте собі слово і раду.
8 І піднявся весь народ як один чоловік, кажучи: Не ввійдемо — жодний з нас — до свого житла — і не подамося — жодний з нас — до своєї хати! 9 А тепер ось ця справа, яку вчинимо Ґаваа: Підемо проти неї за жеребом! 10 Ми візьмемо десять мужів на сто, сто на тисячу і тисячу на десять тисяч, щоб узяти заготовлену їжу народові, аби забезпечити тих, які йдуть на Ґаваа Веніаміна через усе те безумство, яке вони вчинили в Ізраїлі! 11 І зібрався кожний ізраїльський чоловік з міст, прийшли всі як один чоловік.
12 І послали ізраїльські племена мужів до всього племені Веніаміна, кажучи: Що це за зло, яке сталося у вас? 13 Тож тепер видайте цих безбожних мужів у Ґаваа, синів Веліяла, ми вб’ємо їх і усунемо зло з Ізраїля! Але сини Веніаміна не забажали послухатися голосу їхніх братів, ізраїльських синів. 14 А сини Веніаміна зібралися з їхніх міст до Ґаваа, щоб вийти воювати з ізраїльськими синами.
15 У той день сини Веніаміна зробили перепис — двадцять п’ять тисяч мужів з міст, які носять меч, крім тих, які живуть у Ґаваа. Ці також були пораховані — сімсот молодих вибраних мужів, 16 які вправно орудують обома руками. Це — усі пращники, які попадають камінням у волосину, і не схиблять. 17 І кожний ізраїльський муж також був порахований — чотириста тисяч мужів, які носять меч, не враховуючи синів Веніаміна. Усі ці мужі — воїни.
18 Вони виступили і пішли до Ветиля, і запитали Бога. Ізраїльські сини сказали: Хто з нас піде проводирем, щоб воювати з Веніаміном? А Господь відповів: Юда піде проводирем!
19 Тож ізраїльські сини піднялися і отаборилися проти Ґаваа. 20 І вийшов кожний ізраїльський чоловік на війну з Веніаміном, і стали з ними мужі ізраїльські до бою проти Ґаваа. 21 Та сини Веніаміна вийшли з міста, і вигубили в той день в Ізраїлі двадцять дві тисячі мужів на землі. 22 Однак ізраїльські мужі зібралися із силами і продовжували стояти в бою на місці, де стали до бою в перший день. 23 І пішли ізраїльські сини, і плакали перед Господом аж до вечора, і звернулися до Господа, запитуючи: Чи продовжуватиму зближатися в битві з Веніаміном, моїм братом? А Господь сказав: Підете проти нього!
24 І сини Ізраїля прийшли до Веніаміна на другий день. 25 І Веніамін вийшов їм назустріч з Ґаваа другого дня, і вигубив з народу вісімнадцять тисяч мужів на землі. Це всі, які носять меч! 26 І пішли всі ізраїльські сини і весь народ, попрямували до Ветилю і заплакали перед Господом, і постили в той день, і принесли всепалення спасіння перед Господом, 27 і запитали Господа Ізраїльські сини. А в ті дні там був ковчег Господнього завіту, 28 і Фінеес, син Елеазара, син Аарона, стояв перед ним у ті дні, запитуючи: Чи продовжу ще йти на бій із синами Веніаміна, мого брата, чи припиню воювати ? І сказав Господь: Підіть, бо завтра передам його у твою руку!
29 Тож ізраїльські сини зробили засідку довкола Ґаваа, 30 і піднявся Ізраїль проти Веніаміна на третій день, і став до бою проти Ґаваа так, як раз за разом. 31 І вийшли сини Веніаміна назустріч народові, і відтягнені були від міста, і почали, так як раз за разом, убивати з народу на дорогах, з яких є одна, що йде до Ветиля, і одна, яка йде до Ґаваа в полі, — якихось тридцять мужів з-поміж Ізраїля полягли . 32 Тож сини Веніаміна сказали: Падають перед нами так, як і раніше! А ізраїльські сини сказали: Втікаймо і виведемо їх з міста на дороги. 33 І кожний ізраїльський чоловік устав зі свого місця, і вони стали до бою у Ваалтамарі, а ізраїльська засідка вийшла зі свого місця із заходу Ґаваа, 34 і вони пішли напроти Ґаваа, — десять тисяч вибраних мужів з усього Ізраїля, — і битва стала тяжкою. А ті не усвідомили, що на них насувається зло.
35 І Господь повернув до втечі Веніаміна з-перед обличчя Ізраїля, тож ізраїльські сини вигубили у Веніаміна в той день двадцять п’ять тисяч і сто чоловік. Це всі, які носять меч. 36 І побачив Веніамін, що його повернено до втечі, а муж ізраїльський поступився Веніамінові, бо вони надіялися на засідку, яку зробили проти Ґаваа. 37 І кинулася засідка, і виступила проти Ґаваа, пішла засідка і побила все місто вістрям меча. 38 І був наказ мужеві ізраїльському, тим, які в засідці, подати димовий знак з міста. 39 І повернули назад ізраїльські мужі в битві, і Веніамін почав побивати ранених поміж ізраїльських мужів, якихось тридцять чоловік, бо сказали: Вони таки справді змушені втікати перед нами, як і під час попередньої битви! 40 А з міста почав підноситися вогонь — стовп диму. І озирнувся Веніамін позад себе, і ось край міста підносився до неба. 41 Ізраїльський муж повернувся, і поспішив муж Веніаміна, і зрозумів, що його настигає зло. 42 Тож вони звернули перед ізраїльським мужем на дорогу пустелі, і битва вигубила його, і ці з міст вигублювали його посеред них. 43 І відрізали відступ Веніамінові, щоб таки покласти йому край, і топтали аж до Ґаваа зі сходу сонця. 44 І полягло з Веніаміна вісімнадцять тисяч чоловік, усі вони — сильні мужі. 45 Вони звернули вбік і втекли в пустелю, до скелі Реммона, та їх дозбирували на дорогах — ще п’ять тисяч чоловік. І гналися за ними аж до Ґадама, і вбили з них ще дві тисячі чоловік.
46 І було в той день усіх, які полягли з-посеред Веніаміна, двадцять п’ять тисяч чоловік, які носили меч, усі вони — сильні мужі. 47 Вони повернули вбік і втекли в пустелю, до скелі Реммона, — шістсот мужів, — і перебували на скелі Реммона чотири місяці. 48 Та ізраїльські мужі оточили синів Веніаміна і побили їх вістрям меча ззовні міста — аж до худоби, аж до кожного, хто знайшовся в усіх містах. А на міста, які їм траплялися, насилали вогонь.