Суддя Отніϊл та Егуд
1 А оце ті народи, які залишив ГОСПОДЬ в Ханаанській землі , аби через них випробувати Ізраїль, – усіх тих, котрі не знали про всі війни в Ханаані, 2 і лише з єдиною метою, аби наступні покоління Ізраїлю зрозуміли й самі навчились воювати, оскільки раніше такого досвіду у них не було. 3 Такими народами були п’ять князівств филистимців, а також усі ханаанці, сидонці та гіввійці, які живуть на горі Ліван, – від гори Баал-Хермон і до входу в Хамат. 4 Вони залишились для того, аби через них випробовувати Ізраїль, й переконатись, чи вони будуть дотримуватись ГОСПОДНІХ Заповідей, які Він заповів їхнім прабатькам через Мойсея. 5 Тому ізраїльтяни й мешкали серед ханаанців, хеттейців, аморейців, періззейців, гіввійців і євусейців. 6 Вони брали собі їхніх дочок за дружин, а своїх дочок віддавали за дружин їхнім синам, й служили їхнім богам.
7 Таким чином ізраїльтяни творили злочин перед ГОСПОДОМ, – забувши про ГОСПОДА, свого Бога, вони служили Ваалам і ашерам. 8 Тоді запалав ГОСПОДНІЙ гнів на Ізраїль, і Він віддав їх у руки Кушан-Рішатаїма, царя Арам-Нагараїма . Ізраїльтяни служили Кушан-Рішатаїму вісім років. 9 Коли ж ізраїльтяни заголосили до ГОСПОДА про допомогу , ГОСПОДЬ підняв визволителя Ізраїлю, котрий їх врятував, – Отніїла, сина Кеназа, – молодшого брата Халева. 10 На ньому був ГОСПОДНІЙ Дух, і він став суддею Ізраїлю. Він розпочав війну, й ГОСПОДЬ віддав у його руки Кушан-Рішатаїма, арамського царя. Він (Отніїл ) отримав перемогу над Кушан-Рішатаїмом. 11 Після того край мав спокій сорок років. Але Отніїл, син Кеназа, помер,
12 і діти Ізраїля продовжували робити зло перед ГОСПОДОМ. Оскільки ж вони не переставали чинити злочини перед ГОСПОДОМ, то ГОСПОДЬ дав силу моавському цареві Еґлону для перемоги над Ізраїлем. 13 Отже він, об’єднавши навколо себе аммонійців та амалекітянців, вирушив і розгромив Ізраїль, захопивши Місто Пальм (Єрихон ). 14 Після цього ізраїльтяни служили моавському цареві Еґлону вісімнадцять років.
15 Тоді ізраїльтяни знову заголосили до ГОСПОДА про допомогу , й ГОСПОДЬ дав їм визволителя Егуда, сина Ґери, нащадка Веніяміна, – чоловіка, в якого чинною була ліва рука (лівша ). Ізраїльтяни послали через нього допомогу моавському цареві Еґлону. 16 Егуд перед тим зробив собі двосічного меча довжиною в лікоть і підперезав його під своїм плащем на своє праве стегно. 17 Отже, він прибув з даниною до моавського царя Еґлона. Еґлон же був дуже гладкою і повною людиною. 18 Закінчивши викладати данину, Егуд відіслав людей, котрі несли данину, 19 а сам повернувся від бовванів, що біля Ґілґала, й сказав Еґлону : Є в мене таємне слово до тебе, царю! А той сказав: Тихо ! Негайно від нього вийшли всі, що стояли біля нього. 20 Егуд увійшов до нього, коли цар сидів у горішній прохолодній світлиці, призначеній виключно для нього. І Егуд сказав: Маю для тебе слово від Бога. І той підвівся з трону. 21 Тоді Егуд вихопив своєю лівою рукою меча, що був на його правому стегні, і встромив йому в живіт, 22 так що за лезом увійшла також рукоятка, й жир зімкнувся навколо леза, оскільки він не витягнув меча з його живота, бо той ввійшов до кінця. 23 Тоді Егуд вийшов до передпокою, зачинив за собою двері горішньої світлиці і замкнув.
24 Щойно він вийшов, як прийшли царські слуги, але, побачивши, що двері горішньої світлиці замкнуті, сказали: Напевно, він у прохолодній комірці залагоджує свої потреби. 25 Вони чекали, аж поки почали непокоїтись: чому той не відчиняє дверей горішньої світлиці. Тоді взяли ключ і відчинили, – аж ось їхній володар лежить на підлозі мертвий!
26 За той час , поки вони чекали, Егуд утік. Утікаючи, він проминув бовванів, і сховався в Сеірі . 27 Прибувши сюди, не гаючи часу Егуд затрубив у трубу на Єфремовому узгір’ї; звідти він спустився вже на чолі Ізраїлевих нащадків. 28 Він (Егуд ) видав клич: Поспішайте за мною, адже ГОСПОДЬ видав ваших ворогів моавійців у ваші руки! Вони пішли за ним, й захопили йорданські переправи до Моаву, не дозволяючи нікому переходити. 29 За той час вони знищили близько десяти тисяч моавійців, – усіх високих на зріст і сильних мужів, так що жодний з них не втік. 30 Того дня Моав був упокорений під владу Ізраїлю, і край мав спокій протягом вісімдесяти років.
31 Після нього (Егуда ) постав Шамґар, син Аната, і звичайним довгим києм-рожном для волів знищив близько шістсот чоловік филистимців. Він також визволив Ізраїль.
1 Ці народи залишив Ісус, щоб ними випробувати Ізраїля, усіх тих, які не знали всіх ханаанських воєн, 2 тільки для тих поколінь ізраїльських синів, які перед тим не пізнали їх, щоб навчити їх воювати, — тільки їм. 3 П’ять володінь филистимців, кожного ханаанця, сідонця і евейця, який живе в Лівані, від гори Валаермона до Ловоімата. 4 І сталося, коли випробовував ними Ізраїль, аби пізнати, чи будуть слухатися Господніх заповідей, які заповів їхнім батькам через Мойсея, 5 то ізраїльські сини поселялися посеред ханаанця, хета, аморейця, ферезейця, евейця і євусейця, 6 і брали собі за жінок їхніх дочок, а своїх дочок давали їхнім синам, і служили їхнім богам. 7 Ізраїльські сини чинили зло перед Господом і забули про Господа, свого Бога, і служили Ваалам і у священних гаях.
8 І Господь запалав гнівом на Ізраїль і передав їх у руки Хусарсатома, царя річок Сирії, і вони служили йому вісім років. 9 А тоді заголосили ізраїльські сини до Господа, і Господь підняв спасителя Ізраїлеві, і він спас їх, — Ґотоніїла, сина Кенеза, брата Халева, його молодшого брата , і Він вислухав його. 10 Господній дух був на ньому, і він судив Ізраїля. Він виступив на війну, і Господь передав у його руку Хусарсатома, царя Сирії, і його рука запанувала над Хусарсатомом. 11 І земля мала спокій п’ятдесят років. І помер Ґотоніїл, син Кенеза.
12 Та ізраїльські сини продовжували чинити зло перед Господом. І Господь зміцнив Еґлома, моавського царя, проти Ізраїля, тому що вони чинили зло перед Господом. 13 І він зібрав до себе всіх синів Аммона і Амалика, пішов і розгромив Ізраїля, і успадкував Місто фініків. 14 Тож ізраїльські сини служили Еґломові, моавському цареві, вісімнадцять років.
15 І заголосили ізраїльські сини до Господа. І Господь підняв їм спасителя Аода, сина Ґири, нащадка Веніаміна, мужа, який однаково володіє двома руками. Через нього ізраїльські сини послали дари Еґломові, моавському цареві. 16 Аод же зробив собі двосічного ножа довжиною в долоню і підперезався ним під своїм плащем на правому стегні. 17 І він приніс дари Еґломові, моавському цареві. А Еґлом — муж дуже пещений.
18 І сталося, коли закінчив Аод приносити дари, то відіслав тих, які несли дари, 19 а Еґлон повернувся від ідолів, що біля Ґалґала. І сказав Аод: У мене — таємне слово до тебе, царю! І Еґлом сказав усім: Геть! І вийшли від нього всі, хто стояв біля нього. 20 Аод увійшов до нього, а він сів у своїй горішній літній кімнаті сам. Тоді Аод сказав: У мене слово від Бога до тебе, царю! Еґлом підійнявся з престолу — поряд з ним. 21 І сталося, як тільки він устав, Аод витягнув свою ліву руку, дістав ножа зі свого правого стегна і встромив його в живіт Еґлома, 22 устромив і держак за лезом, і сало закрилося за ножем, бо він не витягнув ножа з його живота. 23 Після цього Аод вийшов до передпокою, прикрив за собою двері горішньої кімнати і зачинив їх . 24 І він вийшов. Увійшли його раби і побачили, що ось двері літньої кімнати замкнені, і сказали: Напевно він сидить на стільці по потребі? 25 І залишалися зніяковілими, тому не було нікого, хто відкрив би двері горішньої кімнати. Та врешті-решт взяли ключ і відкрили, і ось їхній володар лежить на землі мертвий.
26 Доки вони були розгублені, і не було нікого, хто зайнявся би ним, Аод врятувався. Тож він проминув ідолів і врятувався в Сейроті.
27 І сталося, коли він прийшов, то затрубив у ріг на горі Єфрема, і разом з ним спустилися ізраїльські сини, і він — попереду них. 28 І закликав їх: Ідіть за мною, бо Господь Бог передав ваших ворогів — Моава — у вашу руку! І вони зійшли за ним, і захопили переходи моавського Йордану, і не дали нікому перейти. 29 І в той час убили з Моава якихось десять тисяч мужів, — усіх їхніх воїнів, усіх боєздатних людей, і жодний не врятувався. 30 У той день Моав був засоромлений рукою Ізраїля, і вісімдесят років земля мала спокій, і Аод був у них суддею, доки не помер. 31 Після цього постав Самеґар, син Аната, і побив филистимців — до шістсот чоловік — за винятком телят волів . І він спас Ізраїля.