Вступ
1 Слова Єремії, сина Хілкії, зі священицького роду, з Анатоту, що у Веніяміновому краю.
2 До нього було ГОСПОДНЄ слово тринадцятого року царювання в Юдеї Йосії, Амонового сина.
3 А потім у часи Єгоякима, сина Йосії, юдейського царя, і аж до кінця одинадцятого року п’ятого місяця Седекії, сина Йосії, царя Юдеї, і виселення мешканців Єрусалима в неволю.
Покликання Єремії
4 ГОСПОДНЄ слово було до мене такого змісту:
5 Я обрав тебе ще до того, як тебе створив у материнському лоні. Перш ніж ти народився, Я освятив тебе, призначивши тебе пророком для народів.
6 Але я відповів: О, Владико ГОСПОДИ, я ж не вмію говорити, оскільки я ще молодий!
7 Та ГОСПОДЬ мені сказав: Не говори: Я ще молодий, бо ти підеш до всіх, до кого лише тебе пошлю, і говоритимеш те, що Я тобі накажу.
8 Не бійся нікого, бо Я буду з тобою, аби тебе рятувати, – говорить ГОСПОДЬ.
9 І ГОСПОДЬ простягнув Свою руку, та доторкнувся до моїх уст; після цього сказав до мене ГОСПОДЬ: Ось Я вклав Мої слова в твої уста!
10 Дивись, Я нині тебе ставлю над народами й над царствами, аби викорінювати і руйнувати, губити й нищити, а також відбудовувати й насаджувати!
Мигдалева галузка й кипляче горня
11 Було до мене ГОСПОДНЄ слово такого змісту: Що ти бачиш, Єреміє? Я відповів: Бачу галузку мигдалевого дерева.
12 А ГОСПОДЬ мені сказав: Ти правильно побачив, адже Я пильную над Моїм словом, щоб воно виконувалось.
13 Після цього знову було до мене ГОСПОДНЄ слово такого змісту: Що ти бачиш тепер ? І я відповів: Бачу киплячий казан, передня сторона якого нахилена в бік півночі.
14 І ГОСПОДЬ сказав мені: З півночі насувається лихо на всіх мешканців краю!
15 Бо ось Я скликаю всі роди північних царств, – говорить ГОСПОДЬ. Вони прийдуть, і кожен з них поставить свого престола біля єрусалимських брам і навколо всіх його стін, і при кожному юдейському місті.
16 Я виголошу щодо них Свій вирок за їхнє беззаконня, адже, залишивши Мене, вони кадили ладаном перед чужими богами, і поклонялися виробам власних рук!
17 Ти ж підпережись, встань і говори їм усе, що Я тобі накажу. Не бійся їх, бо інакше Я нашлю на тебе ще більший страх перед ними.
18 Сьогодні Я тебе роблю немовби містом-фортецею, наче залізним стовпом і мідною стіною для всього краю – проти царів Юдеї та її можновладців, проти її священиків і народу краю.
19 Вони виступлять проти тебе війною, але не здолають тебе, тому що Я з тобою, – говорить ГОСПОДЬ, – аби тебе рятувати!
1 Боже слово, яке було до Єремії, сина Хелкія, зі священиків, який жив в Анатоті, у землі Веніаміна. 2 Те Боже слово, що було до нього в дні Йосії, сина Амоса, царя Юди, у тринадцятому році його царювання. 3 І було воно в дні Йоакима, сина Йосії, царя Юди, — аж до одинадцятого року Седекії, сина Йосії, царя Юди (аж до полонення Єрусалима в п’ятому місяці).
4 І Господнє слово було до нього: 5 Раніше, ніж Я тебе створив у лоні, Я тебе знаю, і раніше, ніж ти вийшов із лона, Я тебе освятив, Я тебе поставив пророком для народів. 6 А я сказав: Ти, Господи Владико, Який є, ось я не вмію говорити, бо я молодий! 7 Та Господь сказав мені: Не говори: Я дуже молодий, бо підеш до всіх, до кого лиш тебе пошлю, і говоритимеш згідно з усім, що тільки тобі накажу. 8 Не бійся їхнього обличчя, бо Я з тобою, щоб тебе спасти, — говорить Господь. 9 І Господь простягнув до мене Свою руку, і доторкнувся моїх уст, і Господь сказав мені: Ось Я вклав Мої слова у твої уста! 10 Ось Я тебе сьогодні поставив над народами і над царями, щоб викорінювати, розвалювати, вигублювати, відбудовувати і насаджувати!
11 До мене було Господнє слово, яке запитувало: Що ти бачиш? І я відповів: Горіхову палицю. 12 А Господь сказав мені: Добре ти побачив, тому що Я пильнував над Моїми словами, щоб їх виконати. 13 І Господнє слово було до мене вдруге, запитуючи: Що ти бачиш? І я сказав: Казан, під яким горить, і його передня сторона з боку півночі.
14 І Господь сказав мені: З боку півночі розгориться зло на всіх, хто живе на землі! 15 Тому-то ось Я скликаю всі царства з півночі землі, — говорить Господь, — і прийдуть, і кожний поставить свій престол при вході брам Єрусалима і напроти всіх його стін довкола, і так — по всіх містах Юди. 16 І заговорю судом до них за все їхнє зло, бо Мене покинули і кадили ладаном чужим богам, і поклонялися ділам своїх рук! 17 А ти обв’яжи свої стегна, встань і скажи все, що лиш тобі наказую. Не бійся їхньої присутності і не май страху перед ними, бо Я з тобою, щоб тебе визволити! — говорить Господь. 18 Ось Я тебе поставив сьогоднішнього дня як укріплене місто і як міцну мідну стіну для всіх царів Юди, для його володарів і для народу землі. 19 Вони воюватимуть проти тебе, та не здолають тебе, бо Я з тобою, — говорить Господь, — щоб тебе визволити!